קורס "הנכבה" לא יתקיים במבנה במימון עירית חיפה – עדכון • לימודי "הנכבה" בחיפה מתחילים – ובמימון חלקי של עיריית חיפה

דגל פלסטין (צילום: עומר מוזר)

אמש (ד' 6/10/21), כפי שדווח בחי פה – תאגיד החדשות, אמור היה להתקיים המפגש הראשון בקורס בנושא "הנכבה", ביוזמת הארגון הפמיניסטי "זוכרות". הקורס תוכנן להתקיים במבנה שהוקצה לעמותת "אישה לאישה", וממומן, בין היתר, ע"י עיריית חיפה.

רבים התנגדו לקיום הקורס בנושא השנוי במחלוקת, ודאי במבנה הממומן בחלקו ע"י העירייה. עוד לפני יותר מחודש, כאשר התגלתה הכוונה לקיים את הקורס במבנה במימון העירייה, פנתה ד"ר אור ברק לראש העיר בדרישה לבטלו. אל ברק הצטרפו גם שי גליק, כאמור, וחבר מועצת העיר גרי קורן ודמויות ציבוריות נוספות, אך עד אתמול לא נעשה דבר בנושא.

הערב (ה' 7/10/21) הגיע עדכון לחי פה, ממנכ"ל "בצלמו" שי גליק – מהמתנגדים הנחושים לקיום הקורס הנ"ל (ולפעילויות רבות נוספות ברוח זו), כי עיריית חיפה הודיעה כי לא תאפשר לקיים את הקורס במקום המדובר.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:
הסכם השאילה שנחתם בין העירייה לעמותת "אישה לאישה" אוסר על העמותה לאפשר שימוש בנכס או העברת זכות כל שהיא בנכס לצד שלישי. קיום הקורס נוגד את הסכם השאילה ואת המטרות שהוגדרו ע"י העמותה לשימוש בנכס ועל כן נדרשה העמותה שלא קיים בנכס העירוני את "קורס לימודי הנכבה".


הידיעה מאמש – ד' 6/10/21

חודש לא הספיק לעירייה כדי לטפל בנושא קיום קורס "הנכבה" במבנה שבחלקו ממומן על ידה

בחודש אוגוסט פנתה ד"ר אור ברק, חברת מועצת העיר, בשאילתה לעיריית חיפה, בעניין עמותת "זוכרות", שכחלק מפעילותה תכננה לקיים קורס בנושא "הנכבה". הנושא במהותו מעורר התנגדות ואף זעם אצל רבים, אך לא רק בנושא עצמו פנתה ברק לראש העיר, אלא בעניין קיומו של קורס "הנכבה" במבנה שבממומן בחלקו ע"י עיריית חיפה. בשאילתה שהגישה , דרשה ד"ר ברק לבטל באופן מיידי את קיום הקורס במבנה המדובר.

חברת המועצה ד"ר אור ברק. (צילום: פפראצי דודי)

לאחר כחודש, במהלך ספטמבר, קיבלה ברק תשובה מהעירייה, כי בשל חגי תשרי, לא ניתן לטפל בנושא ולספק מענה לגביו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הקורס מתחיל ממש היום

היום (רביעי 6/10/21) מועד פתיחת הקורס במבנה בחיפה, הזעם מתעורר שוב, כיוון שהעירייה בדרך כלל לא מממנת גופים פוליטיים ובוודאי לא קורס העוסק בנושא כל כך שנוי במחלוקת – הנכבה.

בשאילתה כתבה, בין היתר, ברק: "מבדיקה שערכתי עולה כי עמותת "זוכרות" מעידה כי היא חרטה על דגלה את "קידום אחריותו של הציבור היהודי בישראל לנכבה הפלסטינית ומימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים". העמותה, כך על פי הצהרתה שלה, שמה לה למטרה "לקדם שינוי תודעתי, פוליטי ותרבותי… על מנת ליצור את התנאים להחזרת הפליטים הפלסטינים".

כידוע, חזון זה מנוגד באופן מפורש לעקרונות עליהן מבוססת ההגדרה העצמית של העם היהודי
בארץ ישראל", ממשיכה ברק, "ומכאן, שהמשמעות המקופלת בו איננה אלא חיסולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

"מבלי להתייחס להתנהלות המניפולטיבית ולמאמצי ההסתרה הכבירים, שאפשרו מלכתחילה את
התהוות הקורס במבנה המדובר, אלא רק בהסתמך על חוק יסודות התקציב 3ב', האוסר בצורה
מפורשת מימון אירועים כאלה ואחרים הנוגעים לנכבה, אבקש ממך לכבד את החוק במדינת
ישראל, לפעול בהתאם לסעיפיו ולבטל לאלתר את קיומו של הקורס הנ"ל במבנה הזוכה להקצאה עירונית", סיכמה ברק.

שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)
שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)

שי גליק מנכ"ל "בצלמו", מסר לחי פה, כי היום יפתח קורס הנכבה של ארגון "זוכרות" שתומך בחרם על ישראל, והכל במבנה עירוני במימון תושבי העיר חיפה, "אבל לראש העיר חיפה זה לא מזיז", אומר גליק. "למרות פניות רבות אליה, הן של אזרחים והן של חברי מועצה, היא עדיין לא מצאה את הזמן 'לגבש מענה'".

גליק מוסיף: "תושבי חיפה כבר מזמן הבינו שראש העיר עסוקה בשלל עניינים, רק לא בדאגה לתושבי העיר או לצביון הציוני של חיפה, אלא בהישרדות פוליטית גרידא. נפעל להחלפת ראש העיר במועמד שידע שחובה לענות לנבחרי ציבור ואזרחים".

חברת המועצה ברק, קיבלה כאמור, מענה מהעירייה, לפיו בגלל החגים בחודש ספטמבר לא היה ניתן לטפל בנושא.

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

31 תגובות
 1. עופרה אמר/ה

  ח ר פ ה !

 2. צ אמר/ה

  לימודים כאלה תורמים להסתה נגד יהודים….ולכו תדעו מה יהיה השלב הבא..

 3. חנה מורג אמר/ה

  נו, החגים כבר מזמן מאחורינו😢😱

 4. אסתח אמר/ה

  למה היא עדיין ראש העיר בתור חיפאית מלידה אני המומה כל פעם מחדש היא הורסת את העיר השלישית בגודלה במדינה וכולם יושבים בשקט.היא רק ראש עיר יש ממונים מעליה צריך לפנות לממשלה להעביר את הכתבה הזאת לאיילת שקד.אין לאישה הזאת זכות להרוס לנו את העיר
  זכות השיבה היחידה שיש זה להשיב אותה למקומה לא בעירנו.די מספיק

  1. פטריוט ישראלי אמר/ה

   לאיזו ממשלה בדיוק לפנות? הרי זה תואם את האג'נדה של ממשלת (השינוי) סליחה השיסוי

 5. לימבו אמר/ה

  רוב הבורחים ברחו בין החלטת האום להכרזת העצמאות (6 חודשים) כאשר הבריטים היו בארץ ישראל.

 6. גדעון בר דיין אמר/ה

  קליש תעזבי אותנו כבר הרסת את העיר

 7. דין דין אמר/ה

  זכות השיבה מיושמת בחיפה זה מכבר בכך שתושבים ערבים עוברים לגור בעיר כדי להנות משירותיה.

  1. אתי אמר/ה

   חייבים להעיף אותה מראשות העיר

 8. גוגומגוג אמר/ה

  מחדל בסדר גודל שלא יתואר.ראשת העיר קאליש!את וחזירייך -הביתה.

 9. א.א ְ.חיפה אמר/ה

  ד"ר ברק אני פניתי למשרד של קליש עוד לפני חודשיים מרגע שנודע לי. הגשתי תלונה למשרדה של קליש. ועוד חסרתי למשרד שלה חברר מדוע מאז לא קיבלתי תגובה לפניתי אליה. הבדעקה נמצא דען המכתב הגיע אלי ם וגם צירפתי כתבה על רצח סבתי במאורעות תרצ"ו. שכן שלה רצח אותה. מה קליש צעודדת אותה שהם ימשיכו הבה מאורעות הדמים בכל הארץ. כבר עברנו את זה במאי. הסכירו חנו שידם עוד נטויה. קליש היתה מריכה להקשיב לציבור שעוד חווה בעברוגם כיום את םרעות הערביםמויוד לממן מכיסנו .דלחצי חהם את הכתבה על רצח אסתר שיטרית .אידה שנרצח. בואדי רושמיה אםילו חלקיק קטן לא רטצה לשמוע. שתתבייש.ועטד אני כועסת על עצמי שבחרתי בה.

 10. יוסי הקטן אמר/ה

  לא מבין מה הבעיה .
  אנחנו פה והם ילמדו בבית ספר.
  מצידי שכולם ילמדו….

 11. ד״ר בר מעיין אמר/ה

  הגיע הזמן ללמוד על הנכבה ,רק הכרה בסבלו של עם אחר יכול להשפיע לטובה על יחסים בין עמים ,לא יקרה שום דבר ,לא הסתה נגד היהודים כפי שציין אחד הכותבים אולי להפך אם נראה קצת התחשבות ברגשות של אחרים

  1. דינה אמר/ה

   מערכת נכבדה! אני רשומה במערכת וכל הזמן מגיבה! אולי נוסח התגובה שלי לא לטעמכם ולא תואם את האג'נדה הפוליטית שלכם. אין שום סיבה לעכב את תגובתי.
   תודה מראש!

