האם הילדים בטוחים כשהם יוצאים מבית הספר ונתקלים בחזירים? • בעקבות פציעתו של תושב חיפה

עדר חזירים פשט על גן שמואל בחיפה והבריח את התושבים • נזק כבד לדשא (צילום: חי פה)

יש בתי ספר יסודיים בעיר שבסביבתם כמויות חזירי בר. לאור התקיפה שעבר אתמול (א' 17/10/21) תושב העיר ברוממה החדשה, האם גם הילדים שלנו בסיכון? העירייה טוענת כי היא מושקעים מאמצים ללכוד את החזיר התוקף מאמש.

חזיר הגיע לבקר בבית ספר רמב״ם בשכונת נווה שאנן (צילום: אלבום פרטי)

אתמול (ב' 18/10/21) נפל דבר בחיפה. בשעות הערב חזיר בר (שהעירייה עדיין מחפשת אחריו, אבל למרבה הצער, יש להניח שהחזיר נראה די דומה ליתר אלפי החזירים שמפוזרים ברחבי העיר) תקף את דודו סוכוי, תושב חיפה בן 69, ברחוב הפרחים בשכונת רוממה החדשה. עד היום רבים טענו שהתושבים בחיפה "סתם היסטריים" והחזירים הם בסה"כ חיות נחמדות שלא עושות כלום.

עיריית טירת כרמל – רחב

היום ברור שההיסטריה לא הייתה מוגזמת, וחזיר הבר יכול לראות אדם שלא מתגרה בו, ופשוט לתקוף אותו. סוכוי החבול הגיע לרמב"ם עם שבר פתוח ברגלו שמחייב ניתוח ופציעות נוספות.

אולי כעת יותר קל לחלק מהאנשים לחשוב על כך, שאם דבר כזה קרה לאדם בן 70, מה עלול לקרות לילד בן 7 שמוצא את עצמו לבד בסיום הלימודים מול חזיר ששוקל פי חמישה ממנו? האם אנחנו, ההורים, יכולים להיות רגועים בשעה 13:00 בצהריים, כשהילדים שלנו יוצאים מבית הספר וממהרים הביתה ובדרך פוגשים חזירים, כשאנחנו מאפשרים לעירייה להשאיר אותם בעיר כאילו שזה דבר תקין והגיוני?

חזירים מסתובבים בשכונות (צילום: מירב הבר)

ערן שולמן מוועד שכונת כרמליה המשמש גם בוועד בית הספר הרצל, אמר היום כי ליד בית ספר הרצל מסתובבים עדרים של חזירים אשר נכנסים לגינות הבתים ומהווים אטרקציה לילדים אשר לא מבינים את הסכנות בחיית בר. "העירייה גידרה במקומות מסוימים, אך כפי שכבר ראינו, החזירים יודעים גם לקפוץ מעל הגדרות הללו. זוהי סכנה גדולה שהתרענו עליה וממשיכים להתריע, והנה רק אתמול שמענו כי אדם בן 69 הותקף ע״י חזיר ברחוב הפרחים. מה יקרה שזה יהיה ילד שיותקף? ישנה סכנה נוספת של מפגש בין ילדים וחזירים אשר קורה בדרך חזרה הביתה מבית הספר. ילד יכול להיבהל ולנסות לברוח ולרוץ לכביש ואז חס וחלילה גם להידרס אם תעבור מכונית".

חברת מועצת העיר ותושבת השכונה עו"ד שרית גולן שטיינברג, מחזקת את דבריו של שולמן: "התקיפה אתמול בערב, כמו תקיפות קודמות של חזירי בר הוא באשמת ראש העיר ובאשמתה בלבד. הכתובת הייתה על הקיר אבל היא בעקשנותה בחרה לבצע ניסוי על גבם של תושבי חיפה אשר לא רק איכות חייהם ותחושת הביטחון האישית נפגעו בשנתיים האחרונות לאור הריבוי העצום במספר חזירי הבר, אלא שתושבים מצויים בסכנה של ממש אל מול הכחשת הבעיה על ידי ראש העיר. הדם של הפצוע הוא על ידיה של ראש העיר. לו היה נפגע ילד קטן זה היה נגמר באסון גדול יותר", אמרת גולן.

