קליש אולי הפסידה, אבל חיפה נחלה תבוסה | פרשנות | ד"ר יריב שגיא

הסכנה למועצה לעומתית מרחפת מעל מועצת העיר חיפה למין תחילת הקדנציה. הדחת הסגנים ביום א' האחרון מבטאת לא רק את התגשמותה של אותה נבואה, אלא מעידה גם על סופה של מערכת יחסי האמון בין ראש העיר וחברי המועצה. ראש העיר, מצידה, ממשיכה להתנהל כמעט כרגיל. למעלה מכך, נראה שהיא סוף סוף קיבלה רשמית את התפקיד היחיד בו הצטיינה כפוליטיקאית – אופוזיציה. כעת לא רק שתוכל להמשיך ולנהל קו אנטי-ממסדי כלפי פנים וכלפי חוץ, אלא שכעת תוכל לעשות זאת בצירוף סמכויותיה הנרחבות כראש עיר בדעת מיעוט. אם התמונה הזו לא תשתנה, אזי סביר להניח שלא נראה עוד זליגה דרמטית של חברי מועצה לצידה. זאת מכיוון שאף אחד מהם לא ירצה להזדהות עם ראש עיר מהאופוזיציה.

קדושה מעונה או אדריכלית הכישלון?

מבחינה פוליטית מדובר אמנם בהישג משמעותי עבור חברי המועצה. אך מבחינה טכנית מעיד המצב החדש על הטיה מסוימת בלבד של מאזני העוצמה לטובת חברי המועצה של מועצת השינוי. רוב הכוח והסמכות עדיין רחוקים מהם מאוד. לאור זאת, יכולותיה של ראש העיר במועצה אכן נפגעו, וזהו אינו דבר של מה בכך, אבל יכולותיה המשפטיות, השליטה בערוצי התקשורת העירוניים ובעיקר היכולת להפעיל את כל הפקידות העירונית באופן ישיר עדיין נמצאים כולם בידיה. גם בל נשכח שחברי המועצה הם מתנדבים ואפילו במקרה בו ימונו מתוכם סגני ראש עיר חדשים בשכר, הרי שהדבר היחיד המובטח להם בעבודתם הציבורית היא מלחמת התשה עם ראש העיר. לאור זאת, מוקדם להספיד את הקדנציה של צוק וקליש, ובוודאי שמוקדם לחגוג שינויי מגמה בחיפה.

המצוקה שהפכה את צוק מסגן ראש עיר לאפוטרופוס העיר

דיון ההדחה המביך לא שודר על ידי עיריית חיפה בשידור חי, עובדה שהשאירה את הבמה לשידור המיוחד והבלעדי של חי פֹּה. נראה שמבחינת ראש העיר יש גבול דק מאוד בין שקיפות למציצנות. לאור זאת היא גם לא טרחה לכבד את מלוא הישיבה בנוכחותה. במקום זאת היא בחרה להצהיר הצהרה קצרה ורצופת סיסמאות, ומיד אחר כך יצאה מהאולם לקול מחאותיהם של חברי המעוצה.

את הדיון המשיך באופן טבעי לחלוטין נחשון צוק סגנה. דומה שהופעתה השקופה של ראש העיר שימשה עבורו לא יותר ממופע חימום צונן. מדובר לדעתי בעוד עדות מצערת לאופן לפיו מתנהלת הנהגת העיר בכל תחום. הנוכחות האוטומטית של צוק כמעט בכל נושא, מסגרת ותמונת יח"צ מעולם לא הייתה בולטת ומשמעותית כל כך. מדובר במצב אבסורדי בו יש לראש העיר מעין אפוטרופוס הנושא באחריות מלאה לשיח עם התושבים ואשר עיקר תפקידו הוא במניעת מופעים מביכים של ראש העיר. ואם זהו המצב הרי שמאמצי מועצת השינוי המתמקדים כיום בראש העיר קליש מפספסים למעשה חצי מהמטרה.


ואיזה מסכנים העובדים

חלק מעובדי עיריית חיפה ישמחו בוודאי לאור תוצאות הדיון שהתקיים לקראת מוצאי תשעה באב. אך התחושה אצל אחרים בוודאי אינה קלה. רבים מהם צפויים להתנהל מעתה במציאות בעייתית, בה יש לעיר שתי הנהלות המסוכסכות זו עם זו. התוצאה עשויה להקשות מאוד על ארגון גדול כמו עירייה הסובל גם כך מהיעדר מנהיגות כבר לאורך שנים. המצב החדש זה מזמין מחנאות, קונפליקטים וחשדנות מובנית ביחס לכל מהלך.

