האם ניתן ללמוד משהו מהמחקר "הסודי" על חזירי הבר בחיפה? • דעה

משפחות חזירים בחיפה (צילום: עומר מוזר)

מה ניתן ללמוד, אם בכלל, מהמחקר "הסודי" שהזמינה עיריית חיפה על מפגע חזירי הבר בחיפה?

כזכור, עיריית חיפה בראשות עינת קליש רותם הזמינה בתחילת 2019 מחקר שבוצע ע"י חוקרי המחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה. החוקרים – פרופ' דן מליקסון, אחיעד דוידסון ואלה אבידור הגישו באוקטובר 2020 את הדו"ח על מחקרם לראש העירייה ומאז קליש גנזה את הדו"ח וסירבה לכל פנייה שלנו ושל חברי מועצת העיר לקבלו, על אף שאין מדובר במסמך פרטי של ראש העירייה, אלא זהו קניינו של הציבור כולו בחיפה, ואנו שילמנו עליו בעל כורחנו, מתוך התקציב העירוני הציבורי. בסופו של דבר, אין סודות, הדו"ח הזה דלף במלואו על אף התנגדותה של קליש, והוא פורסם לפני כשבוע בחי פה – תאגיד החדשות. כך התאפשר לכולנו לבחון את שיטת המחקר, הממצאים והמסקנות אליהן הגיעו החוקרים.

לעיון בדו"ח כפי שעלה בחי פה, הכנסו לקישור:


על אף האיכות והעלות…

בשורה התחתונה, בעיני זהו דו"ח מאכזב, ולכן אציין כאן מה בלט לדעתי, כבר בקריאה מהירה והביא אותי לפרסם ביקורת ראשונית על המחקר הזה, שלדעתי פשוט הוחמץ, למרות איכות החוקרים ועלותו הגבוהה:

אמנם אובייקטיבית קשה מאד לבצע מחקר מדעי ברמה גבוהה על התנהגות חיות בר כל כך נבונות ורגישות לסביבה כמו חזירי בר, ובכל זאת, זה היה אפשרי ומצופה, לאור המשאבים שעמדו לרשות החוקרים, להגיע לממצאים ומסקנות הרבה יותר מדויקים ומקיפים.

לגבי שיטת המחקר, איני מתיימר להיות איש מקצוע בכל הקשור לביצוע ספירת בעלי חיים הנעים בשטח גיאוגרפי נתון, אך נראה לי שהיתה פה, לכאורה, הסתמכות יתר על מצלמות שפוזרו במספר מיקומים בעיר, כשיטה לספירת חזירים, זאת ללא ציון אימות נוסף וודאי לזיהוי החזירים המצולמים. בנוסף, החוקרים התקינו מספר מועט של קולרים עם מכשירי GPS על צווארי זכרים ונקבות. לדבריהם, הזכרים נעלמו למרחקים והאותות שלהם לא נקלטו, וכך נותרו כמה נקבות עם קולרים ששידרו אותות. למרבה האכזבה, החוקרים הציגו צילום אוויר של חיפה עליו מוקמו כל האותות שנקלטו בסה"כ רק מארבע נקבות(!)  

אשאל אתכם, קוראים/ות יקרים: האם ביחס לגודל אוכלוסיית החזירים בחיפה, 4 משדרים הם גודל המדגם שהייתם מצפים כי ממנו החוקרים יבססו מסקנות משמעותיות על פיזור אוכלוסייה של עשרות להקות חזירי בר בחיפה?

גם אם יבואו אקולוגים וזואולוגים שיאמרו שזהו גודל מדגם מקובל במחקר העולמי, הייתי לפחות מסייג מאד את היכולת להסיק מסקנות פרקטיות על מיקומי רוב להקות החזירים בעיר על סמך ממצאי מדגם כה קטן של משדרים. 

אציג כאן כמה עובדות שהמחקר מציין ואראה שלעיתים הממצאים דווקא סותרים את המסקנות, או שהחוקרים מסיקים מסקנה שגויה לעניות דעתי מ"הממצאים" שגילו, לכאורה. 

