"אנחנו לא פח הזבל של ורדיה" • תושבים ממעונות גאולה בחיפה מוחים

מורדות ורדיה - אחרי ההרס (צילום: נילי בנו)

תושבים משכונת מעונות גאולה מוחים על ההחלטה כי מעכשיו משאיות יעברו רק דרך השכונה שלהם, כדי שלא יעשו זאת דרך שכונת ורדיה, בדרכן לאתר הבנייה "ורדיה מול הים".

ההחלטה התקבלה כתוצאה מהתערבותו של סגן ראש העיר, אביהו האן מהירוקים, לטובת תושבי ורדיה, שסובלים תקופה ארוכה ממעבר המשאיות בשכונתם וממפגעי רעש ולכלוך העקבות הבנייה.

תושבים ממעונות גאולה, השכונה שממוקמת מתחת לשכונת ורדיה, כועסים על ההחלטה של העירייה לפיה כל המשאיות יעברו דרך שכונתם, ואינם מקבלים את הטענה כי הכביש דרכו יעברו המשאיות מרוחק מבתי המגורים בשכונה.

אבק במורדות ורדיה (צילום: נילי בנו)

"אנחנו לא תושבים סוג ב'"

"אנחנו לא תושבים סוג ב'", אמר השבוע תושב השכונה לחי פה, "לא מעניין אותי אם תושבי ורדיה גרים בדירות של שני מיליון ומשלמים הרבה ארנונה או לא. יש לי זכות לאיכות חיים בבית שלי בדיוק כמו להם, ולא ייתכן שהעירייה תאשר שכל המשאיות יעברו דרכנו. מדובר על בנייה של שנים ואנחנו סובלים ממנה מאוד, לא הגיוני להפיל עלינו גם את כל המשאיות".

סגן ראש העיר מסיעת הירוקים אביהו האן:

ישנו כשל משמעותי בטיפול של העירייה בתוכנית הבנייה בתוך השכונה ומחוץ לשכונה ובשטח שגובל אליה. העירייה, כחלק מתנאי ההיתר, צריכה לעשות בדיקה כיצד היזמים פועלים מול התושבים על מנת לצמצם את הנזקים כלפיהם עד כמה שניתן. למשל, תנועת משאיות בכבישים מסוימים, רעש בשעות מסוימות, טיפול במדרכות ובשבילי הליכה ועוד הרבה מאוד היבטים, כשתושבים הם על יד תכנית בנייה. לצערי העירייה כושלת בכך לחלוטין. העליתי את הנושא מספר פעמים מול ראש העיר ומהנדס העיר ומול הצוות הבכיר של מנהל ההנדסה. זה נראה שלראש העיר לא אכפת בכלל מהתושבים שלה. אין אכיפה, אין פיקוח, כל יזם עושה מה שהוא רוצה. כשתושבים פונים אליי, אני עושה כל מה שאפשר לעשות, וככה אמשיך לעשות מול כל שכונה שתפנה אליי.
הכניסה לשכונת "מעונות גאולה" קרדיט צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה (צילום: ראובן כהן)
הכניסה לשכונת "מעונות גאולה" קרדיט צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה (צילום: ראובן כהן)

"מתעלמים מאיתנו"

"אנחנו מתכוונים להתארגן ולצאת ולהשמיע את קולנו", אומרת דיירת נוספת שגרה בשכונה מעל 15 שנה, "נותנים לנו הרגשה, באופן קבוע, שאנחנו שווים פחות, ואנחנו לא נסכים לזה. כל לילה ב-3 בבוקר אני מתעוררת כי משאיות מתחילות לנסוע בשכונה. זה משהו נוראי. אין לי לילה אחד שאני ישנה רצוף. פניתי כמה פעמים לעירייה והם לא עושים כלום. לא נראה לי הגיוני שבשביל לבנות את ורדיה צריך להעביר משאיות מהשכונה שלנו. אפשר להתחלק בנטל, אבל את כל המשאיות דרכנו, זה כבר ממש לא הוגן. גם לנו מגיעה עזרה מהעירייה, ולא משנה כמה ארנונה תושבי ורדיה משלמים. במשך שנים יש כאן אבק, שגם מלכלך וגם אנחנו נושמים אותו ומשאיות שמפריעות מאוד. אבל זה לא הכול, יש כאן גם רחוב שאין בו מדרכה, ולא חשוב כמה בקשות של תושבים לסדר את הדברים, אנחנו זוכים להתעלמות".

תגובת העירייה לכתבה תצורף לכשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

25 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  תגידו תודה לראש העיר העתידי אביהו האן 😜

 2. יובלל אמר/ה

  אחרי שתושבי לאון בלום נשמו במשך שנים את אבק הבנייה של הפרוייקט הבזוי הזה, הגיע הזמן שעוד חיפאים ישתתפו בנטל המחדל. (בציניות)

  1. חני אמר/ה

   תושבי לאון בלום נחנקו בו זמנית מכיוון ורדיה ובית ספר חוגים החדש.
   מציע לתושבי גאולה לחסום הכביש אחרת לא ישמעו אתכם.

