נמשכים הדיונים לסגירת העיר חיפה – תקציב 2022 לא עבר במועצת העיר • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

תהום ענקית הייתה פעורה בין ראש העיר לבין מועצת העיר חיפה בדיוני התקציב שהתקיימו בשלישי האחרון. בזמן שצוק וקליש טענו ש"התקציב מושלם" ישבה בצדו השני של התהום עיר שלימה עם עיניים פעורות לרווחה מתדהמה. איך התקציב מושלם? התקציב הרי גרעוני. איך את עומדת מאחורי התקציב? הרי בעוד כחצי שנה אולי לא יהיו משכורות לעובדים. איך את קוראת לזה "תקציב של העיר חיפה" אם אין שם שום חזון או אמירה לגבי המאבק בזיהום האוויר, הסרת חיץ הרכבת, פתיחת חזית הים או אפילו חינוך. אה כן, דיון של שלוש שעות וחצי בלי אף מילה על חינוך. אז איך אפשר שלא להרגיש שתכנית ההתנתקות של ראש העיר מהעיר הושלמה.


2.6 מיליארד סיבות לדאוג

כדרכם בקודש הקדישו ככל הנראה הזוג צוק וקליש לא מעט אנרגיה לפרוצדורה, ללהטוטים בירוקרטיים, להתפלשות בסעיפי חוק ולמניירות של חצי פשרה כשנראה שהעלטה משתלטת על הדיון. כל הניסיונות הללו התנפצו אל מול שדרת חברי מועצה נחושים וחדורי תחושת שליחות שכל שעשו הוא לקרוא את המסמך הדליל שכתבה קליש והמכונה "תקציב עירוני שלי". לא בטוח שראש העיר עצמה קראה אותו.

עבודת הנמלים שעשו חברי המועצה גילתה להם עשרות רבות מאוד של חורים שלדעתי צריכים להדיר שינה מעייני התושבים הטובים של העיר חיפה – ותשובות אין. גם הניסיון הכושל של ראש העיר לייצר פיליבסטר של לא פחות מ-9 דיונים לאורך חודש נובמבר הסתבר כעוד קלישאה עלובה וחסרת שחר.

אבל הקטע המביך ביותר בדיון היה כאשר ראש העיר עצמה פנתה אל חברי מועצת השינוי ואמרה להם שעליהם להציע תקציב נגדי להצעת התקציב שלה.
הלו? מה זה השטויות האלה?! למישהו יש קשר עם הספינה הטרופה הזאת המכונה לשכת ראש העיר?

צפו: קליש טוענת שאם התקציב נופל אז המועצה צריכה להציע תקציב משלה


תושבי חיפה לא נראים באופק

דיון התקציב שהתקיים במועצה היה טכני-מקצועי-משפטי-פוליטי. בלי נשמה, בלי אידיאולוגיה, בלי אמירה ובלי קשר למציאות. כדי להציג מראית עין של תכנית עבודה נראה היה שסינג'רו מישהו מלשכת ראש העיר שפשוט עבר בין המגרות של השולחנות המתרוקנים של יועצי מנהלת 2030, אסף מה שנשאר, שידך ושם במעטפה. זאת לא תכנית עבודה, זאת פשיטת רגל ניהולית ומוסרית. כמובן שהתקציב הלא-שקוף הזה גם מוכתם בכתם אחד גדול מאוד המבזה את השיח הדמוקרטי בעיר. לפי תקציב זה לא פחות מ-30 מיליון ש"ח אמורים להיות מוקצים לתהליכי שיתוף ציבור. מישהו אמר בחירות? אבל מעניין שדווקא חלק ניכר מחומרי התקציב עצמו לא היו שקופים כלל לציבור ולא לחברי המועצה.

בנוסף, לא הייתה שום עבודת שטח עם הציבור להבנת סדרי העדיפויות, וכמובן שלא היה שיתוף ציבור כלשהו בתהליך עצמו. אבל אל מול כל אלה התעקשה ראש העיר להצביע מעל בימת המועצה על כך שיש תקציב לאירוע שיא עירוני בנושא משבר האקלים. ככה זה כשמטפלים רק במשברים שנוחים לראש העיר.

משרד הפנים דווקא כן נראה באופק

העיר חיפה בדרך לפשיטת רגל היסטורית. הלוואות אינן מאושרות, תקציבי פיתוח נעצרו, הערכות הגביה של המסים וההיטלים בעיר לקוחים מהאגדות ויש חשש אמיתי שמשרד הפנים יבוא בקרוב חשבון עם החובבנות הניהולית של הנהלת העיר. זאת הסיבה שכל דיון התקציב לא עסק בעיר חיפה, לא עסק במדיניות מאקרו ולא בסדרי עדיפויות. הוא עסק בהצלת עורה של ראש העיר. עשרות פעמים לאורך הדיון נשמעו מגרונה המלים "זה לפרוטוקול!!". לחברי המועצה לא הייתה ברירה אלא להצטרף לשירה בציבור הזו עם הכרזות דומות. כך זה נראה כאשר כל אחד מהצדדים עובד על האליבי שלו אל מול משרד הפנים. בהקשר זה הציגה מועצת השינוי עמדות איתנות והוכחות המצביעות על כך שהתקציב אינו ראוי להיקרא תקציב כלל לפי סטנדרטים מודרניים. ראש העיר מצידה עסקה כל העת ביישור קו משפטי עם הגדרות של איזה פסק דין אקראי שעסק בהדחה של ראש מועצת רשות בעיר אחרת. ואיפה תושבי חיפה? נו באמת, משרד הפנים לא עוסק בתושבים אלא רק בסעיפים. תחכו לתורכם.