אמחיש את דברי הביקורת שלי בשתי דוגמאות:

1 • מיקומים

הכי מפתיע ובלתי מוסבר לחלוטין, הוא צילום מיקומי אותות הג'י פי אס שנקלטו במהלך המחקר מאותן 4 נקבות עם משדרים. נראה שאולי קיימת סטייה מובנית ושיטתית בהתאמה בין האותות שנקלטו לבין המפה או צילום האוויר האותנטי של חיפה כפי שהוצג בדו"ח (ר' להלן):

איור 1. כלל מיקומי אותו ה-GPS שנקלטו (חלק מהנקודות מוסתרות מפאת חפיפה במיקומים)

תושבי חיפה יודעים

רוב תושבי חיפה וכך גם בעירייה, יודעים היטב היכן יש תיעוד מוכח למיקומי חזירי הבר על פי שכונות, רחובות ואפילו כתובות ספציפיות. אני מאמין שמפה כזו נמצאת במינהל התפעול של העירייה, למרות שאף פעם לא הוצגה לציבור. ניתן לראות בנקל באיור הזה כי המיקומים בהם זוהו כביכול אותות GPS מארבעת הקולרים שנדגמו, אינם מציגים (בלשון המעטה) תמונה מקיפה ומדויקת של מיקומי להקות חזירי הבר, הידועות לתושבים שסובלים כל יום במשך השנים האחרונות מחזירים בחצרותיהם ושכונתם. 

ניכר כי דווקא בשכונות שהכי נפגעות בתקופת המחקר ובהן יש הכי הרבה דיווחים, תיעודים וצילומים של חזירי בר לאורך כל היממה וכל השנה, לא מופיעים כלל אותות שנקלטו ממכשירי ה-GPS בקולרים שפוזרו על החזירים (נקבות).

השכונות המותקפות ביותר אינן מופיעות

למשל, על פי הצילום: שכונת כרמליה, שמאד מותקפת ע"י חזירי בר כבר שלוש שנים, לא מופיעה כלל במיקומי האותות שנקלטו וכך גם לא מופיעים אותות משכונות מותקפות ידועות נוספות, כמו הכרמל הצרפתי עד סטלה מאריס, מרבית שכונת הכרמל המערבי וכבביר או נווה שאנן ודניה (שכלל לא מופיעות בצילום שפרסמו החוקרים). אם לא די בכך, הרי באופן מפתיע מופיעים ריכוזי אותות רבים בשכונות בהן הדיווחים על הופעת חזירי בר הם נדירים יחסית, כגון: אזור רח' גאולה, רח' הפועל, ארלוזורוב, הלל וחלק משד' הציונות.   

חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)
חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה – יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)

דווקא פירוט הנקודות בהן נצפו כמה פעמים תנועות של חזירי בר שנקלטו במצלמות שפיזרו החוקרים, מציגים תמונה שונה לגמרי לגבי מיקום חזירי הבר לעומת מה שמציג הדו"ח אודות ממצאי אותות ה-GPS. זוהי לכאורה סתירה שהחוקרים לא מצאו לנכון להסבירה.

