עונת התערוכות נפתחה עם 3 תערוכות מסקרנות במוזיאון חיפה לאמנות • בשבת הכניסה חינם • צפו בהשקה ובואו לתערוכה

״טיפוסים״ של אנה לוקשבסקי (צילום: פולינה וורונקובה)

עונת התערוכות במוזיאון חיפה נפתחת בהתרגשות גדולה עם 3 אומנים ייחודיים

לאחר שבתקופה האחרונה עבר חלל הכניסה למוזיאון שדרוג ועיצוב מרשים ומרענן, מאפשר כעת המרחב הנאה מהנוף המדהים המשתקף דרך חלונותיו הענקיים ומספק חלל רחב ידיים למפגשים קבוצתיים במקום.

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה, בהשקת התערוכות

שלושה אמנים

בשלוש קומות המוזיאון מוצגות כעת תערוכות חדשות המציגות את עבודותיהם של שלושה אמנים ייחודיים: אדריאן פאצי, וולקן קזלטונץ' ואנה לושובסקי, כשהחוט המקשר ביניהן הוא העיסוק בדיאלוג המתקיים בין הפרט לחברה בה הוא חי, תוך בחינת השפעתם של מעמדות, השתייכות חברתית, כלכלית ופוליטית בקבוצות ובמגזרים שונים ברחבי העולם.

קובי בן מאיר, אוצר התערוכות, באירוע ההשקה:

היחיד והכלל

אוצר התערוכות, קובי בן מאיר, מציג את עבודותיהם של אדריאן פאצי, וולקן קזלטונץ' ואנה לושובסקי. העבודות הייחודיות עוסקות בדימויים חזותיים של אינדיווידואלים שונים, אשר מייצגים לא רק את עצמם כפרטים, אלא מספקים השתקפות של מעמדות חברתיים, כלכליים ופוליטיים. התערוכות מבקשות לבחון את היחסים שבין היחיד והכלל, ואת האופן בו הפרט מגדיר את סביבתו.

אוצר התערוכות קובי בן מאיר (צילום: פולינה וורונקובה)
הצגת האמנים (צילום: פולינה וורונקובה)

אדריאן פאצי • ״דממה דקה״

אדריאן פאצי הוא אחד האמנים הבולטים כיום בזירה הבינלאומית. עם הצגת תערוכתו, מצטרף מוזיאון חיפה לאמנות לרשימה מכובדת ומרשימה של מוסדות אמנות בהן מוצגות עבודותיו של פאצי, בהם המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, המוזיאון לאמנות המאה ה-21 ברומא והמוזיאון לאמנות מודרנית בשטוקהולם. עבודותיו כלולות באוספים של מרכז פומפידו, המוזיאון לאמנות מודרנית, ניו יורק, הגוגנהיים ועוד. 

אדריאן פאצי (צילום: פולינה וורונקובה)

"מילים שבורות"

פאצי, ברגישות מיוחדת, עוסק רבות בעבודותיו בתהפוכות הפוליטיות והחברתיות של ימינו, מתוך נקודת מבט הומניסטית, המבקשת להשמיע את קולם של אלה החווים על בשרם את השפעותיהם של השינויים והתהפוכות הללו.

יצירתו המרכזית המוצגת בתערוכה היא "מילים שבורות", מיצב וידיאו בחמישה ערוצים, המציג חמישה פליטים סורים אותם פגש פאצי בפרברי ביירות.

קובי בן מאיר, אוצר התערוכות, על 'מילים שבורות': ״נראות כאן חמש הקרנות של פרצופי בני האדם שחוו טראומה. אלה חמישה פליטים שברחו ממלחמת האזרחים בסוריה אותם פגש פאצי בביירות ב-2016. הפליטים סיפרו לפאצי על קורותיהם ועל האירועים שהובילו לבריחתם מסוריה".

