שמונה ערים זכו בסיוע במימון התחדשות עירונית. ומי לא? נכון, חיפה!

שכונת גלי ים בטירת כרמל - בנייה חדשה של אלפי יח"ד בסיוע משרד השיכון (צילום: ירון כרמי)

משרד הבינוי והשיכון, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, ישקיעו מעל 23 מיליון שקלים בתכנון של כ-10 אלפים יחידות דיור בשמונה ערים ברחבי הארץ: רחובות, חדרה, באר-שבע, כפר-סבא, הוד השרון, אזור, בת-ים וקריית טבעון. ומה עם חיפה? לא על המפה.

משרד הבינוי החליט לבנות כ-10 אלפים יחידות דיור ב-8 ערים ברחבי הארץ, חיפה היא לא אחת מהן. זהו עוד סממן לכך שחיפה, בשלוש השנים האחרונות, לא נהנית מהטבות ממשלתיות ונאלצת לממן את עצמה בכוחות עצמה.

כדאיות כלכלית ומאפיינים פיזיים

משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית הודיעו על שמונה ערים שזכו במימון תוכניות התחדשות עירונית בתחומן. במסגרת השקעה זו, תתקצב הרשות הממשלתית תכנון של 9,966 יחידות דיור חדשות בערים הללו. ההחלטה הגיעה לאחר בחינה מדוקדקת שביצעה הרשות הממשלתית בנוגע לבקשות שהוגשו לה על-ידי הרשויות המקומיות במסגרת מסלול תחרותי בו נבחרים מתחמי פינוי-בינוי, בהתאם לקריטריונים אותם קבעה הרשות הממשלתית מבעוד מועד, כאשר החשובים שבהם הינם היבטי כדאיות כלכלית במתחמים ומאפייניהם מבחינה פיזית ותכנונית.

שכונת גלי ים בטירת כרמל - בנייה חדשה של אלפי יח"ד בסיוע משרד השיכון (צילום: ירון כרמי)
שכונת גלי ים בטירת כרמל – בנייה חדשה של אלפי יח"ד בסיוע משרד השיכון (צילום: ירון כרמי)

עיריית חיפה תממן את הפרויקטים ממקורות אחרים (על חשבוננו)

כשעירייה צריכה לממן את עצמה ללא סיוע ממשרדי הממשלה, עליה לחפש מקורות אחרים לממן את יעדיה. חלק מהאפשרויות הללו עשויות להיות מכספי הארנונה, מהגדלת קנסות כלפי תושבים, מכירת נכסים עירוניים, או כל דרך יצירתית אחרת, לכאורה, שכמובן, תתקשה מאוד להגיע לסכומים אותם יכולה הייתה לקבל מהממשלה.

תנופת בניה חדשה בטירת הכרמל (צילום: ירון כרמי)
בנייה בטירת כרמל (צילום: ירון כרמי)

אלה שכן זכו

כדי להבין את מהות העניין, ניקח לדוגמה את אחת הערים שכן זכתה במימון – כפר סבא. כ"ס עתידה לקבל מהרשות הממשלתית מעל 3 מיליון שקלים בשני מתחמים סמוכים. באחד המתחמים קיימות 44 יחידות דיור, ויושקעו כ-1.3 מיליון שקלים, כשעל-פי התוכנית במקומן יקומו 134 יחידות דיור חדשות, וכ-2,000 מ"ר מסחר. במתחם השני יושקעו 1.8 מיליון שקלים, ועתידות להיבנות בו 369 יחידות דיור במקום 120 יחידות הדיור הקיימות.

המתחמים הם חלק מתוכנית אב להתחדשות עירונית במרכז העיר והן יציעו בנוסף להתחדשות המבנים גם חיזוק מערך קישוריות הולכי הרגל ורוכבי האופניים במרכז העיר.

תגובת עיריית חיפה תעלה לכאן אם וכאשר תתקבל

הגיבו כאן לכתבה

19 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  חשוב , כי גם חיפה תזכה.אני קורא לכל חברי הממשלה לעזור לעיר חיפה. חג חנוכה שמח.חג אורים שמח ושבוע טוב.

 2. שמואל גלבהרט אמר/ה

  העיקר שעציוני מתרברב בתפקידו החדשכסמנכ"למשרד השיכון. חחח

  1. מנשה אמר/ה

   עציוני קיבל תפקיד למגזר הערבי, שכחת?

