האגרן הסדרתי מוסיף למרר את חיי שכניו • דיירי הבניינים בחיפה מיואשים וחסרי אונים

חפציו של האגרן ברחוב הלל 9 (צילום: נטליה נמץ)

לפני כשלושה חודשים פרסמנו מספר כתבות בחי פה, אודות תושב רחוב הלל 9 בשכונת הדר, בעל נטייה חריגה לאגרנות, הממררת את חיי שכניו. הדייר האגרן אוסף ושומר ערמות אדירות של פסולת וחפצים שונים ומשונים, אותם הוא מאחסן בשטחים המשותפים לכל דיירי הבניין.

ככל שנאגרים אצל הדייר עוד ועוד חפצים ואשפה, הוא כובש לעצמו באמצעותם שטחים נוספים שאינם שייכים לו, עד כדי כך שהוא פולש אל מחוץ לאזור הבניין וגולש אל המדרכה ברחוב.

שקיות אשפה בשטח המשותף בבניין (צילום: נונה טוקרב)

הפסולת המצטברת מביאה אל המקום עכברים, חולדות, תיקנים ומזיקים שונים, ועוד לא הזכרנו את הריחות הנוראיים שעולים משאריות המזון אותם הוא צובר כחלק מאוספיו. זאת בנוסף לחסימת שבילי הגישה לבניין, המעברים אל הדירות ואל מקלט החירום בבניין.

הדיירים בהלל 9 מוצאים עצמם חסרי אונים ומיואשים מול המפגע הנורא, שגוזר עליהם סבל מתמשך ואיכות חיים ירודה. החצר המשותפת כבר מזמן נראית כמו מזבלה, אל המקלט אין סיכוי להגיע, שבילי הגישה חסומים בערמות של זבל… שלא לדבר על כך שחלק מהדיירים הם קשישים ונכים, שההתניידות וההגעה לדירותיהם גם כך אינה קלה עבורם.

ערימות חפצים ואשפה בבלפור 27 (צילום: נונה טוקרב)

השמחה היתה קצרה

דיירי הבניין פנו לחי פה, לאחר שפניותיהם לעירייה העלו חרס, כך לדבריהם, ובעקבות כך הגישה העירייה לבית המשפט בקשה להוצאת צו כניסה וניקוי למקרקעין. בית המשפט נעתר לבקשה ואכן, זמן קצר לאחר מכן, הגיעו פקחים ופינו את המפגע.

השמחה היתה מוקדמת, או לפחות קצרה מאוד, שכן, השכן האגרן מיד התחיל ללקט במרץ חפצים ופסולת "חדשים". כעת המצב אף גרוע יותר ממה שהיה, וקשה לומר שהפינוי החד פעמי ההוא הביא את הבעיה לכדי פתרון.

תושבת רחוב הלל, מסרה לחי פה:

זה כאב לב ענק לי ולכל שכניי. זו פשוט התעללות בנו.
אנחנו לא מקבלים תשובות. זה נמשך כבר למעלה מחצי שנה, זה בטיפול של העירייה. כל פעם אומרים לנו שזה בטיפול בית המשפט, אבל שום דבר לא קורה. אנחנו לא רואים תוצאות בשטח.
ערימות חפציו של האגרן בסביבת הבניין (צילום: נטליה נמץ)

תושבי הלל 9 אינם לבד

למרבה הצער והתסכול, לסבלם של דיירי הלל 9 יש שותפים במקומות נוספים. גם ברחוב בלפור 27 מתלוננים הדיירים על ריחות רעים שעולים מהאזור, בשל חפציו של אותו שכן בעייתי. הם מוסיפים כי השכן הנ"ל אוהב בנוסף, להדליק אש, והם חוששים מאוד גם משרפות. גם הם, כמו דיירי הלל 9, מלינים על חסימת מעברים משותפים בגלל ערימות החפצים שהולכות וגדלות. מדבריהם עולה כי מדובר באדם שהתנהגותו חריגה ובלתי צפויה.