הוכחות המצביעות על כך שהתקציב אינו ראוי: צפו בסופי נקש סוקרת בהרחבה את סדרת הכשלים


חוויה בלתי נשכחת

ביום שלישי בצהריים, בשעה 17:30, צלצל הטלפון שלי. ירון כרמי, עורך חי-פה, הזמין אותי לפרשן לצדו בלייב את דיון התקציב באולם מועצת העיר שתוכנן לשעה 18:00. הרגשתי שזאת הזדמנות פז לא רק לדבר עם כולם על גורל העיר אלא בעיקר לחוש את האווירה ואת האנרגיה שסביב לשולחן מועצת העיר חיפה.

אלו מכם/ן שיחזו בהקלטת השידור הזה יראו את מה שאנחנו הרגשנו: לא פעם ולא פעמיים תפסנו את הראש אל מול מה שמתרחש שם. לא פעם ולא פעמיים ניסינו להבין מדוע ראש העיר יוצאת מהאולם לפרקי זמן ממושכים בזמן שהדיון מתקיים, ולפעמים פשוט צחקנו כי לא נשאר מה לעשות יותר. כבר נכחתי בדיוני תקציב רבים מאוד במגוון רשויות מקומיות אבל כזה עוד לא ראיתי.

תחושה שאין נהג ליד ההגה.


פרשנות – ד"ר יריב שגיא וירון כרמי באולפן חי פה באולם המועצה


קישורים מהירים לקטעים נבחרים בדיון:

רוני בן חיים מציג את התקציב • סופי נקש סוקרת את הבעיות בתקציב • פרשנות של יריב שגיא • דבריו של אביהו האן • דבריו של איציק בלס • דבריו של אלי בן-דיין • דבריו של שמשון עידו • דבריה של שרית גולן • ניסים סלמן יו"ר ועד השוק מוצא בכוח מהאולם • דבריו של מוטי בליצבלאו • קליש טוענת שהמועצה צריכה להציג תקציב משלה


הגיבו כאן לכתבה

37 תגובות
 1. גילה אמר/ה

  כבר אמרנו שזה הקפטיין של טיטאניק ובת חסותו. מי שלא ראה את הקרחון והתעקש שהוא לא קיים גרר איתו לאבדון עוד רבים אחרים. מקוה שמועצת השינוי תצליח לבלום זאת, ששניאלו ירדו למצולות השכחה ואנו נישאר לתקן את החורבות שהשאירו