 3. לסיוע הזה אין כמעט משמעות אמר/ה

  בשכונות החוף בחיפה אלפי דיירים חתומים עם יזמים על תוכניות בנייה בפינוי ועיבוי בינוי,הפרויקטים מכסים את עלויות הבנייה,ישפרו את איכות חיי התושבים ויכניסו המון כסף ליזמים וגם לעיריה כפועל יוצא של תוספת דיירים וארנונה א' יקרה של מבנים מפוארים לעומת ג' כיום בבניינים ובשיכונים העלובים.עירית חיפה היא עירייה עשירה ביחס לעיריות שהוזכרו בכתבה וקיבלו מענק,ו 23 מיליון שקל זו טיפה בים עבורה ,ובטח לא מה שאמור לעכב כל כך הרבה שנים את התב"ע של כל ההתחדשיות בשכונות החוף שלא לומר עשרות שנים.זה מרגיש שלעירייה פשוט נוח לצאת כל פעם בהצהרות האוטומטיות ש"בחיפה מתוכננות אלפי דירות חדשות בשכונות החוף"..אבל בתכלס אין שום התחדשות בשכונות החוף,חוץ מכל כמה שנים נותנים אישור לבנין אחד ועושים איתו יחסי ציבור(כמו הבנין ביציאת אירופה 4,ועוד 2 בנינים בנווה דוד).השאר הכל משותק בשכונות החוף העלובות של חיפה.והסיוע המגוחך הזה לא אמור לספק תירוץ לעיריה המילא עשירה של העיר.

  1. מנשה אמר/ה

   כמה שאתה טועה

 4. דן אמר/ה

  נו באמת. שכחתם להזכיר פרט קטן – חיפה עם הגירה שלילית באופן קבוע בשנים האחרונות

 5. דליה אמר/ה

  מה עם קרית מוצקין???
  דרך עכו פינוי בינוי ??
  באיזה תאריך מתחילים לליישם
  ובאיזנ תאריך סיום העבודה
  מוצקין הכי יפה בקריות…

 6. דין דין אמר/ה

  חיפה עיר עם הגירה שלילית זהום אויר ניהול גרוע אין צורך להשקיע בה. בנו לה נמל מחסנים נמל דלקים וזהו.

 7. כשלונר הביתה אמר/ה

  מזעזע. מהנדס העיר חיפה פשוט פוגע בעיר הזאת בכל צורה אפשרית.
  ווטרמן הזה חייב ללכת הביתה.
  כל מנהל ההנדסה הרוס לחלוטין
  כל הבניה בעיר תקועה בגלל ניהול כושל שלו

 8. זהבה אמר/ה

  ראשת העיר שלנו הצליחה להסתכסך עם משרד הבינוי והשיכון ועם כל רשות ממשלתית. בזים לה ושונאים אותה ותושבי העיר משלמים את המחיר. החזירים זוכיר לעדנה וכך אנחנו נראים. בינתיים חג אורים שמח!!!

 9. מנשה אמר/ה

  כשלא מבשלים ביום שישי, לא אוכלים בשבת.
  הנהלת העירייה יכולה ללמוד מתכנית הפינוי בינוי בבת גלים (מתחם חיל הים ושרל לוץ) שיזמתי עם יונה יהב וקיבלנו מימון ממשלתי לתכנון.
  היו ימים…..

 10. איש יהודי בשושן הבירה אמר/ה

  למה צריכים מימון חיצוני כדי לחדש דירה אחת או שכונה שלמה? אם באמת רוצים להתחדש, מבטלים את המגבלות שעומדות לפני הקבלנים ולקוחותיהם, ואזור כלשהו יתחדש מאליו.

 11. ג'ורג'יו אמר/ה

  מדינה ממשלה עם גזען בגלל שיש בחיפה ערבים זו הסיבה

 12. הבעיה: מנהל ההנדסה. אמר/ה

  ובאמת נניח לא צריך סיוע להתחדשות עירונית…
  אז למה ערים אחרות פנו?
  האם חיפה פנתה?
  האם אפשר היה לממן את תוכניות האב שבוצעו מכספי הממשלה ולא רק העיריה? האם אפשר היה להשיג מימון להאיץ את רישוי התוכניות הקיימות?
  סימני שאלה.
  דבר אחד ברור
  מנהל ההנדסה בחיפה מתפקד רע ופוגע בעיר. הניהול העירוני הוא שורש הכשל של חיפה להתחרות בערים סביבה ובמדינת גוש דן. עיריעה ששולטים בה ועד העובדים ושביתות איטלקיות, התעמרות וחוסר איכפתיות, שרבע מעובדיה כלל לא תושבי העיר היא בבעיה חמורה ותפקודה הלקוי מפריע לשיקום העיר.

 13. שלומית אמר/ה

  הכל תקוע. פרוייקטים חשובים לא נעשים. הרכבל לטכניון ולאוניברסיטה לא התחיל למלא את יעודו. למה?יש תשובה למה אין בעיר תנופת פיתוח ושמחת שידרוג?