גם המציאות של מנכל העירייה הולכת להיות מורכבת מעט יותר. הרי הוא מהווה מינוי אישי של ראש העיר כמשרת אמון, אז כיצד יתפקד עתה כאשר ראש העיר עצמה אינה נהנית מאמון המועצה?

אך הסוגיה המעניינת ביותר נוגעת במנהלת 2030. אותה "עירייה זוטא" שהקימה לעצמה ראש העיר תצטרך כעת להוכיח מעל בימת המועצה שהיא שווה את מליוני השקלים בשנה שהיא עולה למשלם המסים החיפאי. זה צפוי להיות מרתק במיוחד לאור העובדה שהרזומה של צביר היועצים אינו מרשים בלשון המעטה.

ישיבת מועצת השינוי - הדחת הסגנים 18/7/21 (צילום מסך: חי פה)
ישיבת מועצת השינוי – הדחת הסגנים 18/7/21 (צילום מסך: חי פה)

מלחמות כמו חול ואין מה לאכול…

אז לאן מתקדמים מפה?
התשובה המצערת היא שלא ברור.

מעולם לא היה מצב כזה בחיפה או בעיר גדולה דומה. התרחיש האופטימי ביותר הוא שקודם יהיה רע יותר לפני שיהיה טוב. יכול מאוד להיות שמועצת השינוי תבחר לעשות כמה מהלכים מתבקשים ודחופים, כמו מינוי סגנים וריענון מינויים בוועדות העירוניות ובחברות ובתאגידים העירוניים, דבר שיוביל ליכולת מוגברת בהשפעה על ניהול ענייני העיר. אבל על מנת שכל זה יתנהל בצורה המיטיבה עם התושבים עדיין צריך סמכויות משמעותיות ומשילות סבירה אותן יכולה לאפשר רק ראש העיר – וזה לא יקרה בקרוב.

לאור כל זאת נותר רק לשאול: "אז מי מחזיק כעת את ההגה בעיר חיפה?"

27 תגובות
 1. מאי אמר/ה

  זו לא פעם ראשונה שהכיסא ריק, ואילו נחשון הוא זה שמנהל את הכול – "תרתי משמע"

 2. שרון אמר/ה

  היכן שרת הפנים בתמונה העגומה הזו הרי אין עוררין שהעיריה לא מתפקדת עם ראשת העיר או בלי ראשת העיר

 3. גילי אמר/ה

  למה לא מפטרים אותה מגבוה? אין אפשרות לפטר ראש עיר בלי ראש שאינו מתפקד?

 4. חמשושלייקס אמר/ה

  מה יעשה ניר שובר? כסאות על חוף הים וקרם שיזוף?

 5. חמשושלייקס אמר/ה

  יש שניים שחייבים לשנס מתניים – שרית והאן, אבל גם הם נרדמו במשמרות המהפיכה במקום לעבות את רשימות התומכים

 6. דינה אמר/ה

  איך זה קורה שהעיר הזו לא מצליחה להצמיח ראש עיר מוצלח שימנף את הפוטנציאל של העיר הזאת?
  לא פלא שהרבה צעירים בורחים מפה.

 7. חמשושלייקס אמר/ה

  הפיצול הסיעתי הוא בעוכרי העיר ולא ראש עיר כושל. כאשר לא מצליחים לגבש קבוצה גדולה- הכשלון ברור מראש. חיפה וסיעות המועצה זה ראי המדינה – פיצול, מחנאות וכו'. לכן כל ראש מיועד יכשל, כי השמיכה קצרה בכל מקרה, ואי אפשר לחלק טלאים לסיעות.

 8. ראו חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  הפיצול הסיעתי הוא בעוכרי העיר ולא ראש עיר כושל. כאשר לא מצליחים לגבש קבוצה גדולה- הכשלון ברור מראש. חיפה וסיעות המועצה זה ראי המדינה – פיצול, מחנאות וכו'. לכן כל ראש מיועד יכשל, כי השמיכה קצרה בכל מקרה, ואי אפשר לחלק טלאים לסיעות.