 2. אייל אמר/ה

  איזו דרמטיות! ואף מילה על 1 מליארד שקל גרעון שכולו מעשה ידי יונה יהב (ועוזריו) להתפאר. לקחו מעל 120 מליון הלוואות כל שנה וכ-100 מיד הוחזרו רק כקרן וריבית.. ג'קי ואקים גזבר התרגילים החשבונאיים והערכות מופרזות על הכנסות בכל דבר, עוד מאז להתראיין עכשיו עם חיוך. הוא ויהב קברו את חיפה עשור וחצי לגרעונות עתק. סיפרו שהכסף מגחע ממשרדי ממשלה ואז מתברר, כמו ברכבל, שחיפה העיר שפכה עשרות מליון ש' ועוד תישא בעצמה בגרעונות. קליש רק עושה העתק הדבק לתרגילי ג'קי וואקים ויהב. ככה התדרדרה חיפה במדד האיתנות הפיננסית בחמש שנות כהונת יהב ממקום 11 מתוך 34 למקום 31. כן, מה שאתם קוראים. קליש ירשה עירייה הרוסה, ויריב חוגג את חוסר יכולתה לשקם את ההריסות. בשלב הבא יציע יריב שאלו שהרסו את העיר עשור וחצי יקחו מחדש את ההגה "כי הם עם אחריות" הלא כן?
  עיריית חיפה זקוקה לא לרוני בן חיים וג'קי וואקים בשיטת גלגול הלוואות וסתימת חורים אלא לגזברים ורו"ח כמו אלי בן דיין חבר המועצה רו"ח מהליכוד. כמוהו היה מוטב למלא את מועצת העיר באנשי מקצוע שכל אחד יקבל תיק עירוני לניהול מומחה: רו"ח לגיבוש תקציב. מהנדס מים לפיקוח על מי כרמל ואיסוף מי גשמים. רופא בכיר לניהול משבר הקורונה בעיר. מהנדס תחבורה בראש צוות פתרונות החניה והתחבורה. עובדת סוציאלית בכירה לצוות תגובה לבעיות הרווחה המיוחדות. מומחה שיווק ופרסום לעבוד עם החברה לפיתוח תיירות. מנהלת 2030 מיותרת והייתה צריכה להיות מנהלת 20 מתוך 30 – חברי קואליציה מנוסים בתפקידי מפתח שמנסיונם ויכולותיהם יפקחו על העיריה ואגפיה. יכתיבו מדיניות ויציעו חשיבה מבחוץ שאינה מקובעת..
  אם פקידי העיריה לא מתפקדים זה כי אין מי שנותן הוראות מלמעלה. מנכל העיריה כנראה מתקשה בתפקיד. חיפה זו לא עכו. מהנדס העיר מייצר מפגעים במקום להסיר אותם.
  ראש העיר הייתה יכולה לפנות לצוות כזה של מומחים חיצוניים חיפאיים וראשי שכונות לתת דגשים ובקשות לתקציב.. לכתוב בפירוט הומטת "דרגנועים" בלי לחשב תחזוקה ארוכת טווח זה מביך.
  עוד לא מאוחר לסגור את מנהלת 2030 חסרת הפשר וחסרת התועלת ולהביא יןעצים מקצוענים כפי שהזכרתי ואיתם לבנות תקציב מקצועי, שלמתנגדיו לא יהיה טיעון להצביע נגדו.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום אייל, כדרכך אתה מעדיף מלל על בניית טיעונים פשוטים ועניינים. קראתי בעיון את הדברים שלך ולהלן כמה הערות:
   1. לומר שהגרעון של 1.2 מיליארד שח הוא מעשה ידיו של יהב זאת הרי בורות מביכה. מדובר בגרעון שנוצר הרבה לפניכן ושאף ראש עיר מתוך ארבעת האחרונים לא ידע מה לעשות איתו.
   2. ההלוואות שהשלטון של צוקליש רוצה לקחת מתקרבות ל-200 מיליון שח בשנה. כפול מיהב. אז אתה לא רואה בכך בעיה קשה של ניהול?
   3. תאמין לי שאני לא מליץ יושר של השלטון הקודם, אבל מה שבטוח הוא שהשלטון הקודם הביא מיליארדים רבים מאוד לפיתוח העיר בעוד השלטון הקיים איבד קרוב ל-5 מיליארד שח שהיו אמורים להגיע לכאן.
   4. די עצוב לדעתי שמתוך כלל הטיעונים בחרת לסיים עם התייחסות אל מנהלת 2030 שדווקא חופפת את הטיעון שלך מסעיף 3. אל תסתור את עצמך, זה מערער את כלל הטיעונים גם יחד.
   4. אני יכול להרגיע אותך שאני בשום אופן לא חושב שצריך להחזיר את השלטון לידיים הקודמות. צריך משהו אחר לחלוטין. אני מאוד מקווה שתושבי חיפה יצליחו לייצר אותו מתוכם.
   5. ההשקפה שלך לפיה צריך למלא את המועצה עם אנשי מקצוע מומחים בתחומם מראה על חוסר הבנה של השיטה הפרלמנטרית שלנו וחוסר ידע בנוגע לשיטת הממשל הזו (טכנוקרטיה) שיטה שכמעט ואינה קיימת בעולם. מדוע? כי אם כל אחד יבין בתחום אחד, ורק ראש העיר יבין כאילו בהכל, אז זו דקטטורה לכל דבר ועניין.

  2. א.א. חיפה אמר/ה

   המערכת נותנת במה לאייל למה,כי מאשים את יונה יהב. יונה קיבל המון תרומות ועזרה מהממשלה. גם אישרו להם הרבה פרויקטים. מאז שהיא נבחרה רק בעיות. ואי עשיה. נמאס לסרוק כל היכא על יונה יהב. אייל ברור שהוא היחידי בעדה. כי כאב לב גרמה לנו העיר נראית כזוהמה. אני רוצה לציין שאני בחרתי בה . היו המלצות עליה שכולנו בחרנו בה. אז די להעמיס שקרים יש הוכחה של שהיא לא יוזמת לא פועלת . היא וצוקי. די שתעוף רק נזק גרמה לעיר. אנחנו בחרנו בה ואנחנו מבקשים שתעוף

