"כריכייה כמו פעם" | מוזיאון הרמן שטרוק בחיפה נפתח מחדש עם תערוכה חדשה • הכניסה ללא תשלום!

פתיחה מחודשת ותערוכה חדשה (צילום: מוזיאון הרמן שטרוק)

לכבוד פתיחתו המחודשת של המוזיאון ולטובת מבקריו, הכניסה למוזיאון הרמן שטרוק תהיה מעתה ללא תשלום

התערוכה והכריכייה החדשה פתוחים לקהל הרחב

ב-1925 התמקם האמן הרמן שטרוק בבניין תלת קומתי הממוקם ברחוב ארלוזורוב בהדר הכרמל, הבית, שתוכנן על ידי האדריכל אלכסנדר ברוואלד – אחד האדריכלים החשובים שפעלו בארץ באותה עת, הוא בית אקלקטי, המשלב יסודות מזרחיים ואירופיים, בו שִחזר שטרוק את הסטודיו שלו בברלין, ובו המשיך ליצור ולעסוק בהוראת ההדפס. לימים הפך הבית למוזיאון בנושא את שמו ומוקדש לאמנות ההדפס.

פתיחה מחודשת ותערוכה חדשה (צילום: מוזיאון הרמן שטרוק)

כריכיה נדירה בת 120 שנה

כעת, במסגרת שיפור ושידרוג מוזאוני חיפה המוזיאון יציג תערוכת קבע חדשה של האמן והתחדש בכריכיה נדירה בת 120 שנה תרומת עזריקם ואורה הוברמן.

"רוח וחומר"

התערוכה החדשה "רוח וחומר", באוצרותה של לימור לימור אלפרן זרד, תוצג בקומתו הראשונה של המוזיאון, תוקדש לאמן ותציג מבחר מגוון עבודות מתוך אוסף המוזיאון ומכל תקופות יצירתו. בנוסף, תאפשר התערוכה הצצה להוויי החיים שאפיין את ביתו באמצעות תצוגה של מבחר פרטי ריהוט וחפצים אישיים של האמן.

פתיחה מחודשת ותערוכה חדשה (צילום: מוזיאון הרמן שטרוק)

התערוכה משקפת את התמקדותו של שטרוק בדיוקנאות ובתיאורי נוף. התצוגה כוללת דיוקנאות של אנשי מדע ורוח מהתרבות היהודית והעולמית, אלבום המתאר שבויי מלחמה מימי מלחמת העולם הראשונה, הדפסי נופים ממסעותיו בארץ ובעולם, ועוד. לעומת הדיוקנאות, המתאפיינים במבט הבוחן מקרוב ובפרטנות את דקויות המבע, תיאורי הנוף מתאפיינים בתיאור פנורמי יותר, במבט מרחוק, בקווים עדינים ומאופקים ולעיתים ברוח פסטורלית. מכלול זה משקף את נטייתו של האמן ליצור את עבודותיו בעקבות מפגש ישיר עם מציאות החיים שסביבו.

פתיחה מחודשת ותערוכה חדשה (צילום: מוזיאון הרמן שטרוק)

בקומה העליונה של המוזיאון תוצג ה"כריכיה כמו פעם" תרומת עזריקם ואורה הוברמן:
בשנת 1922 ,הגשים יעקב הוברמן פעיל "פועלי ציון בוורשה" את חלומו כשעלה לישראל, התיישב בחיפה ופתח בית דפוס וכריכיה. לאחר שהתבסס העלה את הוריו ושבעה מאחיו ארצה, ולכולם עזר לפתוח כריכיות ובתי דפוס בחיפה ובתל אביב. שני אחיו שנשארו בפולין, נספו בשואה.

"קידמה"

העסק, שנקרא "קידמה", התרחב ופרנס מספר משפחות. בשלהי שלטון המנדט הבריטי אולץ יעקב לפנות את העסק לטובת הקמת משרדי הבולשת הבריטית. רק ב–1948 ,עם הקמת המדינה, שוקמה הכריכיה. זמן קצר לאחר מכן נפטר יעקב. בנו הצעיר, עזריקם הוברמן, שזה עתה השתחרר משירותו בפלמ"ח בחטיבת הראל, ירש את העסק והמשיך לנהלו. הכריכיה פעלה ברחוב יפו 44 בחיפה במשך 53 שנים עד יציאתו של עזריקם לגמלאות. אבל בכך לא תם סיפורה! מתוך רצון לשמר את אומנות הכריכה ומורשת המשפחה הועברה הכריכיה בשלמותה ועוצבה ופעלה כמוזיאון משפחתי בגליל
. עזריקם ואורה הוברמן וילדיהם החליטו לתרום את הכריכיה ולאחר כמאה שנה מיום היווסדה נמצא לה בית חדש . הכריכייה תשוב לחיים במוזיאון הרמן שטרוק והיא תשמש בני נוער וציבור רחב בסדנאות ייחודיות בתחום מיוחד זה.

פתיחה מחודשת ותערוכה חדשה (צילום: מוזיאון הרמן שטרוק)
פתוח בכל ימי השבוע ללא תשלום – בשבת סגור

מוזיאון הרמן שטרוק יפעל מעתה ללא תשלום בכל ימי השבוע, ויהיה סגור בימי שבת.
במוזיאוני חיפה שמו דגש על הידוק הקשר עם תושבי השכונה כך שיוכלו לבקר בו ולקחת חלק בפעילויות המוצעות בו.

מוזיאון הרמן שטרוק
רחוב ארלוזורוב 23, חיפה 

הגיבו כאן לכתבה