חזירים ונדל"ן בחיפה | האם ריבוי החזירים משפיע על ערך הדירות?

משפחות חזירים בחיפה (צילום: עומר מוזר)

מחפשי דירות ברחבי חיפה מבקשים לברר האם במקום בו הם מעוניינים לגור ישנו ריכוז גדול של חזירים

"שמתי לב שבעיקר זוגות צעירים שואלים לגבי החזירים, כי הם מודאגים שהילדים יתקלו בחזירים, כשהם לבד וייבהלו", אומרת מנכ"לית אופרידו נכסים, קרין קיסוס צ'רבינסקי.

עד היום ידוע כי החזירים הפכו את חיפה לבדיחה בתקשורת הארצית ואפילו בזו העולמית. הם הופכים פחים, זורעים הרס ומבהילים תושבים. לאחרונה התברר שזה לא הדבר היחיד שהם עושים.

מסתבר שאחת השאלות הראשונות ששואל מי שמחפש דירה בחיפה, היא מה כמות החזירים בשכונה בה הוא מעוניין לגור.

"פחד וטינופת"

מצד אחד, ישנו החשש לילדים הצעירים שמסתובבים ללא ליווי ומפחדים להיתקל בקבוצת חזירים, ומהצד השני, תושבים רבים שטוענים כי החזירים עדיין מצליחים לפזר אשפה ולטנף את הכבישים והמדרכות, על אף הניסיונות לקבע את הפחים.

פח אשפה שחזירים הפכו במהלך הלילה ברחוב בועז 18 בחיפה - השביתה בעיצומה (צילום: עמית ראב)
פח אשפה שחזירים הפכו (צילום: עמית ראב)

"כרמליה ירדה מהפרק"

"כשחיפשנו דירה בחיפה ראינו בכל מקום שלט, שאומר שיש בסביבה חזיר חיפאי, וזה הדאיג אותנו", טוען זוג צעיר שחיפש דירה בעיר מעט לאחר החתונה. "ככה מתמודדים עם חזירים? אנחנו זוג צעיר בתחילת הדרך. עד עכשיו גרנו בשכירות בשכונת רוממה. אשתי חזרה קצת לפני החתונה מהעבודה שלה בחצות וכשהיא עלתה את הכביש המפותל של רוממה, באמצע הכביש עמד חזיר גדול ולא זז. היא עצרה את הרכב מולו ולא ידעה מה לעשות – לצפור? להמשיך לנסוע? לעלות על המדרכה? מאז היא לא מוכנה לשמוע על מגורים בשכונה שיש בה הרבה חזירים, ולא משנה שבסוף החזיר זז והיא הגיעה הביתה שלמה ובריאה. היא מאוד מפחדת מהחזירים מאז ובטוחה שזה עניין של זמן עד שמישהו ייבהל מחזיר, יתחיל לרוץ וישבור יד או רגל. אז שכונה כמו כרמליה, שבהתחלה מאוד רצינו כי חשוב לנו בתי ספר טובים כמו בית ספר הרצל, ירדה מהפרק בגלל כל התמונות שראינו בתקשורת וברשתות, של חזירים נחים על מזרונים באמצע הרחוב, למשל. חבל שלא מטפלים בבעיה, אני לא מבין מה הבעיה להתמודד עם כמה חזירים, כואב לי שזה כל מה שאנשים זוכרים מחיפה".

חזיר חיפאי בפוזה אופיינית (צילום: אלבום פרטי)

"שואלים אם זה מסוכן"

"בתקופה האחרונה, אחת השאלות הראשונות שהלקוחות שלי שואלים זה לגבי ריכוז החזירים בשכונה", אומרת מנכ"לית אופרידו נכסים, קרין קיסוס צ'רבינסקי. "אם יש לי זוג שלא שואל, אני ישר יודעת שזה זוג שמכיר טוב את חיפה ויודע איפה יש חזירים ואיפה לא. בזמן האחרון, כשאני רוצה לקחת לקוחות לראות דירה בכרמליה, הנושא עולה. שואלים אותי האם זה מסוכן והאם הדירה שאני עומדת להראות קרובה לריכוזי חזירים. במיוחד אני רואה דאגה אצל זוגות עם ילדים צעירים, שחוששים שהילד יחזור לבד מבית הספר, יתקל בחזיר ליד הבית וייבהל. אין ספק, ככל שמדברים יותר על נושא החזירים ומעלים יותר ויותר תמונות של חזירים לרשתות החברתיות, זה מעורר יותר חששות בקרב הלקוחות. מנגד, יש לי לקוחות ששואלים האם אני יכולה להמליץ להם על שכונה שיש בה מעט חזירים. מתחיל להיות ברור שכבר אין שכונה בעיר שלנו שהיא נקייה לגמרי מחזירים".