 3. אילן בורנשטיין אמר/ה

  אפשר היה פשוט לקיים דיון אמיתי ומעשי בתכניות אותן הכנתי: 'תל אהרון ושלוחת לינקולן – שכונה בריאה'; כמו גם יתר התכניות שהכנתי: 'רמת גוראל – שכונה בריאה', טוסקנה – שכונה בריאה' , 'מורדות גולדה – שכונה בריאה,', 'רמת אשכול ב – שכונה בריאה' ואף 'גבעת זמר – שכונה בריאה' – הדבר היה מייצר סדר חדש ואיכותי בעיר – שכונות מגורים ברות-קימא שאינן תלויות ברכב פרטי – תלות מוחלטת כמו תכנון עיריית חיפה – עם נגישות מעולה – שיפועי דרכים נוחים ומתונים – 70 ק"מ מסלולי אופניים ברכס ההר – בשלב ראשון – והדבר היה משחרר את פקקי התנועה ומצמצם את בריחת השכבות החזקות מהעיר – עדיף לתקן את מחדלי התכנון ולא ולהחריף את המצב ולהרוס את העיר – ראו למשל, בית העלמין החדש בשכונת נווה דוד – 7,000 קברים חדשים וטריים – חצי מיליארד ש"ח רווח כספי לכיסים הנכונים – והרס טוטאלי של שכונת המגורים – כך מנוהלת חזיריה – לא עירייה – לתשומת לב כל פרנסי העיר – מראשון מצייצי הטוויטר ועד אחרון היועצים המשפטיים – אם כבר לטבוע ברפש, אז למה כל כך עמוק ?

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום אילן, תגובתך מעניינת מאוד, אשלח לך מייל בעניין. תודה ושבת שלום!

  2. א.א. חיפה אמר/ה

   אילו רשימה ארוכה הכנת לנו. כל כך מעניין תגיד לי אם כל כך יזמת מדוע הפקרת את קרית חיים שבמקום לטפח אותה ההיפך נראית ליד כל שכונותיה הכרתיים כפח אשפה . תתבייש!!!

   .

 4. דין דין אמר/ה

  ועדת קריעה לחיפה דחוף בהול.

 5. שלמה אמר/ה

  אני תושב חיפה ותיק. פעם נוספת אני רואה שהעתון הזה שמתהדר בלוגוו שלו כתאגיד חדשות *מקצועי* מהווה שופר חד צדדי של האופוזיציה העירונית. אינני מחסידי קליש אך ברור לי מקריאת הכתבה, שהעתון וכתביו לא מהוים מקור חדשותי אמין ואכולים במיטב המסורת הנוכחית – בפוזיציה
  תנו לנו, לתושבים דיווח אמין ומהימן נטול דעות ואג'נדות.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום שלמה, גם אני תושב ותיק בחיפה ואני מאוד מתעניין ומעורב בנעשה בפוליטיקה החיפאית לאורך השנים. אני אמנם יכול להעיד רק על עצמי, אבל אני לא שופר של האופוזיציה. אני מבטא את דעותיי באופן בלתי תלוי ולמען הגברת תודעת התושבים לנעשה בעיר. גם כלפי ראש העיר הקודם הייתה לי ביקורת ובהחלט פרסמתי אותה.
   האג'נדה שאני מציג בטורים שלה היא מקצועית לחלוטין, ואשמח מאוד אם תחלוק עלי ותוכיח שדיברתי לא אמת. אני גם רוצה להגיד לך שהצגת הדברים שלי עוד עושה חסד עם ההנהגה הקיימת, כי המציאות עולה על כלל דמיון. ובכלל, אם ישנה מציאות אחרת אותה אני מפספס אז אני בהחלט אשמח לראות כותבים שיציגו אותה באופן מפורט ומלא ואני אתייחס לכך כמובן. וכשאני אומר כותבים אני מתכוון לכותבים אמיתיים, לא בוטים.

  2. א.א. חיפה אמר/ה

   שלמה מה אגיד לך . אתה כנראה לא מקבל דיווחים על אנשים בודדים נמצאו בביתם לאחר ריח נוראי מה השכנים הריחו דווחו לעעריה אז דיווחים כאלה קרו בזמן הקורנה למה? דבר שני על חזירים שםמבתובהחם בחופשיות ולא נעשה איתם כלום. אנשים נפגעים מהם היום החזירים נקרא נפגע תבראותי מדוע לא טופל.הם מסתובבים החופשיות רק הולך ונעשה גרוע. דר' שלישי הרבה עובדים העיריה פוטרו מעבודתם וגם התפטרו. מדוע לא היו מכרזים .חסר הרבה עובדים יש תקנים אין עובדים כי לא יושבים על מכרזים . . גם שונים אליה ללשכה שלה לתלונות הציבור היא לא מגיבה. אז למי היא טובה. הציבור צריך להרגיש שיש לו גב ויש לו ראש עיר הדואג לו. היא עוסקת בלתת שמות לרחובות לזמרים . אז מידי פעם היא מופיע עם הזמר או הזמרת כך היא עסוקה השטויות מצטערת .

