אוניות מזהמות בנמל חיפה – המלחמה על ניקיון הים

אוניות זרות שנתפסו מזהמות את הים בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

קנס של 300 אלף ש"ח הוטל על אוניה שזיהמה את מי הים בנמל חיפה

בית משפט השלום בחיפה הטיל קנס בסך של 300 אלף שקלים על אונייה שזיהמה את הים בנמל חיפה, זאת בעקבות כתב אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה.

באירוע שהתרחש בעת האחרונה, נתפסה אונייה שעליה דגל של פנמה, בעת שהזרימה שפכים סניטריים בנמל חיפה ע"י מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית (של המשרד להגנת הסביבה).

אוניות זרות שנתפסו מזהמות את הים בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

"המזהם משלם"

רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית:

המשרד מפקח אחר אוניות העוגנות בנמלי ישראל, כדי למנוע ולעצור אוניות מזהמות. אוניות שיזהמו את מי הים בנמל ייענשו תחת עיקרון 'המזהם משלם', כפי שקרה במקרים אלו. לא ניתן לשום אונייה לזהם את הים שלנו, ונמשיך לשמור על הסביבה הימית והחופית.
אוניות זרות שנתפסו מזהמות את הים בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

הוגש כתב אישום

בעקבות כתב אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה, הודתה חברת Evia Nevigation כי אונייה שבבעלותה זיהמה את מי הים בנמל חיפה. בית משפט השלום בחיפה (השופטת אורית קנטור) הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקלים וכן התחייבות כספית בסך 600 אלף שקלים על בעלי האונייה – להימנע מלעבור במשך שלוש שנים עבירות כגון אלה שבגינן הורשעה החברה.

אוניות זרות שנתפסו מזהמות את הים בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

שפיכת שמן לים

האונייה Alexandria, הנושאת דגל קפריסין ואשר עגנה בנמל הדלק שבנמל חיפה ב-25 בספטמבר 2020, ביצעה פעולות להוצאת מי נטל – מי ים הנטענים ונפרקים מכלי שיט על מנת לאזנו ולסייע בציפת הכלי בסמוך לרציף התדלוק.

במסגרת ריקון מי הנטל לים, שפכה האונייה שמן לים, ובכך גרמה לזיהום הים בשמן ולכלוך רשות הרבים. בכך, בוצעו עבירות על פקודת מניעת זיהום מי-ים בשמן ועל חוק שמירת הניקיון.

בשל התקרית, פתחו מפקחי התחנה הצפונית ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה בחקירה פלילית מול רב החובל של האונייה, החובל הראשון ובעלי האונייה, והגישו כתב אישום לבית המשפט.

את המשרד להגנת הסביבה ייצגה עו"ד רינת יאיר איילון ממשרד עורכי דין דן טוניק.

אוניות זרות שנתפסו מזהמות את הים בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

מלכה רוקדת או מלכה מזהמת?

באירוע נוסף שאירע החודש, ב-11 בינואר 2022, האונייה Dancing Queen אשר מפליגה בדגל פנמה, כאמור, הזרימה שפכים סניטריים למי הים וגרמה לזיהומם בנמל חיפה.

מפקחי התחנה הצפונית מהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה הגיעו מיידית למקום, בחנו את ספרי האונייה וחקרו את רב החובל באזהרה. ממצאי החקירה העלו כי האונייה – שעגנה במשך 13 ימים בנמל – הזרימה שפכים סניטריים למי הים בנמל חיפה, בניגוד לחוק שמירת הניקיון. מנהל התחנה הצפונית הטיל על האונייה קנס מסוג ברירת משפט בסך 6,000 שקל.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפקח על אוניות העוגנות בנמלי ישראל ולאכוף במידת הצורך, לשם שמירת הים והחופים.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. מרק אמר/ה

  המלכה רוקדת! ברור. 6,000 ש"ח קנס?! או טעות סופר או שמישהו נפל פה על הראש

 2. אבי כהן אמר/ה

  כל הכבוד לפועלים על שמירת הטבע בכלל.
  סוף סוף עונש מרתיע.
  למפעלים הגדולים נותנים עונשים מבישים, שיותר משתלמים להם מטיפול בפסולת.

  1. רז אמר/ה

   זה בקושי שבוע עבודה של כלי שייט כזה.
   בדיוק כמו במקרה המפעלים המזהמים.
   פעם בזמן רב נתפסים ונאלצים לשלם.
   עדיין זול משמעותית מאשר לתקן לקויים דבר העלול להשבית את כלי השייט או המפעל למשך זמן שבו ההפסדים מהעדר פעילות עולים על הסיכון בתשלום הכנס אם וכאשר יגיע.

 3. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  הכי חשוב שהים יהיה נקי.לילה טוב

הגיבו כאן לכתבה