מדוע חלק מהשבילים בשכונה מרובדים ומוארים והאחרים לא? תושבי השכונה מוחים על האפליה

שביל מרובד ושביל מוזנח (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

תושבים בקריית אליעזר זועמים: "העירייה עושה איפה ואיפה"

תושבים בשכונת קריית אליעזר מתלוננים וזועמים. לטענתם עיריית חיפה מרבדת שבילים פרטיים בשכונה ועושה איפה ואיפה. שבילים רבים בשכונה הם אכן פרטיים וחלק גדול מהם פתוח למעבר הציבור, למעט שבילים בודדים שמובילים גם למבנים ציבוריים כמו בית כנסת, בית ספר או מקלט ציבורי.

שבילים מרובדים ומוארים

אין זו הפעם הראשונה שתושבי השכונה פונים בעניין זה למערכת חי פה. פניות כאלה נעשו בעבר מספר פעמים. כשיצאנו לשטח ראינו כי אכן, שבילים פרטיים אשר אינם מובילים לשום בניין ציבור -עברו ריבוד, נראים מטופלים ונוחים למעבר. יותר מכך, בשבילים הללו גם הותקנו עמודי תאורה חדשים.

שבילים פרטיים לדוגמה, רובדו ברחוב יואב, כשהכוונה היא לא רק לשבילים המובילים למקום ציבורי כמו בית הכנסת או בית בית הספר יבניאלי, כפי שטענו בעירייה. כך גם ברחוב הזית, ברחוב צה"ל, דרך אלנבי ורחוב ניל"י, ראינו מספר שבילים פרטיים מרובדים ומטופלים.

שביל רעוע (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

למה סמוך לבי"ס 'רעות' השבילים משובשים?

התושבים טוענים כי בכל השבילים שרובדו, מתגוררים אנשים שמקורבים באופן כזה או אחר לעירייה, אין לנו כל הוכחות בנושא לכאן או לכאן, אך זוהי טענה שהועלתה באוזנינו מספר פעמים. התושבים גם דוחים מכל וכל את טענת העירייה כי השבילים שרובדו ע"י העירייה הם כאלה המובילים למקומות ציבוריים ופתוחים לשימוש הציבור הרחב. שהרי אם כך, מדוע ישנם שבילים הפתוחים לציבור שאינם מטופלים? מדוע, למשל, השבילים הסמוכים לבית הספר "רעות" רעועים ומשובשים?

בסיור פגשנו מספר תושבים שסיפרו כי פנו לעירייה וביקשו לטפל בשבילים, אך לדבריהם בקשותיהם לא נענו, שוב בטענה כי מדובר בשבילים פרטיים ולא טופלו על ידה.

שביל פרטי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הבקשות נדחו

אחת מתושבות השכונה עמה שוחחנו מתקשה בתנועה ומצויה במצב סיעודי. היא מתגוררת באחד הבניינים שסמוך להם שביל משובש וחשוך ואין ידה משגת לרבד אותו בעצמה. היא פנתה לעירייה בבקשה לעזרה בריבוד השביל המוביל לבניין, אך בקשתה נדחתה. בנו של תושב נוסף נפגש איתנו וסיפר כי אביו כבר תקופה ארוכה פונה לעירייה בבקשות חוזרות לריבוד השביל ולהתקנת תאורה, שכן החל משעות אחה"צ המקום הופך חשוך מאוד, ובנוסף לכל זה, משמש השביל מעבר לכלל הציבור, ומדובר בתנועה ערה של אנשים, היות שבסמוך למקום ישנה תחנת אוטובוס, ואנשים רבים שיורדים בה עוברים בו בדרכם. גם כאן הפנייה נדחתה.

"העירייה התקינה"

אישה מבוגרת שטיילה עם הכלב שלה בטיילת, סיפרה כי תושבי הבניין בו היא מתגוררת ביררו עם תושב אחר בשכונה שבסביבת ביתו הותקנו עמודי תאורה, מה היתה עלות ההתקנה. אותו תושב השיב כי אינו יודע, היות שהעירייה התקינה אותם. תשובתו כמובן הפתיעה אותם שכן בקשותיהם זכו לחוסר היענות מוחלט.

אלה רק חלק מהסיפורים ששמענו בסיור בקריית אליעזר, שלאורם באמת לא ברור, מדוע חלק מהשבילים זוכים לריבוד וטיפול ואחרים לא?

