תלונה למבקר המדינה נגד עיריית חיפה • "מפרה את חוק חופש המידע ומסרבת להשיב בנושאים ציוניים"

דגל ישראל (צילום: ירון כרמי)

ארגון "בצלמו" פנה למבקר המדינה והגיש תלונה נגד עיריית חיפה. לטענת הארגון, עיריית חיפה מסרבת למסור מידע שהתבקשה להעביר ומפרה בכך את חוק חופש המידע.

העירייה זימנה את עמותת "אישה לאישה" לשימוע בעקבות כך שהתגלה כי העמותה מאפשרת לארגון אנטי ישראלי ("זוכרות") לקיים אירועים בעלי צביון אנטי ציוני מובהק במקום, וכשנדרשה לחשוף את שהתנהל בשימוע, סירבה העירייה לעשות כן, דבר הנוגד את חוק חופש המידע.

בשנים האחרונות מנהל ארגון זכויות האדם "בצלמו" מאבק עיקש למען שמירת הצביון הציוני של חיפה ונגד ההסתה והטרור שמפעילים גורמים קיצוניים בעיר, כך לטענתו, ולא פעם בתמיכה ובמימון ציבוריים, לכאורה.

אחד הכלים הקיימים במאבק שכזה, הוא האפשרות לבקש מידע מגופים ציבוריים, תחת חוק חופש המידע, שכל גוף שלטוני מחויב בו. אולם מתברר שבעיריית חיפה מתייחסים בגמישות למחויבות הזו.

כך למשל, בשנים האחרונות מנהל שי גליק, מנכ"ל בצלמו, יחד עם האמן החיפאי גיל גורן, מאבק בנושא הנפת דגלי ישראל בנכסי העירייה. לאורך השנים, עלה העניין שוב ושוב (וזו רק דוגמה), בנוגע לבניין בית הגפן בעיר, אשר התחמק בעקביות מהצבת דגל המדינה, עד להתערבות הארגון.

בית הגפן חיפה (צילום: שי גליק)

לפני קרוב לארבעה חודשים פנה הארגון בבקשה לקבל לידיו את רשימת נכסי העירייה המחויבים בהנפת דגל המדינה כשהוא מבקש לדעת אם אכן הדרישה מתמלאת. עד כה לא התקבלה, כ-4 חודשים אחרי, כאמור, לא התקבלה כל תשובה לשאלה פשוטה הזו. בעקבות כך הוגשה תלונה למבקר המדינה ולממונה על חופש המידע הארצי. העתק מהתלונה הועברה למחוז צפון במשרד הפנים.

בארגון בצלמו טוענים גם כלפי עמותת "אישה לאישה" בשל העובדה שהעירייה לא מוכנה לעדכן לגבי השימוע שהתקיים בעניינה. "עמותת אישה לאישה מקבלת תקציב עירוני ומשתמשת בנכס עירוני, ונמצא כי בניגוד למטרות ההקצאה, מתקיימים במקום אירועים פוליטיים אנטי ישראלים. כך למשל, לפני כחודש נחשף כי במקום אמור להתקיים קורס ארוך ומקיף של ארגון "זוכרות", ארגון שקורא להחרים את ישראל, לכאורה. הקורס היה אמור לעסוק בנושא "הנכבה" שנעשתה בחיפה והדרך לתיקון "העוול".

בעקבות כך, פנו חברי מועצה רבים בחיפה ליועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין, בדרישה לאסור על העמותה להעביר את רשות השימוש בנכס לעמותה חיצונית, קרי עמותת "זוכרות". ואכן, העירייה קיימה ביקורת במקום וגילתה כי מופרים בו סעיפים רבים המופיעים בחוזה שנחתם בין בין העמותה לעירייה. בעקבות זאת כאמור, זומנה העמותה לשימוע על ידי העירייה.

חודש אחרי, ולא נמסרו תוצאות השימוע. שי גליק מנכ"ל בצלמו, פנה לעירייה כדי לברר מה כולל ההסכם שנחתם בין העירייה לעמותה וכן האם התקבלו תלונות נוספות על העמותה וכמובן, ביקש לקבל את תוצאות השימוע. אולם העירייה סירבה, בטענה שאינה חייבת להעביר מידע על מו"מ בין העמותה לעירייה.

