התראה נוספת לעיריית חיפה • והפעם – זיהום נחל סעדיה | "מערכת הניקוז שייכת לעירייה"

נחל סעדיה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

מכתב התראה לעיריית חיפה מהמשרד להגנת הסביבה

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
המשרד להגנת הסביבה הוציא מכתב התראה לעיריית חיפה בעקבות זיהום נחל סעדיה בשפכים; העירייה נדרשת לנקוט בכל האמצעים להפסקה מיידית של הזרמת השפכים ממערכת הניקוז.

שלמה כ"ץ - מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה (צילום: ירון כרמי)
שלמה כץ – מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה (צילום: ירון כרמי)

שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה:

תופעת זיהום נחלים בשפכים היא חמורה, מסוכנת, ופוגעת אנושות באדם ובסביבה. אנו רואים בחומרה זיהומים אלו, ונמשיך לטפל ולאכוף מול הגורמים המעורבים כדי לשמור על הנחלים והסביבה נקיים ובריאים לציבור.

מערכת הניקוז שייכת לעיריית חיפה

המשרד להגנת הסביבה הוציא מכתב התראה לעיריית חיפה בגין זיהום נחל סעדיה בשפכים המוזרמים אל מערכת הניקוז הטבעית, וממנה אל נחל סעדיה ממוצא ניקוז עירוני. ההתראה יצאה לפי חוק המים וחוק שמירת ניקיון.

קווי ניקוז של אזור התעשייה בצ'ק פוסט במפרץ חיפה, מתחברים אל תעלת ניקוז המתחברת לנחל סעדיה, בצמוד לצומת הצ'ק פוסט. מערכת הניקוז שייכת לעיריית חיפה.

מים עכורים וריח צחנה

במסגרת סיורי פיקוח של המשרד להגנת הסביבה, נמצא כי תעלת הניקוז המתחברת לנחל סעדיה מכיוון הצ'ק פוסט ואליה מתחברים קווי הניקוז של אזור הצ'ק פוסט, הייתה מלאה במים עכורים בצבע כהה, וכן ריח צחנה הורגש במקום. דיגום שנערך למים שבתעלת הניקוז הצביע על זיהום בעל סממנים של מי ביוב.

חדירת ביוב לניקוז

בעקבות החשש שעלה מתוצאות הדגימות לחדירת מי ביוב לקווי הניקוז, בוצעו דיגומים בתעלת הניקוז ובקו הניקוז ברחוב מקלף, שהיה מלא במים. בדיגומים אלה נמצאו ריכוזים גבוהים הרבה יותר של זיהום, ריכוזים המעידים באופן חד משמעי על חדירת ביוב לניקוז.

לאור זאת, דרש המשרד מהעירייה לבצע צילום פנימי של קו הניקוז כדי לאתר את מקורות הזיהום. העירייה ביצעה, בתיאום עם המשרד, בדיקה בעזרת חומר צבע (פלורסין) כדי לבדוק אם יש דליפה מקו הביוב של מי כרמל אל קו הניקוז, שלא הראתה הוכחה לחדירה כזו. תאגיד מי כרמל דיווח למשרד כי הוא ביצע שדרוג של קו הביוב וכן סיפק צילום שהעיד כי הקו תקין.

להפסיק הזרמת שפכים ממערכת הניקוז

בהתראה שהוציא המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה נדרשת לנקוט בכל האמצעים להפסקת הזרמת השפכים ממערכת הניקוז שבבעלותה אל מערכת הניקוז הטבעיים ואל נחל סעדיה. העירייה נדרשה להגיש למשרד תכנית לצילום פנימי של קו הניקוז לצורך איתור חיבורים אסורים, ולניתוק חיבורי ביוב שיאותרו וחיבורם אל מערכת הביוב – כך שתבוצע התוכנית עד לא יאוחר מתאריך 15 באוקטובר 2021.

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את זיהום מי הנחל בשפכים, וימשיך לפקח על זיהום הנחל, ולבצע פעולות אכיפה מול הגורמים המזהמים ככל שיידרש.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  בטוח כי העיריה תדע לטפל בעניין. שבוע טוב

 2. דרור אמר/ה

  זו הסיבה העיקרית שבגללה חזירים מחפשים מים בעיר – – אין להם מספיק מים נקיים בטבע, כי גם את זה בני-אדם הורסים.
  ברוב חוצפתם, הם עוד מתלוננים.

 3. לודמילה אמר/ה

  במקום לטפל בבעיה ובגורמים שיוצרים אותה, העיריה בטח תנסה להרוס את שמורת הטבע המהממת הזו.

 4. אבי כהן אמר/ה

  עצוב ומקומם.

הגיבו כאן לכתבה