"פתאום כולם נעלמו"

"אני, כיליד השכונה, עובד יותר בנו"ש", אומר לחי פה אילן, הבעלים של תיווך משכן נכסים, "ערך הנדל"ן לא מושפע לחלוטין ברמת מכירה, לגבי השכרה, אולי במעט, ברחובות פחות מרכזיים. לגבי מחירי הדירות ביחס להימצאות החזירים, בכרמליה יש מלא חזירים, ועדיין המחירים לא חושבים לרדת. בלי קשר, בנו"ש לא ראיתי חזירים בשבועיים האחרונים, בטוח התחילו לדלל פה, אחרת אין היגיון. מחוץ למשרד ראיתי חזירים מידי יום, פתאום כולם נעלמו".

בית ספר רמב״ם בשכונת נווה שאנן (צילום: אלבום פרטי)

"כולנו באותה הסירה"

המנכ"ל והבעלים של מורג נכסים חיפה, עידו מורג, רואה את השפעת החזירים על ערך הנדל"ן בשכונות באופן מעט שונה. "לגבי עניין החזירים, בגלל שזאת בעיה כוללנית לכל רכס הכרמל יש מעין תחושה של "כולנו באותה הסירה", אז זה פחות פוגע בערך הנכסים. יש גם תקווה מסוימת שזה מצב זמני ובמוקדם או במאוחר יצטרכו למגר את הבעיה. אם צריך להצביע על שכונה שממש סובלת מהעניין זאת שכונת כרמליה, שלאורך השנים משכה אליה קהילה של משפחות צעירות מתוך כוונה שהילדים יוכלו להסתובב ולהיות עצמאיים בתוך שכונה סגורה ובטוחה והיום עניין החזירים פגע פגיעה קשה בתחושת הביטחון של ההורים בשכונה".

"מתרגלים, לטוב ולרע"

איש הנדל"ן אלי שיינר לא מבין איך יכול להיות שיש כפרים, שנמרים מסתובבים בהם חופשי ומסכנים את התושבים, ועדיין מצליחים לחיות איתם, ובחיפה אי אפשר להסתדר עם חזירים. "יש טענות לחזירים וגם לשכנים בבניין. לבני אדם יש תמיד טענות, אך כולם בסופו של יום מתרגלים, לטוב ולרע. אילו הייתה מערכת הסברה נכונה לחזירי הבר, שזה חלק מחיפה ומהצביון, כמו למשל הקנגורו באוסטרליה וכמו הודו, עם נמרים בתוך כפרים שממש מחסלים אנשים ומסתדרים איתם, אפשר גם ללמוד לחיות עם החזירים. בשלב הנוכחי אני לא רואה שמחירי הנדל"ן נפגעים, אבל צריך לחכות ולראות מה יהיה בהמשך".

23 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  זה מצחיק לומר שזו בעיה של כרמליה. ראיתי בירידה לרכבת בדרך הים 2 פחים הפוכים לפני חודש. זה בכרמל המערבי. אחרכך ברחוב האסיף במרכז הכרמל ראיתי שני חזירים בדיוק ליד השלט הצהוב בירידה אליו משמשון (לפחות יש אמת בפרסום). כשהמשכנו מהאסיף לקיש ראינו חזירים רצים ליד ביה"ס חוגים החדש. זה בכלל ברמת הדר. לפני שבוע שמענו שהייתה פגיעה בגינה ציבורית בורדיה.
  כמו שנאמר בכתבה כולנו באותה סירה. לסמן שכונה כזו או אחרת זה לא לעניין כי לחזירים יש רגליים והם עוברים בין ואדיות, גנים עירוניים ושכונות בקלות תוך כמה דקות. הגברת שלא עובדת בשביל אף אחד וחולמת על ברצלונה צריכה להפסיק להיכנע לכמה צעקני בעלי חיים ולהורות על דילול מאסיבי לפני גל ההמלטה הבא שיחל בסוף הקיץ ואז לא נראה
  כמה מאות חזירים בכרמל אלא אלפים כבר.
  די לטמון את הראש בחול של דדו.

