הטראומה והפוטנציאל: מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה • צפו

ד"ר כמיל סארי מסביר על שכונת אל-עתיקה - מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג'ורג' איסקנדר)

בשבת האחרונה, 25/9/21, יזמה קהילת “חיפה לכולנו”, שיוסדה לפני  כחודשיים, סיור מאורגן בשכונת אל-עתיקה (תחנת הכרמל). את הסיור הובילו ד”ר כמיל סארי (ארכיאולוג חוקר) וג’ורג’ אסקנדר (תושב העיר והשכונה יו”ר וועד שכונת אל עתיקה, השחקן הידוע מסדרת פאודה בדמותו של אל ג’עברי!).

מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג'ורג' איסקנדר)
מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג’ורג’ איסקנדר)

אודות קהילת “חיפה לכולנו”

“חיפה לכולנו” הינה קהילה של ערבים ויהודים שמטרתה היא לגשר על הקונפליקטים לבנות חיים משותפים שיח מכבד וקירוב לבבות בין ערבים ויהודים בעיר שסמלו הבולט של דגלה הינו קיום משותף לכל תושביה. מטרתו של הסיור הינו חיבור העבר וההווה לעתיד משותף וחשיפת תושבי העיר למרקם המיוחד של השכונה, שבה מתגוררים יהודים וערבים בשלום ואחווה.

ד"ר כמיל סארי מסביר על שכונת אל-עתיקה - מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג'ורג' איסקנדר)
ד”ר כמיל סארי מסביר על שכונת אל-עתיקה – מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג’ורג’ איסקנדר)

רבים הגיעו לסיור

ג’ורג’ מספר לנו שהופתע ממספר המשתתפים הרב שנענו להזמנה והגיעו לאירוע. בתחילה, ג’ורג’ לא האמין שאנשים רבים כל כך ירצו לבוא לשכונות שהמתגוררים בה ערבים ובמיוחד לאחר מאורעות מאי 2021… אבל אין ספק שהמטרה שאליה הקהילה שלנו חותרת הושגה ובגדול. קרוב ל 200  איש נכחו במפגש זה באו להכיר את השכונה הסודית של חיפה סירו בסמטאותיה של אל-עתיקה גרעין השכונות של חיפה וקינחו אותו במיני פסטיבל קטן עם מוזיקה טובה דוכנים צנועים ובמפגש עם שניים מזקני השכונה ערבי ויהודי ששיתפו אותם בסיפורים משעשעים וחוויות משותפות!

צפו: פעילות מוזיקלית במהלך הסיור באל-עתיקה בחיפה


אודות הסיור והטראומה של שכונת אל-עתיקה בחיפה:

ג’ורג’ איסקנדר מספר לחי פה:
הראינו את הטראומה החברתית שהשכונה עברה כאשר נהרסו בה בתים בעבר. רוב הבתים שנהרסו היו שייכים לחברת שיקמונה, ככל הנראה, לצורך הרחבת הנמל וכן הכפלת המסילה. בבתים שנהרסו התגוררות ערבים ויהודים.

המפגש נועד לחשיפת הנרטיב של השכונה הזאת, שהוא כאוב, היות שמרבית השכונה פשוט נהרסה. השכונה הזאת היא כיום “חצר אחורית” של חיפה. עיריית חיפה מזניחה אותה. ההזנחה באה לידי ביטוי בשצ”פים מוזנחים, מלאים בקוצים, נחשים וחולדות. אנו מצפים להשקעה ופיתוח של שצ”פ לרווחת התושבים. בתקופת שלטונו של יהב הוקם גן משחקים בשכונה והוא במצב טוב אבל מדובר בהשקעה שהיא טיפה בים לעומת מה שנדרש לעשות.

גם מצב הכבישים בשכונה לא טוב.אנחנו מצפים שעיריית חיפה תרחיב את האירועים הקהילתיים, כמו חג החגים, כך שיגיעו גם לשכונת על-עתיקה ולא רק לוואדי ניסנאס. בתקופת יהב היו גם קישוטים בשכונה לקראת החג של החגים וכעת הפעילות הזו נפסקה.

מאז שלטונה של קאליש, נותק הקשר בין וועד השכונה לעירייה. פנינו מספר פעמים למוקד העירוני. מחלקת הגינון הגיעה לשכונה וניקתה רק חלק מהשטח. את יתרת השטח עזבו ונסעו. אני מרגיש שאני חייב להתקשר שוב ושוב כדי שיתייחסו אלינו.

מאות השתתפו בסיור בשכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג'ורג' איסקנדר)
גדר הרכבת נותנת תחושה של כלא • שכונת אל-עתיקה בחיפה (צילום: ג’ורג’ איסקנדר)

קיר אקוסטי לא הוקם:

חלק מבתי השכונה נמצאים כחמישה מטרים ממסילת הברזל, אך למרות זאת לא נבנה במקום קיר אקוסטי. אנחנו מנסים להבין מדוע הוקם קיר בשכונה בת גלים ואצלנו לא. היום יש גדר רשת שניראית כמו בית כלא. אנו מצפים כי לצד קיר אקוסטי יישתלו במקום גם עצים. פוטנציאל שאינו מנוצל

אל-עתיקה היא שכונה עתיקה

זוהי אחת השכונות העתיקות בחיפה. יש בה מספר מוקדים היסטוריים וביניהם כנסיה מיוחדת, בית קברות עתיק, מספר מערות עתיקות שעדיין לא ברור מאיזו תקופה הן. כיום יש זרם ביהדות הטוען כי המערות האלה מתקופת הרמב”ן. באל עתיקה גם מספר סימטאות מעניינות.