2 • גורמי המשיכה

גם בנושא גורמי המשיכה לחזירים שאין עליהם מחלוקת וידועים היטב הן לעירייה והן לכל מי שחי בשכונות המותקפות כגון: אשפה, נקודות האכלת חתולים, עצי פרי, דשאים ומקורות מים, הממצאים של המחקר הזה מאד דלים, חסרים ומינוריים, יחסית לזמן ולמאמץ שהושקע, כביכול, במחקר הזה. למעשה לא ניתן להסיק מהפרק על גורמי המשיכה לחזירים כמעט שום מסקנה מעשית ובטח לא מסקנה שלא יכולנו ללמוד באופן מדעי ומוכח באמצעים פשוטים הרבה יותר. החוקרים ציינו שהם זיהו אותות של מיקומי החזירים ויצאו לבדוק מה יש באותם המקומות, וממה שהם מצאו, נראה שהמידע מאד דל, בלי אישוש מובהק וברור של גורמי המשיכה העיקריים. דווקא אנו כתושבים, רואים בכל יום איך חזירים מסתובבים באופן בולט וגלוי לעין סביב נקודות האכלה ידועות, או כיצד חזירים מגיעים כל יום וכל ערב למכלי אשפה ולא רק לפחים הפוכים, הם מוציאים את האשפה מתוכם ומפזרים אותה וכך גם באשפתונים בגני משחקים עירוניים. אנו רואים בחיפה כל בוקר קווי השקיה שחזירים קרעו והרסו, אנו רואים בהמון מקומות ולאורך כל השנים האחרונות דשאים פרטיים ועירוניים שנחפרו ו"נחרשו" על ידי חזירים עד כדי הרס מוחלט, או עצי פרי שנתלשו על ידם. תמוה כיצד כל המידע הרב הזה לא מתגלה באופן מובהק וברור על ידי חוקרים שהשקיעו חודשים רבים במחקר עם כ"כ הרבה משאבים. בעיני זה פשוט תמוה ובלתי מוסבר, אבל אולי זה רק אני שלא מצליח להבין מה אני קורא בדו"ח…

חזיר בר בשכונת כבביר בחיפה (צילום: שי כרמי)
חזיר בר בשכונת כבביר בחיפה (צילום: שי כרמי)

המרחק בין האקדמיה לשטח

בדיעבד, זה לא צריך להפתיע אותנו שכל כך הרבה ממצאים, מסקנות ותובנות פוספסו במחקר הזה. די אם אציין שלאורך הדרך בה בוצע המחקר הזה, ניכר מידור שנגזר על החוקרים, כשלא היה כמעט כל מגע בינם לבין תושבים ופעילים מרכזיים בחיפה שמרכזים ידע רב מאוד ומוצק, הכולל תיעוד מצולם שמתבצע במשך זמן ארוך בסוגיה הזו. כל עיתונאי וכל בכיר רלוונטי בעירייה יודע שיש בידינו מידע רב, הן בהקשר נקודתי והן באופן נרחב וכוללני על כל שאלה מחקרית שהחוקרים נדרשו לעסוק בה. מדוע נמנע מהם להיפגש עמנו עוד בטרם יצאו לדרך? מקריאת הדו"ח, קל לראות שאילו העירייה והחוקרים היו משכילים, למשל, לשתף אותנו כחלק מוועדת היגוי למחקר הזה, אז גם שיטת המחקר וגם הממצאים היו שונים ומשופרים באופן ממשי לעומת מה שפורסם בדו"ח. לעניות דעתי, הריחוק של האקדמיה והעירייה מהשטח ומאנשים אותנטיים בעיר, עומד לרועץ במחקרים מהסוג הזה.  

הזדמנות נדירה שהוחמצה

לסיכום, על פני השטח, העירייה השקיעה המון כסף ציבורי על מחקר שנראה מאד לא מספק וחבל שהזדמנות כזו, של פעם בעשרות שנים, לבצע סקר מקצועי מקיף ומבוסס היטב על חזיר בר בעיר כל כך מותקפת כמו חיפה, הוחמצה פה, לצערי. 

לכן, גם אם חלק מהמסקנות הן נכונות, מנקודת מבטי יהיה קשה לבסס אותן על ממצאי המחקר הזה או לפעול באופן מעשי לאורן.

נראה שכולנו נזדקק לידע העובדתי שיש בידינו, בעיקר מאז קליש הפסיקה את פעולות הדילול ולא יצרה כמעט שום תחליף רציני במקומן. זהו כעת הכלי המרכזי לגיבוש מסקנות על דרכי הטיפול בצמצום המפגע החמור הזה ולא דו"חות מחקר מהסוג המתואר. 

ניכור וחוסר היגיון

ולבסוף, אי אפשר שלא להתייחס לגישה המנוכרת וחסרת ההיגיון של ראש העיר, הן לעצם הצורך במחקר כזה, הן להכתבה של הנחיות הביצוע והן להסתרה התמוהה של הדו"ח, כשעד לרגע זה היא אינה מוכנה לדבר עליו, למרות שהוגש לה כבר לפני שנה! גישה כזו בדיוק כלפי מתקפת חזירים, כבר הביאה לאחרונה להדחת ראש עיריית רומא, שהציבור לא בחר בה שוב לאור גישתה המזלזלת וחסרת ההיגיון. לתשומת ליבה של ראש עיריית חיפה!