  2. J.lee אמר/ה

   את סובלת מהלדאה עצמית ובורות מוחלטת למאורעות הדמים שהתרחשו בא"י ובמדינת-ישראל מאז 1851 עת נרצח יהודי ע"י ערבים.
   אז מה יש לומר ?
   הערבים ברובם לא מוכנים לשלום אמיתי , לחיים משותפים ולשלווה …

 12. ד״ר בר מעיין אמר/ה

  הגיע הזמן ללמוד על הנכבה ,רק הכרה בסבלו של עם אחר יכול להשפיע לטובה על יחסים בין עמים ,לא יקרה שום דבר ,לא הסתה נגד היהודים כפי שציין אחד הכותבים אולי להפך אם נראה קצת התחשבות ברגשות של אחרים
  התגובה הזו אינה קיימת כפי שהעיתון מציין ואם אתם רוצים לצנזר ,זו סתימת פיות

  1. הגיון בריא אמר/ה

   יש חוק בישראל או לא? איך אפשר לטעון כזה דבר אחרי כל הפשרות שממשלות ברק ואולמרט הסכימו להן? אין טרור ערבי נוצרי כי הסכסוך דתי. קיומה של מדינה יהודית בשטח היה ולו רק בעבר הרחוק תחת שלטון מוסלמי הוא בלתי נסבל מנקודת ראות אסלמית מסורתית.

  2. צ אמר/ה

   אין לאף אחד מושג לאן זה עלול להתדרדר, גם לא לך….אף אחד לא צפה את ההתפרעויות המטורפות שהיו גם בחיפה.

 13. אזרח אמר/ה

  קליש, מתי כבר נזכה לראות אותך עוזבת?
  נמאס!!!
  ותקחי איתך את החזירים שלך.

 14. אבי כהן אמר/ה

  בושה

 15. מנחם מנדל אמר/ה

  נזכור שהאישמאלים הם היחידים בעולם שקיבלו מעמד פליט שעובר מדור לדור.
  זהו מעשה נבלה של אומות העולם על מנת להשאיר את הסיכסוך חי.
  ברגע שהעניין יבוטל ורק אלה שבאמת נולדו פה יבקשו לחזור בלי קרובי משפחה, איחוד משפחות וגרורות אחרות, אז אפשר אולי לדבר על זכות השיבה…עד אז שילכו לשתות את מי הים של עזה…

  1. אתי אמר/ה

   בשום מצב אין זכות שיבה, המדינה שייכת ליהודים בלבד, הם כבשו אותה ואנחנו החזרנו אותה לעצמנו

 16. א.א ְ.חיפה אמר/ה

  אני קוראת תגובות של אנשים. כמה נאיביות יש באנשים כמו מעיין ועוד אחרים. כם אני הייתי שמחה שערביי ישראל היו משתלבים ומרגעדים ישראלים. אהל ממש לא הם גם בתחרויות לא יוצאים שמא הדגל ישראל מתנופף ושירת התקווה ברקע. אני נכדה של אסתר. שנרצחה בואדי רושמיה חחיפה. השכן שלה סמוך לביתה רצח אותה. אני קוויתי שיש חנו מגינה ויש עובדה מדינת ישראל. אהל הערבים לא משלימים זכאן לא פלסתין . כל ילד ערהי בן חצי שנה ומעלה תשאלי מאצפוא הוא יאומר פלסתין. הרא פלסתין לא ואיננה וגם לא היה. הבריטים אמרו להם בתחילה יכירו להם בפלסתין שהיא מחולקת לנו ולערביי. המקום. הם בדום אופן לא רצו . כך כל השנים הם ממדיכים לחלום ומה שיושים משרישים לילדיהם שפלסתין היא פה וחלק משטחי יהודה שומרון.אז את רוצה שנקשיב להם ונבוא לקראתם . אבל יש שני צדדי מטבע הצד השני הם לא מוכנים לשמוע ורטצים שנחזיר שטחים. המפה שלהם אומרת שיפו היא עיר ערבית חיפה עיר מעורבת ולוד גם היא מעורבת גם אשדוד אומרים שלהם ואת ירושלים לחצות אותה ועוד. ראיתי את המפה שדורשים מה שנשאר לנו לאורך החוף חצי המדינה. הם לא מוותרים. אני ילידת 48 גדלנו בחיפה וחברות בעבודה היו ערביות אהל שדיברו על מס הכנסה משרדי ממשלה כל סמל ישראלי היו אומרים תסלחי לי '"הקוס של אמא שלו" לא אדווח ולא יגע בי
  הכל נגד סמלי ישראל שיצאו אנטי. אומר לא מקבלים שכאן מדינת היהודים. ומה זה הנכבה. הם בוכים על פלסתין אל נכבה אל לבכות עליה. כמו דאנחנו חלמנו על הכותל כך הם חולמים על פלסתין. לכן תמיד כל דור הם יוצאים האלימות העל הארץ בכוונה רק להפחיד א המםחדים לעזוב את העיר ואת הארץ. ותראי מה קרה בלוד הם ברחו תושבים יהודים אז הצליחו להבריח יהודים. ונם ממדיכים בעיר חיפה מידי יום שריפות יריות באויר . אני היום לא מסתובבת בעיר שאני אוהבת . אני כועסת דאני לא יכולה להסתובב חופשי מפחד שירו בי
  מסוכן. מה דאת עושה מנסה להבין אותם ומה אנחנו משפחות שעברו פרעות מי מבין אותנו. אז אל נכבה סדנא המשמעות להכיר על הערבים מה סה. אבל למה אני צריכה לממן כל הערבים שידעו מאחפוא הם וח
  יזכרו שיש פרעות ולמה . נכון לא אומרים לידנו אבל הם בעד. אבל בבקשה די לחיות באשליה שהם המסכנים. לא שמעתי שמנהיגים שלהם יצאו על הפרעות ורצח יהטדים. דמנו לא הפקר. ,תזכרי המדינה היא אחת ויחידה לכל היהודים

