"החממה לאומנות" הושקה במוזיאוני חיפה • פרויקט חיפאי מרגש ומעורר השראה | הכניסה ללא תשלום

ח"כ נעמה לזימי ויו"ר מוזיאוני חיפה - יותם יקיר | השקת "החממה לאמנות" של מוזיאוני חיפה והשקתו המחודשת של מרכז האמנויות (צילום: מוזאוני חיפה)

הושקה "החממה לאמנות" של מוזיאוני חיפה, יחד עם השקתו המחודשת של מרכז האמנויות של מוזיאוני חיפה, באירוע הוכרז על המשך החממה בשנה הבאה

תוכנית "החממה לאמנות", פרויקט אמנותי קהילתי של מוזיאוני חיפה, השיקה בשבוע האחרון את פעילותה, עם הצגת שמונה פרויקטים אמנותיים חדשים בשיתוף הקהילה המקומית. הפרויקט החל לציון 70 למוזיאון חיפה לאמנות במטרה לקדם את אמני העיר חיפה ולחזק את הקשר עם הקהילה המקומית, הושק יחד עם חניכת מרכז האומנויות המשודרג של מוזאוני חיפה. 

בערב, שנערך במרכז לאומנויות של מוזאוני חיפה השתתפו חברת הכנסת נעמה לזימי עד לא מזמן יושבת ראש דירקטוריון המוזיאונים, חברי דירקטוריון מוזיאוני חיפה, וחברי הנהלת המוזיאונים.

השקת "החממה לאמנות" של מוזיאוני חיפה והשקתו המחודשת של מרכז האמנויות (צילום: מוזאוני חיפה)

מרכז האומנויות החדשני והמשודרג של מוזיאוני חיפה

באירוע הוצג לראשונה שדרוג מרכז האומנויות של מוזיאוני חיפה, חלל בעיצוב חדשני  ומזמין – שצפוי להיות מתחם שלא רק יציג אמנות, אלא גם יקיים פעילויות, סדנאות, ימי כייף ושיח על "מאחורי הקלעים של האמנות". המקום יופעל לפעילויות שונות הן למבוגרים והן לילדים. במוזיאוני חיפה מחפשים עדיין שם למרכז הפעילות המחודש. 

חממת האמנים היא תכנית רב תחומית "לאמנות מקום" שמטרותיה קידום אמני העיר חיפה סביבת חייהם הקהילתית, העלאת החשיפה האמנותית בשכונות העיר וחיזוק הקשר בין הקהילה העירונית ובין היוצרים למוסדות האמנות – המוזיאונים. האמנים שנבחרו לפרויקט קיבלו מלגה על סף 5000 ₪ ותקציב נוסף להפקת העבודות. ביום חמישי האחרון הוצגו תוצרי החממה בתערוכה מסכמת במרכז לאומנויות של מוזיאוני חיפה. 

ח"כ נעמה לזימי ויו"ר מוזיאוני חיפה – יותם יקיר | השקת "החממה לאמנות" של מוזיאוני חיפה והשקתו המחודשת של מרכז האמנויות (צילום: מוזאוני חיפה)

מנכ"ל מוזאוני חיפה יותם יקיר הכריז על המשך הפרויקט גם בשנת 2022:

המסר של התערוכה והחממה הוא אמנות בשיתוף הקהילה. כל אמן, התחבר לקהל ולאנשים בסביבה אחרת של העיר, ויחד נולדה היצירה. השם "החממה לאמנות מקום" הוא מדויק ובכוונת מכוון. אני מתרגש להכריז על המשך החממה גם בשנת 2022 ועל מלגה נוספת, חדשה, "מלגת האמן שמואל בונה" מתנת משפחת האמן.  

אפרת פנר, מנהלת החינוך של מוזאוני חיפה הציגה את פרויקט החממה בפני הקהל, ואת צוות האוצרים והמנטורים המשתתפים: ענת מרטקוביץ', רעי רביב ואפרת אבני מאז"ה, עמי שטייניץ, אחמד כנעאן חביבה פדיה, עמוס גיתאי, עודד הירש ויונתן לוי.

השקת "החממה לאמנות" של מוזיאוני חיפה והשקתו המחודשת של מרכז האמנויות (צילום: מוזאוני חיפה)

בין הפרויקטים האמנותיים שהוצגו:

הקומפוזיטורית וחוקרת הסאונד מעיין צדקה הציגה את תוצרי פרויקט בית הספר העממי לסאונד שקיימה ברחבי העיר, במרחב הטבעי והאורבני לאורך החודשים האחרונים, והציגה עבודת סאונד;

האמנית אנה לוקשבסקי והאמן עידו מרקוס הציגו את הסרט "בנדיט" העוקב אחר מושא הציור שלהם בשנת החממה הנוכחית;

המוזיקאית טליה אליאב הציגה את מיצב הסאונד "הקשיבו" , מיצב הפועל כמתקן סימולציה קולית המזמין לחוויה חושית של הקשבה בלבד.

בנוסף הוצג בבכורה הסרט "קריות על המים" של היוצר מיכאל וקנין בתיאטרון המוזיאון, הסרט מציג מהלך דוקומנטרי ברצועת חוף פרועה המציגה תרבויות שוליים מרתקות. לאחר ההקרנה נערך מופע "קריות עם המייק" – אמני היפ-הופ של קריית חיים;

השקת "החממה לאמנות" של מוזיאוני חיפה והשקתו המחודשת של מרכז האמנויות (צילום: מוזאוני חיפה)

אירוע הקרנה נוסף, חשיפה בלתי רשמית של חומרים מהסרט "סיפורי ואדי סאליב" של אשת הקולנוע קרנית מנדל שנוצר בשיתוף תושבי ואדי סאליב וכולל כמאה משתתפים ואנשי הפקה מקרב תושבי השכונה; עוד הוצגו עבודת הסאונד "הקשיבו" של הזמרת טליה אליאב זמרת, וסלוואה אלנמר עייסא , שיצרה את עבודת הבדים המופלאה, "קשר נשי" יחד עם השכנים המתגוררים בצמוד למוזיאון חיפה לאמנות. 

האמן דניאל רולידר הציג דיאלוג צילומי יחד עם קהילת מבקשי המקלט האריתראים המתגוררים באיזור שוק תלפיות בשכונת הדר, ורחל שילוח, אמנית וידאו, הציגה עבודות צילום שבוימו בחופה הדרומי של העיר, בהשתתפות נשים, תושבות העיר חיפה. 

אוצר התערוכה: עוז זלוף.


התערוכה "החממה לאמנות מקום" פתוחה לציבור ולבאי מוזיאון חיפה לאמנות, ללא תשלום שעות הפעילות זהות לשעות פתיחת המוזיאון.


הגיבו כאן לכתבה