הגיבו כאן לכתבה

25 תגובות
 1. כוסאמו! אמר/ה

  כולנו מחכים! לבחירות הבאות… כוסאמו!

 2. מנחם מנדל אמר/ה

  למה צריך להמציא את הגלגל , השיטה המוכחת, סירוס ועיקור כמו חתולי רחוב…

 3. זהבה אמר/ה

  כותרת הכתבה: מה ניתן ללמוד, אם בכלל, מהמחקר "הסודי" שהזמינה עיריית חיפה על מפגע חזירי הבר בחיפה?
  ניתן ללמוד שהגב' קאליש לא מפספסת שום הזדמנות לרפד מקורבים ע"ח האזרחים. על פניו נראה שרוב התקציב הולך ל"יועצים" שהקשר היחיד בינם לנושא עליו אמורים לייעץ הוא קרבתם לראשת העיר. שום מקצועיות, שום הבנה, שום תיחקור ובקיצור כלום אחד גדול. עופי כבר !!!

 4. אריאלה אמר/ה

  אם רק ארבע חזירות נשארו עם קולרים משדרי אותות מגוכך לדרוש שעיקר האותות יבואו מאותן שכונות בהן יש הרבה חזירים. 4 נקבות, כל אחת הלכה לאן שהלכה, ומשם משדרת את האותות. ברור שמארבעה קולרים משדרי אותות אי אפשר להסיק מסקנות לגבי המחקר.
  בגדול, כל הואדיות המקיפות את חיפה וחודרות לתוכה מהוות משכן לחזירים ואם נסתכל על אמא חזירה אחת שמטיילת עם צאצאיה, ניתן להבין שהאוכלוסיה מתרבה במהירות. במיוחד בתקופת הקורונה, כאשר מעט אנשים יחסית הסתובבו בחוץ והחזירים חגגו. אם כל הכאב, אין ברירה אלא לדלל אותם בדרך של ציד, כפי שזה נעשה שנים רבות בעבר, ומנע מחיפה להפוך לעיר החזירים. ואדיות עם חזירים תמיד היו, אך מספרם היה מוגבל.

  1. חיפאית אמר/ה

   לפי תגובתך ועוד חסידי אומות עולם מהסוג שלך חיפה מזמן כבר הפכה לעיר החזירים,החזירים ההולכים על שניים.
   כרגיל בני האדם משחיתים כל חלקה טובה בונים כורתים יערות ואז בוכים את בכי הקוזאק הנגזל איך איך החיות המסכנות האלה שהתשלטנו להם על בבית ובנינו על החורש שלהם וילה מפוארת מעיזים לחפש אוכל אצלי ליד הגינה אבוי הקימו קול תרועה חייבים לירות בכולם .גועל נפש של אנושות

 5. תמי אמר/ה

  אולי מטרת המחקר היתה ללמוד איך האדם לומד לחיות עם ולמרות חזירי הבר? הרי שמענו לא פעם מהעומדת בראש העיר ה"מתה" שבחיפה הטבע והעיר חיים זה לצד זה…או זה בתוך זה. המחקר היה בעצם עלינו…

 6. עופרה אמר/ה

  אין לגב קליש מה לעשות בכספי המיסים שלנו רק להזמין מחקר מטופש. במקום לדלל את החזירים ולדאוג בכל גרך לסלק את המטרד הזה מהעיר בכל דרך. מוציאה כספים על מחקר. אני אגיד לך גב קליש החזירים בכל השכונות, הם נמשכים להכל ואוכלים הכל הורסים גינות ומהווים מטרד וגם סכנה לילדים ומבוגרים וגם לנוסעים בכביש. איזה עוד הוכחות את צריכה? אנחנו צריכים ראש עיר שידאג לתושבים ולא לחזירים.
  מתי תשחררי אותנו מנוכחותך?

