עמרי ניצן ז”ל | המנהל האמנותי ובמאי תיאטרון חיפה לשעבר עמרי ניצן הלך לעולמו בגיל 71 לאחר מאבק במחלת הסרטן

הבמאי והמנהל האמנותי עמרי ניצן ז"ל (צילום: האתר הרישמי עמרי ניצן).

עמרי ניצן ז”ל היה הבמאי והמנהל האמנותי של תאטרון חיפה בין השנים 1980-1985

אבל גדול ירד היום (שבת, 24/07/21) על עולם התרבות החיפאי והישראלי עם היוודע דבר מותו של המנהל האמנותי ובמאי תיאטרון חיפה לשעבר עמרי ניצן, מאנשי התיאטרון המרכזיים והבולטים של העיר חיפה ובכלל מדינת ישראל ומי שבמהלך הקריירה הענפה שלו היה גם בין השנים 1985 – 1980 המנהל האמנותי של תיאטרון חיפה הלך לעולמו היום (שבת, 24/07/21) בגיל 71 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.

ניצן שימש שנים רבות כמנהל האמנותי של תיאטרון “הבימה” ו”הקאמרי” ושנים רבות היה מנהלו של “פסטיבל ישראל”. ניצן, עיצב את חווית התיאטרון לדורות של ישראלים, ביים הצגות רבות ומוערכות. ארונו של ניצן יוצב ביום שני הקרוב (26/07/21) לפני הצהריים יונח ארונו ב”אולם רובינא” בתיאטרון “הבימה” והלווייתו תתקיים ביום שני בקרית שאול.

עמרי ניצן ז”ל נחשב שנים רבות לאחד מאנשי התיאטרון והתרבות הבולטים והמרכזיים בישראל.
נולד בתל אביב בשנת 1950 ואת ההצגה הראשונה שלו, “אמיל והבלשים” ביים כבר בגיל 10. בתיכון הוא הקים תיאטרון עם חובבים צעירים נוספים שנקרא “להקת הזמן” והם העלו יחדיו שלל הצגות.

אחרי שירותו הצבאי בלהקת פיקוד מרכז הוא נסע ללמוד בימוי בלונדון. כשחזר ארצה החל לביים בתיאטרון “הבימה” והפך לאחד מבמאי הבית של התיאטרון.

בשנת 1980 מונה למנהל האמנותי של תיאטרון חיפה ביחד עם נעם סמל, הייתה זאת תקופת שיא לתיאטרון חיפה שבה עלו הצגות מקוריות וידועות כמו “גטו”, “נפש יהודי” של יהושע סובול, “מחכים לגודו” של בקט ועוד הצגות רבות. בשנת 1985 הוא עבר לנהל אמנותית את תיאטרון הבימה, תפקיד אותו ביצע במשך שש שנים במהלכן ביים הצגות מצליחות כמו “מעגל הקיר הקווקזי”, “משרתם של שני אדונים” ועוד. כמה שנים אחרי, ב-1991, נבחר לכהן כמנהל האמנותי של “פסטיבל ישראל”.

החל משנת 1993 ועד 2019 שימש ניצן כמנהל האמנותי של תיאטרון הקאמרי, אולי התפקיד הכי מזוהה שלו בקריירה הענפה שלו בעולם התיאטרון המקומי. בשנים האחרונות חזר לביים בתיאטרון הבימה, וכאמור ביום שני הקרוב היה אמור להתחיל חזרות להצגה חדשה בבימויו. ניצן, הותיר אחריו את אלמנתו רינה ניצן וארבעה ילדים.

עמרי ניצן היה איש תיאטרון מבריק, יוצר נדיר, בעל דמיון סוחף ומפתיע. זהו אובדן מלא כאב והוא יחסר לעולם התרבות ולתיאטרון הישראלי מאוד. התרבות הישראלית איבדה במאי נהדר ומנהל אמנותי בעל חזון ואדם מקסים, “חי פה” תאגיד החדשות משתתף באבלה של משפחת ניצן, יהי זיכרו ברוך !

ניצה בן צבי מנכ”לית תאטרון חיפה מסרה לחי פה תאגיד החדשות:

עצב גדול גדול… מוקדם מדי. עמרי ניצן, מי ששימש כמנהלו האמנותי של תיאטרון חיפה ובמאי תאטרון חיפה , בשנים 1980-1985, הלך הבוקר לעולמו לאחר מחלה קשה.
עמרי ייזכר כמי שבתקופתו העלה התיאטרון מחזות רבים שהפכו לנכסי צאן ברזל של התיאטרון הישראלי. ביניהם: גטו, נפש יהודי, פלשתינאית, מחכים לגודו, מהומה רבה על לא דבר (אותה גם ביים) ועוד ועוד. בתקופתו תיאטרון חיפה השתתף בפסטיבלים היוקרתיים ביותר בעולם ביניהם : פסטיבל ברלין, פסטיבל אדינבורו ועוד.
יהי זכרו ברוך
הבמאי והמנהל האמנותי עמרי ניצן ז"ל (צילום: אבישי טייכר).
הבמאי והמנהל האמנותי עמרי ניצן ז”ל (צילום: אבישי טייכר).
הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  הכרתי אותו כמנהל האמנותי של תיאטרון חיפה. היה מבריק. יוצר נדיר. בעל דמיון סוחף ומפציע. זהו אובדן קשה. אני פונה דרך אתר חי פה לניצה בן צבי ,מנכ”לית תיאטרון חיפה לקרוא לתיאטרון חיפה על שם עמרי ניצן ז”ל.

 2. אילנה+טובים אמר/ה

  בתקופה הזאת שעמרי ניצן ונועם סמל ניהלו את התיאטרון , התיאטרון היה בשיא פריחתו ושימש כבית שני שלי. זכיתי לצפות בכל ההצגות שהם העלו. יהי זכרו של עמרי ניצן ברוך.

 3. יעלה אמר/ה

  היה אדם אדיב וצנוע. דיבר עם כל אחד בגובה העיניים. היה לו חוש לבחירת הצגות מוצלחות שהקהל יאהב. תנחומים למשפחתו.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור אישים בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו