“היורד למעלה” סיפורו של הבמאי אלעד קידן

סרטים רבים צולמו בעיר חיפה והראו לנו את יופייה וקסמיה בדרכים שונות ומיוחדות וכמובן אנו מעוניים שיצולמו סרטים נוספים בעיר אשר לקוחים מסיפורים אישיים של תושבי העיר שמיטב במאיה ויוצריה גדלו וצמחו בה ותפארתה של העיר

אלעד_קידן.jpg

הבמאי והתסריטאי אלעד קידןאלעד קידן (נולד ב-1979) במאי ותסריטאי ישראלי.
קידן נולד וגדל בשכונת רמות רמז שבחיפה, למד בבית הספר התיכון עירוני ה’. הוא שירת בצה”ל בחיל התותחנים ובשנת 2002 החל את לימודיו בבית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה.
עם תום לימודיו כתב וביים את הסרט הקצר המנון . בשנת 2008 זכה הסרט “המנון”בפרס הראשון במסגרת סרטי הסטודנטים של פסטיבל קאן.
זהו הישג יחיד מסוגו לקולנוע הישראלי הקצר.

בעקבות “המנון” הוזמן קידן לשפוט בתחרויות סרטים קצרים.
בשנים 2009 -2010 עבד אלעד קידן כתסריטאי בסדרת הסאטירה רבע שעה בערוץ הראשון.
בשנת 2012 ביים קידן את הסרט הקצר “והוא הולך”.
בשנת 2011 התקבל קידן לתוכנית ה”אטלייה” היוקרתית של פסטיבל קאן כדי לגייס תמיכה לסרט עלילה באורך מלא.
בימים אלה אלעד קידן מלמד קולנוע בתיכון חדש הרצליה, בעברו יצר סרטים עם בני נוער משכונות מצוקה.
בשנת 2015 השלים קידן את סרטו העלילתי הראשון, היורד למעלה.
הסרט הוקרן במסגרת הבחירה הרשמית של פסטיבל קאן וזכה גם בפרס פסטיבל חיפה הבינלאומי.

000.jpg

הירוד למעלה אלעד קידן עולה במדרגותיה של חיפה”שמי אלעד קידן וגדלתי בחיפה בשכונת רמות רמז בחיפה ושכונת אחוזה, כל הילדות והנעורים עברו בחיפה ואני מאוד מחובר לעיר בעיקר מהרגליים. אני מאוד אוהב ללכת ברגל לא רק מבית הספר לבית אני אוהב ללכת במורד ההר ועד היום אני אוהב לעלות את ההר ברגל, מחוף הכרמל לעבר העיר ברגל החוויה של ההליכה נותנת לי את תחושת השייכות לעיר ועבורי זה ממש גן עדן והזיכרונות בלתי ניתנים לשכיחה.

בצבא שירתתי בתותחנים, אני תסריטאי ובמאי והמקצוע הינו תובעני עם הרבה כוחות של המתנה לצד של עשייה מאוד אינטנסיבית.
העבודה יום יומית עד שמגיעים לשלמות וקצב העבודה אינו גבוה בארץ מבחינת עשייה והפקה. מבחינתי, אני רוצה לעשות את הדברים ברצף ובמהירות וזה לא תמיד קורה, חלק מן הכתיבה של התסריט לסרט מתבססים על חוויות אמתיות והיחס שלי אל העיר חיפה.

צילומים_על_המדרגות_של_חיפה.jpg

הצילומים על המדרגות של חיפההגיבורים שלי התבססו בסרט על הדברים והחוויות שלי ודמיונות שלי לגבי העיר וזיכרונות מימי הצבא ואני אוהב ללהק אנשים מיוחדים שהם גם מהמקום, אני ברוב הדברים מבצע בחירות ובתור במאי אני נדרש לבצע הכי הרבה בחירות… הבחירות שלי הן מאוד נכונות ביחסי אל הסביבה והסצנות והעלילה בהן אני רוצה שיהיה מושלם ובשיקול דעת וללא כפילות.

