הורים לילדי הגנים בחיפה: "הבנייה ברחוב תסכן את חיי ילדינו"

גן לוטם ולידו המקום בו מתוכננת הבנייה (צילום: אלבום פרטי)

הורים לילדים בגן העירייה לוטם וגלבוע שבשכונת רמת התשבי, טוענים כי חיי ילדיהם יהיו בסכנה בעקבות הבנייה המתוכננת בסמוך לגן, ברחוב עובדיה 5. לטענתם הבעיה היא כפולה: גם סכנה בעקבות תנועת המשאיות והעבודה במבנה הסמוך וגם פגיעה קשה באיכות החיים שלהם בגן בעקבות הרעש והאבק שהבנייה תיצור.

כזכור, בשנת 2019 אושרה בניית בניין ברחוב עובדיה 5, במגרש שכרגע עומד ריק. הבנייה היא מורכבת מאוד כיוון שהשטח משופע. עוד בשנת 2019 היו הרבה התנגדויות לבנייה משכנים המתגוררים בסמוך, שטענו שתכנון הבניין, החניות וקירות התמך, לקוי. כך או כך התוכנית אושרה במליאת הוועדה המקומית וכעת, שנתיים לאחר מכן, הבנייה יוצאת לדרך. מדובר בבנייה של בניין חדש, בן שני אגפים. האגף הקדמי כולל 3 קומות מגורים מעל קומת חנייה ואגף אחורי ובו 6 קומות (סה"כ 12 יח"ד).

דורשים בדיקת מומחה

"אנחנו דורשים שהעירייה תשלח לגן מומחה שיבדוק האם הסיכון לילדים שלנו הוא הגיוני", אומרת אימא לילדה בגן, "הבת שלי גדולה יחסית, אבל יש בגן גם ילדים בני 3. איך יסבירו להם את הרעש הבלתי פוסק בכל שעות פעילות הגן? הם ייבהלו מכל בום שיהיה בבנייה, ואחרי זה הם לא יישנו בלילה. אני לא מדברת על הסכנה הגדולה מזה שהגן בעצם יהיה באמצע אתר בנייה. הכתובת היא על הקיר. עכשיו צריך לבדוק האם זה הגיוני שעשרות פעוטות יהיו באמצע בנייה, הסכנה, המשאיות שבאות והולכות, האבק והלכלוך. זה פשוט לא הגיוני, ואנחנו ההורים בשום פנים לא מוכנים, שהילדים שלנו יהיו בסכנה".

לטענת האימא גם אם אפשר היה למצוא גן חלופי, הוא חייב להיות קרוב מאוד לגן הנוכחי. "חלק מההורים הם ללא רכבים. אנחנו מביאים את הילדים ברגל לגן אז הגן לא יכול להיות רחוק. זה גן, שילדים באים אליו שנתיים. אני לא מבינה למה בשביל הבנייה הזו, ילד שמנמצא כבר שנה שנייה בגן, צריך לעבור לגן אחר שהוא לא מכיר".

גן לוטם ולידו המקום בו מתוכננת הבנייה (צילום: אלבום פרטי)

השירותים לא עבדו

הורה לילד בגן סיפר כי במהלך כל חג חנוכה השירותים בגן לא עבדו. "אנחנו ההורים לא הבנו מה קורה. פתחנו כמה וכמה קריאות לעירייה כדי שיבואו לתקן את השירותים. מה שקרה הוא שילדים, שהיו צריכים לשירותים בקומה ראשונה, לקחו אותם לשירותים בקומה השנייה וכמובן שהיו ילדים שפספסו בגלל זה. לא משנה כמה פנינו, לא באו לתקן. הייתה לנו הרגשה שזה נעשה בצורה מכוונת על מנת שנבין את הרמז, ונסתלק מהמקום ונאפשר את הבנייה. זה לא יקרה. אנחנו והילדים שלנו לא הולכים לשום מקום וצריך למצוא פתרון מיטבי בשביל הילדים".

ההורים מספרים כי חבר המועצה צביקה ברבי עושה מאמצים לעזור להם ולערב בנושא את הגורמים האמונים על גני הילדים, ובזכות התערבותו תוקנו בסופו של דבר השירותים בגן. כעת ממתינים ההורים לראות מה יעלה בנושא הבנייה שמדאיגה אותם.

טענה נוספת של ההורים היא שהבנייה היא בנייה במדרון ולכן כל הבנייה תהיה מורכבת יותר, ארוכה יותר ותדרוש יותר חפירות והתמודדות עם תוואי שטח מורכב, מה שיקשה עוד יותר את התנאים בגנים הסמוכים.

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רמי חן אמר/ה

  צודקים!!!
  וזה נכון בעוד כמה מקומות בחיפה. הכרמל הפך לאתר בנייה והבנייה הממושכת בתוך רחובות צרים, חד סיטריים מהווה סכנה גדולה לחיים האסור ובעיקר לילדים.
  הבנייה תחת השם המטעה "התחדשות עירונית" הנה שקר שמטרתו לאפשר לבנות באופן חריג ומעבר למותר, בין השאר על חשבון המרחב הציבורי. זו בנייה הרסנית ופוגענית! והיא פוגעת ברחובות, ובשכונות והופכת את סביבת חיינו לבלתי נסבלים. וזה נמאס.
  כדי להקל עלינו ולצמצם את הפגיעה באיכות החיים חייבות לאשר רק תוכניות בנייה שאין בהן בקשה לחריגות או סטיות בנייה למיניהן!!!

 2. רמי אמר/ה

  רמי אתה סופר צודק! ראה מה קורה בחביבה רייק ומה מתכננים באינטרציונל משני הצדדים שלו כרחוב מקשר ומהיר בין נווה שאנן לשכונות הכרמל העליונות והכפרים הדרוזים!

 3. רני אמר/ה

  המטרד העיקרי, יהיה הרעש של הדחפור שיחצוב בסלע, הגן שלנו היה ברח מיכל4 במגרש צמוד חצב דחפור במשך כחודשיים היה רעש נוראי מעבר לכך לא היה כל נזק, אם לא בונים מנוף בסמוך אז לא אמורה להיות כל סכנה

 4. להעתיק את הגן הזה אמר/ה

  חשוב לציין אוזניים של ילדים קטנים עדיין רגישות לרעש
  אסור לקרב אותם למוקדי רעש, אפילו להופעות עם הגברה או ליד כלי מוזיקה רועשים.
  תשמרו על השמיעה של הילדים אל תקחו אותם בשום אופן לגן שצמוד לדחפורים רועשים

 5. שמיל אמר/ה

  המחדל הגדול הוא של עיריית חיפה, הועדה המקומית, והמחלקה לרישוי הבניה. לא ייתכן שהיתר בניה יוצא ללא דרישה חד משמעית לביצוע חפירות וחציבות במהלך הקיץ – החופש – בלבד! הדרישה עלתה רשמית וברור מול הועדה ע"י אנשי השכונה, אבל הילדים לא מעניינים את העירייה, אלא רק השוחד ששילם היזם לקניית הקרקע (ביעוד מקורי של שטחי ציבור!! תושבי השכונה ישלמו את המחיר לדורות, מחסור בגנים וכו') ובאישור פרויקט שינתץ כל מוסכמה או תקנה עירונית בעניין קווי בניין ופגיעה בטבע. מדובר במפלצת תיכנונית שהיא מנוגדת לחוק, ומהווה יריקה בפרצוף של תושבי חיפה.

הגיבו כאן לכתבה