 6. אייל אמר/ה

  שלמה באף מקום אין סיקור נרחב ואמין כמו בחי-פה על הדיונים. אשמח אם תראה לי.
  מה שבאמת לא טוב זה שילוב פרשנות של פרשן חד צדגי בסיקור אובייקטיבי של מהלך הדיון. לגהי התקציב צריך להגיד שקליש נכשלה אפילו מול היועצת המשפטית. ניסו כל מיני טריקים וקבעו דיונים על דעת עצמם ונראה לי שאפילו למיועצת המשפטית מטעם ימית קליין כבר נמאס לנסות להיות סייענית הכשרת תרגילים של צוקליש.
  מה שאני מציע לקליש אם היא בכלל רוצה לנסות לתקן את הנזק העצום מקואליציה סהרורית ללא שותפיה הטבעיים אליה ניווט אותה צוק כמו אל התנגשות קרחון, זה לבקש יפה מצוק לפרוש מהסיעה. אולי גם שובר המסובך בענייני מיסים. להתחיל בסבב של דיונים עם קואליציית השינוי של הקמת קואליציה מסודרת. ואז לנסות להעביר את התקציב.
  כרכע נראה שלצוקליש אין ממש סיעה, אין קואליציה, אין גיבוי בעירייה, אין תקציב, אין תמיכה רבה בציבור, אין תמיכה בתקשורת ובקרב שרי הממשלה.
  במצב כזה, או שקליש מבינה שצוק דירדר אותה מהצוק, או ששניהם יודחו לדעתי על ידי שרת הפנים בהעדר תקציב ובמינוי חשב מלווה וועדה קרואה.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום אייל, שוב אתה חוטא למציאות. אין דבר כזה פרשן אובייקטיבי. ולהבא אבקש שתבסס את דבריך בכתובים ובצילומים כדי שנוכל להיות ענייניים ולא רק לעסוק בדמגוגיה זולה.

 7. אייל אמר/ה

  ושוב השורה התחתונה:
  1. נחשון צוק מייצר אנטגוניזם ענק בקרב כל סיעות המועצה כולל בתוך סיעת קליש. הוא למעשה יצר משחק כסאות פרנואידי שהוביל לחומה בין ראש העיר לקןאליציה שלה.
  2. צוק חייב לפרוש מיידית מהסיעה ומהמועצה
  3. לאחר פרישתו קליש תוכל לנהל מו"מ לבניית קואליציה חדשה ללא צוק וללא אלפר, עם ראשי קואליצית השינוי.
  המשך המאבק מזיק לחיפה.

 8. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  ידידי הטוב ד"ר יריב שגיא, העיר חיפה תמשיך לעבוד וכי ראש העיר חיפה ,ד"ר עינת קליש רותם, תמשיך בתפקידה כראש העיר חיפה והכל בסדר ובעזרת השם התקציב אכן יעבור באחת מישיבות העיר .אני יודע כי כאוב לכם שעינת נבחרה על ידי תושבי חיפה המסורים לתפקיד ראש העיר חיפה.חייבים להפסיק את ההאשמות על עינת .די עם זה .שבת שלום ומבורכת.העיר חיפה לא נסגרת.

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   רפי ,מצטערת מספיק זמן היה לעינת קליש לעבוד למען המדינה מה שאתה מציעה שתמשיך ולתת לה שקט. אז אדוני הנכבד יש כאן עיר שמאז היבחרה לא תרמה לכלום קליש היא אשליה כל כך קיווינו שתתרום ומה יצאה ממנה בתם בלון נפוח שגרירה קטנה הכל התפוצץ לנו הפנים אתה כנראה לא חש ומרגעש בכאב של ציבור חיפה. כל מי שאוהב את חיפה עיר המקסימה היתה בעבר המקום הכי יפה בארץ ומה היא היום אוסף של גרוטאות . כעת אני מבינה מדוע החזירים בעירנו ולא זזים כי חזיר מחפש וקובץ ברפש אז זאת העיר שלי אנחנו הציבור נדאג להעיף את קליש די זמן חיה כאילו שהיא בסרט. לנו נמאס להיות יותר בסרט בשבילנו מסמל זוועה

  2. שלי אמר/ה

   כדאי שתברר מה תושבי חיפה אשר בחרו בה חושבים עכשיו ולא סתם לרשום בשמנו!

 9. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  תיקון טעות: כואב לכם

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   שלי , אני כתבתי ,כי כל מי שאני שאלתי ודיברנו על פי מה שאמרו כתבתי. אני אדם אמיתי . ומדברת מכאב בטן. אני לא סתם כותבת דברים אך פעם לא כתבתי והבעתי את דעתי בתקשורת כל שהיא. אבל ברגע שאני שומעת חברותי עובדות העיריה אני שומעת מהם שקשה להם מאוד. . אני כתבתי שאני עצמי עבדתי העיריה בשבילי המקום היה חממה מקום שאף פעם לא התלוננו.עבדנו בכיף כי תמכנו אחד בשני והיתה אוירה טובה. כל כך נהנתי . דחיתי את יצאתי לפנסיה. בשנים האחרונות אנשים רק בורחים לא רוצים להמשיך לעבוד כי לא נעים שאני עבדתי הדלתות לציבור היה תמיד פתוח לכולם. תעשי טובה תנסי להכנס למשרדי העיריה תראי מה קורה.
   אי מי עצמי רציתי לבוא ולהביא את הייתי בפנייה וגם התלוננתי ולא קיבלתי שום תגובה. אין לה סבר פנים לציבור. יש התרחקות.
   יתכן שיהיו כמוך אולי כאלה שיחברו עליה אבל זה מעט מאוד. מה עם החזירים מדוע שנים לא נפתרה הבעיה. נראה שהחזירים מנהלים את חיינו. איך אנשים נפגעו אז מה היא עשתה. . מצטערת היא אשמה לאן שהגיעה כי היא מתנהגת באטימות כלפי הציבור .אני הרא חלק מהציבור נכון?