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

"בעונת הרבייה שהחלה עתה הסיכון מחזירי הבר רק ילך ויגדל. אין מנוס מביצוע דילול של חזירי הבר המוחתמים וכדאי להפנים זאת, כפי שהפנימו כל ראשי הערים הסובלים מחזירי בר.
למקרא תגובת העירייה ניתן לראות את העבודה בעיניים. מתחילים ניסוי של העתקה של כשישה חזירי בר מתוך מאות חזירי בר מוחתמים שאיבדו החשש מבני אדם. ספק אם הניסוי יצליח, ובינתיים, תושבי העיר ייאלצו להסתגר בביתם, וחמור מכך, ילדי בית הספר יהיו בסיכון בדרך חזרה הביתה, בין אם בגלל חזיר בר שיפגע בהם ישירות ובין אם בשל ירידה לכביש כדי לברוח מחזיר בר שמטייל עם הלהקה במדרכות השכונה שלו".

עיריית טירת כרמל – רחב
עדר חזירים פשט על גן שמואל בחיפה והבריח את התושבים • נזק כבד לדשא (צילום: חי פה)
עדר חזירים פשט על גן שמואל בחיפה (צילום: חי פה)

יש לציין כי יש כמה שכונות שבהן בעיית החזירים לא מורגשת – שכונות החוף והדר. נווה דוד, בת גלים, עין הים ושכונת הדר – ילדים יוצאים מבתי ספר ולא נתקלים בחזירים. מובן שבשכונת הדר מצד אחד אין חזירים, אבל מצד שני גם אין בית ספר יסודי עירוני. אולי בעתיד.

"הבת שלי כבר לא ביסודי", אומרת מירב, תושבת רמת אשכול, "ואני לא שמעתי ממנה שבסביבת עירוני ה' יש חזירים, אבל ברמת אשכול יש הרבה חזירים. לבת שלי יש חברה בחצי השני של רמת אשכול, ברחוב מארק שאגאל, ובכל פעם שהיא הולכת לחברה הזו ורוצה לחזור הביתה כשחשוך, אני צריכה להסיע אותה, למרות שמדובר במרחק של 400 מ' בלבד. היא אומרת לי שאין לה בעיה לחזור ברגל, אבל היא מבקשת שאני אבוא, כי היא מפחדת מהחזירים, ואני צריכה לצאת ולאסוף אותה. זה לא נורמלי, אני משלמת 1100 ש"ח ארנונה בחודש, נעזוב את זה שהעיר מטונפת, שכל מה שהיה בתקופת יהב הופסק, אי אפשר להרוג כמה חזירים? גם זה מורכב? גם זה דורש חשיבה של חודשים? למה ליצור בעיה איפה שאין?".

מהעירייה נמסר בתגובה כי היא בוחנת בחומרה את פרטי האירוע וממקדת מאמצים לאיתור החזיר ולכידתו. "בשבועות אלה החלה העירייה ליישם את שלב העתקת חזירי בר מהעיר, יחד עם רט"ג, וכבר משלימה את הצעד הראשון – גידור גבולות העיר בשולי שמורת הכרמל".

הגיבו כאן לכתבה

27 תגובות
 1. רינה אמר/ה

  כל עיר בסכנה

  1. חיפאית אמר/ה

   העיר בסכנה מאנשים שונאי חיות וחסרי מוח כמוך

 2. א. אמר/ה

  שטויות שאין חזירים בשכונות החוף.אנו בשער העליה לא מעיזים לרדת בערב לשפוך פח או לצעוד רגלי בשכונה,כי מידי ערב חזירים מציפים את השכונה ואנו התושבים נכנסים להסגר מפחד

 3. חיפאית אמר/ה

  עד שילד קטן לא ימות חלילה זה לא ייגמר. תתעוררו שם בעירייה; כל העיר עם זבל מפוזר, גינות הרוסות, כלבים נובחים בלילות על החזירים שמסתובבים בגינות, אנשים לא יוצאים לספורט בערב, מפחדים לצאת עם הכלבים, ילדים מפחדים לחזור הביתה מחברים, תכף מחשיך מוקדם, אז כל העיר במצור מ17 בערב בגלל ראשת עיר אחת שאיבדה את זה

 4. ראובן אמר/ה

  גר בשכונה ולדברי עד ראייה שפגשתי לא היתה כאן תקיפה במובן המקובל. החזיר שב על עקבותיו בריצה כשנתקל בגדר לכיוון הוואדי, רץ לכיוון ההפוך ונתקל באיש שלמזלו הרע היה שם. וושלא ישתמע שאני בא להגן ובעד סילוקם מהעיר אבל לדייק בעובדות.

