קַרְצִית המערות שעלולה לגרום לקדחת, התגלתה בכרמל – אזהרה • צפו

קרציות רכות - קרצית המערות (צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)

נזהרים מקַרְצִית המערות: קרציות מערות שעשויות להעביר את קדחת המערות התגלו במערות אורנית שבכרמל; המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור לצאת וליהנות מהטבע בכל הארץ – אך להימנע מכניסה למערות לא מוסדרות.

אגף מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה מבצע בדיקה שוטפת לנוכחות קרציות וטפילים בכל אתר חשוד, ביחד עם מעבדות משרד הבריאות ורשות הטבע והגנים. בשנה האחרונה נמצאו חולים בקדחת המערות (קדחת אנדמית חוזרת) בצפון, בדרום ובמרכז הארץ.

ניטור קרציית המערות באורנית הכרמל | צפו


ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה:

המשרד להגנת הסביבה ממשיך בחקירות סביבתיות של מערות וחללים חשודים כמקור לתחלואה בקדחת אנדמית חוזרת, בשיתוף פעולה עם מעבדות משרד הבריאות ורשות הטבע והגנים. אנו מזהירים מפני כניסה למערות לא מוסדרות לביקור וטיול, שכן היא עלולה להיות מסוכנת, ויש להימנע מכך ככל הניתן.
עבודת ניטור קרציות במערת אורנית בכרמל (צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)

בעקבות הודעה על תחלואה שהתקבלה ממשרד הבריאות, צוות מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה בדק את מערות אורנית הנמצאות בשמורת טבע הר כרמל.

במערות נמצאו קרציות רכות אשר נאספו באמצעות מלכודת דו-תחמוצת הפחמן. הקרציות הועברו לזיהוי ובדיקה במעבדות משרד הבריאות וזוהו כקרציות רכות מסוג קרצית המערות (Ornithodoros Tholozani). רשות הטבע והגנים התבקשה לסמן את הכניסות למערות ולהזהיר מפני הסכנה האפשרית. המשרד להגנת הסביבה ימשיך ויעקוב אחר המפגעים.

עבודת ניטור קרציות במערות אורנית בכרמל (צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)

קדחת מערות

קדחת אנדמית חוזרת נגרמת מהדבקה בטפיל בורליה פרסיקה, וידועה בארץ בשם "קדחת מערות". המחלה מועברת לאדם באמצעות נשיכה ומציצת דם על-ידי קרצית רכה השוכנת באדמת המערה.

עבודת ניטור קרציות במערות אורנית בכרמל (צילום: ד"ר גל זגרון, המשרד להגנת הסביבה)

מתאפיינת בהתקפי חום

הקדחת מתאפיינת בהתקפי חום, שמתבטאים בעלייה מהירה של טמפרטורת הגוף. להתקפים נלווים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: שיעולים, קוצר נשימה, בחילות, כאבי שרירים ומפרקים ופריחה על העור. רוב מקרי ההידבקות מתרחשים במערות, חלק קטן בחורבות וכמות מזערית מחשיפה למחילות ומאורות של בעלי חיים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

מומלץ להימנע מכניסה למערות

הקרצית חשה ברטט הקרקע מפסיעות בעלי החיים, ומזהה דו-תחמוצת הפחמן (CO2) הנפלט מנשימת בעלי החיים, מתעוררת ועולה בזריזות מתחת לפני השטח ואל גוף בעל החיים. נשיכות הקרצית הן קצרות, ומרבית הננשכים לא ימצאו קרציות על גופם אלא רק סימן למציצת הדם, לרוב באזור הבטן.

המשרד ממליץ לציבור להימנע מכניסה למערות. אם אתם נדרשים להיכנס למערה, יש לנקוט באמצעי התגוננות אישיים, ולהשתדל לשהות במערה זמן קצר ככל הניתן.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  אז עכשיו התווספה איזו קרציה מסוכנת באזור מערות בחיפה , "גן החיות" המוזר עם חיות ש"לא נעימות" לנו, כבני אדם , רק מתפתח באיזור שלנו. מה יהיה?

  1. אז תעברי לעיר אחרת אמר/ה

   לגלח לאלתר את יערות הכרמל ולכסות הכל בבטון ואספלט. אין מקום לטבע!

 2. לימבו אמר/ה

  המזון של הקרציה והזחל הוא דם חם.
  עדרים אין (בעבר היו), אז סביר שמתקיימות מדם חזירים ששוכנים במערות אורח קבוע או זמני.

 3. שמחה זיר אמר/ה

  החזירים, הם הסוכנים של הקרציות ואחראים להימצאותם ברחובותינו.
  ומי מטפל בחיסול החזירים בחיפה??

הגיבו כאן לכתבה