באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

נחל סעדיה בחיפה • התרעה נוספת לעירייה להפסיק לאלתר את זיהום הנחל

"על אף ההזדמנויות שניתנו, טרם התקבלה תוכנית להפסקת הזיהום או התייחסות כלשהי מצד העירייה"

המשרד להגנת הסביבה הוציא לעיריית חיפה התראה נוספת על זיהום מתמשך של נחל סעדיה בשפכים המוזרמים ממוצא הניקוז העירוני וכן על מפגעי פסולת בגדות הנחל

המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה לעיריית חיפה על זיהום מתמשך של נחל סעדיה בשפכים המוזרמים ממוצא הניקוז העירוני אל מערכת הניקוז הטבעית וממנה אל הנחל, ומתשטיפים הנובעים מאתר הפסולת הישן וזורמים אל ערוץ הנחל; וכן על מפגעי פסולת על גדות הנחל.

הסבר מהשטח – צולם על ידי מערכת חי פה • צפו


סגנית מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, יוליה גינזבורג:

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את המשך זיהום נחל סעדיה מתשטיפי 'הר הזבל' ומתעלת הניקוז אשר באחריות העיריה, וכן את השלכות הפסולת על גדות הנחל. על אף ההזדמנויות שניתנו לעיריית חיפה, טרם הועברו ליד המשרד תוכניות להפסקת זיהום ושיקום הנחל, או צעדים לפיקוח ואכיפה על גורמי השלכת פסולת. המשרד ימשיך בהליך האכיפה עד לסיום המפגעים.
נחל סעדיה (צילום: דודי מיבלום)

מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה דורש מעיריית חיפה להפסיק לאלתר את זיהום הנחל. העירייה נדרשת להגיש לאישור המשרד תוכנית להפסקת הזיהום ממערכת הניקוז, תכנית לפתרון משלים הכולל התקנת תשתיות נוספות להגנה על הנחל, תוכנית לטיפול והפסקת זיהום הנחל מתשטיפי הר הזבל ותוכנית להגברת הפיקוח והאכיפה על מנת למנוע המשך השלכת פסולת ברשות הרבים על גדות הנחל. על התוכניות לכלול לוחות זמנים, באופן שיבטיח את יישום הפתרונות בהקדם.

נחל סעדיה (צילום: גילה זמיר לבני)

התרעה קודמת מאוגוסט

בעניין הגנת הנחל מפני זיהום ממערכת הניקוז, נדרשת העירייה לטפל החל מתום עונת הגשמים הנוכחית, ועד לסילוק סופי וקבוע של כל מקורות הזרמת השפכים אל מערכת הניקוז.

התראה קודמת בעניין זיהום נחל סעדיה ממערכת הניקוז באזור צ'ק פוסט נשלחה לעיריית חיפה באוגוסט 2021. בעקבות ההתראה ביצעה העירייה צילום פנימי של קו הניקוז, שבו נמצא כי קיימת הזרמת ביוב וחומרים תעשייתיים מאחד מבתי העסק אל מערכת הניקוז העירונית, וגורמי הפיקוח בעירייה ניתקו את בית הדפוס העסק ממערכת הניקוז העירונית.

למרות הכל – זרימת השפכים לא פסקה

למרות הפעולות שננקטו, זרימת השפכים ממוצא קו הניקוז אשר בבעלות העירייה אל התעלה וממנה לנחל סעדיה לא פסקה. מאז, התקיימו סיורים של המשרד להגנת הסביבה באתר הפסולת הישן ובשטחים הפתוחים במרחב נחל סעדיה.

נחל סעדיה (צילום: ירון כרמי)
נחל סעדיה (צילום: ירון כרמי)

העירייה לא מתייחסת

בעקבות הזיהום התקיימו אף סיורים משותפים ופגישות בין גורמי המשרד להגנת הסביבה, גורמים מאגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה ובין גורמי העירייה. בישיבה האחרונה חזרו נציגי המשרד ודרשו לקבל ללא דיחוי תוכנית לטיפול בתשטיפים מהר הזבל ומניעת זיהום הנחל. נכון למועד זה, ולמרות ההזדמנויות שניתנו לעירייה, היא טרם העבירה תוכנית או כל התייחסות שהיא לעניין הפסקת המפגע בנחל סעדיה מתשטיפים שמקורם בהר הזבל.

העירייה מחויבת למנוע זיהום של זרמים, תעלות ומרוצי מים, וכן למנוע מצב בו צינורות המיועדים לסילוק מי גשמים ישמשו לסילוק שופכין. מתוקף אחריות העירייה כרשות מקומית לטיפול במפגעי פסולת המצויים בתחומה כחוק, נדרשת העירייה בהתראה להגברת הפיקוח והאכיפה לאבטחת שמירת ניקיון גדות הנחל והפסקת השלכת הפסולת ברשות הרבים, לרבות תגבור הפיקוח במקום, חסימת הגישה ושימוש במצלמות אכיפה.

נשקלת הוצאת צווים נגד העירייה

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את המשך זיהום נחל סעדיה, המהווה פינת חמד ומערכת אקולוגית ייחודית שמאמץ רב מושקע לשימורו. ככל שלא תעמוד העירייה בדרישות המשרד שעוגנו במסמך ההתראה, המשרד ישקול אפשרויות אכיפה נוספות, לרבות הוצאת צווים כנגד העירייה.

מסמך ההתרעה הנוסף (27/12/21) שהוציא המשרד להגנת הסביבה לעיריית חיפה:

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

  1. אכן, נושא הזיהום של נחל סעדיה מסרב לרדת מסדר היום של תושבי חיפה.
    הסרטון שפורסם היום בחי פה מראה שמעבר לעבריינות של העיריה באי מניעת זיהום של מקור מים – יש כאן גם החמצה של אי-פיתוח פנינת נוף שהייתה יכולה בקלות להפוך לאטרקציית תיירות נוף וטבע!! לטובת התושבים…. חבל מאד מאד!!

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...