תכנית האב לוואדיות חיפה: מפגש ציבורי ראשון

בעת זו הולכת ונרקמת תכנית האב לואדיות חיפה בהזמנה ובהנחייה של עיריית חיפה. התכנית איננה סטטוטורית, כלומר לא יהיה לה תוקף חוקי, ועל-כן מטרתה להתוות עקרונות לתכנון ולניהול השוטף של הואדיות. וזאת, במגוון רחב של תחומים: חינוך, מעורבות ציבור, אקולוגיה, נגישות ועוד.

09_-_זיוה_קולודני_מציגה_את_תכנית_האב_לוואדיות_.JPG

ד"ר זיוה קולודני מציגה את תכנית האב לוואדיות

טבע עירוני בחיפה


לשם ההבהרה, נגדיר בפשטות כמה מושגים. טבע עירוני כולל את כל ערכי הטבע שניתן למצוא בסביבה העירונית (אורבאנית,) החל מעצים ברחוב וציפורים מקננות, דרך פארקים וחורשות, ועד אתרי טבע פראיים ואף חופי ים (ועוד.) הואדיות, נחלי האכזב המצויים בין השכונות הבנויות בעיקר על השלוחות, מצויים בלב לבו של הטבע העירוני של חיפה. כמובן שיש עוד טבע אדיר שהוא לא ׳ואדי׳, כמו גבעת העיזים המצויה בצל של תכנית בנייה, אך ברוב המקרים הואדיות הנם אתרי הטבע היחידים והעיקריים שהצליחו להישמר לאורך השנים באופן סביר.
בנוסף, על-פי תכנית המתאר של חיפה הואדיות הנם השטחים היחידים בעיר חיפה שמיועדים להישאר ״כטבעם,״ לשון התכנית. הואדיות כוללים לדוגמה את ואדי לוטם, ואדי עובדיה, ואדי ראשמיה, ועוד 19 ואדיות ברחבי העיר חיפה.

אודות המפגש להצגת תכנית האב לוואדיות בחיפה


ביום שלישי האחרון, ה-9/2/16, נערך מפגש תושבים ראשון במתנ״ס רמות ספיר, שהיה פתוח לציבור הרחב. המפגש, שהתבצע כחלק מסדרת מפגשי ציבור, נועד בעיקר כדי לשמוע מ״מהשטח״ הצעות לתכנית האב, בדגש על המלצות מעשיות. לדוגמה, אילו פינות חמד ראוי לשמר ולהדגיש, איפה ישנם כיום שבילים לא רשמיים שכדאי להסדיר, ועוד. עם זאת, המפגש היווה הזדמנות לתושבים לשאול שאלות על התכנית.

טבע_עירוני_בחיפה_סביוני_דניה_-_מבט_מהכרמל.JPG

טבע עירוני בחיפה סביוני דניה – מבט מהכרמל

שלב הסקר הסתיים


בתחילת המפגש הציגו המתכננות את עיקרי סיכום השלב הראשון של התכנית שהסתיים לאחרונה, שלב הסקר, ואת העקרונות לתכנון להמשך. לאחר מכן התושבים קיבלו את זכות הדיבור, אז נשמעו בעיקר קולות המדברים על הואדיות באופן כללי, על הבעיות העיקריות והחסמים שיש בהם כיום, לצד המרכזיות של הואדיות בעיצוב המרקם העירוני הייחודי לחיפה והחשיבות שלהם עבור תושביה. בנוסף ניכר היה תסכול רב מצד התושבים על אוזלת היד וההזנחה בנות הדורות של העירייה כלפי הואדיות והטבע העירוני בחיפה בכלל.

חיבור רגשי לעשייה

דר_זיוה_קולודני.JPG
ד"ר זיוה קולודני
אישית אני חולק את אותו תסכול, ועם זאת, לטעמי, תכנית האב מהווה תפנית היסטורית ביחס של העירייה כלפי הואדיות. צוות התכנון הנו מקצועי ומחובר רגשית לעשייה. כמו-כן, הצוות המלווה והמנחה מטעם העירייה, בראשות ד״ר זיווה קולודני, הנו מסור ומקצועי ביותר. ולכן, אני אופטימי בהיבט זה. יחד עם זאת, עלינו כתושבים לוודא שאנו מביעים את רצוננו שהעירייה תממש את התכנית לכשתוגש, בעיקר על-ידי השתתפות בפעילות ציבורית בואדיות אודותיה נעדכן בהמשך. אז מה הלאה? בעתיד יתקיימו מפגשי ציבור נוספים, כאשר הבא ייערך ככל הנראה באזור מרכז הכרמל / כרמל צרפתי.

לא ניתן להגיב