"אווירת נכאים נדל"נית וחברתית בחיפה" • ירידה בהתחלות הבנייה של דירות בשנת 2021

344 דירות בלבד החלו להיבנות בחיפה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021

מניתוח נתוני הלמ"ס שבוצע בארגון קבלני מחוז חיפה עולה כי בעיר חיפה החלו להיבנות 344 דירות חדשות בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021. הקיפאון בבנייה נמשך כבר מספר שנים. בכל שנת 2020 החלו להיבנות בחיפה 475 דירות בלבד.

בפילוח לפי גודל הדירות, ניתן לראות כי התחלות הבנייה התרכזו בעיקר בדירות בנות 4-5 חדרים:
208 דירות בנות 4 חדרים, 116 דירות בנות 5 חדרים, 15 דירות 6 חדרים ו-5 דירות 2 חדרים.
כלל לא החלו בבניה של דירות 3 חדרים או דירות חדר אחד.

השוואה בין היישובים

במחוז חיפה כולו החלו להיבנות מתחילת השנה 4,618 דירות חדשות, לעומת 4,812 בשנת 2020 כולה. באור עקיבא לשם השוואה, גם היא נמנית עם ערי מחוז חיפה, החלו להיבנות בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה 1,691 דירות חדשות, כמעט פי 5 מהתחלות הבנייה בעיר חיפה, אלא שכמות האוכלוסיה בחיפה גדולה פי 15 מזו של אור עקיבא.

יו״ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה חיים פייגלין (צילום: יח״צ)

חיים פייגלין, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז חיפה, אמר לחי פה:

הירידה בהתחלות הבנייה בעיר חיפה נמשכת גם ברבעון השלישי של השנה אחרי ירידה בכל 2020. 344 דירות ב-3 רבעונים זו כמות מזערית ביותר לעיר השלישית בגודלה בישראל ובה כמעט 300 אלף תושבים, טיפה בים. נוצרה בעיר אווירת נכאים נדל"נית וחברתית, כאשר גם יזמים רבים הפסיקו לראות בחיפה יעד להשקעות לאור המצב בעיר, מצב המביא גם למחירי דירות נמוכים המפגרים אחרי שאר המדינה ואפילו אחרי מחוז חיפה עצמו. יחד עם ההיצע ההולך וקטן של דירות בחיפה, גם הביקוש הולך וקטן על רקע עזיבת תושבים את העיר ובעיקר עזיבת צעירים, והשוק כולו מדשדש.
הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך על הכתבה פולינה וורונקובה באתר חי פה.ערב נעים.

 2. אוירת נכאים בלשון המעטה אמר/ה

  הצעירים עוזבים כי רבע מתקציב העיר הולך לגמלאים הפנסיןנרים המליונרים של העירייה ומשכורות עתק בעירייה:
  2000 גמלאים 15,000 ש' בממוצע = 350 מליון שקל.
  400 בכירי עיריית חיפה = 200 מליון שקל.
  ביחד, 2400 איש גוזלים רבע מתקציב העיר חיפה. אין פלא שתקציב הפיתוח הלך לממן תפעול שוטף והעיריה בהלוואות וגרעון של מליארד שקל שרק ילך ויגדל.
  כשהמיסים ממנים משכורות עתק במקום בתי ספר, תרבות, חוגים, הסעות לילדים, תנועות נןער, מתנסים ופארקים אז כל חיפה כבר עשור וחצי בדעיכה מתמשכת.
  כשמעבירים לחיפה תעופה רועשת מהרצליה, חוות גז מגלילות, הופכים את כל הקישון לאתר לוגיסטי למכולות, מחשמלים עם גדר 5 מטר גובה את הרכבת דרך כל העיר ומאשרים עןד מזהמים ומסוף בנזן בנמלים למה שצעירים יישארו פה לסבול, גם זיהום אויר, גם הרס הטבע וגם מיסים שנזללים לממן חגיגות שכר בעירייה.
  מתפלא שבכלל מישהו קונה בחיפה דירות? איכות חיים מהנמוכות בערי ישראל ברוב השכונות בחיפה. פשיעה, חזירי בר, חיסולים, מאות עסקים סגורים ברחובות, ריחות חנק בקרית חיים, חארקות ומרוצי מכוניות בלילות…
  באמת נראה שחלק גדול גרים בחיפה מחוסר ברירה ותוך מיאוס קיצוני מהעירעה המזעזעת ומצב העיר שרק מחמיר ופערים מתרחבים מול המרכז בכל תחום.

 3. בזיון ניהולי שלא נראה כמוהו אי פעם אמר/ה

  ראש העיר אמרה שחיפה מתה..
  ואת המעט שכן שרד את יהב היא כבר תדאג להמית – לסגור לקצץ ולחסל. דיריית חיפה, אוינק אוינק. צחנה למרחקים.
  אמרה ברצלונה וברלין, קיבלנו בני ברק וג'נין.