 2. ז'וז'ו הבאסטיונר אמר/ה

  אנשים תעשו כמוני היו פורצים לבית שלנו בדניה בכל הזדמנות. בסוף אימצתי את אחד החזירים ושמתי בחוץ שלט "זהירות חזיר בר בחצר" מיד נפסקו הפריצות. לא יותר עדיף?

 3. צפרירית זהר אמר/ה

  ברמות רמז רחוב פיכמן אינטרנציונל באופן קבוע החזירים מגיעים מאחר צהריים עד השעות הקטנות של הלילה . הם שולטים על השבילים והרחובות כטריטוריה שלהם. זה מציק מפחיד ולא נעים להיות בסביבה שלהם כי אי אפשר לדעת מה יקרה עוד שנייה. אני, אנו מבקשים טיפול מיידי לסילוקם . תודה

 4. משה אמר/ה

  חזירי בר אוכלים.תנו רשיון ללכוד ושרותי בדיקה וטרינרים ולאנשים יהיה אוכל.

 5. רונאל אמר/ה

  לא השאלה אם תעוף ראשת העיר ומתי אלא איזה מושחת יהיה במקומה המדינה בכאוס והעיר חיםה בפרט רק לא יונה יהב הזקן

 6. צ אמר/ה

  יאללה..מתי פותרים את הבעייה? עיריית חיפה להתעורר……..

 7. צ. אמר/ה

  יאללה..מתי פותרים את הבעייה? עיריית חיפה להתעורר……..

 8. דוד אמר/ה

  תרבות מפגרת בישראל הכשרה וראשות עיריית חיפה וכל מיני רשויות למיניהם שאחראיות לפיזור מחלות פחד תקיפות חיות על נשים וילדים בוז לכולכם.
  הפיתרון: 100 תאילנדים למגורי קבע בחיפה תוך ארבע חודשים אין יותר חזירים בחיפה לא עכשיו וגם לא בעתיד, ויש שפע של מסעדות תאילנדיות וסיניות חדשות בארץ במחירים מפתיעים.
  ליפיי הנפש. שאלות?

 9. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  ישירות למזרע! דליקטז.
  בעזרת השם תיפתרנה שתי בעיות במכה אחת

 10. חן אמר/ה

  הגיע הזמן להעביר את החזירים לטבע.

 11. אנונימית אמר/ה

  תחיי אתה במדינת עולם שלישית עם חיות תיתרגלו לזה חצוץ מי יעבור לגור בחיפה עם החזירים האלה היתחלקתם על השכל גם כל משפחה שניה עם סרטן גם חזירים בכל פינה חיפה היא עיר מוקצה ממיזמן רק חיפאים לשעבר או חיפאים שרוצים להחליף שכונה באים למשרד שלכם ואתם מפחדים להגיד את זה בפה מלא

 12. חכמי חלם אמר/ה

  איזה הגזמה!!!! יש חזירים אך לא כמו שמתארים! נכון שגם להם מגיע חיים, ונכון שקליש לא עושה כלום, ונכון שיש דרכים לגרום לחזירים לחזור לטבע- אך הכתבות האלה מוגזמות אין כזו אוירה של חזירים השתלטו על העיר!!!!!! מה קורה לכם? שטיפת מוח כמו שעשיתם על ביבי? האזרחים ,העם לא טיפש! טיפשים מי שכותב ככה ומי שמושפע על עיוור מהכתבות.