  1. חיפאית אמר/ה

   זה ידוע שהעיתון המקולל הזה עושה ציד מכשפות לחזירים האומללים אין סוף לרוע האדם עד שלא יפול מטאוריט ויחסל את כולם האדם לא ילמד אין תרופה לאכזריות האדם החיה הנוראית ביקום

 5. זהבה אמר/ה

  למירב מרמת אשכול: צר לי לאכזב אותך…. יש המון חזירים בסביבת עירוני ה' וקרוב יותר לקן הצופים שלמטה. לפני זמן לא רב פשטו על בריכת מכבי ובנס איש לא נפגע. לדלל בדחיפות!!!

 6. איל אמר/ה

  לכל המתלהמים והמדללים למינהם, בוא נעשה את הבדיקה הבאה
  כמה אנשים נפגעו ב 12 החודשים האחרונים מכלבים
  כמה אנשים נפגעו ב 12 החודשים האחרונים מנחשים
  והכי חשוב כמה נפגעו / הותקפו ב 12 החודשים האחרונים מאנשים אחרים
  אח"כ תשוו את זה למספר הנפגעים מחזירים ותגלו שזאת היסטריה נטו ושאין שום מתקפת חזירים על תושבי חיפה ואם משהו בכל זאת יהרוג אתכם בחיפה זה אולי הזיהום אוויר או תאונות דרכים.

 7. פ אמר/ה

  צריך לצאת בהפגנה גדולה
  לא מקשיבים לתושבים
  לא צריך לחכות לאסון יותר חמור
  פשוט לא לשלוח את הילדים לבית הספר
  קדימה חייבים רעש לא עובד אחרת במדינה שלנו

 8. אייל אמר/ה

  לבית ספר הרצל וגני הילדים ושבט הצופים יש מעבר צר המגודר משני צדדיו לגובה 2 מ' אל רחוב לוטוס. זה מעבר יחיד לביה"ס. במעבר הזה כבר שוטטו חזירי ענק שמנעו מילדים והורים לעבור מהפחד.
  אם חזיר רעב במשקל 150-200 קג ירוץ באמוק לעבר ילדים ומבוגרים זה ייגמר באסון קטלני חלילה. חייבים לדלל מיידית. הרחקת הפחים יצרה כנראה חזירי ענק רעבים ולכן הולכים להתנפל בתקיפות לחפש מקורות מזון.

 9. כתב כללי אמר/ה

  עכשיו אפשר להבין שזוהי פרצופה האמיתי של עיריית חיפה ככה היא ניראה ומתנהלת ממש כמו החזירים בעיר

 10. גלעד אמר/ה

  100% ביטחון,
  חזירים לא תוקפים וגם לא אוכלים בני אדם,
  ההפך יש הרבה,
  חזיר לא תוקף אדם ועוד עם כלב לידו!?!?!?
  תשאלו מה באמת היה שם?
  לא מספרים את כל הפרטים.
  לא הייתי שם, והאיש נפצע,
  אז יכול להיות שהאיש עובר תמים, והיו עוד אנשים בצד השני של המדרכה שהתעסקו עם החזיר והוא ברח במסלול שהאיש היה בו,
  לקרוא לזה תקיפת חזירים?
  זה בדיחה מטומטמת.

  1. נמאס מהמצאות עבור השארת המטרד ללא דילול אמר/ה

   לכל מי שמנסה את מזלו בתאוריות קונספירציה לטעון שהחזיר לא תקף או שהסיפור לא יכול להיות
   , איש לא מאמין לכם, בעיקר חבל על המאמץ אפילו. היינו מרחמים עליכם, אבל אין לכם רחמים על תושבי חיפה
   שסובלים שנים מהמטרד הקשה הזה.