 10. אייל אמר/ה

  אדון יריב אפרופו דמגוגיה זולה: כשמדברים על תקציב גרעוני מי שיצר מעל מליארד שקל גרעון היה יונה יהב והגזבר שלו ג'קי וואקים.
  רוצה עובדות קח את מדד האיתנות הפיננסית וניהול תקין בגבייה של העיריות bdi coface בו יהב הצליח לדרדר את חיפה תוך 5 שנים למקום 31 מתוך 34 עיריות. נפלנו 20 מקומות. גבייה הנמוכה מכל יתר הערים וויתור גם למפעלים על מאות מליוני ש' ארנונה. ארנונה נמוכה למפעלים מזהמים שחגגו אצל שיטת השקשוקה יונה יהב נציג משפחת עופר – מונופול קניונים, מפעלים מזהמים ואגירת קרקעות בניה
  מה לא עשה עבורם. והשאיר לנו אדמה חרוכה בתקציב.
  נשמעת פה טענה שיהב הביא תקציבי ממשלה לפיתוח.
  הפוך. המטרונית הכושלת הרסה את הדר והעיר התחתית למשך שנים רבות ועד היום לא מתאוששות. תחבורה איטית ודחיקת קוי אוטובוס מהכרמל לפקקים מחוץ לנתצ.
  מאות מליוני ש' בזבזה העירייה על גשרי חיבור למנהרות הכרמל. מה יצא לתושבי חיפה מהמנהרות? אפילו לא הנחה. זיבי כלום. אגב יהב ובכיריו כמובן כן קיבלו מעבר בחינם. שוחד לשתיקת העירעה בנושא.
  בכל פרויקט תחבורה נדרשה העיריה להשתתף בין עשרות אחוזים עד מאצ'ינג 1:1 וחלק בכלל מימנה במלואו. כלומר כספי המיסים שלנו בוזבזו להזיות שנקראו פיתוח והשאירו בתי ספר הרוסים, כבישים עם בורות ומערכת ניקוז מוצפת בחורף. אחלה פיתוחחחח (ארנונה שעלתה בכהונתו האחרונה של יהב 17% תוך 4 שנים!).
  דוקטור תלמד לאבחן כשלונות. קליש עם כל מחדליה היא עדיין כשלון קטן מול הברון מדניה וגזברו שמעז להתראיין כפרסומת עצמית לו ולעסקיו (מענין כמה שילם על הפרסומת-ראיון).
  ומענין מה הפרשנים מציעים במקום. אני נתתי הצעה, אתה רק זורק בוץ. ואכן, הדיווח של מהלך הדיון צריך להיעשות במנותק מהפרשנות החד צדדית במופגן שלך. אינני חסיד קליש אבל גם ללא זכרון קצר מאד שמאפיין את השיח כשמזכירים או שלא את יהב שהכניס את חיפה לסחרחורת גרעונית ובתקופתו לא הייתה כמעט בניה, ולכן זינקו הקריות וטירת כרמל – קליש ירשה מצב זה מה"מוצלח" לפניה.

 11. אייל אמר/ה

  ד"ר יריב שגיא כתב לי: "אין דבר כזה פרשן אןבייקטיבי".
  תלמד הבנת הנקרא. כתבתי:
  "שילוב פרשנות של פרשן חד צדדי בסיקור אובייקטיבי של מהלך הדיון".
  בדיוק כי הפרשנות מטבעה לא אובייקטיבית אין לערב אותה בכתבה עיתונאית שמסקרת את מהלך הדיון.
  לפני שאתה רץ להגיב פה לכולם ולהאשים האשמות ד"ר אולי תקרא פעמיים מה כתבו.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אייל, כנראה שאתה ממש מאוהב במה שאתה כותב. כי גם אין דבר כזה סיקור אובייקטיבי.

 12. זה מה שקורה אמר/ה

  מי שבחר בקליש והדף את יונה יהב – תיראו מה עשיתם !
  נקווה שזה לא יהיה מצב ראי להדיפת שילטון ביבי ובחירה בבנט!!!!
  תיראו כמה שינאת חינם גורמת להרס ומי ניפגע? אנחנו בעצמנו!
  מה שנותר לזרז בחירות חדשות ולאלץ את קליש להתפטר!

 13. יעקב אמר/ה

  ניהול עיר זה לא משחק. רצוי שאנחנו אזרחי העיר נלמד לקח לעתיד. כרגע תעשה נכון קליש אם תניח את מפתחות ראש העיר.