 3. ירון כרמי אמר/ה

  לא ייאמן שהרסו חצי הר בשביל מגדל מגורים
  ובמשך כמה שנים הרסו לאלפי תושבים את החיים במטרדי אבק ופיצוצים
  בעוד ששכונות שלמות בחיפה משוועות להתחדשות עירונית
  אני באמת שואל את עצמי מה הולך עם תכנית המתאר ההזויה של העיר הזאת ולאן הולכים בתכנון של תוספת יח"ד
  במקום לבצע התחדשות עירונית רק הורסים עוד ועוד שטחים ירוקים.

  1. אייל אמר/ה

   יש אדם אחד לעומתי לעיר, שאחראי על אישור כל האסונות האלו בחיפה,
   תכנון כושל גרוע מוטה יזמים ונגד התושבים:
   אריאל ווטרמן

 4. דפנה אמר/ה

  הבניה הרוויה בחיפה שמחסלת כל חלקה ירוקה כבר מוגזמת. כמה בניינים צריך? כמה אפשר עוד לכער את העיר? צפיפות הדיור והתנועה בכבישים מכבידה וגורמת לאיכות חיים ירודה. העיריה לא רואה ולא מבינה את זה? תעשו סוף לענין הזה!

  1. יוסי אמר/ה

   העיריה רואה. ארנונה.

 5. ד אמר/ה

  פעם בחיפה הייתה איכות חיים אבל תודות ליונה יהב (אישור תמ"א 38 בכל מקום ) ולקליש (חזירים והמשך עיבוי השכונות והריסת גבעת זמר), האיכות ירדה והחיים די סובלים. אז אחרי 56 שנות מגורים בחיפה אני מחכה לרגע שבו אעבור לעיר אחרת

 6. עופרה אמר/ה

  במקום להרוס בנינים ישנים ותחתם לבמות במימים עם תוספת של 2 קומות כלאמר 4 דירות ולא מגדלים, כך שגם הדיירים יצאו נשכרים וגם הקבלנים ירוויחו נותנים היתרים לבניית מגדלים שיהיו בכיה לדורות כשאין תשתיות מתאימות וגורמים לתושבים סבל רב העיקר העיריה תקבל עוד ארנונה הקבלנים יתעשרו יותר והתושבים יסבלו. תתעוררו העיר הולכת מדחי אל דחי !

 7. עופרה אמר/ה

  הדיירים בוורדיה סובלים מאבק כבר שנתיים הגיע הזמן להפסיק ולהעביר לפחות את כל המשאיות מדרך אחרת

  1. מקס אמר/ה

   אוי,אוי,אוי.😥

 8. מסטיק אמר/ה

  הורסים את היער בחיפה כדי לבנות, הורסים את הטבע, זה נראה נורא וגם לבעלי החיים שביער אין לאן ללכת.

 9. המצב בשטח מחצבת ורדיה = כאוס מוחלט אמר/ה

  "רעש ולכלוך העקבות הבנייה"
  התכוונתם בעקבות הבנייה? עקב הבנייה?
  "אנחנו מתכוונים להתארגן ולצאת ולהשמיע את כולנו"
  התכוונתם קולנו?
  קצת הגהה.

 10. דין דין אמר/ה

  רוצים התחדשות עירונית שכונות חדשות תסבלו קצת.

 11. שנפלד סמי אמר/ה

  מיחזור טענות שאינן מוצדקות של ירוקים משועממים

 12. משה אמר/ה

  מה לא מובן דירים סוג ב שאין להם כסף לשלם מליונים לעורך דין ומשפטים.
  ואלו לאנישי ורדיה יש ויש יחי ההבדל הקטן.

 13. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  צודקים התושבים ממעונות גאולה בחיפה. בטוח ומשוכני כי אגף התברואה בעירית חיפה מטפל בנושא הזה.לילה טוב.

 14. זלמן אמר/ה

  תושבי מעונות גאולה ואביהו האן ביחד, עוד לא יודעים מה מחכה להם… מתחת לאפם מתכננת העיריה לאפשר בניה גם בשטח הגבעה הירוקה, החסרה כל תכנון מאושר היסטורי (למעט מספר דירות זניח בבית אחד) . והדובדבן תהיה תחנת דלק חדשה בכניסה תחתונה לשכונה. סוף סוף ניתן יהיה לחזור בבוקר שבת מבית הכנסת עם חלב וקוטג' . תודו לגב' קריתי .

 15. חופית אמר/ה

  קולנו ולא כולנו.
  אין הגהה?!

