באנר קריית אתא קיץ 2024

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

רכבת הלילה לחיפה לא עוצרת בתחנה

(חי פה) - תושבים המתגוררים בשכונות בת גלים וקריית...

יאיר וויטסון בן ה-13, תושב חיפה מצא טבעת בת כ-1,800 שנה בכרמל

(חי פה ארכיאולגיה) טבעת בת כ-1,800 שנה, שעליה חריתה...

מחירי הדירות בחיפה עולים בחדות ואיך משפיעה המלחמה על שוק הנדל"ן בעיר?

(חי פה נדל"ן) - נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה...
באנר חברה כלכלית 100724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר גורדון 240624
באנר חזית הים רחב
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר מוזאוני חיפה 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר קריית אתא קיץ 2024

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

אלי לינסקיל שור • החיפאי ששינה את חייו באמצע החיים

המוטו: קבלת השונה והאחר אלי לינסקיל שור החיפאי (יליד 1955)...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

דו קיום בחיפה – הלכה למעשה ○ בתי הספר בחיפה חוגגים את חגי כל הדתות

בית הספר האיטלקי טרה סנטה

אמנם לא חוכמה שבית ספר נוצרי מציין את חג המולד, ועדיין כמה בית ספר מקושט ומוכן לחג קשה להאמין. מנהלת בית הספר והמורות מאוד מחויבות, וכבר כמה שבועות שהן עומלות וטורחות על הכנת בית הספר לחג.

בבית הספר הוצבו עצים מקושטים, אורות צבעוניים מעטרים את קירותיו וכולו לובש חג. באופן קבוע ישנה בבית הספר כנסיה בה יכולים התלמידים להתפלל.

לקראת חג המולד כל אחת מהכיתות בבית הספר מגיעה לכנסיה ומקבלת הסברים הקשורים לחג מפיו של הכומר המתגורר במקום. ההורים מוזמנים לבית הספר ובטקס מרגש בנוכחות ההנהלה, המורים, והתלמידים וההורים, מדליקים את עץ חג המולד בהתרגשות גדולה ולשמחת כולם.

בית הספר האיטלקי טרה סנטה (אלבום פרטי)

בית הספר ליאו באק • אירוע מוזיקלי בינלאומי

בבית הספר ליאו באק יצאו בפרויקט מוזיקלי בינלאומי, בשיתוף עם מרכז יובל ונגנים משלוש ערים נוספות בעולם. מבחינת מרכז חינוך ליאו באק שיזם את הפרויקט, המטרה היא לשמור על קשר עם בתי ספר שליאו באק עובד איתם, בתקופה שבה לא מתקיימים מפגשים פיזיים וחילופי משלחות.

"אנחנו מקפידים לשמור על קשר עם חברינו בחו"ל, באמצעות פרויקטים מקוונים שונים", אומר מנכ"ל ליאו באק הרב אופק מאיר, "בפרויקט הזה, דרך ניגון שירי חג מולד, רצינו לאחל לחברינו הנוצריים בחו"ל, חג מולד שמח ולכולנו שנה אזרחית חדשה טובה.

פנינו לרן פולסקי ולסלבה פייגין ממרכז יובל, ואת השירים ניגנו על בסיס עיבודים שברט דה-ברוין (אביו של יונתן בר-און, מורה לאנגלית בליאו באק) כתב לפני 50 שנה. יונתן נולד וגדל במשפחה פרוטסטנטית בהולנד, והתגייר ב-1994 ולמד בישיבה. הוא יהודי ואמנם אינו חוגג את חג המולד, אבל עם השירים האלה הוא גדל, והוא ניגן ושר אותם כשהיה ילד ונער".

מאיר מוסיף: "הכוונה היא שבשנה הבאה, כשחנוכה וחג המולד חלים באותו שבוע, בית הספר יעשה את זה שוב, אבל גדול יותר, יחד עם בתי ספר נוצריים בחיפה שמתקיימים קשרים טובים איתם. יש גם עוד בתי ספר בחו"ל שכבר הביעו עניין להשתתף".

חג המולד במסלול הדו לשוני (אלבום פרטי)

המסלול הדו לשוני בבית הספר חופית – חגי כל הדתות

בגן הילדים ובמסלול בית הספר הדו-לשוניים, בהם מתחנכים יחד ילדים יהודים, ערבים ובהאיים, מציינים את חגי כל הדתות. לצד תערוכת חנוכיות מפוארת מעשה ידי הילדים והסופגניות שהמתיקו את חג החנוכה, קושטו והוארו השבוע הכיתות בצבעי הכריסמס ויש שמועות שסנטה יקפוץ לביקור עם מתנות מפתיעות. חגיגת ה"חנוכריסמס" וחגי החורף המשותפת של ילדי 'יד-ביד' היא אחד משיאי שנת הלימודים באופן קבוע, ומדהים בכל פעם מחדש לראות איך כל אחד ואחת מהילדות והילדים מכיר ומביא את הזהות הייחודית שלו ושל משפחתו לאירועים ולחגיגות, כך שיחד נרקם במערכת החינוך הדו-לשונית פסיפס של תרבויות, חגים ומועדים מגוון, צבעוני ומשמח.

חפשו את המטמון

בנוסף לחגיגות בבית הספר, ערכו השבוע גם "חפשו את מטמוני החג של החגים" – בשיתוף פעולה יצירתי ורב-דורי בין קהילת יד-ביד חיפה ובית הגפן, ובשבת האחרונה, על אף הגשם השוטף, השתתפו מאות חיפאים ואורחים במשחק "חפש את המטמון" שעוצב במיוחד ברוח חגי החורף במושבה הגרמנית ובסדנאות יצירה ומשחק שהונחו בידי חניכות/י ומדריכות/י חוג הנוער "תכל'ס" של בית הגפן, לצד ילדות/י יד ביד.