  1. לבחור אנשי מקצוע ברשימות אמר/ה

   צריך ללמוד לקח גם מי בוחרים למועצת העיר.
   חברי המועצה צריכים להיות אנשי מקצוע רציניים שיפקחו על העיריה. רואי חשבון, כלכלנים, אקולוגים, מומחי חינוך ותרבות, יזמי היי טק, מהנדסי תכנון ותחבורה, אנשי עסקים עם mba, עובדים סוציאלים,..
   לא בעל קיוסקים ולא עסקני הסתדרות.

 14. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  פשוט חורא לכם שעינת ראש העיר. עינת נהדרת,אמיצה ומילה זו מילה .ומכבדת כל אדם בניגוד לאחרים. אז למה לחליף אותה.אכן עינת תמשיך להיות ראש העיר חיפה.שבת שלום לכם.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   עינת קיבלה רוח גבית חסרת תקדים והגיבה עליה בעזות מצח, התנשאות, ניתוק, התבצרות בלשכה, חוסר הבנה ביחסי עבודה, סכסכנות, הפיכת העיר לחזיריה ועוד ועוד ועוד.

 15. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לא. א. מחיפה,אל תשכחי כי היה קורונה ולא היה תקציב מדינה,אז איך את רוצה שעינת תעבוד כך. בלתי נתפס. תנו לה שקט ותנו לה לעבוד בשקט ובנאמנות. תמאין לי כי עינת עובדת יפה מאד בניגוד לאחרים שהיו לחיפה. שבת שלום

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   רפי חסון. אתה לא שם לב שאתה במיעוט. לך תעבור ברחובות תבדוק את הציבור מה מרגיש. למה כוכבים עליה ומה היא תרמה לחיפה. . תראה רפי אני עבדתי בחיפה. . המקום הכי מקסים היה פעם. מן חממה לעובדים ועל אחד תרם ביחד בשביל העיר שלנו. עבדתי שנות רבות ללא תמורה. אהל עבדתי כי אני אוהבת את חיפה. האנשים שלה חמים וטובים רבים מהם יצאו להיות מנהיגים. לא סתם. אבל היא מצטערת אין לה על קשר לאף אחד. הכל נעלם כל הקסם של העיר . אני אתן לך דוגמא היא נתנה תורה למועדון לאישה של הערבים את מועדון עציון שאני זוכרת בזמנו מקום שכל נזקקים חיפה היו הולכים לקבל מצרכים. ומה עשתה עם המועדון העביר. למקום אחר רחוק ונתנה להם.ועוד הכי מרגיז שגרמה לי לבכות היא תרמה למועדון הזה מעל 38 אלף שקל עבור סדנא הנקרא ,"אל נכבה". לא מתביישת צריך סדנת לימוד מה זה אל נכבה לעודד את ערביי ישראל שכאן פלסתין. והכי חרה לי שפניתי אליה לדבר כי במידה פוגעת בכל משפחות. פעולות האיבה. . סבתי נרצחה בשנת מאורעות 1936. האישה הראשונה נרצחה בחיפה. לא קיבלה אותי וגם לא התנצלה פשוט שמעתי בחדשות שנםחיתה את הסכום עצם התרומה אומרת הכל שהיא לא סופרת אף אחד. כך דרך אגב כל העובדים אומרים שהיא מסתגרת בחדרה. אז רק לצאת לרחובות .לא יותר לי אבדה תקוותי ים קליש רק פגעה הורסת בלי חשבון. רפי מוזר שיש לה עוד נאמנים. כנראה שהסטירה שאי אכפת שלה יגיע גם אליך מתי שהוא.אני לא משנה את עמדתי ביי

  2. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   בזמן הקורונה עקפו הערים בסביבה את חיפה בסיבוב. היא פשוט דאגה באופן עקבי לגרום לכולם להתעלם מחיפה ולדחוק אותה לקרן זוית. תקרא את הכתבה על ג'קי וואקים ותבין. או שלא תבין.

 16. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לידיעתכם כולכם עינת תמשיך לתפקד כראש העיר חיפה. כך נאמר לי כאשר סיירתי ברחובות חיפה.לכולכם חורא לכם שעינת ראש העיר. בעייה שלכם.שבת שלום. עינת קיבלה עיר מטונפת עם גרעון בתקציב.כאשר עינת נבחרה כראש העיר סגרה את כל הגרעון .אפילו יש היום עודף תקציבי. גם היום העיר נקיה בכל רחוביתיה. אז תפסיקו עם זה. לא מתאים לכם.

 17. א.א. חיפה אמר/ה

  מצטערת רפול. תמשיך לחלום אנחנו נלחם בכוח ולא ניתן לה להמשיך להיות כראש העיר הרסה כל חלקה טובה.רק טעויות עשתה והיא כל הזמן בכותרות על מעשיה המאוד לא מובנים. במקום לטפל בכל הבעיות הרבות של חיפה יש רק טיפולים לא נכון בכל מה שמגיע. היא לא מתחברת לאף אחד מהעובדים שלה מסתגרת מהם ואף תגיד לי מי מה עבור יכול לבקר בחדכתה. זאת ראש עיר רק בכותרות על נושאי תרבות ביי רפול אל תרגיז אותי יותר מידי כי אני נפגעתי מאוד ממנה ואף התעלמה
  שפניתי אליה . מצטערת היא ראש העיר הכי הכי גרועה. אדיוטים שהלכנו שבי אחרי . אולי כל מה שפרסמת אתה עליה הציפיות היו גדולות וכלום. כי מכל מה שאמרו כלום!!!

