חיפה מנותקת | למה אין תחבורה בין-עירונית מתל אביב לחיפה בלילות?

רכבת (צילום: חגית אברהם)

כבר שנה וחצי לתוך משבר הקורונה, שלא נראה כי עומד להסתיים בקרוב, ואנשים המעוניינים לנסוע בלילה מתל אביב לחיפה במהלך הלילה, ימצאו עצמם בבעיה כשירצו לעשות את הדרך הזו בתחבורה ציבורית. רבות נטען כי חיפה, העיר ה-3 בגודלה בישראל, הפכה לפרובינציה מרוחקת במדינת ישראל במקום להיות מטרופולין אלטרנטיבי ראוי לגוש דן הפקוק והצפוף.

מובן כי ישנה יותר מסיבה אחת לטענה הזו, אך בידוד תחבורתי בהחלט לא מועיל אם רוצים לשפר את המצב. אם כן, מדוע החיפאים המגיעים לתל אביב נאלצים לקצר את שהותם במרכז רק משום שאין בלילה תחבורה ציבורית הולמת, שתאפשר להם להגיע הביתה בכל זמן שירצו? מדוע מעמדה של חיפה כשער לצפון צריך להמשיך להיפגע בשל היעדר היכולת לחבר אותה לשאר חלקי הארץ?

כעת נביט על לוח הזמנים של התחבורה הציבורית בלילות מתל אביב לחיפה:
הרכבת האחרונה מתחנת תל אביב – ההגנה לכיוון חיפה יוצאת בשעה 21:52. האוטובוס האחרון מהתחנה המרכזית החדשה בתל אביב לחיפה יוצא בשעה 23:20. לאחר שעות אלו, יאלץ נוסע המבקש להגיע מתל אביב לחיפה לנסוע במונית.

הרכבת האחרונה בערב והראשונה בבוקר למחרת מתל אביב לחיפה (צילום מסך מאתר רכבת ישראל)

הציבור מתוסכל מהמצב

עירית איזנברג, אשת חינוך וסטייליסטית סיפרה לחי פה:

אני מתוסכלת מאוד. לא יכול להיות שלעיר ה-3 בגודלה בישראל (חיפה) לא תהיה תחבורה ציבורית בין עירונית בשעות הלילה. הבת שלי נכנסה לחדר לידה, לא יכולתי להגיע אליה. נאלצתי לקחת מונית בעלות של 500 ש"ח. יש לי עיסוקים בתל אביב שמחייבים אותי לחזור הביתה בלילה. בשל כך אני חייבת לישון במלון כי אני לא יכולה לחזור הביתה בלילות וזו הוצאה כספית גדולה. מתחילת הקורונה אין רכבות ואוטובוסים בלילה. אחרי 23:20 אין אוטובוסים ואחרי 22:00 אין רכבות. אני נוסעת 3 פעמים בשבוע לתל אביב לצורך עיסוקיי. אני לא יכולה להרשות לעצמי לקחת מונית 3 פעמים בשבוע. משרד התחבורה חייב לדאוג לנו לתחבורה ציבורית בלילה. בנוסף, האוטובוס האחרון לחיפה בלילה תמיד מלא באנשים שחוזרים הביתה, בעיקר בימי חמישי. זה לא בטיחותי בימי הקורונה. אוטובוסים נוספים בלילה יפחיתו את הצפיפות.
עירית איזנברג (צילום עצמי)

חברת הכנסת נעמה לזימי ממפלגת העבודה מכירה את בעיית התחבורה הציבורית מקרוב. טרם השבעתה לכנסת הייתה לזימי חברה במועצת העיר מטעם סיעת חיים בחיפה. מרבית השבוע היא נמצאת בירושלים וצריכה להתנייד לא מעט בקו שבין הבירה לחיפה.

חברת הכנסת נעמה לזימי מסרה לחי פה:

כמי שהתניידה רק בתחבורה ציבורית עד לא מזמן, אני מכירה על בשרי את המצוקה הזו. אני מקבלת עשרות פניות בעניין רכבות הלילה,. לאחר בדיקה חוזרת של הנושא, גילינו שהוא מוכר ונמצא בטיפול. יש בעיות שנובעות מהעבודות לחשמול הרכבת, תהליך הכרחי ליצירת קווים ישירים בין מטרופולינים בארץ, בין היתר כדי לאפשר רכבת ישירה בין חיפה לירושלים. זה תהליך הכרחי שיהפוך את הרכבות לנקיות יותר, מהירות יותר ומרעישות פחות, לטובת כלל הנוסעים. אנו בקשר ישיר עם שרת התחבורה ויודעים שהיא פועלת כדי לספק חלופות תחבורתיות, כל זמן שהליך החשמול מתקיים ותנועת הרכבות משתנה. האינטרסים של תושבי חיפה עומדים לנגד עיני.
חברת הכנסת נעמה לזימי (צילום: דני שם טוב – דוברות הכנסת)

