האם קליש תשרוד את דיוני התקציב והאם שקד ובנט ידיחו אותה? ראיון מרתק עו”ד ליאור דץ ופרשנות של ירון כרמי

כס ראש העיר קליש מתנדנד לקראת אישור התקציב:

אישור תקציב עיריית חיפה יגיע לדיונים במועצת העיר בעוד חודשים אחדים. קליש איבדה את הרוב במועצה ולכן הסיכוי שלה להעביר תקציב הוא קלוש. במידה שהתקציב לא יעבור, יחל הליך מורכב, אותו אנו מבקשים להבין ולהציג לקוראינו. לשם כך, קיימנו ראיון עם עורך הדין ליאור דץ, המתמחה במשפט מוניציפלי. בהמשך הכתבה אסקור את הסיכוי שקליש תקבל תמיכה מחברי הממשלה, במידה שהתקציב נופל.


עו"ד ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום - אלבום אישי)
עו”ד ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום – אלבום אישי)

מתי המועד האחרון לאישור תקציב העיריות?

עו”ד ליאור דץ: בעקרון המועד האחרון לאישור תקציב העירייה תלוי במועד אישור תקציב המדינה. תקציב המדינה עבר בהצלחה בממשלה, אך טרם אושר בכנסת, נכון למועד פרסום הכתבה (23/8/21).

על פי סעיף 205 לפקודת העיריות, התקציב צריך להיות מאושר ב-1 בינואר מדי שנה, מכאן שהתקציב צריך להיות מאושר עד אז.
על פי סעיף 206 א, גזבר העיריה וראש העיר צריכים להכין את התקציב העירוני לא יאוחר מחודשיים לפני ינואר כלומר עד סוף אוקטובר. מועצת העיר צריכה לדון בתקציב שבועיים לאחר שהוגש (סעיף 206 ב), כלומר שהדיון במועצת העיר צריך להתקיים במהלך נובמבר.


מה קורה במידה שאישור תקציב המדינה בכנסת מתעכב?

עו”ד ליאור דץ: במידה שהתקציב מתעכב, נדרשת מועצת העיר לאשר את תקציב העיריה עד ולא יאוחר משלושה חודשים מיום אישור תקציב המדינה בכנסת.


ומה קורה אם קליש לא תצליח לאשר את התקציב במועצת העיר?

עו”ד ליאור דץ: במידה ולא קיבלה המועצה את התקציב עד 3 חודשים לאחר אישור תקציב המדינה בכנסת, או אז תסתיים כהונת המועצה או כהונת המועצה וראש העיריה, כפי שתורה שרת הפנים (איילת שקד), והשרה תמנה, בתוך 14 ימים מתום התקופה כאמור, ועדה למילוי תפקידי המועצה וראש העיריה או תפקידי המועצה'” סעיף 206 (ב1)(1).
כלומר, אם תקציב העירייה לא מאושר אז מועצת העיר מתפזרת, אבל… ישנה אפשרות שגם כהונת ראש העיר תופסק וזאת בהתאם להחלטת שרת הפנים. (בהקשר הזה נציין כי שרת הפנים שקד חברה במפלגתו של יואב רמתי, הנמנה על מועצת השינוי המתנגדת לקליש, י.כ.).

לשרת הפנים ישנה אפשרות נוספת והיא מתן ארכה של 3 חודשים נוספים לאשר את תקציב העירייה, זאת במידה שהשרה תחשוב שלמועצה יש סיכוי כלשהו לאשר את התקציב בתום תקופת הארכה.


האם לדעתך חברי המועצה הלעומתית יכשילו את התקציב ויאבדו את תפקידם לאלתר?

עו”ד ליאור דץ: להערכתי התקציב דווקא יאושר, כי מרבית חברי מועצת השינוי לא ירצו ללכת הביתה ולאבד את תפקידם במועצה (אותו הם עושים בהתנדבות, י.כ.). לכן חלקם אף מצהירים כי הם “יאשרו את התקציב אבל רק מבקשים להשפיע על התקציב”.


מה האפשרות של חברי מועצת השינוי להשפיע על מבנה התקציב?

עו”ד ליאור דץ: מעל 80% מתקציב העירייה הוא תקציב “צבוע”, כלומר תקציב שהולך לסעיפי הוצאה שכלל לא ניתן לשנות אותם. לכן, “הקרב על התקציב”, ככל שקיים, הוא על פחות מ-10%.

אני מעריך כי הקרב היחיד שיהיה משמעותי בתקציב הרגיל יהיה על תקציב מינהלת 2030. אני מעריך שחברי מועצת השינוי ינסו לפגוע בתקציב המינהלת הזו, בכדי לפגוע בתדמית של קליש. אם ההערכה שלי תתממש, הרי במדובר כאן בעיקר על קרב של יוקרה אבל לא באמת קרב משמעותי אשר יש לו השפעה של ממש על רווחתם של תושבי העיר חיפה, היות שההוצאה על המינהלת של קליש אין השפעה של ממש על תקציב העיריה. אני מעריך שקליש תתעקש על תקצוב המינהלת הזו, בקרב על תקציב העירייה, היות שהיא רואה בה זרוע תכנונית לטווח ארוך.


מה קורה במקרה ששרת הפנים מחליטה לשלוח את קליש הביתה?

עו”ד ליאור דץ: לפי נוסח החוק, במידה שהתקציב נופל והשרה שקד מחליטה לשלוח את קליש הביתה, שני דברים יקרו:
הראשון: מועצת העיר מתפזרת.
השני: בחירות לראשות העיר ולמועצה בתוך 3 חודשים!


האם בנט ושקד ישלחו את קליש הביתה?

עד כאן הריאיון עם חברי המלומד, עו”ד ליאור דץ ועכשיו לפרשנות המתבקשת על שאלת השאלות – מה צפויה להחליט השרה שקד, שותפתו של ראש הממשלה החיפאי בנט…

אם שקד תחליט לשלוח את קליש הביתה, הרי שחברי מועצת השינוי יכולים לקבוע בחירות.
אם שקד תשאיר את קליש, הרי שחברי המועצה עלולים להישלח הביתה, בעוד שקליש תישאר על כיסאה, במתכונת כזו או אחרת…

תחילה אקדים ואומר כי במידה שחברי המועצה כבר יודעים מה יחליטו שקד ובנט, הרי שהם אלה שיקבעו האם ברצונם ללכת לבחירות או להשאיר את קליש על כסאה עד סוף הקדנציה. היות שחלק מחברי מועצת השינוי מקורבים מאד לממשלה בכלל ולבנט ושקד בפרט, הרי שלא מן הנמנע כי התשובה כבר ידועה להם עכשיו.

אז מה יגידו בנט ושקד?

כדי להעריך את מפת הכוחות העומדים נגד קליש, יש להסתכל בראש ובראשונה על שקד ובנט. ראש הממשלה החיפאי מכיר מקרוב את חיפה. יש לו משפחה כאן והוא שומע סביב שולחן השבת, ממקור ראשון, על הלך הרוח ברחוב החיפאי, הלך רוח שאינו מחמיא לראש העיר, בלשון המעטה…

שקד כבר שלחה מספר איתותים לקליש על הכיוון שלה, כאשר נמנעה מביקור כאן, בעת סיור בקריית ביאליק, לפני חודש ימים. גם בנט מגיע לעיר ולא נפגש עם קליש. אלה הם רמזים מאד עבים בשפת הפוליטיקאים.