״דממה דקה״ של אדריאן פאצי (צילום: פולינה וורונקובה)

'פגישה' ו-'נוודים'

"לאחר מכן ערך פאצי את הסרטונים בצורה מיוחדת מאוד", ממשיך בן מאיר, "הוא חילק את הטקסטים לפרגמנטים, עירבב בין קולותיהם של הפליטים, כך שתוכן דבריהם אינו ברור, וצירף להם את הדיוקנאות כשהם נעים ושותקים".

בנוסף, מוצגות שתי עבודות חדשות של פאצי בבכורה עולמית: "פגישה" ו-"הנוודים". שתי העבודות מ-2021 בוחנות את השפעת מגפת הקורונה על המרחב העירוני ועל מקומו של היחיד במרחב המשתנה.

״הנוודים״ אדריאן פאצ'י (צילום: פולינה וורונקובה)
״פגישה״ של אדריאן פאצ'י (צילום: פולינה וורונקובה)

וולקן קזלטונץ' ו-אוגוסט זנדר • ״המבט״

וולקן קזלטונץ' מציג דיאלוג בהשראת צילומיו האייקונים של אוגוסט זנדר, מהצלמים החשובים במאה ה-20.

בשנות ה-20 של המאה ה-20 החל הצלם הנודע אוגוסט זנדר לעבוד על הפרויקט האֶפִּי שלו, "אנשי המאה ה-20". לאורך כארבעים שנה צילם זנדר מאות גרמנים בסביבת חייהם, במקום העבודה או בבית, ותצלומיו מתקבצים יחד ליצירת דיוקן של גרמניה בימי רפובליקת ויימאר. 

קובי בן מאיר: "אלה הן שבע הדפסות מאוסף מוזיאון ישראל. דרך צילומיו, העלה זנדר את הבעייתיות של מדיום אמנותי ומדיום מסחרי, תוך ניסיון לשלב בין ההופעה הפרטית וההופעה הציבורית. במשך 40 שנים צילם זנדר ברחבי גרמניה אנשים בסביבתם היומיומית ומכל הספקטרום החברתי של אותם ימים, תוך שהוא מקפיד לשמור על זהותו הייחודית של הפרט".

צילומיו של אוגוסט זנדר (צילום: פולינה וורונקובה)

דיאלוג בין שני אמנים

כמאה שנים מאוחר יותר, האמן המוערך וולקן קזלטונץ', הפועל באיסטנבול, יוצר בהשראתו של זנדר עבודות וידיאו מרתקות, השופכות אור על המציאות העירונית בטורקיה של ימינו. באמצעים חזותיים דומים של צילום דמויות על רקע סביבתם הטבעית, כל אחד משני האמנים דן במפגש בין הפרטי לציבורי ובסוגיות של חברה ומעמד.

״המבט״ של וולקן קזלטונץ' (צילום: פולינה וורונקובה)

טכניקות דומות

בן מאיר מספר כי הצמיד את וולקן קזלטונץ' לזנגר בשל הדמיון הטבעי בטכניקות בהן השתמשו. "כאשר קזלטונץ' צילם בן אדם, הוא לא סיפר לו שהוא מצלם סרטון. המצולם עמד מול המצלמה במשך 20-30 שניות בחושבו שהאמן מצלם תמונה. כך נוצרו סרטונים קצרים שבאמצעותם הצלם הטורקי העביר את פנימיותם של תושבים בטורקיה, המשתייכים למעמדות שונים. לרוב צילם אנשים שעברו, או שעומדים לעבור פינוי בינוי בשכונות שונות ברחבי טורקיה, בעקבות הרס בתיהם".

אנה לוקשבסקי – ״טיפוסים״

אנה לוקשבסקי, אמנית חיפאית, מציגה את הסדרה החדשה ״טיפוסים״ המציגה פורטרטים של אנשים שפגשה ברחוב. זוהי תערוכת היחיד הראשונה של לוקשבסקי.
בתערוכה מוצגים דיוקנאות שציירה האומנית במהלך העשור האחרון, בהם היא בוחנת את המנעד החברתי החיפאי הרחב. 