  2. רבקה אמר/ה

   לא התעסקו עם החזיר ולא שום דבר כזה. ולא הייתי מאחלת לך לעבור את מה שאותו אדם עובר ומה שמשפחתו עוברת. קל להיות חכם גדול כשמישהו אחר נפגע, ולא אתה.

 11. דר רחל גיתאי פיזם אמר/ה

  רצוי להתארגן ועם סיוע משפטי צמוד :
  להקים חברות לדלול חזירים
  אין יותר מה לחכות

 12. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  חייבים למצוא פתרון מיידי לבעיית החזירים.

 13. לודמילה אמר/ה

  בני האדם הם המסוכנים ביותר בעיר חיפה.

 14. אורן אמר/ה

  מה זאת אומרת מחפשים את החזיר שתקף. צריך לקטול או להרדים את כל החזירים. טיפול בחזיר אחד לא תפתור את הבעייה. מה ההתייפיפות הזו. תושבי חיפה נמצאים בסכנה

  1. חיפאית אמר/ה

   אורן אתה היסטרי וטיפש שמאמין לפרופוגנדות תדלל את עצמך ויהיה שקט

 15. בטי אמר/ה

  החזירים לא סתם תוקפים אני לא מגוננת עליהם כנראה שהכלב הפחיד אותו הוא האיש עשה תנועות מאיימות או שמישהו הפחיד אותו לפניכן ולכן הוא תקף בגן מניה בכרמל הם נמצאים ולא תוקפים שוכבים על הדשא כמו כלבים גדולים אין הכללות.

  1. אורן אמר/ה

   זה בכלל לא משנה ולא מעניין אם החזיר הרגיש בסכנה מהכלב או הרגיש מאויים, עובדה היא שהחזירים מהוים סכמה לחיים השלוים של בני האדם ולכן צריך לדלל את החזירים ל אפס, חזיר בר זו חיה מסוכנת וזה לא מעניין אם הכלב הפחיד אותו או שמישהו הסתכל עליו עקום ועשה קולות של שטיח. את תופעת החזירים בתוך העיר יש למגר.

 16. עופרה אמר/ה

  צריך להגיש תביעה נגד ראשת העיר בטימטומה הרב גרמה לנזקים גדולים וחזירים יותר חופשיים יכולים לגרום לאסון לילדים. כבר כמה מבוגרים נפגעו. יש לשים קץ לכהונתה כראשת עיר ולהביא מי שיהיה מסוגל לתקן את המחדלים שנגרמו לא נראה לי שיש כיום מועמד בעיריה שמסוגל לעשות משהו מועיל. השחיתות חוגגת בכל פינה.

 17. ערן אמר/ה

  מי אמר שהאיש לא התגרה בחזיר או זרק עליו אבן או משהו , קל להאשים ששומעים רק צד אחד , אנשים אנוכיים שיודעים רק לקחת בלי לתת רובכם

  1. רבקה אמר/ה

   קשקוש בלבוש. האיש לא עשה כלום, לא התגרה, לא זרק אבן ולא בטיח. אל תבלבל את המוח מבלי לדעת כלום!

 18. ט. אמר/ה

  תעשו כמו בעיר השכנה טירת כרמל, ברגע שיש תלונה על חזיר בר למחרת ממתינים באזור עד שהוא מגיע משפדים אותו ו…יאלה טרקטור מרים את הגוויה לטנדר ומשם למשרפה ושיחזור לטבע בצורת אפר.
  ראש עירית חיפה פושעת כלפי אזרחי חיפה וראש עיר כלפי החזירים.

  1. חיפאית אמר/ה

   אדם גועלי ודוחה פעם שיפדו יהודים בשואה לא למדת לקח טיפשה

 19. ישראל אמר/ה

  להפנות את החזירים לנמל הסיני והם הופכים למעדנים דרך אגב אם אדם וחווה היו סינים לא היינו מקבלים עונש גרוש מגן העדן הם היו אוכלים את הנחש ולא את התפוח

הגיבו כאן לכתבה