דרעי היה זה שהגיש חבל הצלה לקליש, כאשר הכניס לקואליציה העירונית את אורי אוזן, נציגו במועצת העיר. אוזן (מש”ס), לצידו של אלפר (יהדות התורה), יצרו כאן חזית חרדית של ש”ס ודגל התורה, חזית שמחזיקה את הכסא של קליש ושאין לה גב בממשלה, בימינו אלה. מיותר לציין שהחזית החרדית הזו לא חביבה במיוחד על בנט ושקד, המובילים את הציונות הדתית ובוודאי שלא על שותפם – יאיר לפיד.


אז מה יגיד ליברמן?

כאן לא צריך לנחש, מכיוון ששר האוצר הכריז אצלנו כאן בחי פה כי לא יסכים למהלכים של קליש:
שר האוצר אביגדור ליברמן, התראיין אצל נגה כרמי בנובמבר 2020 והצהיר כי לא יסכים לשבת בקואליציה של קליש, אם תמונה סגנית ראשי עיר ממפלגת חד”ש (שהירה שלבי). כתוצאה מכך התפטר גרי קורן מהקואליציה העירונית, בעוד שחברו לסיעה, לזר קפלון, התעלם מהנחיית יו”ר המפלגה ונשאר בתפקידו כסגן בשכר, על אפו ועל חמתו של ליברמן. אביגדור ליברמן ראה, רשם ב”פנקס השחור” ושתק וקפלון פוטר ואיבד את משכורתו לפני כמה שבועות בגל פיטורי הסגנים, אשר הובילו אנשי מועצת השינוי. קפלון כבר קרא לצוק וקליש להתפטר במועצת העיר, נאות ששידרנו כאן בווידאו. החשבון של ליברמן עם קליש עדיין לא נסגר.

מה יגידו בכחול לבן?

הנציג הבכיר של כחול לבן בחיפה הוא לא אחר מאביהו האן, אשר נמצא בקשר חברי וצמוד עם בני גנץ וגם עם שר התרבות חילי טרופר. היות שכך, אינני רואה סיבה מיוחדת שמישהו מכחול לבן יתאמץ להשאיר את קליש על כיסאה.

ולסיום – מה תגיד השרה מיכאלי?

השרה מיכאלי נמצאת בקשר הדוק עם חברתה לסיעה, נעמה לזימי. זו האחרונה לא התאמצה להסתיר את חילוקי הדעות העזים שלה עם קליש, חילוקי דעות שהפכו לקרב רחוב של ממש בחלק מדיוני מועצת העיר האחרונים בהם לקחה לזימי חלק.

המחלוקת בים נזימי לקליש החלה כאשר גולן הופיע במשדר יום העצמאות של שידורי רשת, אשר צולם ושודר מחיפה. קליש הסבירה כי היא לא המפיקה והמלהקת של הזמרים, אז זה לא עזר והנתק בין השתיים החריף עם הזמן.

לזימי אף יצרה קשר אמיץ ופרודוקטיבי עם עו”ד שרית גולן ויחד הגישו הצעות לסדר, התומכות בזכויות עובדים (נושא שמקדמת לזימי מעל כל במה). גולן היא ממובילות מועצת השינוי.

באירוע חנוכת הרכבלית אשר שידרנו השבוע, בהובלת משרד התחבורה (המשרד של השרה מיכאלי), קליש לא הופיעה כלל. זהו מסר חשוב מקליש למשרד התחבורה.

התמיכה של מפלגת העבודה בקליש נולדה וגם נקברה בעת כהונתו של אבי גבאי, בעת כהונתו כיו”ר הגרוע ביותר בתולדות מפלגת העבודה, שכמעט והביא להיעלמותה. מאז הסתלקותו של גבאי מהתפקיד בפרט והסתלקותו מהעולם הפוליטי בכלל, לא ראינו כאן קשר חם ומיוחד בין מפלגת העבודה לקליש ולכן קשה לי לצפות מצב בו מירב מיכאלי “תשכב על הגדר” בממשלה כדי להציל את כהונתה של קליש, עם כל הכבוד ל”קשר בין הנשים”, אותו מובילה מיכאלי.

לסיכום מצבה של קליש

נקמה מוגשת כראוי כשהיא קרה וכפי שציינתי, יש רבים וחזקים אשר מחכים לקליש בשקט בפינה, כדי לסגור חשבון פוליטי. כאן, לא מן הנמנע, כי קליש תתקשה למצוא חבל הצלה במשרד הפנים ובממשלה, במקרה שהתקציב לא יאושר. החרדים, שותפיה הקואליציוניים בעיר, הם הימור לא מוצלח לנוכח הממשלה המכהנת. בממשלה, כפי שציינתי, רכשה קליש כמה אויבים חזקים במיוחד ולכן קשה לי לדמיין, בשלב הזה, את חבל ההצלה נזרק לעברה.

היות שכך, נותר לנו לשבת בנחת ולצפות בשני מהלכים מרתקים:
המהלך הראשון:
האם חברי מועצת השינוי ילכו עד הסוף, להחלפת שלטון ויפילו את התקציב, או שימשיכו לעשות רוח בכיסאותיהם ולהחזיק את העיר בפוזיציה מוזרה, עם הנהלה עירונית משותקת, רחובות מטונפים ומסריחים, פשע גואה, פרויקטים עירוניים שלא זזים לשום מקום ועדרי חזירים שמטילים מורא.

המהלך השני:
במידה שהמהלך הראשון יבשיל – האם בנט – שקד יחמלו על קליש ויזרקו לה חבל הצלה, או יילכו לבחירות עכשיו.

בנוגע להחלטה זו, מוסיף עו”ד ליאור דץ: החוק רצה לקבוע מעמד מיוחד לראש עיר ושלא יהיו שיקולים פוליטיים בניהול העיר והתקציב. לפיכך, השאלה היחידה שתעמוד למבחן היא שאלת האיתנות הכלכלית של עירית חיפה והאם התקציב שהגישה ראש העיר יכול לפגוע באיתנות הזו. במידה שהתקציב יהיה טוב, אני מעריך ששקד לא תוכל לפטר את קליש, מכיוון שהמהלך לא יוכל לעבור את היועצים המשפטיים של משרד הפנים ולא יעמוד בבית משפט.

כך או כך, אנחנו נמשיך לדווח לכם על ההתרחשויות מחדר החדשות המעודכן והחם ביותר בצפון – חדר החדשות של חי פה!


הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  להערכתי אין מנוס מבחירות גם למועצת העיר גם לראשות העיר. לחברי המועצה הפעילים והטובים שהציבור רואה שפעלו בשנתיים האחרונות מול נזקי העירייה הלא מתפקדת, אין מה לחשוש מבחירות. להיפך הם יגדילו את כוחם והציבור יגדיל את האמון בהם על חשבון סיעות שהבנו שהן פייק ופרסום בלבד.
  בחירות למועצה יאפשרו להכניס כוחות צעירים וחדשים של פעילי שכונות שראש העיר אמרה עליהם שהם “פיקציה ולא קיימים באמת” שיוכלו להיכנס ולהוכיח שהם הכי לא פיקציה.
  חשוב מאד לערוך בחירות לראשות העיר שבה נוכל להחליף את קליש בדוד עציוני, שהוא ללא ספק האיש הראוי ביותר כרגע להנהיג. אדם ערכי, פטריוטי, בעל ידע משפטי, רהוט, מרשים וייצוגי. אין לי ספק שהוא יצרף כמה מחברי המועצה הפעילים ביותר, פעילי שכונות, מהנדסים ואנשי עסקים רציניים ומנוסים שיוכלו לחולל שינוי שכל כך דרוש בעיריית חיפה
  ובעיר חיפה.
  העירייה הזו חייבת לעבור תוכנית הבראה. הפנסיות התקציביות בכל המגזר הציבורי הן בושה וחרפה ונטל בלתי אפשרי על דורות העתיד ופגיעה אנושה בתקציבים שיכלו ללכת לפיתוח העיר והולכים על פנסיונרים מליונרים שאוגרים רכבי יוקרה דירות ונופשונים. הגיע זמן שנשקיע את הכסף הזה בגני ילדים, בתי ספר, מרכזי ספורט וסיוע לעניים.
  אני מקוה שכל מי שכואב את מצב חיפה בשנתיים האחרונות תחת הנהגה כושלת שעוסקת כמו הקודמת רק בשלטים, פרסום וספינים ייכנס לרוץ למועצה. חייבים אנשים עם נסיון מעשי ואמיתי בתכנון ובניהול כלכלי אמיתי.
  אחרי שורה של ראשי ערים כושלים צריך בולדוזר רציני שיעשה סדר בעירייה ובכל התוכניות העירוניות.