״טיפוסים״ של אנה לוקשבסקי (צילום: פולינה וורונקובה)

אנשים מעניינים

כאשר האמנית נתקלת באדם מעניין, היא רושמת אותו בו-במקום ברישום מהיר ואז מזמינה אותו אליה לסטודיו. שם, במהלך כמה מפגשים, בעודה משוחחת איתו ומאזינה לו, היא מציירת ומחלצת מהקטגוריה האתנית והחברתית אינדיווידואל רב-רבדים.

בן מאיר: ״לאחר שלוקשבסקי פוגשת טיפוסים סטריאוטיפים – ערבים, רוסים, אתיופים וכן הלאה, היא מחלצת מתוך הסטריאוטיפ ממדים פסיכולוגיסטיים אנושיים״.

״טיפוסים״ של אנה לוקשבסקי (צילום: פולינה וורונקובה)

"הדיוקן מספר את הסיפור האישי"

אנה מספרת כי תמיד התעניינה באנשים ובריאליזם חברתי-פסיכולוגיסטי: "צורת העבודה שלי היא מסורתית ובו זמנית מיוחדת״, אומרת לוקשבסקי. ״בחיפה קל לגשת לאנשים ברחובות. האנשים כאן לרוב שמחים ויש להם הרבה זמן פנוי. אני ניגשת לבן אדם ומזמינה אותו לסטודיו. אנחנו משוחחים על הסטריאוטיפים החברתיים, ועל נושאים שונים, השיחה יכולה להימשך זמן ארוך ורק אז האדם נפתח. ללא השיחות האלה איש לא היה נפתח בפניי. הדיוקן של האדם שאני מציירת מספר את הסיפור האישי והמיוחד שלו".


מתנה רבת ערך

בנוסף יוצגו חדרי אמן של אביבה אורי וראובן ברמן-קדים, דרך גופי עבודות נכבדים שלהם השמורים באוסף מוזיאון חיפה לאמנות. התצוגה של עבודותיה של האמנית המיתית אביבה אורי מתמקדת בריבוי הטכניקות בהן עשתה שימוש, והתערוכה של ראובן ברמן-קדים מתמקדת סביב "התיבה הפתוחה", מתנה רבת ערך חדשה שקיבל המוזיאון ממשפחתו של האמן. את חדר האמן לראובן ברמן-קדים אצרה לימור אלפרן.

אירועים מיוחדים לרגל הפתיחה

ביום שישי (11/2/22) בשעה 11:00 תתקיים השקת ספר-אמן של וולקן קזלטונץ'.
ביום שבת (12/2/22) בשעה 11:00 יתקיים שיח עם האמן אדריאן פאצי ועם קובי בן מאיר – אוצר התערוכה. 

הקהל הרחב מוזמן

התערוכות החדשות פתוחות לקהל החל מיום חמישי, 10/2/22, במוזיאון חיפה לאמנות, רחוב שבתאי לוי 26.

שבת ישראלית – הכניסה חופשית

בתאריכים 11/2/22 – 12/2/22 הכניסה חופשית, במסגרת פרויקט ״שבת ישראלית״ של משרד התרבות והספורט.

שעות פעילות המוזיאון:

  • ראשון ורביעי 10:00-16:00
  • חמישי 12:00-20:00
  • שישי 10:00-14:00
  • שבת 10:00-16:00

נעילת התערוכות: 25/6/22


הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה.עיתונאי אמר/ה

    כדאי לבקר בתערוכות במוזיאון חיפה לאמנות.יישר כוח לך ידידי יותם יקיר,מנכ"ל מוזיאוני חיפה. שבת שלום.

  2. להוסיף קומות למוזיאון כמו תמא38. אמר/ה

    המוזיאונים בתנופה וסוף סוף מביאים אמנים בינלאומיים נחשבים. רק שהעיריה לא תהרוס ותימצא תורמים שיבנו עוד אגף תערוכות כי המוזיאון לאמנות קטן מדי צריך לפתח אותו כמו תמא 38 להוסיף 2 קומות חדשות לעוד גלריות בית קפה מסעדה עם דק לארועים בגג ויהיה מושלם.

הגיבו כאן לכתבה