 9. דב אמר/ה

  אני לא מבין ומתמצא בכל הפוליטיקה הזאת.אין לי דבר וחצי דבר נגד אף אחד,אבל בסופו של יום יש פה עיר שצריך לנהל לפתח ולקדם עם פוטנציאל אדיר שתמסמס כל פעם מחדש.הארנוננ בחיפה היא לא מהזולות במדינה תושבי העיר ראויים להרבה יותר ממה שהם מקבלים.עצוב היה לראות לא מזמן שאנו מקום שלישי בהגירה השלילית ,זוהי האינדיקציה הכי טובה למצב העיר.אני ותושבי העיר מקווים שיבוא שינוי במהרה לטבה,אחרת אנחנו נמשיך לרדת כל הזמן ומי יודע לאן נגיע בסופו של יום.

 10. מיכאל אמר/ה

  בלבולי מח !! קליש היא כישלון ענק שלנו, בוחריה, נפלנו איתה חזק מגובה רב, גובה הציפיות ממנה. בסופו של דבר, התגלתה כפוליטיקאית אפורה, חסרת מעוף, חסרת יכולות של מנהיגה, לא מתאימה. מחכים בכליון עניים לסילוקה

 11. אלכסי אמר/ה

  אם תרימו את גג עיריית חיפה ותציצו פנימה,תמצאו ריקבון אחד גדול !
  העיר מוזנחת,לא מתפקדת ,פרויקטים לא מתקדמים,כבישים לא מטופלים מלא מהמורות במפרץ בקרית חיים ובחיפה!
  שדה התעופה מושבת ,תשתיות נמל המפרץ משבשות את החיים,ולא עושים שום דבר בנדון!!
  צריך להחליף את חברי עירייה מהראשון עד האחרון !רק אנשים צעירים. עלי חזון ומעוף (ולא מושחתים)יכולים להעיף את העיר הזאת קדימה!

 12. רמי אמר/ה

  יש לנו מועמד ראוי לראש העיר, ולא צריך לחפש רחוק, מידהו שלא מכיר ולא יודע אותה ושיקח לו שנים ללמוד אותה…
  אביהו האן כאן כבר שנים, הוא צמח בעיר, מכיר כל אבן ופינה, נלחם למען התושבים בכל תחום, מעורב בהרבה תחומים שהעיר מתמודדת עימם, יש לו רעיונות והוא מנסה לקדם שינויים למרות שהוא באופוזציה. טץאביהו האן, היחיד שמכיר לפני ולפנים ויכול לעשות לעיר רק טוב!!!

 13. אייל אמר/ה

  לצערי עיריית חיפה היא אחת הסיבות הגדולות לכשלון העיר חיפה. ניהולית, חינוכית, מבחינת נקיון, בטחון פנים ועוד.
  את שורשי המצב אפשר למצוא דווקא אצל יהב, שקיבל עירייה של 3,000 עובדים וניפח אותה לעירייה של 4,500 עובדים.
  כל פעם שנדרש להסכמי קואליציה עירונית דאג לרפד עוד אגפים חסרי תכלית או את יפה נוף בקרובי משפחה, מקורבים ומקןרבי המקורבים. אנשים כושלים כמו דוברו המורשע, המשיכו למוטט את הניהול העירוני כדי להכניעו ולהכפיפו לצרכים פוליטיים צרים. עובדי העירייה עצמם התהלכו בתחושה שאסור לדבר או להציע, שכן המאפיונה תגרום לסילוקם.
  כל חטאה של קליש, שבלית ברירה, אחרי שביתה פרועה בשבוע הראשון לכניסתה כדי "להראות לה מה זה" ניסתה לאמץ לבסוף טקטיקות דומות ליהב. להכניס את אנשיה, לנפח את העירייה באנשיה (מנהלת 2030), לשפוך עשרות מליוני ש"ח לתעמולה ריקה (בדיוק כמו יהב, כולל שילוט החוצות הבלתי פוסק, בניצול הקורונה). קליש הפכה ליהב, ולחברי המועצה שקיוו לדף חדש ועירייה מתפקדת, התברר שעיריית חיפה שוב לוקחת הלוואות לכיסוי גרעונות הענק (כמו אצל יהב), מזיזה תקציבים בשמיכה הקצרה מאגף לאגף, לא מסוגלת לתת שירות נורמלי, מבטלת את סיירת הבטחון ומזיקה עוד יותר לבטחון הפנים בעיר, מבטלת ארועים מנופחי תקציב עבור אחרים מנופחי תקציב עוד יותר. מעל הכל, עיריית חיפה לא עברה כל שינוי ושידוד, לא עברה התייעלות, הארנונה לא מספיקה להם, צריך עוד ועוד. 2000 גמלאי העיריה עם פנסיות ענקיות שעולות מעל 300 מליון שקל, כמו תקציב שלם של עירייה בקריות.
  מאסנו בעיריית חיפה. אביהו האן, או שרית גולן, או עינת קליש, או מיכי אלפר, או דוד עציוני, או מנדי זלצמן, או יונה יהב, כל אלו לא יוכלו לעשות את הצעדים החשובים המתבקשים כי הם יהיו תלויים בקואליציה. לכן הגיע הזמן לועדה קרואה שתבצע הבראה בעיריית חיפה. הקמה מחדש של עירייה מתפקדת, השקעה בחינוך תרבות שיטור נקיון וייעול שירות לאזרחים, במקום בדוברות, גימיקים, מנהלת 2030 ההזויה ואגפים כפולים ללא צורך ומנהל הנדסה הרסני ולא מתפקד.
  את 200 עובדי העירייה שנקלטו בתקופת קליש בשלוש השנים האחרונות יש לשלוח עם כל הצער, ללשכת התעסוקה להסבה. את הקודמים להם, להוציא לפנסיה מוקדמת, ולהביא מנהלים מקצועיים בלי עשרה מזכירות, בלי חמישה דוברים, בלי שלושה יועצים. הגיע זמן לעירייה יעילה קטנה וזריזה כדי להוריד את גרעונות העתק שיהב יצר כאן. מיידית.

 14. אייל אמר/ה

  לאחר שהסברתי את בעיית העיר שנקראת "עיריית חיפה" הנה הדרישות לראש העיר הבא, בתור הצעת עבודה:
  לעיריית חיפה דרוש/ה ראש עיר.
  דרישות:
  גיל 45-50
  א. תואר ראשון / שני במנהל עסקים בדגש על נסיון בהבראת חברות גדולות (1000 איש ומעלה). רצוי בחברות טכנולוגיה תחרותיות, עם יכולת לאמץ פתרונות טכנולוגיים כדי להפחית כח אדם ובירוקרטיה עירונית.
  ב. נסיון בביצוע הבראה הכולל פיטורי 200 עובדי אגפי עיריית חיפה בכל אחת מהשנים 2023-2028 וקיצוץ אגפים לטובת סגירת גרעון ענק
  ג. רצוי מאד בעל נסיון נלווה בטחוני, על מנת לתאם עם משטרת ישראל כח שיטור עירוני בעל סמכויות רחבות.
  ד. בעל יכולת להצעיד את חיפה לגידול מהיר באוכלוסיה, בתיירות,
  ה. בעל קשרים פוליטיים / כלכליים / נסיון בינלאומי להבאת השקעות גדולות בתשתיות: אישור ומימון הקמת קו כרמלית 2, הקמת מרינה בבת גלים, מינהור רכבת ישראל בין חוף הכרמל לקרית הממשלה.
  ו. אימוץ מדיניות אפס סובלנות בחוקי עזר ואכיפה מוחלטת על מנת להחזיר בטחון, שקט ונקיון לרחובות העיר.
  ז. הפסקת עסקנות מגזרית ודרישה לרשימות על-מגזריות ובניית קואליציה א-מגזרית אלא על עקרונות ניהול העיר.

 15. דוד אמר/ה

  כך רואים את השחיתות אצל חברי המועצה בהתגלמותה)פרצופו האמיתי של חבר מועצית העיר) יעשו הכל על מנת לשלוט בכסף והתנהלות העירייה , לא יתנו לקליש מנוחה ולא יקדמו את העיר לשום מקום כפי שעשו שנים על גהי שנים , נמאם מכל המושחתים האילו , אזרחי העיר רצו שינוי, ונתנו לקליש את המפתחות , כמובן לעסקנים של העיר זה לא מתאים, בושה לעם ישראל עם כאילו פוליטיאים, עדיף לא לשלם ארנונה אולי כך ילכו ויעפו לנו מהעניים כל המושחתים,בא להקיא מכל מה שקורה בעחר הזו , אפילו הירוקים כבר חלודים

 16. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום שרון, משרד הפנים לאורך שניםצארוכות אינו ממלא תפקיד משמעותי בהתרחשויות פוליטיות ברשויות המקומיות כל עוד אין משהו פלילי או פגיעה בניהול הכלכלי המסכן את הקופה הציבורית. דעת הקהל אינה מעניינת אותו כהוא זה.