 7. חיפאית אמר/ה

  חזירי בר זה לא מפגע בני האדם והבנייה זה המפגע בטבע ,חזירי בר היו כאן הרבה הרבה לפנינו זה קודם כל .דבר שני תפסיקו להסית נגד קאליש כולי תקןוה שאם מישהו ימצא שזה לא חוקי כל הכתבות שלכם שתלמדו את הלקח .תפסיקו לשפוך את דם החזירים.תניחו להם.הכל העולם אחרי הקורונה חיות בר נכנסו לערים – זאבים איילים דובים וחזירי בר גם כן בשום מקום לא עושים מזה עניין רק עיתון חיפה בהיסטריה קולוסאלית מקפיד לפרסם חמש כתבות כל יום על החזירים המסכנים כאילו שאין קורונה ושחיתות וירי בעיר התחתית וזיהום אוויר והרוגים מתאונות דרכים ועוד מליון נושאים אחרים.די כבר האובססיה שלכם חולנית כבר

  1. אלון אמר/ה

   לפי התגובות שלך צריך לדלל בני אדם ולא חזירים ..
   אני מניח שאף פעם לא דאגת לילד שיוצא לרחוב לגינה כי את מעדיפה לגדל בה חזירים..
   העצוב בעיני הוא שהסיכוי שאת מבינה את האבסורדיות בעמדה שלך הוא לא גבוה….
   אבל אקח צ'אנס ואנסה להציף את הסאבטקסט:
   יש משהו לא עקבי, שלא לומר חסר מודעות עצמית במקרה הטוב, בלהגיב על כתבות דיגיטליות, כתובת עיר, תוך שימוש בכל מנעמי הטכנולוגיה והקידמה שהצביליזציה האנושית מביאה איתה כדי לגנות את "ההשתלטות" האנושית על הטבע..ולהפוך את הזכות שבני האדם לקחו להם לעשות כן ל….חזירית.
   אם את מאמינה שאין מותר האדם מן הבהמה, ושאסור לכבוש שטחים ולבנות עליהם בתים, ערים ארצות וכו' (במילים אחרות לדאוג לכלל המין האנושי, גם על חשבון הטבע, איך את מרשה לעצמך להנות מהמפעל האנושי בכלל?! צאי לך אל הטבע ותבדקי – אולי החזירים יחויבו להבין אותך יותר..
   ואם כל מה שבאמת מעניין אותך הוא פתרון פרטי לכך שאת אוהבת לראות ירוק בעיניים בלי לחשוב על בעיות כלליות, הרי שהזכות המוסרית שלך להטיף למעשה הנכון הכללי, מעורערת מעיקרה..
   קפיש או קליש?

 8. יורם אמר/ה

  מסתבר כי בכספנו שלנו מורחים אותנו עם תופעת החזירים. עם כתיבת שורות אלו חולף לו ממש הרגע חזיר בגינת ביתי בשכונת ברמת אלון. מצטרף לדעת אחד הכותבים, סירוס ועיקור כמו לחתולי רחוב.
  שום מחקר לא יועיל ושום פרוטקטור מהרט"ג לא יועיל. מעשים ולא דיבורים ומחקרים.

 9. סופי אמר/ה

  מדהים מה שקורה פה. קשה לבחור מה הכי מפוצץ את הוריד מתוך כל הטוב הזה; גם ההתנהלות המנותקת של "ראש העיר", גם הבזבוז המטורףףףףף של הכסף שלנו על *כל* ה"פתרונות" השגויים שניתן להעלות על הדעת, גם החרפה העצומה על ראש החוקרים המהוללים, אם אכן אלו הממצאים שלהם והם עוד טרחו לפרסם אותם, כי זה נקרא מחקר לא תקף ולא מהימן (שני התנאים הבסיסיים שחייבים להתקיים על מנת לגזור מסקנות מכל מחקר שהוא, מבוא לאנתרופולוגיה, שיעור 2) וגם ההתנהלות הכללית סביב כל הנושא. פשוט טירוף חושים, בחיי!