 2. שושקה אמר/ה

  קליש לא תשכיל להבין ולהפנים כלום מהכתבה

 3. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  ירון יש לי רק הערה
  זו לא נקמנות – קליש וצוק מחרבים את העיר ומתנהגים כדיקטטורים הם גם לא מנסים להשתפר אז צריך לטובת העיר לסלקם

 4. זהבה אמר/ה

  לא רק שזו אינה נקמה זוהי מצווה!!! כל מי שחיפה יקרה לו מייחל ליום בו קליש תרד מהבמה…. קללה (ליש) לעיר. וייקרא שמה בישראל עינת קלליש….

 5. משה אמר/ה

  אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר אם ד”ר קליש רותם ד”ר לארכיטקטורה כשלה במשימתה מי יכול להיות טוב ממנה זו שאלת השאלות

 6. דן אמר/ה

  רק עו”ד דוד עציוני ראוי, מוכשר ובעל יכולות להחליף את קליש ולהצעיד את חיפה לעתיד טוב יותר.
  צבר ניסיון כסגן ראש עיר, במשרד האוצר בקק”ל ועוד. בעל קשרים עם בעלי תפקידים בכירים בממשלה חברי כנסת שרים בממשלה הנוכחית והקודמת.

 7. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  כן,בהחלט. גברת עינת קליש,רותם ,ראש העיר חיפה תשרוד.יום נפלא.

 8. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  הפינג פונג הזה, לא מרגיע במיוחד, נכון לעכשיו. יש עדיין עוד 4 חודשים,( וזה המון) שקאליש בתפקיד . ולא נראה שמשהו מהכשלים הנוכחים הולך להשתנות בקרוב.לקוות ליותר טוב, זאת משאלת לב של הרבה אזרחי חיפה. אז בואו נתאחד בתיקווה . 🙏

 9. אזרח אמר/ה

  שלום ולא להתראות ד’ר לגידול חזירים קאליש רותם

 10. אבי הראל אמר/ה

  סקירה מעולה. כל הכבוד.

 11. נתן הורביץ אמר/ה

  נראה שיש לכם ענין סתם להשמיץ את ראשת העיר. אני לא נכנס לפוליטיקה מי יותר ומי פחות צודק, אבל רע מאד להחזיק כוח של עיתון ובאופן מכוון להשמיץ אפילו שההשמצות בתחכום רב כמו רק מביא “דעת קהל”

 12. אלון אמר/ה

  יש לך טעות קריטית בניתוח שלך. התסריט שאתה צופה הוא הליכה לבחירות במקרה של אי אישור תקציב. אבל פקודת העיריות מדבר על וועדה קרואה במקרה זה:
  אם שקד תחליט לשלוח את קליש הביתה, הרי שחברי מועצת השינוי יכולים לקבוע בחירות.

 13. אין אמר/ה

  לא ברור איך הגדרת את הסוגיה בה מיכאלי תשכב על הגדר בשביל קליש בגלל “קשר בין נשים” – פשוט משום שזה נקרא “אפליה על רקע מגדרי”. אם אדם X תומך באדם Y בגלל המגדר של אדם Y.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור פוליטי
 4. סגור והמשך בכתבה זו