  1. אייל אמר/ה

   שלומית הרכבל לאוניבריסיטה לא יימלא שום ייעוד.
   הוא איטי יותר מאוטובוס שהיה עובר בנת"צ דרך כביש דורי, עושה סיבוב בפקולטות בטכניון וממשיך בחניון העליון של הטכניון שניתן היה לחבר בכביש של חצי קילומטר עם כביש הטבעת של האוניברסיטה.
   הרכבל הזה עליו זרקו מעל 300 מליון שקל, לא ייסע בחורף בימים של רוחות – בדיוק בעונת סמסטר החורף.
   הרכבל הזה יהיה מעיק וחום גהנום בקיץ. להתבשל 20 דקות במקום אוטובוס קריר ומהיר אקספרס לקריות ולישובי הסביבה
   שכבר ישנם מהטכניון ומהאוניברסיטה ומהירים הרבה יותר מלקחת רכבל למרכזית המפרץ ורק משם לקחת אותם אוטובוסים.
   תבינו ששיקרו פה את התושבים.
   שום סקר כדאיות לא הראה על צורך ברכבל המטופש הזה, שעלות האחזקה והביטוח והבטחון והתפעול שלו תכניס אותו מדי שנה לגרעונות ענק. אין לו שום צורך וסיבה, לא מגיע לאף שכונה, עוצר במקומות הזויים כמו אמצע כביש דורי. מיותר לחלוטין.
   ב-300 מליון שקל, שמתוכם עיריית חיפה חויבה לתת עשרות מליוני שקלים אפשר היה לבנות 5 קריות חינוך חדשות ומתקדמות כלומר בתי ספר חדשים כמעט לרבע מתלמידי חיפה. הכסף נזרק על רכבל וכבישים מיותרים. מה שקורה בעיר הזאת זה סדר עדיפויות עקום שכל הזמן עוסק בתחבורה במקום באיכות חיים.

 14. אילן בורנשטיין אמר/ה

  מפלצות הבינוי, המכונות גם פינוי בינוי בעיר חיפה, הן בכייה לדורות. במקום איכות חיים וקיימות מייצרים פרויקטים צפופים, בזבזניים באנרגיה ובמשאבים המכבידים על הסביבה. ועידת האקלים מבחינת הגורמים הרלבנטים בישראל היא בבחינת בילוי בחו"ל שלאחריו יש לממש תכנון ובניה הפוגעים באופן אנוש במשאבי הטבע ובסביבה. יש לכך סיבה טובה – מי שאחראי איננו מסוגל לבצע מלאכתו באופן נאמן וענייני. המסלול הנוהג במקומותינו הוא פגיעה קשה בסביבה ובאדם – תוך הפקת רווח אסטרונומי, תיאורטי, על הנייר עבור הנוגעים בדבר – מה שייגרום לפשיטות רגל, מחיקת חובות ויצירת מפלצות בינוי ושכונות סלאמס צפופות, המייצרות פקקי תנועה אין-סופיים, שכונות חסרות בשטחים ציבוריים – דבר שייגרום לתנועה קשה ובעייתית של ההורים המשנעים את הילדים והזעטוטים לשכונות מרוחקות בהן יוקצו מעונות וגנים לילדים, כמו גם בתי ספר (למשל, תלמידי תיכון מבת גלים ישונעו לבית ספר תיכון בשכונת המבואות הדרומיים ב' – בסמוך לגבול הדרומי עם טירת הכרמל) – והכל תוך יצירת פקקי תנועה שחיפה לא ראתה מעודה. שכונות הכוללות דירות שבחלקן עם כיוון אוויר אחד (איוורור ותאורה מאולצים, איכות חיים נמוכה) ככלל, הדירות במפלצות הבינוי מחייבות אחזקת דירות בעלויות יקרות מאוד בהשוואה למקובל במצב הקודם וליכולת של התושבים – הרס טוטאלי של העיר והחברה וזה הולך ומתגלגל בהיקפים גדולים מאוד על הנייר. כאשר התהליך ייתקע בתחילתו, נישאר עם הרס משמעותי בעיר חיפה.

 15. יוני רואה אמר/ה

  גם תל אביב לא קיבלה וגם ירושלים למה רק חיפה?

 16. לודמילה אמר/ה

  עם תושבים כפויי טובה כאלו, חיפה לא זקוקה לכלום.
  רק פינוי בינוי של חיפה כולה, יעזור
  וזה בדיוק מה שהחמס מנסה לדאוג
  אז, אל דאגה, המשיכו לתת להם כוח וזה יגיע

הגיבו כאן לכתבה