מחאת החקלאים בשיתוף מועצה אזורית חוף הכרמל | 1/8/21 צומת פורדיס 17:00

מחאת החקלאים בצומת פרדיס (צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)
היום (א’ 01/08/21) בשעה 17:00, בצומת פורדיס, תתקיים מחאה המאורגנת יחד מועצת חוף הכרמל עם החקלאים של האזור, כנגד הרפורמה החקלאית עליה הכריזו שר האוצר ושר החקלאות.

מהי רפורמת החקלאים?

ביום שני הקרוב (ב’ 02/08/21) צפויה ועדת הכלכלה לקיים דיון מהיר שיעסוק ברפורמה המתוכננת בענף החקלאות. הרפורמה, עליה הכריזו שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר, מטרתה העיקרית להגדיל את התחרות בענף באמצעות פתיחת שוק הפירות והירקות לייבוא וביטול התכנון בענף הביצים. כל זאת במסגרת השינויים המבניים הנלווים לחוק התקציב לשנים 2021-2022.

בבקשה לקיום הדיון בנושא הרפורמה מסבירים חברי הכנסת, כי מדובר ברפורמת ענק שיהיו לה משמעויות מרחיקות לכת, בנוסף לנזק כלכלי ומקצועי בלתי הפיך לחקלאות המקומית, השפעות שליליות לטווח הארוך על ביטחון המדינה, על הפריסה הדמוגרפית ועל ביטחון המזון.

לפי הרפורמה, הגדלת הייבוא של פירות, ירקות וביצים תתאפשר באמצעות ביטול מכסים לפי מתווה הדרגתי על פני חמש שנים וביטול מיידי של מכסים במוצרים כמו ביצים, אבוקדו, שום ועוד רבים. במקביל, תצומצם הרגולציה לייבוא פירות וירקות באמצעות אימוץ תקן אירופאי. בנוסף לכך, הרפורמה מציעה שינוי של מבנה תמיכת המדינה בחקלאות מתמיכה עקיפה לתמיכה ישירה.

בעקבות הכרזת הרפורמה ולקראת הדיון, בשבוע האחרון נעשו מחאות רבות של חקלאים מקומיים הקוראים לביטול הרפורמה, בשל הסכנה בפגיעה בתוצרת המקומית וטוענים כי המחיר היקר הינו בשל התיווך בין החקלאים לרשתות השיווק וששם בעצם נעוצה הבעיה.

חקלאים במחאה בצומת פרדיס ( צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)
מחאת החקלאים בצומת פרדיס ( צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)

היום (א’ 01/08/21) בשעה זו (17:00) בצומת פורדיס מתקיימת מחאה של חקלאי האזור בשיתוף מועצת חוף הכרמל לקראת הדיון אשר יתרחש מחר (ב’ 02/08/21) בנוגע לרפורמת החקלאים.

המחאה תימשך כשעתיים באישור וליווי משטרת ישראל

אסיף איזק - ראש המועצה האזורית חוף כרמל (צילום - ירון כרמי)
אסיף איזק – ראש המועצה האזורית חוף כרמל (צילום – ירון כרמי)

אסיף איזק, ראש מועצת חוף הכרמל, מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

לא ניתן לשר האוצר לפגוע בחקלאות הישראלית. החקלאים והחקלאיות שלנו מגדלים תוצרת טרייה ובריאה עבור כולנו, ומי שעושק את האזרחים הן רשתות השיווק. החקלאות הישראלית היא הפתרון, ולא הבעיה. הבעיה היא פערי התיווך שיצרו רשתות השיווק. בשנתיים האחרונות, לאור מגפת הקורונה, נחשפנו כולנו לחשיבות של העצמאות התזונתית שלנו לחוסן של מדינת ישראל – אין תחליף ליכולת שלנו לגדל את הירקות והפירות שלנו לעצמנו, בעצמנו. נילחם בכל דרך אפשרית!
מחאת החקלאים בצומת פרדיס (צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)
מחאת החקלאים בצומת פרדיס (צילום: דוברות מועצה אזורית חוף הכרמל)
מחאת החקלאים בצומת פרדיס (צילום: מוטי מזרחי)
מחאת החקלאים בצומת פרדיס (צילום: מוטי מזרחי)


הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רמי אמר/ה

  החקלאים טועים בהתנגדות לרפורמה! הם צריכים לקבל אותה כי היא תשרת אותם, ובמקום להתנגד הם צריכים לדרוש, לכוון ולנווט את המהלך כך שהם יהיו אלו שיצאו ממנו נשכרים.

 2. דליה אמר/ה

  אם זכרוני אינו מטענה החלק הארי של בני הדור הצעיר בחר בשמאל וזה מה שקבלתם. רציתם להראות “נאורים וסחי” וקיבלתם ממשלת קרקס עלובה .

 3. ניר אמר/ה

  חייבים לעמוד לצד החקלאים! הם שומרים על הביטחון התזונתי של העם שלנו, נאבקים שנים בשחית הענף שלהם ולא עושים מזה רעש כמו כל סקטור אחר, הם תורמים לויסות מחירי השוק ואפילו דואגים שלי ולך יהיו שטחים פתוחים לאורך המדינה!
  חייבים לתמוך בחקלאים במאבק הצודק הזה – כי זה המאבק של כולנו!

 4. ניר אמר/ה

  החקלאים מספקים לכולנו ביטחון תזונתי, הם מווסתים את מחירי השוק המטורפים ומתמודדים בשקט עם כל הקשיים וההתייקרות בענף בלי לעשות רעש. סביב תעשיית החקלאות נהנהים עוד עשרות מפעלים ועשרות אלפי עובדים מתעסוקה. ואפילו אל תשכחו שאיפה שלא יהיה שדה של חקלאי יהיה עוד גוש בטון שמכער את הנוף.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חדשות חיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו