עיריית חיפה החלה לפנות קרוואנים מחוף הסטודנטים • בעלי הקרוואנים זועמים

קרוואנים בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

העירייה הודיעה לבעלי הקרוואנים כי עליהם להתפנות תוך 48 שעות והגיעה לפנות עוד לפני המועד שנקבע

עיריית חיפה החלה בפינוי קרוואנים שחונים בחוף הדרומי בחיפה (חוף הסטודנטים), בטענה כי החופים הם משאב חשוב של העיר, אשר חייב להישמר חופשי ופתוח לשימוש הציבור הרחב.

ביום שלישי (14/12/21) תלתה העירייה מודעות לבעלי הקרוואנים כי עליהם לפנות את הקרוואנים מהשטח בתוך יומיים – עד יום חמישי 16/12/21 (היום). אלא שבעלי הקרוואנים הופתעו כשאמש (רביעי) עוד לפני תום הזמן שהוקצב להם, הגיעו לחוף טרקטורים ושופלים בליווי פקחי העירייה והחלו לפנות, להרוס פרגולות ורכוש במקום.

מודעת פינוי קרוואנים

עוזי אור, בעל קרוואן שמחנה בחוף הסטודנטים מחודש מרץ, סיפר לחי פה:

"נתנו לנו התראה של יומיים ועוד הגיעו לפני. זה ממש לא טוב. אנחנו מצפים מהעירייה לפחות לתת לנו התראה של שבוע, כי לא כולם נמצאים במקום. גם אנחנו מצפים שיציעו לנו חלופה, כמו שעשו בנהריה, שם יש חניון מוסדר תמורת תשלום, עם אספקה של מים וחשמל לקרוואנים".

קרוואנים בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

לשון הודעת עיריית חיפה בעניין פינוי הקרוואנים:

עיריית חיפה פועלת לפינוי חופה הדרומי של העיר מקרוואנים שתופסים שטחי חוף ציבוריים. במהלך השבועות האחרונים מקיימים נציגי אגף החופים בעירייה שיח ישיר עם בעלי הקרוואנים, שנועד להביא לפינויים מרצון ולהחזרת החוף לשימוש הציבור הרחב. כנגד קרוואנים שלא ייענו לפנייה תפעיל העירייה אמצעי אכיפה עד לפינויים המלא של חופי העיר, שהינם משאב חשוב של העיר, אשר חייב להישמר חופשי ופתוח לשימוש הציבור הרחב ועל כך תקפיד העירייה לשמור. בתוך כך, הנחתה ראש העיר, עינת קליש רותם, את מהנדס העיר לפעול באמצעות חברת "יפה נוף", לאיתור מקום הולם, מתאים ומוסדר להקמת חניונים עבור קרוונים בתשלום ולזמן מוגבל.

קרוואנים בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

זו לא הפעם הראשונה

ב-2013 בעלי קרוואנים עתרו נגד עיריית חיפה בגין פינויים – עתירתם נדחתה על סף

חשוב לציין כי אין זו הפעם הראשונה שמחליטים בעיריית חיפה לפנות קרוואנים מחוף הים. בשנת 2013 הוגשה עתירה מנהלית כנגד עיריית חיפה בגין פינוי הקרוואנים. התביעה הוגשה ע"י משרד עוה"ד רובי אנג'ל ואח' שייצג את העותרים דוד שרביט, שלמה בן שלוש, מרים אלגרבלי ועופר שלם.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

טענו לפגיעה בזכויות

העותרים ביקשו לקבוע כי ההחלטה על הפינוי מהחניון בטלה וכי כל עוד העירייה לא תסדיר את נושא חניית רכבי נופש וקרוואנים בחניונים פתוחים בעיר, היא לא תוכל למנוע מהעותרים לשוב ולנפוש בחניון, וטענו כי הם רכשו רכבי נופש וקרוואנים נגררים לכלי רכב וביקשו לנפוש ולהחנות את רכבי הנופש בחניון הסמוך לחוף הים בתחומי הרשות. אלא שחודש יוני נערכה ביקורת בשטח הרחבה הסמוכה לחוף הים, בה חנו הקרוואנים, ונמסרה להם דרישה לסילוק מפגע ברחוב, לפי חוק עזר לחיפה (שמירת הסדר והניקיון). העותרים טענו כי הדרישה ניתנה בניגוד לחוק, וכי היא ניתנה מבלי שניתנה להם זכות טיעון, וכי היא חורגת ממתחם הסבירות ופוגעת בזכויותיהם והם ביקשו לקבוע כי הדרישה בטלה מעיקרה.

הקימו שכונת קרוואנים

עיריית חיפה הגישה כתב תשובה וטענה כי יש לדחות את העתירה על הסף בהיותה נגועה בחוסר תום לב ובהצגה מסולפת, חלקית ומגמתית של העובדות העומדות בבסיסה. וטענה כי העותרים הגיעו לרחבה הציבורית על מנת להקים בה שכונת קרוואנים קבועה והטעו את בית המשפט בטענה כי הם חונים בשטח לצורך פעילות נופש ארעית. עיריית חיפה ציינה כי רחבה זו מהווה שטח המוחכר לה על ידי רשות הפיתוח ונמצא בחזקתה, ומשמשת דרך גישה לחוף הדרומי של חיפה ונועדה לשמש מקום חניה לכלי רכב של נופשים ומתרחצים בחוף הים בחניה חופשית וללא תשלום. העירייה טענה כי העותרים הקימו ברחבה שכונת קרוואנים, שעמדו במקום למעלה משנה, שלא למטרת קיום פעילות נופש כפי שמשתמע מהעתירה.

השופטת ריבי למלשטרייך-לטר דחתה את טענת העותרים על הסף וחייבה את העותרים בהוצאות המשפט.

קרוואנים בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
הגיבו כאן לכתבה

19 תגובות
 1. שולה אמר/ה

  לשם שינוי העיריה צודקת. בעלי הקרוונים השתלטו על שטח לא להם ושאינו מיודע לחניון קרוונים

  1. אלי שדמי אמר/ה

   התנחלות לא לעניין על חשבון חניון לתושבי חיפה,בעיקר בקיץ שצריך את המקום והוא תפוס ולחוץ,זה לא חוף קראוונים!!!זה חוף שמיועד לציבור.

 2. אייל אמר/ה

  טוב שנגמרה החגיגה העבריינית הזו.
  להסדיר להם שטח בתשלום במעגן הדיג או אחד מחניוני החופים מאחורי הטיילת ולזמן קצוב לא יותר משבועיים ברציפות בכל חניה. יש גבול לזלזול במשאב הקרקע במדינה

 3. שרון אמר/ה

  כל הקיץ תפסו את השטח והחנו את הקרוונים יום ולילה ממש התנחלו בחוף. סוף סוף העיריה פועלת נכון. מי שקונה קרוון צריך קודם לדאוג שיש לו היכן להחנות אותו. שיחנו בחוף הקישון או בחוף שמן שם לא יפריעו למתרחצים.

 4. לייבלה אמר/ה

  כל הכבוד להחלטה לפנות את הפיראטים שהחליטו בניגוד לחוק להישתלט על אדמות ועל חוף וליקבוע עובדות בשטח תופעה של זמן ממושך על כן יש לפנותם בהקדם ממשאב ערית חיפה ואזרחיה

 5. דן אמר/ה

  להקים מתחם קמפינג כנהוג האירופה בתשלום

 6. מח אמר/ה

  בגללם כמעט ולא נותרו מקומות חנייה ,זה הפך מתחם מגורים קבוע לכל דבר עם דשאים( מלאכותיים) ,תאורה מסודרתוכולי.אכן הגיע הזמן לדאוג גם לחנייה עבור התושבים.

 7. אלי אמר/ה

  הים גדול החופים ענקיים יש מקום לכולם אפשר להעביר אותם יותר פנימה למה לגרש אתם מנותקים תנו חופש מחיה

  1. אדריכלית לא מורשעת אמר/ה

   בטח אתה בעל קארוון. לכו תחנות אותם בחניה שלכם אם לא אחנו בעיריית חיפה נהרוס לכם אותם חוצפנים. מגיעים לשם כל הבוגדים והבוגדות באמצע יום עבודה לעשות כל מיני דברים ואח"כ חוזרים הביתה כאילו היו בעבודה. כמה סדינים צריך להחליף בקרוואנים שם.

 8. עמית אמר/ה

  השטח הזה שייך לצעירים שמגיעים להתאחד בלילה (זיגי זיגי )

 9. מגי מימון אמר/ה

  עירית חיפה צודקת זה ניהיה מעברת והישתלטות על השטח עם זאת בוא ניתפתח קצת מה שקורה בכל העולם יש חניונים מסודרים בתשלום יומי עם פיקוח וניקיון עירית חיפה רק תרביח מזה ותוסיף לשמה הטוב של חיפה חייב ליהיות פיטרון לקרווניסטים בכול הארץ פיטרון עם חוקים ברורים מדברת כקרווניסטית שאוהבת לטייל

  1. גלעד אמר/ה

   כשאין השכלה . . יש קראוון.

 10. אביתר אמר/ה

  אין מה לצפות ממדינת פח אשפה..בכל העולם זה דבר נורמאלי לחלוטין

 11. אירית בהיר אמר/ה

  בכל העולם ישנם חניוני קרוואנים עם אפשרות לחיבור מים חשמל וביוב בתשלום .
  לדעתי יש להקים חניונים כאלה בפריסה ארצית לאור הביקוש לקרוואנים בארץ ובעולם.
  אולי להתנות זאת לחניה לתקופה של עד 3 חודשים באותו חניון כדי לאפשר גם לאחרים

 12. תושב האזור אמר/ה

  סוף סוף אני יכול לומר שהעירייה והעומדת בראשה עושים משהוא טוב כי כל פעם שאני בא לה את מהים בעלי הקראוונים תופסים לי את החנייה מונעים ממני גישה לחוף אלה רק מהמדרון אחריהם

 13. רשע אמר/ה

  מה הם מפריעים??? איזו עיריה גזלנית רק לעשוק לאסוף כסף מאנשים שלא מזיקים ולא מפריעים לאף אחד

 14. רפי אמר/ה

  העיריה התעוררה מתרדמת הקיץ? כדרכה אין היא מגיבה לדברים בזמן אמת. המפגע נמצא כר חודשים רבים. כמו שהעיריה שץלא מטפלת בתשתיות כבישים (לדוגמא רחוב שמשון לכוון ורדיה ומדרכות, תאורה לקוייה ; חזירים לרוב. היא יכולה לבוא בטענות רק לעצמה. המילה שירותיות לא הלכסיקון שלה

 15. א אמר/ה

  מעולה, להעיף אותם. עבריינים

 16. קרוואניסט אמר/ה

  אני נגד דיור קבע. אבל לא יתכן שיסגרו בגלל הסיבה הזו בכל הארץ את האפשרות לנפוש. אפשר לקצוב את הימים בכל מקום. ולאפשר לכולם להנות מהמשאב שלא שייך לא עירייה ולא לאף דייר קבע. הגיע הזמן לפעול ולדרוש הסדר מסודר חינמי למי שרוצה לישון בטבע.

הגיבו כאן לכתבה