כשקצו התושבים בהמתנה לסיוע ולפתרון, הבינו כי עליהם לפעול בעצמם ופרסמו בקבוצת הפייסבוק של השכונה את הפוסט הבא:

דייר הלל 9 לשעבר, שמשכיר את דירתו בבניין, מספר:

יש תחושה שלא סופרים אותנו, שנותנים לאדם למרר לנו ולעוד לפחות עשרות תושבים מהבניינים הסמוכים את החיים. ברגע שהבנתי שנותנים לו יד חופשית לעשות כזה בלגן גם בבתים נוספים וכשהבנתי שהוא רוצה לקנות עוד נכסים בשכונה – היה ברור שחייבים לשים סוף לתופעה. אנחנו בעלי הדירה מאז שבנה אותה הקבלן ב-1952. בחיים לא היו לנו חולדות בבניין, ובחיים החצר והרחובות לא נראו ככה
ערימות של חפצים של השכן האגרן בחזית הבניין (צילום: נטליה נמץ)
ערימות של חפצים של השכן האגרן בחזית הבניין (צילום: נטליה נמץ)

תגובת עיריית חיפה תפורסם כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

38 תגובות
 1. עדנה אמר/ה

  ממש זוועה אין מילים לתאר את סיבלם של השכנים. למה העיריה לא שמה סוף לזה, הרי זאת הפקרות ממש – מזעזע!!!!!

 2. פיני אמר/ה

  היי לכולם.
  אם היו שואלים אותי מה ניתן לעשות ?
  אני הייתי אומר לחרה הזה האגרן או שהוא מפנה את הכל או שובר לזבל הזה את שתיי הרגליים ואולי כך הוא יפסיק לאגור..אם היה גר בקריות מזמן הוא היה במחלקת אורטופדיה..יום טוב וחג שמח..

  1. רות אמר/ה

   לא מומלץ לשלוח אותו למחלקת אורתופדיה, מאחר שזה עלול לשלוח את הפוגע בו למחלקת בית הכלא. מה שכן כדאי לברר אם יש לשכנים זכות לסלק את החפצים המפריעים לגישה לבניין וכן את מה שנמצא בשטחים המשותפים גם אם אינם מפריעים בגישה. על פי ההיגיון צריכה להיות זכות כזו, אבל כדאי לבדוק, ולהילחם בזה על פי החוק. בהצלחה!

  2. מיכל אמר/ה

   כמה אני מבינה את השכנים המסכנים האלה בנשך 5 שנים אנחנו סובלים מאגרנית זבל והתלוננו אין ספור ושם דבר לא עזר עד שקרה הנזק הגדול !!!!! הבית שלנו נשרף עקב הדירה של האגרנים בגלל שהיה שם הרבה זבל השרפה דלקה בשניות והבית שלי נשרף נשארתי בלי קול ובלי עונה

 3. אני אמר/ה

  זה ברןר שזאת הפרעה נפשית שימו אותו במוסד סגור וזהו למה אתם מחכים? לתאונה שרפה או מחלות תתחילו להיתעורר עריה בלאי זאת לא היתנהגות של בן אדם נורמטיבי

  1. שלומית אמר/ה

   על אגרנטת לא שמים במוסד סגור, זה לא מסכן אותו או אחרים. יש טיפול לאגרנות אבל בשביל זה הבן אדם צריך להבין שיש לו בעיה ולעבוד קשה כדי לפתור אותה. תצפו בסדרה horders האמריקאית כדי להבין עם מה מתמודדים פה.

 4. עליזה אמר/ה

  מה תפקיד העיריה פה??? אפס מעשה????.
  כמה אני מצטערת שבחרתי בקליש

  1. עמיחי אמר/ה

   אין קשר לעירייה, זה שטח פרטי. מי שצריך לנקוט בהליכים הוא בעל/ת הנכס.

  2. חיים אמר/ה

   מה לעזאזל בכל דבר מסכן בעיר הזאת לערב את ראש העיר?! מר יהב היה בא ומפנה לך את הפסולת מכניסת הבית??