אני מתמקד בתאורה, ליהוק, משחק ושילוב עם התסריט, על מנת שייצא סרט טוב. השאיפה שלי היא לעשות סרט כל שנתיים ואני מאוד הססן ורוצה לראות את הדברים בצורה מושלמת ובזמן שלי. הסרטים שלי הם בדרך כלל בסגנון של קולאג’ של כמה דמויות בעיר. רציתי גם לצלם את כל הכרמל הישן ולהציגו כמו רומן של עגנון ולנסות להציג את זה בצורה קולנועית וזה לדעתי טירוף של הדעת כי לא תמיד הקולנוע מסוגל להראות את זה כך. המאמץ הוא מאוד מיוחד גם עבור חיפאים. מבחינת שינוי, הייתי רוצה לעשות חזרות יותר גדולות לפני הצילום ולפעמים גם שינוי אתרי צילום.
001.jpg

השחקן איתי טירן על המדרגות של חיפהבעשיית הסרט העירייה מאוד עזרה לנו בהפקה ובמתן פתרונות. צילומי הסרט נערכו במדרגותיה של העיר והכרמל הישן, אנשים זיהו אותנו ממקומות בהם צולמו חלקים של הסרט בעיר התחתית ובהדר והיה מצוין, מספר אלעד קידן.

הסרט נתמך ע”י קרן שהופקה ע”י עיריית חיפה וגופים נוספים וזה פרויקט מאוד מבורך שהצטלמו בו 4 סרטים: “מעל הגבעה”, “את לי לילה”, “היורד למעל”ה ו”שלוש אחיות” ובו כמובן גם הצטלמו לצורכי השלמה ניצבים רבים מהעיר ובחלקם גם אני (בן אופיר) ובת זוגתי (מורן שובל).

קאסט_יוצרי_הסרט_היורד_למעלה.jpg

קאסט יוצרי הסרט היורד למעלההשחקן אורי קלאוזנר תושב חיפה במאי ושחקן ראשי בסרט, שתרם אף הוא את חלקו לעשייה והשחקן איתי טירן שמשחק גם כן בתפקידים הראשיים , והבמאי אלעד מוסיף : לדעתי חיפה היא דוגמא של עיר שלא תוססת ואמיתית והמודל שלה הוא לא תל אביב וירושלים וגם משהו חילוני טהור וכמובן יש גם אידאל תרבותי ופשוט שהוא יכול להיות מודל לדו קיום וע”י כך לראות את הדברים המיוחדים שלנו בארץ.

אני יכול ושמח שייצרתי את הסרט בחיפה. יש כל כך הרבה מקומות לצילום והמון סיפורים וכמובן אני אישית אוהב את העיר וליצור בה וכמובן להיוולד בה והחיים מאוד מיוחדים ומגוונים ועשירים במידע וסיפורים אותנטיים בשכונות העיר ואנשיה השונים ויש גם משהו בוגר בתפיסה הזו ובחיפה הכל מתקיים. הייתי מוכן לצלם עוד סרטים במקומות שונים בעיר חיפה, אומר קלאוזנר.

הזכיה_בפרס_פסטיבל_חיפה_בגינת_הפסטיבל.jpg

הזכיה בפרס בפסטיבל חיפה בגינת הפסטיבלהשחקנים_איתי_טירן_ואורי_קלאוזנר_והבמאי_אלעד_בפסטיבל_קאן.jpg

השחקנים איתי טירן ואורי קלאוזנר והבמאי אלעד בשטיח האדום בקאןתמונה_עם_מוחסאן_הבמאי_האירני_מחברי_ועדת_השיפוט_-_עותק.jpg

תמונה עם מוחסאן הבמאי האירני מחברי השיפוט של פסטיבל חיפההסרט יוקרן (יום ב ) 23.11 בסינמה הדר בשעה 19:30 ברחוב ירושלים במתנס הדר ובקרוב יופץ בבתי הקולנוע בארץ.

כתב וצילם : בן אופיר ומורן שובל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.