תגובות אגד, רכבת ישראל ומשרד התחבורה

מחברת אגד נמסרה לחי פה בתגובה:
מערך קווי השירות בתחבורה הציבורית מצוי באחריות המלאה של משרד התחבורה. חברת אגד מפעילת אשכול הקווים הנדון אינה קשורה לתכנון וזמינות קווי השירות או עלות הנסיעה בהם. את כל השאלות אודות מארג קווי השירות, תכנונם, תדירותם, תחילת וסוף פעילותם היומית, יש להפנות אך ורק למשרד התחבורה.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה לחי פה:
במסילת קו החוף מתבצעת עבודה מאומצת להאצת פרויקט חשמול המסילות, שמטרתו שיפור השירות הרכבתי, הפעלת רכבות חדישות, מהירות וחשמליות, שיצמצמו משמעותית את זיהום האוויר.
במועדי העבודות, המבוצעות בשעות הלילה ובימי שישי ומוצ"ש, בהם מספר הנוסעים נמוך משמעותית בהשוואה לשעות השיא בימי השבוע, מתוגברים קווי אוטובוס סדירים המעניקים שירות חלופי לשירות הרכבות. לאחרונה אף הוארכו שעות הפעילות בימי השבוע בין חיפה לת"א.

אנו מבינים את הקושי שנוצר מהפסקת שירותי הרכבת, המחויבת לטובת עבודת הקמת התשתית החשמלית לצורך שיפור השירות בעתיד, ומתנצלים על אי הנוחות הזמנית.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה:
משרד התחבורה פועל בימים אלה לחשמול מערך מסילות הרכבת בישראל, במטרה לשפר באופן משמעותי את השירות לנוסעות ולנוסעים ברכבת, באמצעות הפעלת רכבות חדישות ומהירות שיאפשרו לקצר את זמן הנסיעה ולהגביר את תדירות הנסיעה של הרכבות.
 
עבודות החשמול מתבצעות מעל מסילות הרכבת והן מחייבות עצירה של תנועת הרכבות. במטרה למזער את הפגיעה בציבור הנוסעים, מתבצעות העבודות בשעות השפל של הרכבת, בלילות ובסופי השבוע.
 
כמענה חלופי לרכבת, הוארכו שעות הפעילות של קווי אוטובוסים המקשרים בין תל אביב לחיפה בשעות הלילה בימים ראשון עד חמישי ובסופי השבוע, ובשבועות הקרובים יוארכו שעות הפעילות בלילה של קו 910 בין תל אביב לחיפה, עד חצות.


 

הגיבו כאן לכתבה

24 תגובות
 1. עופר אמר/ה

  צריך לשנות את זה ושתהיה תחבורה ציבורית מחיפה לתל אביב כול שעות היום מזה איאפשר לחזור הבייתה רק עד שעה עשר וחצי

 2. אייל אמר/ה

  אין ספק מדובר בבעיה חמורה וגם כמובן בסופי שבוע.
  העירייה חייבת לדרוש מיידית שקווי אגד יעבדו 24/7 ואם הם לא יכולים שחברות אוטובוס פרטיות יספקו את השירות
  הזה גם בלילות וגם בסופי השבוע מדי שעה מקסימום שעתיים צריכים לצאת 2-3 אוטובוסים בין חיפה לתל אביב לא יתכן לנתק את מי שאין לו רכב פרטי ככה גורמים לציבור לתעדף רכב פרטי ולקנות עוד רכבים!

 3. דן אמר/ה

  אמ;לק – אין ביקוש

 4. ציפי אמר/ה

  תמיד חיפה נפגעת…מעבודות החשמול….היתה שנה שלמה שיכלו לחשמל הכל…באירופה ובכל מקום נורמלי כבר היו מסיימים..רק בישראל….העבודות נמשכות לנצח…וחיפה הופכת לעיר מבודדת….זה לא טוב לשאר הצפון…המדינה זה לא רק תל אביב והמרכז……בואו כולנו נגור שם ונסגור את שאר המדינה…לא צריך…חקלאות….נחייה רק מהי טק….במדינת תל אביב וזהו……

 5. צ אמר/ה

  חיפה נפגעת…מעבודות החשמול….היתה שנה שלמה שיכלו לחשמל הכל…באירופה ובכל מקום נורמלי כבר היו מסיימים..רק בישראל….העבודות נמשכות לנצח…וחיפה הופכת לעיר מבודדת….זה לא טוב לשאר הצפון…המדינה זה לא רק תל אביב והמרכז……בואו כולנו נגור שם ונסגור את שאר המדינה…לא צריך…חקלאות….נחייה רק מהי טק….במדינת תל אביב וזהו……

 6. צ אמר/ה

  למה תמיד חיפה זאת שנפגעת…חייבים לשנות..לא כל המדינה זה תל אביב…יש גם צפון…אסור להזניח את הצפון..

