חזירים בחיפה – האם הם עלולים להעביר מחלות והאם אתם בכלל מודעים לסיכון בגנים הציבוריים? | ראיונות עם ד"ר רוני קניג ויאיר לוריא

חזיר בר משתין בברכה בגן שמואל ותינוק נוגע במים ומכניס יד לפה…
כך מתחיל אחד מהתרחישים (הרבים), שעלולים להסתיים בתחלואה קשה ממחלה זואונוטית, כאשר חיות בר מתבססות במרחב העירוני…


מהן מחלות זואונוטיות?

לפי המרכז הארצי לנגיפים זואונוטיים, המונח זואונוזה הינו שם כולל למחלות זיהומיות הקיימות בבעלי חיים ומועברות לבני אדם. לרוב, דרכי העברה הן על ידי חרקים ובפרט יתושים, אך גם ע"י מכרסמים ועטלפים. קיימות גם מחלות המועברות על ידי מגע עם נוזלי גוף של חולים, או ע"י הרחת הפרשות מכרסמים. תתכן גם העברה באמצעות עירויי דם ומוצריו ואיברים מושתלים. חלק מהנגיפים הזואונוטיים קיימים בישראל וחלקם מיובאים לארץ על ידי מטיילים החוזרים מחו"ל ואינם קיימים במקור בארץ.

חזירי הבר מסתובבים על הדשאים בחיפה, על המדרכות, בגני משחקים ציבוריים ובחצרות בתים משותפים. מיותר לציין שהחזירים אינם מחוסנים. הם עושים את צרכיהם על הדשא, עליו יושבים בני האדם וגם חיות המחמד – כלבים וחתולים. הם נכנסים לבריכות מים ורוחצים בהן (בגן שמואל וביפה נוף). במידה שהחזיר השתין במקום ואתם יושבים על הדשא, אתם לא תדעו שנגעתם בהפרשות שלו. אם תינוק נגע במי הבריכה הנגועים הוא עלול לחלות. במידה שכלב רחרח ונגע בצואת חזיר בר על הדשא, עלולה להיווצר הדבקה. במידה שנדבקתם במחלה מחזיר, סביר להניח שלא תדעו שזהו המקור, מכיוון שעל פי רוב אין מי שיקשור בין הישיבה על הדשא לבין המחלה שפקדה אתכם, קל וחומר במקרה שלא הגעתם לאשפוז.

עיריית חיפה לא מפרסמת אזהרות לציבור בעניין זה.

הנה סיפור מהחוויה האישית שלי:
לילה אחד, בשנת 2018, בוצע אצלנו דילול חזירים על הדשא שליד הבית. הקבלן ירה והרג שני חזירים שהטרידו מאד את תושבי השכונה. הפגרים נשארו עד הבוקר ועובדי התברואה העמיסו אותם עם מנוף למשאית. במשך זמן רב לאחר מכן, כל מי שהלך על הדשא, קפצו עליו מאות פרעושים וקרציות (מוצצי דם) על הרגלים ועקצו אותו. כלבים לא יכלו להסתובב על הדשא בלי להתכסות בפרעושים. הסיבה היא שברגע שהחיה מתה, כל הטפילים שניזונים מהדם שלה מתפזרים ומחפשים להם נשא אחר. כאשר נחשפתי לטפילים שנותרו על הדשא (ועקצו גם אותי), רק אז הבנתי כמה טפילים יש על החיה הזאת.

עדר חזירים פשט על גן שמואל בחיפה והבריח את התושבים • נזק כבד לדשא (צילום: חי פה)
חזיר בר שותה מי ברכה בגן שמואל בחיפה (צילום: חי פה)

ראיון עם ד"ר רוני קניג:

(ד"ר רוני קניג הוא וטרינר רשות הטבע והגנים)

אילו מחלות החזירים יכולים להעביר וכיצד נוכל לשמור על עצמנו מהם?

אנחנו בודקים נוגדנים בדם של בעלי חיים כדי לראות חשיפה למחלות, זה לא אומר שהם בהכרח מעבירים אותם, סביר להניח שהם חוטפים אותם בעצמם. ויש לנו פרוייקט שבו אנחנו מבצעים את הניטור הזה בנוגע למחלות.

בנוגע לכלבת, אני יכול בינתיים להרגיע קצת ולומר שלא נתקלנו עדיין בישראל במקרים של חזיר עם כלבת. אבל המחלה שכן יש סיכוי קלוש, אך קיים, למצוא בחזיר היא מחלת העכברת, שניתן למצוא אותה גם בחיות אחרות בארץ.
(עכברת היא מחלה קשה הגורמת למגוון של תופעות וביניהן דלקת קרום המוח – ראו פירוט בסוף הכתבה י.כ.).