  3. ישראל אמר/ה

   חחחח
   כמה קל להאשים אותה…
   היו אגרנים גם בתקופת עמרם מצנע וגם בתקופת יונה יהב
   העירייה לא עשתה כלום גם אז…

 5. לייבלה אמר/ה

  ברומא היתנהג כרומאי עם החוק במקרים חולניים אילו אינו מיושם יש לקחת אותו בידים להביא למקום מומחה לפינויי ולעשות כך!!וכל האמצעים ראויים !!האגירה במקרים אילו הנה מחלה מסרטנת אי לכך חייבים למגרה באגרסיביות בחכמה ובשכל ישר

 6. אמיל אמר/ה

  בזמנו הייתי מנהל ועד בית והגיע דייר בשכירות אגרן שהתחיל לסתום את חדר המדרגות בציוד שאגר

 7. דין דין אמר/ה

  זבל זה כסף אוסף זבל הוא מטרד. השכנים צריכים להתארגן ולפנות את הזבל מהעיריה לא תבוא להם הישועה.

  1. יק אמר/ה

   בני אדם הם בני אדם, לא מטרד. אם תתייחס אליהם כפי שהיית רוצה שיתייחסו אליך ניתן יהיה לפתור את הבעיה שיוצרת התנהגות זו.

 8. גיל אמר/ה

  די כבר כולם פה עירייה עירייה. זה תפקיד ועד הבית או דיירי הבניין לטפל ברכוש שלהם! לא עירייה ולא נעליים. העיריה תבוא להדביר חולדות אם תרצו. לא מעבר. הדיירים צריכים לפנות למשטרה נקודה

 9. גבר אמר/ה

  מדינת ישראל מדינה של קוקסינלים אם אין עירייה או משטרה צריך לעבור לו את הרגליים אבל אין גברים בארץ.מדינה מושחתת פחדנים זבל

 10. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  לטיפול עירית חיפה. מועדים לשמחה ושבת שלום

 11. אליהו אמר/ה

  הפתרון לבעיה, אשפוז בכפיה!

  1. יק אמר/ה

   לפי החוק לא ניתן לאשפז בכפיה אדם רק בשל אגרנות

 12. מוחמד אמר/ה

  כל פושע מלך
  צריך לשפוך אקונומיקה את הדברים
  העיריה ומשטרה לא רוצים להזיז תתחת
  תתתבעו לא ת העיריה והמדטרה תביעה יצוגית
  זה לא היה קורה באיזורים יוקרה מטרידים לכם את ערך הבניין אל תסכימו
  זה גם מחלות

 13. עו"ד שמואל שטיינר אמר/ה

  מדוע לא מגישים הדיירים בקשה לצו פינוי
  במקביל להגיש נגדו תביעה אזרחית על הנזקים שהוא גורם בין הייתר לחייב אותו בהוצאות הפינוי.
  להגיש נגדו תלונה במשטרה, מדובר גם בסיכון מפני אש שכן מדובר במטען אש דליק ביותר, חסימה של מעברים במקרה של אש.
  אם המשטרה לא תטפל בו, ניתן יהיה להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה וכבר היו דברים מעולם.
  ניתן גם לפנות למח' מניעת דליקות במכבי האש האזורי וגם שם להגיש תלונה על סכנת דליקה עם מטען אש גבוה וחסימת מעברים למפקד מחוז בכיבוי אש יש סמכויות להוציא צווים נגד מי שגורם לסיכון באש. וגם כאן עם זה לא יאכף גם המשטרה וגם כיבוי אש בהיותם משרדים ממשלתיים ושייכים לשר לבטחון פנים ניתן יהיה להגיש נגדם תביעה אזרחית.

 14. אלי אמר/ה

  לא ראיתי כזאת תופעה .שבנינים שלמים ורחוב שלם עוד מעט סובל ממנו ולא רק הלל 9 ובלפור עוד 2 בתים שאני מכיר .ועירית חיפה לא עושה כלום..לא נראה נורמלי.אני בטוח שעיריית חיפה פועלת וטתפל…

 15. סה לה וי אמר/ה

  מה שהעו"ד אמר

 16. חימת אמר/ה

  אני מאשים רק את העיריות שמקבלות כסף מיסים ויש מלא זבל ברחוב .ולא נותנת קנס לדיירים שמשליכים אשפה בכל מקום בארץ.

 17. לאה אמר/ה

  תודה על הכתבה

 18. רונה אמר/ה

  לי יש דייר כזה בקומה, שהפך את המסדרון של הקומה למחסן. צילמתי ושלחתי לעמידר(למזלי זה דייר של עמידר). באותו היום שלחו לו הודעה ןעד סוף היום פחנה הכל לאחר מס חודשים הוא החל שוב באיסוף.. מתסכל

 19. עמיחי אמר/ה

  אני שוכר דירות מזה 20 שנה ואני יודע שבחוזה שכירות סטנדרטי מופיע סעיף יסוד שמורה לשוכר לעשות בנכס שימוש סביר ולמגורים בלבד. אני לא מבין למה בעל/ת הדירה בה האגרן שוהה לא מבטל /ת את חוזה השכירות ומפנה אותו (אם לא יתפנה מרצוןאז ניתן לפנותו בכח).
  מילת המפתח כאן היא "כפייתי" – המפגע אינו הפסולת אלא הדייר.

 20. חזי שרון אמר/ה

  שלום. כאן חזי שרון מרחוב הילל 9 נשוא הכתבה.
  להלן תגובתי:
  כמבוא, לשם הבנת העיניין., מדובר בנכס שלי ב'טאבו'. עדיין בתהליך רישום, לכן איני מופיע שם מן הסתם…..עדיין.

  חוזה והעברת התמורה וחזקה, בוצעו במלואם.

  הנכס בעל 4 כניסות ומצוייד במקלט פרטי בעל רחבה פרטית בכניסה אליו וצמודה לו כמבואה לריצה ישירה למקלט, ממדרגות ראשיות לבניין הנמצאות בקו ישר מולו. הגיוני.
  הכל נראה ומצויין בתשריט.
  כל אחד יכול להשיג ולראות. הכל רשום וצמוד.
  עם היכנסך לחדר המדרגות. קל להבחין בשני גרמי מדרגות משני צדדים.
  מימין, כניסה לביניין 3 הקומות.
  משמאל, כניסה לנכס שלי כחוק.
  אציין בזאת כי, שניהם נמצאים בביניין אחד, זה הנדון.