 16. אייל אמר/ה

  תושבי מעונות גאולה אלו החדשות מחסן שוקרי ועיקרן תחילה: אתם אזרחים לא סוג ב' בחיפה אלא סוג ג'. מיד אסביר.
  סוג א' הם האזרחים המקושרים הגרים בכרמל. יש להם חצי ממועצת העיר שבאה מהשכונות האלו. זה לא שהם לא סובלים ממטרדים, ומארנונה אדירה. כל תושבי חיפה סובלים. פשוט, יש להם נציגים שלפחות מנסים לשנות. לא תמיד מצליחים. לא בטוח שאתם רוצים להיות סוג א' עם ארנונה א', אבל לפחות הנכס שלכם יהיה שווה פי 3 מסוג ג'. כאמור תיכף נסביר.
  תושבים סוג ב' בחיפה, הם אלו של המגזרים. הם אמנם לא גרים בשכונות יקרות אבל יש להם שפע של "הטבות" כשהסיעות המגזריות שלהן דואגות שיעלימו עין מתוספות בנייה לא חוקיות, הרחבות לא חוקיות, בנייה ללא היתר והרבה פטורים מארנונה. יש להם עמותות ללא אישורים בתוקף שמנהלות הרבה מבני ציבור ותקציבים יחודיים למגזר שלהם.
  ואז יש אתכם, אזרחים סוג ג'.
  אלו שגם גרים בשכונה שהעירייה מזניחה עשרות שנים, וגם אין לכם ייצוג מגזרי שיגרום לה לתת הטבות שונות לשכונה. ואז, יום בהיר, מחליט ראש העיר לתת ליזם חביב ונחמד אישורי בנייה מופלגים, הרסניים, הרס הנוף האויר והחיים שלכם בשיירות של משאיות למחצבת ורדיה. ואתם מבינים, סוף סוף, מה זה תושבים סוג ג'. זה תושבים שהעירייה אפילו אל צריכה לחשוב על קיומם ונוחיותם כשהיא מאשרת אצלם תוכניות בנייה ענקיות. זה לא מעניין אותה, כמו גם שאין מדרכה בכניסה לשכונה. למי איכפת ממכם. תשובה: מסוג ג' לא אכפת לאף אחד. לא ממכם, לא משכונת יל"ג, לא משער עלייה או קרית חיים מזרחית.
  אז תפנימו, תפנימו טוב.
  זה או שתצאו לחסום בגופכם את המשאיות ותגיעו לחדשות ותסבירו שיש בחיפה שלוש חיפה שונות (ומחירי הדירות לפי סוגים אלו בהתאם.. תשימו לב למתאם הזה) או שתמשיכו להיות שקטים ונחמדים וימשיכו לעשות בעירייה מה שהם רוצים או בעיקר לא לעשות.

  1. ז אמר/ה

   אנחנו מהסוג השביעי…
   עלינו שמים

 17. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  תיקוו טעות: ומשוכנע

 18. רונית אמר/ה

  צודקים ב100%.צריך בניה בחיפה יותר זולה.עיריה לוקחת המון כסף עבור פרואקטים והכל.אני גרה ברוממה רוצה לבנות חדר בטחון ומרפסת.עירית חיפה הגזימה עם מכירים.גם קבלנים.תתביישו!!!

 19. אין קשר אמר/ה

  משחקי מילים!!! בפועל זה מורדות גאולה ואין קשר לורדיה!
  קבלן שרצה להעלות את הקרן למכירות הדירות שבונה קרא להם "ורדיה על הים" ,לא ורדיה ולא בשטח ורדיה! ממש שערוריה,על מי עובדים?
  זה ממש מתחת וממש במורדות ההר של גאולה. לכן שמשאיות יסעו בדרך השייכת לבניה. וחבל שאישרו בניה כזו שפוגעת גם בתושבים וגם בחי בר שחיים בטבע לדוגמא החזירים,התנים וכל הצמיחה היפה שנשארה שהיתה ואיננה
  מה שנקרא שיווק שיקרי!

 20. רמי אמר/ה

  אם הייתם מצביעים לפני 3 שנים לאביהו האן ולירוקים של חיפה זה לא היה מגיע למצב הזה!!! העיר בדרדרת…
  זה שיש בראשות העיר מתכננת ערים ולא פוליטיקאית, וזה שיש במועצת העיר נציגים של קבלנים זה הצרה של כולנו. הם עושים רק נזקים לעיר. המטרה שלהם זה רווחים על חשבוננו.
  לכן חשוב שנצביע למי שאיכפת לו ודואג לעיר ולתושבים, ואביהו האן מוכיח את זה דוב ושוב.

  כדאי לחשוב על זה כבר מהיום – בעוד שנתיים הבחירות.

הגיבו כאן לכתבה