"כחלק בלתי נפרד מהפעילות הקהילתית הפנימית העשירה שלנו, המחברת באמצעות עשייה ופעילויות משותפות בין משפחות יהודיות וערביות בעיר, אנחנו עורכים כל שנה אירועים פתוחים לקהל הרחב ושמחים שהצלחנו לעשות זאת גם השנה, ומתוך שיתוף פעולה נהדר עם שותפינו לדרך בבית הגפן", מספרת רבקה סלם-זינגר, הרכזת של קהילת יד-ביד חיפה.

חיים משותפים של כבוד, אמון ושוויון

"היה נהדר לפגוש ולהכיר עשרות משפחות חדשות, ערביות ויהודיות מהעיר. הקהילה שלנו בנויה סביב מערכת החינוך הדו-לשונית בחיפה, בה לומדים יחד יהודים, נוצרים, מוסלמים ובהאיים. יש אצלנו דגש עיקרי על רב-תרבותיות ורצון להיכרות עם הזהות האישית של כל משפחה בקהילה, כולל ציון חגים ומסורות של כל הדתות, מתוך הבנה שחיים משותפים המבוססים על כבוד הדדי, אמון וערכים של שוויון מתחילים במפגש, היכרות, דיבור ובילוי משותפים".

חג המולד במסלול הדו לשוני (אלבום פרטי)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. רציתי לכתוב נצרות ויצא נצאות. אולי יש בטעות הזאת משהו. הנצרות פעלה לטהר ארצות מיהודים. שיתפה פעולה עם הנאצים. האפיפיור התנצל? בפועל אי אפשר להיות בגלוי יהודי ברוב מדינות אירופה. סובלנות ודו קיום זה ללמד את הנוצרים והמוסלמים לחיות עם יהודים בדו קיום ולא הפוך. הפוך קרה תמיד, יהדות הדת היחידה שאינה עוסקת בהמרה בכפייה ובהכנעה כמו האיסלם והנצרות. זאת יש לזכור. כשמדברים על סובלנות העם היהודי לא צריך לתת הוא צריך ללמד לקבל את היהדות ומהי כי הבורות בצד הערבי. אנו המיעוט במזרח התיכון שעובר דיכוי בכל מדינות ערב עד הכחדת הקהילות היהודיות ומחיקת זכרן ובתי הכנסת העתיקים.

  2. העם היהןדי עבר טבח עם אינקוויזיתיה פרעות והשמדה בגלל הנצאות והאיסלם. אם לא מספרים זאת לילדים המוסלמים והנוצרים ורק מערבבים תכני דתות אחרות בבתי ספר יהודיים אז יש פה נסיונות להמרת דת ואין חינוך אמיתי לסובלנות. הדתות האחרות התנכלו בלי סוף ליהודים בהמרה כפויה. דו קיום זה לחמד אותן מהי יהדות ולמה חשוב שישראל תהיה מדינת העם היהודי.

  3. כרגיל, "דו-קיום" אומר שמוסדות יהודיים חוגגים חגים נוצריים, אבל אף מוסד ערבי לא חוגג חגים יהודיים.
    כי רק אצלנו טפשים מספיק כדי להאמין בדת החילונית של "דו-קיום" ושל "האחר הוא אני".
    אחרים פשוט יכולים להיות גאים בדת ובמסורת שלהם ולקדם אותן.
    אנחנו ממשיכים להראות שאנחנו מעל לכל זה, ולכן עם הזמן פחות ופחות אנשים יחגגו את החגים שלנו.

  4. הדרך של מערכת החינוך יד ביד הדו לשוני היא הדרך בה צריכה כל מערכת החינוך בחיפה ובישראל לפעול. כך מסירים חומות של חשדנות ובורות ומקדמים חיים משותפים.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

שוטרי השיטור הימי בחיפה הצילו גולש ווינג (Wing) שהיה בסכנה בלב ים

(חי פה בים) - היום, ו', 19/7/04 בשעות הצהריים התקבלה במוקד המשטרה קריאה דחופה על גולש שנמצא בסכנה בלב ים. שוטרי השיטור הימי במחוז...

עוגת סברינה של אינגליש קייק בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: אזהרת ליסטריה היצרן אינגליש קייק בע"מ קורא להחזרת המוצר: עוגת סברינה. בבדיקה שנערכה ע"י שירות המזון לשכת הבריאות...

“נסראלה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה ?

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום מתחת למים שונה מקודמו. רשימת המינים הפולשים במימי ישראל ארוכה, אך ישנו דג אחד שהצליח למשוך...

מחיפה תצא בשורת הכתיבה • תחרות הכתיבה של ילדי ישראל

תעודת הוקרה ייחודית הוענקה לעיר חיפה על כמות המשתתפים הגדולה ביותר בישראל ב"תחרות הכתיבה של ילדי ישראל על שם ריקה ברקוביץ' ז"ל," תשפ"ד. יום רביעי...

היכל הספורט רוממה • הבית של הכדורסל בחיפה

היכל הספורט רוממה הוא היכל הספורט העירוני של חיפה, ביתו של הכדורסל החיפאי, השוכן בדרך פיק״א 69. היכל הספורט היכל הספורט הוקם כדי לארח תחרויות ספורט...