 4. דין דין אמר/ה

  הקבלנים בונים דירות יוקרה שם אפשר להרוויח. אף קבלן לא יבנה בהדר בעיר או בחליסה.

 5. קונסטרוקטור אמר/ה

  יו"ר ארגון הקבלנים חוזר שוב ושוב עם בכי ונהי על ירידה בכמות היקף הבנייה למגורים בחיפה וקושר את מחירי הדירות ,הנמוכים יחסית, בהיצע קטן של דירות חדשות!?
  מעניין איך היצע קטן מוריד את מחירי הדירות, הייתה צריכה להיות בדיוק מגמה הפוכה, דהיינו של עלייה במחירי הדירות.
  מרכז הכרמל צפוף בדירות חדשות למכירה ואין קונה כבר זמן רב.
  שכונות רכס הכרמל מלאות בתמ"אות 38 והביקוש לדירות הולך ופוחת.
  ממתי ועפ"י איזה עקרון של התחדשות עירונית מתחילים בבנייה מסיבית של דירות, בטרם הפעלת תכנית ישימה ליצירת מקומות תעסוקה חדשים ותכניות ישימות לפיתוח העיר, באין אף לא שקל אחד בתקציב הפיתוח העירוני?!
  יזמים חוששים להיתקע עם דירות ומפשיטת רגל ולכן לא פותחים ביוזמת בנייה בחיפה, למרות שיזם גדול מחוץ לחיפה בונה מתחם גדול של דירות בבנייה רוויה ברח' ברל בנו"ש, גם ללא פיתוח תשתיות נדרשות.
  על מה בדיוק הנך מלין יו"ר ארגון הקבלנים?!
  בינתיים יזמים תאבי בצע מצליחים בעקביות להרוס את העיר עם בנייה פרועה, מכוערת והרסנית של מיזמי תמ"א 38 נקודתיים ואזוריים עם "הצלחה מרשימה" של יצירת סלאמס ללא תשתיות מתאימות בחביבה רייק, בשכונת שמבור ובמתחם ויתקין-סמולנסקין, גושי בטון צפופים שכמותם לא נראים אפילו בפאבלות בריו.
  יו"ר ארגון הקבלנים הנכבד, על מה בדיוק הבכי הרצוף והממוחזר שלך ושל עמיתיך בארגון ?!

 6. כל יועצי העירייה שותקים אמר/ה

  קליש היא דוקטור לערים לא? חחח
  ועוד יש לה יועצים ערים שיווק תחבורה חניה ומה לא
  הם כולם שותקים שמתם לב? אין תגובה אף פעם
  פנו לכל מייעצי העיריה ותדרשו לדעת מה הם עשו בכלל

 7. נחום אמר/ה

  לצערי אגף ההנדסה לוקה באימפוטנציה וזלזול בטיפול בבקשות הבניה ששוכבות שנים משרדי האגף כאבן שאין לה הופכין, וכול הפניות לערכים האוזניים נותרות מיותמות. בימים אלה איןראש עיר בחיפה ואיש הישר בעיניו יעשה באגף הרדום שמקבל משכורות עתק מכספי הציבור שלא זוכה מהם למענה ולטיפול.

 8. רמי אמר/ה

  כרגיל, הקבלנים מנסים לעשות הון נוסף על רקע מצבה המדורדר של העיר. אפשר להרגיע – לא בגללכם אין התחלות בנייה!

  וזה די ברור שיהיה חוסר בהתחלות בנייה בעיר ללא ביקוש ועם מחירי דיור לא מוצדקים, עיר שלא מושכת אף משפחה אליה. להיפך, העיר עדיין מבריחה ממנה משפחות. אני רק מתפלא שזה מורגש בהתחלות בניה רק עתה…
  אולי זה יעצור סוף סוף את הבנייה הלא מתוכננת של העיר כבר למעלה מעשור (עיר = הכוונה כרמל. המקום היחיד שבו יש בניה), כאשר כל קבלן הופך בפועל למתכנן ומעצב חזות העיר לפי גחמותיו הרווחיות, ללא יד מכוונת, ללא ראיה כוללת של השכונות והעיר, בנייה בעודף הקלות (חריגות) ובלי התחשבות בתוכנית המתאר החדשה של העיר חפ/2000!

 9. אריולה אמר/ה

  יופי , טוב מאוד. התושבים ירוויחו סופסוף קצת שקט.
  ואתם העשירים שמממנים את הכתבות האלה , כי הם אלה שמפסידים מהירידה בהתחלות הבנייה יכולים לשבת בשקט

 10. הסתה אמר/ה

  כמה ליכלוכים על העיר חיפה,רק דברים רעים כותבים ,מה המטרה? לירות לעצמנו ברגלים?

הגיבו כאן לכתבה