 10. איש יהודי בשושן הבירה אמר/ה

  קראתי את הדוח הסודי במלואו, ויש רגליים לביקורת המובאת כאן עליו. אף על פי כן, יש להתייחס בכובד ראש למסקנה שהחזירים נמשכים לפסולת ולשיורי מזון שהתושבים משליכים ללא אחריות.

 11. אייל אמר/ה

  אחד הדו"חות המגוחכים והשקריים ביותר שנראו אי פעם.
  בואדי שיח, על פי הערכה ממעטת, ועל פי תדירות כניסת חזירים לכל הרחובות סביבו בכבירים ובכרמליה, יש לפחות 100 פרטים בוגרים. עכשיו שימו לב כמה אמרו בקצה העליון של הדו"ח: בין 12-ל-15 חזירי בר בכל ואדי שיח. כל תושבי השכונות הסובבות יודעים שמדובר בשקר מגוחך. רואים "שיירות" של 10 חוצים את הרחובות. היי תראו, כל החזירים בואדי שיח מכונסים יחדיו. מה השטויות האלו. ביום שבת בצפרירים וברחוב קדימה נצפו חזירי בר על ידינו ונהגים אחרים, רצים בין חלקי הרחובות.
  העיריה מנותקת לחלוטין מהמצב. בכל מדינה אחרת שר הפנים היה מתערב מזמן בראש עיר שהחליטה שהיא "תחנך" את התושבים עם שלטי חזיר בר חיפאי וספירות ונתונים שקריים. רק ההסתמכות על פניות למוקד העירוני בנושא, מצביע כמה הדו"ח הזה מפוברק. מאות נהגים כל שבוע נתקלים בחזירי בר, מה יש להם לדווח למוקד בכלל? זה יועיל במשהו? יגידו להם תודה שמנו גידור בפארק הכרמל? על סמך נתון כזה בונים דו"ח מספרי???
  בושה, כל המפות כפי שציין ירון בכלל לא בקנה המידה. הדביקו גוש נקודות שאמור לכסות כמעט את כל אזור הכרמל המרכזי באיזה מיקום אחד הזוי, כי למישהו היה באג בתוכנת המיפוי. רק מראה לכם כמה מיפוי GPS ונסיונות לייצר כלים מבוססי שכבות גאוגרפיות זה תחום מלא מלא באגים, נתונים שגויים, טעויות באיסוף שגורמות לטעויות בניתוח.
  הדוח הזה חובבנות לשמה. כמו כפפה ליד מתאים לחובבנות ניהול הנושא על ידי העירייה.

 12. אורי אמר/ה

  קליש היא אכזבתנו הגדולה. רצינו שינוי וקיבלנו אדם לא ראוי שנראה שחזירי הבר קרובים ללבו יותר מסבל התושבים. חוץ מזה, רב נזקה על תועלתה והגיע הזמן להסקת מסקנות!

 13. תושבת הכרמל אמר/ה

  "מדענים" דרג ז , מבצעים "מחקר" מיותר ברמה של כיתה ג', עבור ראשת עיר הזויה ששווה לתחת. עוד קשקוש מבית היוצר של קליש.

 14. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  ירון ידידי, עינת קליש עושה מאמצים רבים במטרה למצוא פתרון לבעיית חזירי הבר בחיפה. תנו לה שקט כדי שתמשיך לחשוב כיצד מוצאים פתרון לבעיית חזירי הבר בחיפה. בבקשה מכם תנו לה לעבוד למענכם.תאמינו לי כי עינת מעוניינת למצוא פתרון מיידי.לילה טוב לכם.בבקשה תנו לעינת לעבוד בשקט.

 15. יצחק התשואל אמר/ה

  כל הכבוד לאייל.
  כותב התגובה הקודמת
  העלית הנושא ,לדעתי במלוא היקפו ,וממש לעניין, וללא "כפפות" והתבטאות לצד כזה או אחר של ה "אסכולית " הרבות והמטופשות .
  ש א פ ו

 16. שהם אמר/ה

  חייבת להתוודות שהתופעה מרתקת: מזה מספר שנים, גם אני, כמו רוב תושבי חיפה, שומעת וקוראת על תופעת חזירי הבר המשוטטים ברחובות העיר, אולם באופן אישי נתקלתי בזה לא יותר מחמש פעמים לאורך העשור האחרון. בחצי השנה האחרונה אני מנסה לצאת לפעמים בערב למעין "ספארי חזירים"- מחפשתאותם בכל אותם שכונות "מותקפות" שסמוכות לואדיות – והנה ראה זה פלא – לא מוצאת !! אז אולי איסוף הזבל הלילי – שירות חדש – שינה את אורחותיהן של "החיות הנבונות והרגישות האלה", אבל למה לא הגיוני שארבע להקות בסה"כ נודדות באיזור הכרמל?