תחבורה ציבורית

בשכונת אל-עתיקה הייתה תחנת אוטובוס, אך לפני מספר שנים ביטלו אותה, בטענה שאין מספיק נוסעים שעולים לקווים. מאז נאלצים התושבים, חלקם קשישים, ללכת ברגל לקריית אליעזר ומשם לתפוס אוטובוסים.

פסטיבל בסוף הסיור

בסוף הסיור ארגנו מספר דוכנים, אוהל מוזיקלי, מפגש עם מספר תושבים מזקני השכונה (ערבי ויהודי), אשר סיפרו על החיים המשותפים.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. א.ד. אמר/ה

  דו קיום עד התפרצות האלימות הבאה של הערבים. זכרון קצר לאללה … שכחתם שרק לפני חודשים מעטים, ערבים עשו לינץ ביהודים?

  1. פופאי אמר/ה

   גם יהודים עשו לינץ בערבים גם את זה אני לא שוכח

 2. ציוני7 אמר/ה

  את הדו קיום ראינו בפוגרומים האחרונים. מדוע קולם של המדריכים היקרים לא נשמע אז??

  1. סיון אמר/ה

   כי מי שגרם למלחמת אחים בחיפה הם אנשים מבחוץ ולא מחיפה!

 3. גוליית אמר/ה

  א.ד וציוני שבע,תגובות גזעניות כאלו רואים כל יום תפתיעו ותכתבו לעניין פעם אחת ולא רק גזענות

 4. עופר אמר/ה

  שכונת תחנת הכרמל הייתה מאז ומעולם אחת היפות בחיפה . מיקומה האסטרטגי משך תושבים רבים להתגורר בה . יהודים וערבים משנים רבות
  שיפוץ השכונה ייתן לחיפה עוד אתר תיירותי נהדר

 5. דין דין אמר/ה

  רוצים חיים משותפים רוצים דו קיום בבקשה אבל אל תנצלו כל הזדמנות להתפרע ולשרוף רכוש כי על הדרך נשרף גם הדו קיום.

 6. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  הביקור הבא מתי?

 7. רון אמר/ה

  מאחר ולא כל תושבי חיפה מכירים איפה שכונת אל עתיקה חבל שלא צוינו שמות רחובות.במקום ואין כל איזכור אחר לשכונה

 8. רון אמר/ה

  איזה מין ראשי עיר עלובים ואיפה כל חברי המועצה מה הם עושים חוץ מלדאוג לעצמם ומקורביהם שכונות העבר הם הבסיס של העיר הזו בכל העולם מדגישים ומטפחים את העבר העתיק רק בחיפה כלום לא נעשה

 9. יוסי+צוק אמר/ה

  הגיע הזמן..

 10. אבי אמר/ה

  שכונה נחמדה. העירייה השקיעה הרבה באיזור. גן משחקים עם מתקנים שאין בו שימוש. גן כלבים ללא צורך. מגרש ספורט ללא שימוש. מה עוד?
  בנינים שנעשו בהם תוספות בניה ללא התחשבות באורבניות של המקום.
  התושבים מצפים שיעשו להם ללא השתתפותם בפעילות.
  מה רוצים שזה יהייה דניה?
  הבתים שנהרסו לא תוחזקו על ידי הדיירים ושיני הזמן נגסו בהם כמו בכל הבניינים בארץ שהדיירים לא מתחזקים אותם.
  שטחים שעברו לנמל הם כמו שטחים בכל הארץ שהופכים לכבישים או לכל שימוש נדרש אחר.

 11. אבי אמר/ה

  בהקשר זה רלבנטית האמירה של ג.פ. קנדי משיאה הנערץ של ארה,ב שאמר :,אל תחכה שהמדינה תעשה עבורך, קום ועשה אתה למען המדינה” (זהו בערך, אבל המשמעות כאן ברורה).

 12. עפרה עמיקם אמר/ה

  פרויקט נהדר ובהצלחה ותקווה לארץ כל אזרחיה

 13. מנחם מנדל אמר/ה

  שכחתם לציין שכאשר החלק המערבי של הנמל יהיה תרמינל נוסעים ויהיה פתוח, כל האזזור יהפוך לאזור בילוי עד לבן גוריון השטח הזה יהיה שווה הרבה כסף.
  אז אין טעם שעכשיו העיריה תשקיע . יהיה זמן שהיזמים יעשו זאת.

 14. ענת לקריף אמר/ה

  הלוואי שיערכו עוד סיורים כדוגמת הסיור הזה. האם ידוע למישהו על תכנית לסיור נוסף?

 15. מיכל אמר/ה

  האמנם “חיפה לכולנו”? איך יתכן ש”כולנו” לא כוללים אותנו, כשליש מיהודי העיר, אלו שומרי שבת שלא יכולים להשתתף בסיור שנקבע ביום השבת?? האם “חיפה לכולנו” היתה קובעת גם סיור ביום חג מוסלמי, דרוזי, בהאי או נוצרי??? מאכזב. זו לא הצלחה של חיי שיתוף אלא של דריכה על ערך יסודי של צד אחד. חבל.

 16. אליהו אמר/ה

  נראה שיש כאן אינטרס של תושבי השכונה הערבים לקבל תמיכה מאנשים תמימים שמתרגשים מכל האירוע הזה. רואים שיש כאן אינטרס פוליטי וכלכלי אני חושב שיותר חשוב לנו כרגע להשקיע באחדות והשלום בין העם היהודי ולדאוג לנו מאשר לרחם על בעלי נכסים ערביים.
  עם כל זאת אני מוריד את הכובע בפני המארגנים שעשו את זה באלגטניות ממש בלי שאפ אחד ישים לב.

הגיבו כאן לכתבה