שביל מוביל לבית כנסת ומקלט ציבורי (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

לא תמיד יש ועד בית

דבר שראוי לציין, הוא כי מרבית הדירות בבניינים הללו מושכרות, והדיירים אינם בעלי הנכס. כך גם לא בכל בניין ישנו ועד בית מסודר שדואג לטיפול השוטף, דבר שעלול להערים קושי נוסף על ביצוע פרויקטים, בהם גם ריבוד שבילים והתקנת תאורה.

טיילת קרית אליעזר צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:
עיריית חיפה משקמת שבילים המשמשים למעבר פתוח של כלל הציבור. בצדו הדרומי של רחוב יואב (בין המספרים 7 עד 27) לא קיימת ולא ניתן להכשיר מדרכה. השבילים המצולמים מהווים מעבר עיקרי ובטוח לאורך הרחוב והם שוקמו לבקשת התושבים אשר עושים בהם שימוש, בין היתר בדרכם לבית הכנסת ולבית הספר יבניאלי (בתחילת הרחוב).

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. בל אמר/ה

  עירייה שקרנית

 2. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

  עירית חיפה לא עושה איפה ואיפה.כך הצהירה ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם מספר פעמים.לילה טוב

 3. לייבלה אמר/ה

  גם בשכונת שער העליה למעלה ממחצית מהמידרכות אינן ראויות לבני אדם !!ישנם מקומות ספורים בודדים כמוברחוב חיננית ששם בנו מידרכה לתיפארת גם הכבישים אינם ראויים התמרורים חלקם שבורים וחלקם עקורים שלא נדבר על רחוב סעדיה פז שבו חלקי מידרכות שבורות תאורה לקויה ולעיתים עמודים כבויים ידוע לי שישנו כיוון חיובי לתקן את המעוות אבל עד אז הפגיעה בתושבים ממש קשה

 4. אסי אמר/ה

  מנהל דרכים צריך ללכת הביתההההה

 5. אבי אמר/ה

  השבילים שרובדו הם סמוך לבתיהם של עובדי העירייה שדרשו וקיבלו. הטיילת חשוכה אך ביואב התקינו מערכת תאורה בשביל פרטי מדוע? כי עובדי התפעול גרים שם. זוהי התשובה לאמיתה.

 6. יגאל אמר/ה

  הטיילת כולה סדוקה, והילדים שעוברים בה לכיוון בית הספר יבניאלי נחבלו לא פעם. מדוע לא שידרגתם. אכן יש איפה ואיפה בשכונה.

 7. דרור אמר/ה

  בושה של עירייה. רק לעובדיה היא דואגת?
  השבילים בשכונת קריית אליעזר לא ראויים למעבר אדם. שלא נדבר על אנשים סיעודיים וקשיי יום שלא יכולים לתקן בעצמם.
  לצערי אני כבר לא מופתע מכלום כשזה נוגע לעיריית חיפה.

 8. ירון חנן אמר/ה

  קרית אליעזר קורבן של עיריית חיפה במשך שנים, אבל גם קורבן של עצמה. חוסר היכולת של תושבי קרית אליעזר להתארגן כראוי, להקים ועד פעיל ומאוחד ולא כל מיני אנשים שמציגים עצמם כיושבי ראש ועד שלא קיים.
  כשהייתי חבר מועצה פנו אלי "בשם הועד" אז ביקשתי שיזמנו אותי למפגש של חברי הועד הזה. הובטח לי שאקבל סיצון3, אבל כמו שהערכתי זה מעולם לא הגיע.
  אם לא תהיה התארגנות תושבים רצינית, כמו בכמה שכונות אחרות אף אחד בעירייה לא יספור לצערי את תושבי קרית אליעזר או כל שכונה אחרת שלא יודעת איך לפעול באופן משותף.
  כמובן שבמצב הזה אין גן לצערנו פורום חזק ומאוחד של כל ועדי השכונות ולקליש או כל ראש עיר אחר זה מצב מאד נוח.

 9. אבי אמר/ה

  ירון חנן שכחת כי נפגשת עם הוועד הקודם וסיירת עם המנכ"ל הקודם? יש תמונות שדאגת לפרסם , אבל התוצאות היו אפס מעשה!

 10. טניה אמר/ה

  מדוע אתם מסננים תגובות? רק אם נרשום שהעירייה אשמה תרשמו?

  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

   תקנון חי פה בנושא פרסום תגובות הקוראים
   קישור לתקנון…

 11. בל אמר/ה

  ירון חנן אבד עליך הכלח.יאלה תן גז ותעלם

הגיבו כאן לכתבה