התפרצות שפעת העופות – הנחיות זהירות בצריכת ביצים, עוף ובשר

ביצים ועופות - אילוסטרציה (צילום משטרת ישראל | משרד הבריאות)

התפרצות שפעת העופות במספר מוקדים בארץ

בעקבות התפרצות מחלת שפעת העופות במספר מוקדים בישראל, משרד הבריאות מחדד את ההנחיות השגרתיות טרם צריכת מוצרי בשר עוף וביצים.

שפעת עופות, הינה מחלה של עופות, העלולה להדביק גם בעלי חיים אחרים (חזירים, חתולים, נמרים ועוד) ולעיתים נדירות גם בני אדם.

יש להדגיש כי הסיכון לתחלואה בבני אדם הינו נמוך ביותר, כפי שיעיד שיעור ההדבקה האפסי של בני אדם ברחבי העולם מעופות נגועים. 

משנת 2003 אירעו בכל העולם 694 מקרי הדבקה של בני אדם, רובם המכריע מתוך מגע הדוק עם עופות נגועים. 

בישראל התגלו לראשונה מקרי מחלה בתשעה לולים תעשייתיים במרץ 2006. אח"כ התרחשו עוד מספר התפרצויות בלולים ברחבי הארץ. בכל המקרים לא הייתה הדבקה של בני אדם.

יש להדגיש, שלא תועדה בעולם העברה של שפעת העופות מאדם לאדם, אך בגלל התחלואה הקשה ושיעורי התמותה הגבוהים בחולים שנדבקים, ננקטות דרכי מניעה מחמירות, הכוללות טיפול מונע ב – Oseltamivir לעובדים בלול בו הייתה תחלואה בעופות, לעובדי המשחטה שטיפלו בעופות אלה ולעובדי המעבדות שבאו במגע עם דגימות חשודות. אין סיכון לאנשים שבאו במגע עם אנשים אלה.

ביצים ועופות – אילוסטרציה (צילום: משטרת ישראל | משרד הבריאות)

הנחיות כללית לציבור

  • כלל, אין כל סכנה להדבקה של אנשים שבאו במגע או אכלו עופות ששווקו מהלול הנגוע. עם זאת, קיימת הנחיה כללית להפריד בכל עת בין בשר נא לבין בשר מבושל, ולהקפיד על בישול מלא של מאכלים מן החי.
  • יש להיות ערניים למקרי תחלואת חום ותסמינים נשימתיים באנשים אשר שהו באזורים עם פעילות של שפעת עופות, או שהיו במגע עם עופות שהיו באזורים אילו. 

בישול יסודי ושמירה על היגיינה

הציבור נדרש להקפיד על רכישה במקומות מוסדרים בלבד וביצים חתומות בחותמת פיקוח. יש להקפיד על בישול יסודי של ביצים ובשר עוף, שמירה על היגיינה ושטיפת הידיים לאחר מגע עם הבשר או הביצים והפרדה בין המזון מן החי טרם בישולו למזונות אחרים.

כמו כן, הציבור מתבקש לנהוג במשנה זהירות מול העופות הנודדים לשמור מרחק ולהימנע ממגע עמם.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. סטס אמר/ה

    העברתי לנילס, תודה

הגיבו כאן לכתבה