 7. לימבו אמר/ה

  אין למה לצפות מאנשים מנותקים שלא יודעים מה זה ״רב קו״
  תמשיכו ללחוץ על בסיס שבועי,

 8. ציפי אמר/ה

  התכוונתי לומר…שיש מגמתיות כזאת של הזנחת הצפון…גם מחאת החקלאים…שטוענים להזנחה של המדינה….כאילו יש רק מדינת תל אביב והמרכז והם החשובים..וכל השאר שילך לעזאזל…….אי אפשר ככה ..לתפקד כשאין תחבורה טובה שמקשרת את כל חלקי המדינה…נהפוך להיות מדינת עולם שלישי….ממש כך..

 9. דליה נירנפלד אמר/ה

  חייבים רכבות בלילה ובימי שישי ושבת ערב .

 10. איריס אמר/ה

  לא יודעת מה קרה לעיר חיפה השלישית בגודלה בארץ .לא רק שמבחינה אוירית חיפה מנותקת ,ושדה התעופה בחיפה עומד ריק משום שאין עם מי לשוחח, וגם התחבורה הציבורית עד שעה מסוימת .חבל שהפוליטיקאים לא מתענינים בחיפה ולא בתושבים

 11. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  שנים רבות אגד לא פעל בלילה מעבר לחצות. מה חדש? רכבת – היתה פעם בשעה בחלק מהלילה. עכשיו בוכים? תנסו לצאת מירושלים ב 10 בלילה לכיוון חיפה…

 12. שלומי אמר/ה

  ככה זה שיש ראשת עיר מנותקת.

 13. מיכל אמר/ה

  איזה תגובות חרטטניות של הרכבת/מדרד התחבורה שנה וחצי מחשמלית את קווי הרכבת בין חיפה למרכז????? שטות במיץ ומה עם טיסות לאילת????? גם מעל לשנה וחצי אין מתחילת הקורונה גם את השמיים מחשמלים?

 14. רונן אודי אמר/ה

  כבר שנים ששמעתי תירוצים אלה. לא שמעתי תאריך צפי, לסיום ולהשלמת העבודות.

 15. רונן אודי אמר/ה

  כבר שנים ששמעתי תירוצים אלה. לא שמעתי תאריך צפי, לסיום ולהשלמת העבודות. מעולם, לא פניתי בעניין

 16. לודמילה אמר/ה

  איזה תשובות עצובות, מה הקשר של אגד לחשמול הרכבת?

 17. טלי אמר/ה

  בושה

 18. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  צריך כי יהיה תחבורה בחיפה כל הזמן. לילה טוב .כל הכבוד חה"כ נעמה לזימי.

 19. איל אמר/ה

  נכון מאד זהו מחדל שצריך תיקון מידי

 20. דבורה אמר/ה

  התירוצים של הרכבת, אגד, משרד התחבורה – מיותרים ומרגיזים. אם הרכבת בפרויקט חישמול,
  באופן מעשי , אי אפשר להגיע מחיפה לתל אביב ובחזרה, בשעות הלילה.
  על משרד התחבורה לדאוג לתחבורה חליפית – שרות אוטובוסים בין חיפה לתל אביב בשעות הלילה
  עירית חיפה – הגיע הזמן שתדאגו לתושבים !!

 21. יוסי הגמד אמר/ה

  רקבת ישראל, הגיע הזמן לשינוי!!!!!!

 22. מרדכי זקן כהן אמר/ה

  צריך לספק לכל אזרחי חיפה רכב שרד עם נהג צמוד שיסיע אותם למחוז חפצם בכל זמן על.חשבון העיריה ושעובדי העיריה והממשלה יסעו בתחבורה הציבורית.

 23. אייל אמר/ה

  אין בכל המועצה אף חבר מועצה שמטפל בתחבורה ציבורית.
  קליש לא מינתה סגן ראש עיר שמטפל בתחבורה כמו שיש בתל אביב את מיטל להבי.
  זה מדהים איך הנושא הזה מופקר. השתלטו עליו מהנדסי יפה נוף ששדדו את קופת העיר למחלפים וגשרים ורכבליות מטופשות במקום לטפל בקוי אוטובוס תדירות וזמינות התחבורה בסופשים
  הגיע זמן שיהיה אדם בעירייה שידחוף את התחבורה הציבורית העירונית והבינעירונית בתור המשימה הבלעדית כי זה אחד הדברים הכי חשובים.
  איפה היועצים של 2030 מישהו שם עוסק בתחבורה???

 24. צ אמר/ה

  אין אף נציג בעיריית חיפה שמטפל בתחבורה הציבורית? מה עם כל מקבלי המשכורות הגבוהות בעירייה….מה הם עושים? למה אף אחד לא מטפל בבעייה?אז שיהיו אוטובוסים בלילה לתל אביב……עד שהרכבת תעבוד בלילה…הכל תירוצים…..אזלת יד….חוסר תיפקוד…נמאס…..מבינה את כל הצעירים שעוברים למרכז….העיר חיפה מוזנחת….בחרנו את קליש כי רצינו שינוי….איפה את קליש? חיים בחיפה? איפה את וההבטחות שלך….

הגיבו כאן לכתבה