 17. אתי אמר/ה

  ביזיון לעירית חיפה!!!!

 18. עודד יעקבי אמר/ה

  ממש "מותקפת"… התמונה של "החזירים רועים ליד ילדים" ממחישה את "גודל הסכנה" ואת מידת הזעזוע והאימה שאוחזת את האמהות המסכנות שיושבות רגל על רגל ברקע התמונה…

 19. אא אמר/ה

  כנראה שהאליטה מכרמליה צועקת חזק ואולי גם מאינטרסים
  כרמליה לא "הותקפה" על ידי חזירי בר ולא כל תושבי כרמליה גם עומדים מאחורי מחנה שונאי החזירים שלכאורה משתמשיםמבחזירים כדי לנגח את קאליש

  ראוי להביא מחקר נגדי ולא לבסס כתבה על רשמים אישיים וגחמות של הכותב

  הבנו. קאליש הפסיקה את חגיגת המקורבים בעירייה והאליטה השמנה חמוצה ומתוסכלת

  כל הכבוד לקאליש.
  נקווה ליותר חזירים בעיר ופחות מתנגדי חזירים פאנטיים והיסטרים

 20. קרן אמר/ה

  כתבה טובה, אותן שאלות עלו בראשי כשקראתי את המחקר. נראה כמו מחקר תואר שני בסיסי.
  חבל שהכסף ללא מושקע בבחינת פתרונות מהעולם, בהתייעצות עם וטרינרים, חוקרים ואנשי שמורות טבע בעולם.
  כמה נקודות שניתן לשקול, ולא נראה שהועלו אי פעם, בנוגע לבעיית החזירים:
  1. פינוי פחי הזבל בשעות הערב, במקום בבוקר, ובקשה/ אכיפה מהתושבים לפנות זבל בשעות הבוקר והצהריים. (פינוי מבוקר של זבל קיים בהרבה מדינות בעולם(
  2. פיזור פתיונות להורדת הורמוני המין
  3. הגבלת האכלת חתולים לאזורים ידועים, מגודרים ובכלים שרק חתולים יכולים להיכנס אליהם.
  4. הרמת שמורת טבע מגודרת לחזירים באזור הכרמל.
  ניתן לחשוב על עוד פתרונות.
  למרות שאני מאמינה בחיים משותפים עם חיות הבר בחיפה עלי להודות שלאחרונה יציאה לטיול לילית עם הכלבה נעשתה מלחיצה

 21. שושו אמר/ה

  אם משהו נשמר בסוד זה אומר שיש מה להסתיר. בולשביזם זה כאן, בחיפה האדומה

 22. גילי אמר/ה

  סביר שאם גוף בלתי תלוי היה עושה את המחקר היו תוצאותיו אובייקטיביות. אבל אם המחקר חובבני ונגרס על ידי הראשה-בלי-הראש-הזו מראה עד כמה גם היא לא קיבלה את תוצאותיו הלא מחמיאות,ואם היה מחקר מעמיק יותר אז היא בכלל היתה צריכה להניח מזמן המפתחות הטיפשה הזו -וללכת הביתה. נֵפֵל של ראשה. היא בין הבודדים/בודדות במדינה שלא תחזיק מעבר לקדנציה אחת ,כל ראשי העיר האחרים שאנחנו מכירים דבוקים לכורסאות המרופדות שלהם עשרות שנים. היא באמת תלך הביתה אחריי שניה .

 23. חזיר ורעם אמר/ה

  חזירים מתוקים

הגיבו כאן לכתבה