 18. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לא. א. מחיפה. עינת היא ראש העיר הכי טובה מאז הקמת מדינת ישראל.די. להשמיץ את עינת . תפסיקו עם זה. לא מתאים לכם.אני השבוע סיירתי ברחובות חיפה,בהדר,בכרמל,בחורב ,בבת גלים ושכונת פרס .כולם אמרו לי (והם לא ידעו שאני מקורב אישית לעינת,)אמרו כך ואני מצטט:"רוצים רק עינת קליש". אתם לא מייצגים איש ורק את עצמכם.שבוע מקסים.

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   רפי, עכשיו הבנתי בגלל אנשים כמוך. אם הם מאוהבים בראש העיר שלהם . מוכנים לאכול קש. מצטערת אני אדאג לכל תושבי העיר שלי. לא מעניין אותי מהם קשריך לעינת קליש. אי לי כל רחמים עליה . כי היא אוהבת את עצמה. לא מעניין אותה מה הציבור עובר. הבנתי שהצלחתי להרגיז אותך. מצטערת , כל פועלנו למען העיר שהיא נהרסת בגלל שלא מטופל בכלל. אתה תמשיך לעשות לה פרסומת טובה ואנחנו הציבור נמשיך לאכול אותה.

 19. א.א. חיפה אמר/ה

  רפי, עכשיו הבנתי בגלל אנשים כמוך. אם הם מאוהבים בראש העיר שלהם . מוכנים לאכול קש. מצטערת אני אדאג לכל תושבי העיר שלי. לא מעניין אותי מהם קשריך לעינת קליש. אין לי כל רחמים עליה . היא היתה אוהבת את עצמה. לא מעניין אותה מה הציבור עובר. הבנתי שהצלחתי להרגיז אותך. מצטערת , כל פועלנו למען ההעיר
  בנתיים ממשיכה לההרס. רק בגלל שלא מטופל בכלל. אתה תמשיך לעשות לה פרסומת טובה ואנחנו הציבור נמשיך לאכול אותה.

 20. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  העיר חיפה היא לא נהרסת. להיפך מתפתחת יפה. בזכות אהבתה של ראש העיר חיפה עינת קליש רותם לעיר חיפה. תאמינו לי כי עינת לא ישנה ימים כלילות למען העיר חיפה.אפילו השר לביטחון פנים עמר בר לב והמפקח הכללי של משטרת ישראל הגיעו בימים האחרונים לעירית חיפה וסיירו בכל רחוב חיפה כאות הוקרה לעיר חיפה ולראש העיר עינת קליש.עינת תמשיך לפעול למען העיר חיפה וזה לא רק לאלה שתמכו בה ולאלה שלא תמכו בה. למען כולם בחיפה. לכן די . אני מבקש להפסיק להשמיץ את עינת.שבוע טוב.

 21. א.א. חיפה אמר/ה

  רפי רפול. כל כך דואג לנו. ממש מתעלם כמו הסיפור האישי שלי . למעשה הוא הגיוני. כועסת עוד יותר עליה שהיא איפשרה למועדון לאישה . היא מימנה להם את הסדנא אל נכבה.
  היא תרצה להם עבור הסדנא הזאת כ,38 אלך שקלים
  אי תה צריך את לא נכבה זה אומר לכל חברות במועדון ש'אל נכבה" נגד מדינת ישראל הם בוכים על פלסתין ,- מה קרה. מפרשת להם מה קרה. אז מי שממן את זה מכספי ומכספי ציבור חיפה וחרפה. גדולה. סבתא מה שלי הראשונה שנרצחה בפרעות חיפה ב1936 . השכן שלה הגר בסמוך עליה רצח אותה בגלל ויכוחים בנו לאבי.. ואז מתו אחריה רבים. רק בגלל שרצו למנוע מהבריטים שיצהירו על הקמת מדינת ישראל . ומה שהיא קליש ממנת כסף נגד המדינה שלנו. מחזקת אותם עצם בתמיכה
  היא יכולה להתבייש פניתי אליה לדבר איתה על זה והיא התעלמה. לכן בשביל מי היא פה. לא בשבילנו. ראש העיר שהיא חברת כל רגש. תתבייש הבית שלה של סבתי העיריה הרסה. ועוד בחוצפתם בנו עמוד הגשר של הכביש ברח' הגיבורים. אם היא כל כך נהדרת איך היא מנהלת את חיפה כאישה הכי אטומה. רפי שתדע מי שהצביע לה . אני רובנו . הצלחתם כל כך טוב לשכנע אותנו . איזה פתיים היינו .פעם אחד היתפתינו. הפעם הבאה הגשמת…

הגיבו כאן לכתבה