 17. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום דינה, האמירה שלך מאוד חשוב והמצב דומה גם ברשויות אחרות. זה לא שאין חומר אנושי מצוין בחיפה, פשוט אנשים נדחים מהפוליטיקה במקום להבין שמדובר בתחום החשוב ביותר בחברה.
  וכידוע, מנהיגות זקוקה לאומץ ולחזון, ובאין חזון יפרע עם…

 18. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום דב, לא נותר לי אלא להסכים איתך..

 19. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אייל, בדרישות התפקיד שכחת לציין, כושר מנהיגות, יכולת לעורר השראה, קשוב, יצירתי, גמישות וסתגלנות מחשבתית ואומץ. את כל השאר הייתי מגדיר כ"יתרון".

 20. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום דוד, מכיוון שקליש לא עשתה כמעט דבר עבור העיר אז קשה לי להתמודד עם רשימת הדברים שלך. טוב שחברי המועצה מוציאים את הכביסה המלוכלכלת של ניהול העיר החוצה. כי חיפה דועכת בכל המדדים.

 21. מייק אמר/ה

  וועדה קרואה בראשות עמרם מצנע, בעל ניסיון בראשות העיר חיפה, שהוכיח את יכולותיו בניהול העיר ירוחם בשעת משבר. אז מה אם הוא בן 75 ???

 22. חיפה-אלופה בראשי ערים חלשים אמר/ה

  נכבד את ראשי הערים שנפטרו ולא נזכיר אותם בהקשר הזה אבל ממצנע דרך יהב ועד קאליש ,כאילו בחרנו בפינצטה ראשי ערים חלשים,וזה עוד בלשון המעטה, שלא מצליחים פעם אחר פעם להפריט מחלקות בעירייה,לבצע התייעלויות ולהפחית ארנונה לתושבים סוף סוף,לחדש שכונות בהתחדשות עירונית(חוץ מכמה מבנים בברל ואחד בנווה דוד והבטחות עד השמיים איפה ראיתם פה התחדשות עירונית,בשכונות החוף העלובות מחכים לזה 30שנה כבר),לייצר מקומות תעסוקה,להשאיר צעירים בעיר,איך מתוך עיר של 270,000 אין מישהו שיכול לאזן את העיר הזו שלא להגיד לשפר…מהביצה המקומית הפוליטית כנראה לא תבוא הישועה אבל אולי מבחוץ- ילידי חיפה,אנשי עסקים חפים מאינטרסים או יזמים בנשמה שפחות מעניין אותם המשכורת העירונית או העמדה ובאמת חשובים להם העיר והתושבים

 23. נסן אמר/ה

  על מה המאבק ? מה ומי מייצג כל צד ?

 24. דר אמר/ה

  יאללה, שיהיו כבר בחירות
  תמיד התגאתי להיות חיפאית, וקליש הורסת לנו את כל הרפוטציה.

 25. למגיב לפני אמר/ה

  חברי המועצה מכל הקשת מנסים להציל את עיריית חיפה משנתיים וחצי של ניהול כושל שקורס בכל התחומים.
  נקיון. בטחון. חינוך. כלכלה. מנהל תקין. פיתוח תשתיות. פסטיבלים.
  הכל נעצר קרס או בוטל.
  כל הכבוד להם על היוזמה והנחישות.
  הם מקדישים מזמנם כדי לנסות לעשות סדר.

 26. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  הפעם המאמר של יריב שגוי, מן הכותרת ומטה. חיפה לא תפסיד אלא תפסיק להפסיד. משמע – תרויח. ומועצה לעומתית במקרה זה איננה "סכנה" כפי שכותב יריב, אלא תקוה לשינוי, וניצחון לדמוקרטיה.

 27. שוקי אמר/ה

  צריך להכריח אותה להכריז על ניבצרות ואז המפתחות חוזרים לידים של המועצת העיר ולבחירות חדשות.
  רק הפגנות המוניות ועיקביות,שידרשו ממנה להתפטר,יזעזעו אותה.
  היא יודעת שהיא על קרח דק,ונקווה שתסיק את המסקנות.

לא ניתן להגיב