עו"ד מיכאל ליטווק שיגר אתמול בבוקר (ד' 27/10/21) מכתב בהול ליועמ"ש, ובו ציין ששימוע והסכמים אינם מו"מ, אלא חלק בלתי נפרד מהחיוב של חוק חופש המידע ועל העירייה לספק תשובה באופן מיידי. ככל שלא תעשה כן, כך ציין עו"ד ליטווק, תוגש עתירה מנהלית ודרישה מבית המשפט להטיל הוצאות כבדות על העירייה, דבר שיגרום להפסד כספי ציבור של תושבי העיר, משלמי הארנונה.

שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)
שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)

שי גליק מנכ"ל בצלמו אמר לחי פה:
"מצער מאוד שראש העיר והיועצת המשפטית ממשיכות באטימות ווממשיכה ההתנהלות של חוסר מתן תשובות גם לנו לנו וגם לחברי מועצה שפנו לעירייה בנושא. כנראה שהלב של ראש העירייה פתוח לחזירים ואטום לפעילי זכויות אדם. אנחנו נמשיך להיאבק להחלפת ראש העיר הכושלת בראש עיר שמחויבת לשקיפות לציבור ולחוק". אומר גליק.

תגובת העירייה תצורף לכתבה, כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  שי גליק תבורך
  לאן הגענו.. האם לייצור הזה פיללו מקימי המדינה וצירי הקונגרס הציוני? במדינת היהודים לא מניפים דגלי ישקאל על מבני התרבות והחינוך? אם זה היה דגל נשיא צ'כיה שמבקר בעיר מיד היו יוצאים מגדרם לרכוש דגלים.
  תתאפסו על עצמכם!!

 2. מורדי אמר/ה

  מראשית כהונתה, עינת קליש נמנעת מלחשוף מידע, להגיב ולענות על שאלות של התקשורת ותושבי העיר. זה נעשה במודע ובכוונה. יש בה איזשהו קיבעון בתקשורת. העירייה בראשותה משחררת מידע לציבור רק כשראש העיר מחליטה מה ייחשף, מה יוכרז ומתי.
  זה אחד הכשלים שמוציאים את קליש רע מאד בציבור.
  התושבים לא מקבלים מענה על טענות ושאלות – רק הכרזות על הגדולות והנצורות שראש העיר עושה עבורם.. סוג של הגבלת מידע, ניכור והתנשאות על גבם של התושבים. וכך מראשית כהונת קליש. חבל. זה יפגע בה בבחירות הבאות בוודאות.

 3. haya אמר/ה

  מה קורה עם חיסול חזירי הבר שמסתובבים בחיפה? לשוטי שמירת הטבע, בטחון תושבי חיפה פחות חשוב מהשטויות שלהם וכנ"ל עיריית חיפה

 4. לודמילה אמר/ה

  מזעזע

 5. תושב מאוכזב אמר/ה

  סתם הכפשה..הם רצו לשים דגלים על המבנה ואז באו חבורה של חזירים ואכלו את כל הדגלים..

 6. א.א. חיפה אמר/ה

  חבל שאאכון בצלם לא הדגיש שהעירייה ראש העיר מימנה לעמותה אישה לאישה סדנא אל נאכבה. אל הנאכבה זה להזכיר לערביות חיפה ומה קרה הקמת המדינה ולכן אל נאכבה פירוש שעבכו על הקמת המדינה.לצה לא יספרו להם את הפרעות 1936 רצו יהודים ובשנה הזאת נרצחה סבתי
  אותי הרגיז שני תרמה להם 38 אלף שקל כדי לממן לה את הסדנה . לא מתביישת תושבי חיפה נ רק צמחים והיא ממנת להם.וע וו ד יש במבנה של היה מיועד לחלוקת מסון לתושבי נזקקח ולתת להם מה קום דווקא במקום זה במועדון עציון וו היום תרמה להם לאישה. ל רק חת חת ץ המקום חשוב זה לעמותה לאישה. חוצפה למה ותבקש סליחה מכל משפחות שעברו פעולות האיבה מערביי המקום.

הגיבו כאן לכתבה