  1. המערכת כאן בולעת הכל. כתבו, פירסמה. לא פנתה לבקש תגובה. לאמת. לשמוע צד שני. מתנצל שפתחתי "בך" יקירה. למה לא פניתי, שואלת היקירה, אולי?! אענה כמו יהודי בשאלה:
  מה יותר יקר, זמן או כסף ולמה?
  2. השכנים לא יודעים לדבר עם….(נו זה במימד ארצי כבר, נסלח)..רק להתלונן.
  אם היו מדברים איתי, היו שומעים שפניתי לבית משפט, בעזרת…., וביקשתי זמן עד סוף אוקטובר שנה זו לארגן הנ"ל ולהביא שקט ושלום בית. כזה אני. באתי כך מההתחלה והתאכזבתי. נכון, מטאלי ראשית הוועד? שנרחיב? חשמל מדרגות שנתת מהתלהבות, שילמתי, החזרת משאפוני יאיר נאש. אבל השתמשתי, ה…לו. הבטחת דלת חדשה,(בטח רצית לראות את עצמך שם גם שוב חשוב חשוב חוזרת בך, הבטחת ספה יוקרתית להוספת הצהרה: " אפילו אם נרחב אני אתן לך אותה". (בטח, התקמצנת על הובלה למטה. לא עליי חשבת) אני שואל אותך כי אני, "חי פה", למה את חושבת תמיד על לריב ולא על למחזר, על הכדור פינג פונג שלנו המתכלה במו ידינו, על לתת לאנשים גם דברים קטנים וללא תמורה…המיחזור כמובן, על לעזור לזקנה הביניים שקשה עם הסלים ועוד ועוד…אופס…זה אני וואי לי וואי לי.
  בנוסף, בחרו בדרך אלימה, מאיפה זה באמת? נחשו….כמהנדס, לימדו אותי להוכחות. א.שהנכס היה ריק שנים רבות, ראשית הוועד הנכבדה סיפחה לביניין דה פקטו את הרחבה. לא די בזאת, אלא שדרשה שתישאר ריקה. ככה היא אוהבת…לראות כלום…זה גם יחסה אלי. אני כלום.
  ..דרך אגב…בית משפט, מתייחס בעת מדון(לא טעות כתיב) על נדלן בדיוק הפוך. הוא מסתכל על טובת הנכס-שיעבוד, מגורים, השכרה, שימוש. שייתן פירות…נכון וואדי סאליב היקרה אחרי יובלות?!.
  על גניבות קטנות פה ושם, לא אדבר הרבה, קורא לזה: הוצאת קיטור. כן אדבר ואסיים כי התשובה: זמן יותר יקר!, בסוף טוב, כיאה לגברת. טובה היא, אך ללא מילה. על הגנן ומחיריו עוד לא דיברנו, אין לי פשוט הוכחות, אבל ידע זה כוח ואני יודע למרות שטח שהוא נירה מעשבים שווים ברבע מאפייה יקרה שהוא גובה פעם בשנה ובשמינית הזמן ואתם יודעים מה?: פחות חשמל/דלק ובלי כלי יווניות פלצניים להרשים, להראות תמורה לאגרה. כזו אגרה ראבאק. אז מה יש פה קולגה?/ אהה…לאום מסויים…זהה? כמה מדינות יש פה?!
  ובכן, משיש הבנה ביננו שכסף פחות חשוב כי הולך ובא, וזמן לא חוזר, לא חוזר! יקר לי יקר לי, משהו לקינוח על פוגרום, יהודים ביהודי:
  אחד הערבים(לא זה שהצטרף לפורום ונראה המוביל , משל אין לו בעיות משלו ויש!. יותר קל להתפרק על… מאשר לטפל ב…עצמו ושלו.) השעה 19.00 לערך, אני בבית ושומע תכונה רבה של אנשים בחוץ. יוצא. כולם חרדות עם מובילים לכיוון הציוד ברחבה, מגוון ולא כבד, למר עולם ולי יקרים גם. לך תעצור הרמון דוהר. פרקו לי בהתלהבות תוך יצירת נזקים ב"זבל" אופס מיחזור( מה ההבדל בין זבל למיחזור? פרסים לתשובה נכונה בהתחייבות למחזר גם כתנאי)…הפתעה:
  לאחר שהסתיימו פוגרומים וילונות הביתה מרוצים, אספתי כל מה שעדיין בר שימוש החזרתי להרחבה, הפעם הבלאגן, היה מסודר ומתוקתק…למה? בין השעות: 00.00 ל 3.00. הלו, מחר, אופס היום יום עבודה. מי לא עובד בביניין ומי רק באמצעות לעבודה?
  ובהחלט לסיום טוב ואופטימי: אמנם מתהדר בצו עם זמן, אבל מבין גודל העיניין, כמעט כגודל הנכס.
  אין הכותב מתחייב שאלו כל עלילות הפוגרומיסטים. השאר שמור במערכת…שלי, כי, אני חי פה ולא חי פה חי פה.

  קבלו סוף מתוק וללא ציניות ותכולת שניהם אמת:
  מתחייב כאן לא לישון אם צריך ובלבד שבסוף אוקטובר יחזור השקט ואני מזכירים. אני דייר כאן בעל זכויות….גם.
  סוכות שמח לכולם.

  נ.ב: שלחתי מסר ד
  חיובי דומה לראשת הוועד ועידכנתי אותה לתאריך הגג ליין ואיחלתי לה לחג גם…מה קיבלתי? שקט…..לאן נעלמה, נאלמה, להכריז הנהדרת מהר ו…לא תמצא, עד תעבור מ"מינוס לפלוס.".
  לא ברא…רק לבנק.
  אז הנה לך במיוחד מטאלי, לא יקירתי, שכן איננו זוג:
  חג סוכות שמח ולכל אנשי לנשותיו (אתן ואתן..לא טעות כתיב ובמיוחד לגבר אחד ולא…אישה אחת בו, לא זוג, שיצאו סבבה איתי, תבורכו….זה לכולם.