 13. תושב האזור אמר/ה

  תתעוררו זה לא רק כרמליה כל אזור הכרמל ונווה שאנן מלא החזירים בר והמחירים כן יורדים ולפחות בעשר אחוז ושלא יעבדו עליכם כל הנדלניסטים הערך יורד

 14. דוד אמר/ה

  למה לא יורים בהם או מרעילים אותם? ומרימים טלפון לעירייה שתבוא לקחת פגר של חזיר?? מה מסובך פה?? אם הייתי בארץ זה מה שהייתי עושה! אני חיפאי נווה שאנני לשעבר וכואב לראות איך העיר והשכונה התדרדרו לתחתית הביבים והאוכלסיה מקבלת את המצב מבלי לנקוף אצבע. אין לכם חופש אתם רק מדברים ומדברים אתם לא אדונים לגורלכם. וחבל

 15. אלי אמר/ה

  כנראה שנו"ש כל כך משעממת, שאפילו החזירים נטשו אותה…

 16. מנשה אמר/ה

  אלו חזירים בגודל של חמורים בוגרים והם לא חמודים.
  שערוריה

 17. רות אמר/ה

  אני לא מבינה למה לא מפזרים אוכל עם רעל בלילות באותן חצרות. ואז אנשי התברואה כבר יאספו אותם בבוקר. אין ברירה. זה או חיים שלנו או מוות שלהם. זה כבר זמן רב שילדים, מבוגרים וכלבים נפצעים בזמן מנוסתם מפניהם. בנוסף לקורונה והבידודים יש ירידה חדה באיכות החיים בגללם.

 18. אב ישי אמר/ה

  לא מפזרים רעל כי רעל עלול לגרום להרעלת בעלי חיים אחרים וכן גם להרעלה משנית שזה אומר שבעל חיים שיאכל גוויה שהורעלה, יורעל גם כן. ככה כמעט נכחדו הנשרים ברמת הגולן. ולגבי החזירים, הפסיקו לבלבל את המוח. מעולם לא פגשתי בחזיר תוקפני. פגשתי רק בני אדם תוקפניים ואלימים. הלוואי שכל בני האדם יהיו כמו החזירים. חיות נבונות ומשפחתיות. והבונוס: היכן שיש חזירים, לא יהיו חרדים. נפלא!

 19. לייבלה אמר/ה

  ,חיפה תופעת החזירים מפושטת במיוחד בכרמל והשכונות שבו הנזק שהם גורמים עצום התופעה מחייבת פיתרון מיידי לאלתר

 20. לתבוע ראש ערים אמר/ה

  החזירים כבר הגיעו לנשר, לקרית אליעזר, לטבעון, לאלונים, ליגור, לטירת כרמל.
  עד אמצע העשור יהיו עשרות אלפי חזירי בר באזור חיםה ובתטך חיפה. הנזקים רק מתאונות דרכים עם חזירי בר יגיעו לעשרות מליוני שקלים נזק לרכוש וכמה הרוגים בשנה.
  את מי נתבע על זה?
  אפשר להתחיל לגבש תביעה ייצוגית כבר עכשיו נגד ראשי הערים שלא נוקפים אצבע לעצור את הגידול העצום ופלישה למרחב הבנוי.

 21. גלעד אמר/ה

  מה שפריע לי זה זיהום האוויר שאני נושם.

 22. רן אמר/ה

  למה שמישהו יוריד שקל בגלל חזירי בר? הם לא באמת מפריעים. פקק מטורף ביציאה מכרמיליה באמת מפריע וגם קשי של כלבים.

 23. אייל אמר/ה

  בכל השכונות ברכס יש פקקים בבוקר.
  הפתרון לפקקים הוא רק אחד: תחבורה ציבורית.
  ברגע שאנשים עולים ברכב פרטי כדי לעשות קניות במרכז הכרמל או לנסוע לרכבת במקום לקחת אוטובוס מהיר אז יהיו פקקים גם הלאה.
  היה צריך לעשות שאטל בנת"צ מאחוזה (בית חולים כרמל) ישר לרכבת בככביש ירידה/עלייה נוסף שישרת אך רק אוטובוסים ומוניות. אם היו עושים את זה לא היה פקקים בכלל ברכס ולא בחורב. בית חולים כרמל יוצר 20% מכל התנועה בציר הרכס.

לא ניתן להגיב