 17. אתי אמר/ה

  חייבים להעיף אותה מראשות העיר

 18. גרוס שלמה אמר/ה

  ראש העיר פעילת השמאל ביחד עם אבו מאזן וחבל לי להוסיף
  וכל זה על חשבון כספי משלם המיסים החיפאי.

 19. J.lee אמר/ה

  אני מציע לקיים קורס בדחיפות לטרור האיסלמי בא"י שהחל משנת 1851 ועד היום הזה ויימשך בוודאי לעד … רצח יהודים וטבח בשנת 1929 , אונס ורצח משנת 1936 / 1938 . טרור רצחני בתש"ח , טרור רצחני בשנות ה- 50 , 60 , 70 , 80 90 , 2000 ויימשל גם עוד מאות שנים … בח נשכח את שת"פ של המופתי הירושלמי אמין אל חוסייני עם היטלר.
  מסקנה : אנחנו ען מטומטם הסובל מהלקאה והצטדקות מטופשת.. הבורות המשוועת בהיסטוריה של עמנו הינה בעוכרנו !!! איך כמעט שכחתי …הטבח ביהודי חיבר במדבר הערבי .

  1. אתי אמר/ה

   נכון, ורצח אביה של ספיה אשתו היהודיה של מוחמד (ימח שמו) וזכרו, שלא רצה ל ראות לו את אוצרות הזהב של משפחתו, זו דת ש לרוצחים

 20. אזרח יקר! אמר/ה

  לימודי הנכבה צריכים להיות חובה לכל תלמיד במערכת החינוך הישראלית. כדי להראות את מה שעושים קורבנות השואה וצאצאיהם לפלשתינים בשטחים הכבושים ובישראל

 21. אתי אמר/ה

  צודקת מאה אחוז, כל הערבים חושבים אותו שבר

 22. אורן אמר/ה

  בושה וחרפה, איך מאפשרת הנהגת חיפה לקיים קורס אנטיציוני תןמך.טירור המתנגד להוויה הציונית ומציג את מדינת ישראל כגורם דורסני וכובש. בושה וחרפה. פשוט קורא ולא מאמען איך בארץ שלנו מתחת.לאף מאפשרים דבר כזה בגלוי ובמימון העירייה. בושה וחרפה

 23. א.א ְ.חיפה אמר/ה

  תכובה מי שכתב אל אזרח יקר. אטתה אחת לא מכירה בישראל אלה בפלסתין. את צודקת צריך להראות את השתלשלות הארועים איך הערבים לא אהבו את החלטת הבריטים בחלוקת ארץ ישראל לשני עמים ליהודים ולערבים. לכן יצאו לפרעות ברצח יהודים בחברון ממש
  שחיטה המונית של היהודים ומשם בכל הארץ הארץ . יצאו נגד הבריטים שלא יתנו ליהודים לעלות לארץ. וב1936 רצח יהודים סבתי רצח אותה השען שלה. שיום לפני כן דיברו בניהם. איזה שכנות יפ ואחרי כן רצח אותה . כך הכל הארץ .וכך פרעות שוב וגם במאי 2020. ה אטמר דרק פרעות נגד מדינת ישראל מדינת היהודים. על מה שקרה אחרי דאתם הערבים שחטתם זה מה שעשיתם אל תשכחו !!!

הגיבו כאן לכתבה