  1. חן אמר/ה

   אשכרה גנוב הבנאדם.
   צריך לאגור מוח.

 21. דנה אמר/ה

  ברחוב הלל מס 1 פינת בלפור גר אספן כפייתי שנים. החצר שהשתלט עליה מלאה גנק עד לגובה 20 מטר. הזבל בחצרו נמצא סמוך לבלוני גז גדולים בחצר הסמוכה בהלל 3. עכברים נחשים. איש לא עושה דבר!

 22. לולי אמר/ה

  אבל למה לא פונים למשטרה, זה הגוף שאמור לטפל. אגרן זו מחלה עמוקה וקשה מאוד.

 23. אורה אמר/ה

  לעשות תביעה בעלי דירות משותפת נגד בעל הדירה שבה מתגורר הדייר הבעייתי. ברגע שיהיה קנס כספי או שילך לכלא או ישלם..ואז כמובן לא ירצה קנס נוסף או שיתפנה למקום אחר.

 24. יק אמר/ה

  אגרנות כפייתית היא אכן הפרעה נפשית מוכרת שיכולה להתחיל בכל מני נסיבות חיים. אלימות כנגד האדם המדובר היא דרכם של פחדנים, חלשים וטיפשים מופלגים.
  הדרך להתמודד עם המצב חייבת להיות טיפולית. לא באיומים לא באלימות. יש פסיכיאטר מחוזי בחיפה ואפזר לפנות אליו להתייעצות. יש מחלקת רווחה ואפשר לפנות אליהם. יש בני ובנות משפחה של האדם ואפזר גם לפנות אליהם. ככה פותרים בעיות בחברה תרבותיץ וא י מקווה שגם בחיפה

 25. יהודה דנן אמר/ה

  בעיר אחרת יום אחד זה לא היה נשאר !!!

 26. אייל אמר/ה

  מצד אחד טוענים שהוא איזה הומלס סהרורי שאוגר חפצים
  מצד שני מציגים אותו כמי שרוכש מחסנים בכל הדר
  רק לי כל זה לא מסתדר יחד???

 27. יצחק התשואל אמר/ה

  רבותיי המלומדים !
  הרבה מכם מלאים עצות (עייצעאס גיבר – באידיש )
  נא להקשיב לעצות עורך הדין , מר שיינר – ולפעול .
  ברור שלצורך זה יש לשכור שירותיו של עורך דין – שכידוע – אינו עובד חינם .
  יתרה מזאת – מה שעולה כלום – שווה כלום !!!
  אלא אם הוא רובין הוד .
  אז…הוצאתם הרבה קיטור / וידענות מופלגת –
  ומציע לעבור לפסים אקטיביים , ולא….

 28. אמנוו אמר/ה

  כמו שהייתי בקבוצת הוואטסאפ על הדיירים משלושת הכתובות להתאחד ביניהם ומבלי לחכות לאף אחד כי זכותם של הדיירים לגור בסביבה נקיה, להתאחד ולקבוע עם מפני הפסולת החריגה שיגיעו במקביל באותו היום ובאותה השעה לשלושת הכתובות ויעשו פינוי למזבלה. רק כך הוא יבין שהוא אחד נגד קבוצה ואולי יירגע קצת עם השקרים והשגעון שלו. אחרי זה אפשר לתבוע החזר הוצאות ממנו וצהעיריה שלא עושה כלום

 29. N.D. אמר/ה

  הוא מתעסק בתחום מיחזור וזה מביא המון כסף.האם העסק שלו עובד עם רישיון?
  אם לא-דחוף למס הכנסה.
  חוץ מזה אסור לחלוטין לעסקים מסוג כזה לפעול בשכונות מגורים.אך ורק באזורי תעשיה.לא לחכות.לתבוע בלי לחשוב פעמיים.

הגיבו כאן לכתבה