בחיפה נפגעו בשנת הלימודים הקודמת 56 ילדים ובני נוער בתאונות דרכים

ילדים נפגעים בתאונות דרכים (צילום: אור ירוק)

חיפה מדורגת רביעית מבין הערים שבהן נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"א)

למרות הסגרים, בשנת הלימודים הקודמת חלה עלייה במספר הילדים ובני הנוער שנפגעו בשנת הלימודים תשפ"א • מצורפים טיפים להגעה בטוחה אל בית הספר

החופש הגדול כבר לקראת סופו ובעוד כשבוע תחל שנת הלימודים. ילדים ובני נוער רבים ישובו ב-1 בספטמבר אל ספסל הלימודים וכך גם הסכנה של היפגעות בתאונות דרכים בדרך אל בית הספר ובחזרה ממנו – עולה.

מנתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, עולה כי בשנת הלימודים הקודמת, תשפ"א (חודשים ספטמבר 2020-יוני 2021) נפגעו 2,554 ילדים ובני נוער בגילים 5-19 בתאונות דרכים, עליה לעומת מספר הנפגעים בשנה שקדמה לה (2,488) וזאת על אף שני סגרים שהתקיימו במהלכה והורידו משמעותית את מספר ימי הלימודים הפיזיים בבתי הספר.

מבין הנפגעים בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"א), 35 ילדים ובני נוער נהרגו בתאונות דרכים.

ילדים נפגעים בתאונות דרכים (צילום: אור ירוק)

בחיפה נפגעו בשנת הלימודים הקודמת 56 ילדים ובני נוער, אחד נהרג ושניים נפצעו קשה


מפילוח הנתונים לפי ערים וישובים בשנת הלימודים הקודמת (תשפ"א) עולה כי 1,521 ילדים ובני נוער נפגעו בתאונות דרכים בתחום העירוני, 16 נהרגו ו-222 נפצעו קשה. מהנתונים עולה כי בירושלים נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער בתאונות דרכים בשנת הלימודים תשפ"א, אחריה בתל אביב-יפו, השלישית במספר הנפגעים בחודשי שנת הלימודים תשפ"א היא בני ברק והרביעית היא חיפה, עם 56 ילדים שנפגעו בתאונות דרכים, 1 נהרג ו-3 נפצעו קשה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

הערים המובילות בהיפגעות ילדים ובני נוער במהלך שנת הלימודים תשפ"א

 • ירושלים –181 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, שלושה נהרגו ו-32 נפצעו קשה
 • תל אביב-יפו –144 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, אחד נהרג ו-14 נפצעו קשה.
 • בני ברק – 74 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, שבעה נפצעו קשה.
 • חיפה –56 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, אחד נהרג ושלושה נפצעו קשה.
 • חולון – 48 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, שבעה נפצעו קשה.
 • אשדוד – 47 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, ארבעה נפצעו קשה.
 • פתח תקוה – 44 ילדים ובני נוער (5-19) נפגעו בשנת הלימודים תשפ"א בתאונות דרכים, שלושה נפצעו קשה.
ילדים נפגעים בתאונות דרכים (צילום: אור ירוק)

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק:

רגע לפני שמתחילה עוד שנת הלימודים מוטלת על הרשויות המקומיות משימה מצילת חיים – לשפר את תשתיות הבטיחות בסביבת בתי הספר וכלל מוסדות החינוך. חשוב ביותר לצבוע את מעברי החציה ליד בית הספר ולהתקין פסי האטה כדי לצמצם את הסכנה של ילדים להיפגע בתאונות דרכים. הרשויות חייבות לוודא שהדרך אל בית הספר בטוחה עבור הילדים וסביבת בית הספר מהווה עבורם אזור סטרילי כך שגם אם ילד יתפרץ לכביש מהירות נסיעת כלי הרכב תהיה כזאת שתאפשר לנהג לעצור בזמן ולמנוע את הפגיעה בילד. צביעת מעברי החציה, התקנת פסי האטה, יצירת מפרץ הורדה בטוח וסילוק מפגעי בטיחות מהדרך הן פעולות פשוטות וזולות שיכולות למנוע את הנפגע הבא ולהציל חיים.

טיפים להגעה בטוחה אל בית הספר ובחזרה

 • ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד: לילדים אין את היכולת לקלוט את המתרחש בכביש ולאמוד נכון את המרחק מכלי הרכב שנעים בכביש. לילדים קשה לקשר את רעש המכונית עם הימצאותה בקרבתם. 
 • ילד שהולך לבד לבית הספר: חשוב לתרגל אתו הליכה במסלול הבטוח ביותר, ולנסות לצמצם חציית כבישים ככל האפשר.
 • ללמד חציה נכונה: להדריך את הילד לחצות רק כשהאור ברמזור ירוק וכן לא לחצות בין כלי רכב חונים, שכן שדה הראייה במקרה זה קטן גם לילד וגם לנהג, שמתקשה להבחין בילד.  
 • כללי רכיבה בטוחה: במידה והתלמיד מגיע לבית הספר באופניים יש לוודא כי הוא רוכב אך ורק עם קסדה מתאימה למידתו ורכוסה היטב בכדי להגן עליו מפני פגיעות ראש במקרה של נפילה או תאונת דרכים. 
 • בטיחות ברכב הפרטי: גם כאשר לוקחים את הילד ברכב הפרטי לבית הספר יש לוודא כי הוא יורד מהרכב רק מהצד של המדרכה וכמובן שהוא חגור בחגורת בטיחות ובמושב מתאים במשך כל הנסיעה, אפילו אם זוהי נסיעה קצרה ביותר. 
ילדים נפגעים בתאונות דרכים (צילום: אור ירוק)

מרכז ההדרכה של עמותת אור ירוק

על מנת לסייע בהגברת הבטיחות בקרב הילדים ולצמצם את מספר הנפגעים הגבוה בתאונות דרכים, הקימה עמותת "אור ירוק" מרכז הדרכה דיגיטלי ובו זמינים לאנשי החינוך ולכלל הגולשים מגוון של מערכי הדרכה המותאמים לטווחי גיל שונים ולקהילות שונות. 

במרכז ניתן למצוא הדרכות בתחומי הבטיחות בדרכים המציעות מערכי שיעור ולומדות אינטראקטיביות המסייעות הן לגורמים המחנכים והן לאדם הפרטי לרכוש ולהרחיב ידע בתחומי הבטיחות בדרכים. בין השאר מציע מרכז הידע וההדרכה של עמותת אור ירוק תכנים המלמדים ילדים בגיל הגן את כללי החציה הבטוחה והישמרות מפני סכנות הדרך, ילדים בגילאי בית ספר יסודי יוכלו ללמוד כיצד לבחור מקום למשחק בטוח ורכיבה בטוחה על אופניים וכן תכנים הרלוונטיים לנהגים צעירים, לחיילים, לאזרחים ותיקים ולאוכלוסיות נוספות. מרכז ההדרכה חינמי וזמין לכל משתמש. 

למרכז ההדרכה של "אור ירוק" ולעיון במערכי ההדרכה – היכנסו לקישור:


הגיבו כאן לכתבה