בשורה התחתונה חזירים יכולים להעביר מחלות שונות וכן יש אפשרות שחזיר כזה יעביר מחלות לבעלי חיים בעיקר, הרבה פחות מהאפשרות שיעביר לאדם, לפי הנתונים שנמצאים אצלנו.

ברור שחזיר אשר רובץ בתוך בריכה או מקור מים, בו בני אדם משתמשים, זה מצב שיכול להוביל להדבקה, בעיקר אם הוא משתין שם, לכן הייתי ממליץ על חיטוי או ניקוז וחיטוי של אותו מקור מים על מנת להימנע מהדבקה או זיהום.

חזירים בגן מניה שוחט במרכז הכרמל בחיפה 14/7/21 (צילום: תומר בן שימול)
חזירים בגן מניה שוחט במרכז הכרמל בחיפה 14/7/21 (צילום: תומר בן שימול)

ראיון עם דוד לוריא

(דוד לוריא היה בעבר ראש מנהל התפעול של עיריית חיפה)

דוד לוריא (צילום - ירון כרמי)
דוד לוריא (צילום – ירון כרמי)

בחודשי הקיץ החזירים עולים לחפש מים

סכנות של פגיעה באנשים, בילדים, פגיעה בחיות בית, ילדים, סכנת התנגשות, כל הדברים האלו כבר קרו. הדבר הוא שכמות החזירים גדלה בצורה כזו שפשוט אין שליטה, בטבע בדר"כ קיים איזון. יש טורף ויש נטרף והמערכת מאוזנת. ברגע שהאיזון נפגע, מה שקורה הוא שהזן של החזירים הופך להיות זן מתפרץ, מוכר על ידי רשות הטבע והגנים.

"בחודשים יולי-אוגוסט המצב מחמיר כי אין מים והחזירים עולים לחפש מים, הם יכולים לנקב את מערכות ההשקיה. אנו צפויים לראות נזקים למערכות השקיה, גינון, חצרות גם ציבוריות וגם פרטיות. אני לא המצאתי", אומר לוריא, "אנחנו אספנו נתונים על ציר הזמן במשך מספר שנים וראינו מה קורה. מזה גזרנו את הפעולות שהיה צריך לעשות".

"הדילול שעשינו היה דילול אל מול גרף שאני קראתי לו גרף נסבל. נוכחות נסבלת של חזירים שלא מהווים הפרעה לציבור והיכן שהם היוו הפרעה לציבור באופן נקודתי, בוצע הדילול. לאחר שהדילול נעצר כמות החזירים והמפגשים בין החזיר לתושבי חיפה גדלו, כל אוהבי בעלי החיות והחזירים תרמו במו ידיהם לכך שאם ייעשה דילול לפתור את הבעיה הוא יהיה מסיבי".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
חזירי חיפה משתכשכים במי הבריכה בגן ציבורי בחיפה (צילום: כרמי פרל)

אודות מחלת העכברת

(מתוך אתר משרד הבריאות)

לפטוספירוזיס, הידועה גם בשם "עכברת", היא מחלה של בעלי חיים שבה גם בני אדם עלולים להדבק.
החיידק מחולל המחלה הוא לפטוספירה (Leptospira) וקיימים 10 זנים הגורמים תחלואה.
המחלה מופיעה בטבע בבעלי חיים, כולל נברנים (חולדות ועכברים), כלבים, צאן, בקר וחזירי בר.

אופן ההדבקה

חיידק הלפטוספירה מופרש בשתן של בעל חיים חולים. החיידק שורד שבועות ואף חודשים במים ובקרקע שזוהמו. בני אדם יכולים להידבק בחיידק בחשיפה להפרשות: ממגע עם שתן המכיל את החיידק, בליעת או מגע עם מים המזוהמים בשתן, דרך פצעים או ריריות הגוף. מכיוון שההדבקה היא בחשיפה להפרשות, בעיקר לשתן, הסכנה בהדבקה בין אדם לאדם למעשה אינה קיימת.
הסיכון להדבקה מוגבר במים עומדים או כאלו הזורמים לאט.
עכברת היא מחלה תעסוקתית בעיקרה. הנחשפים אליה הם בדרך כלל וטרינרים או עובדי משק שעובדים עם בעלי חיים, ועובדים המטפלים במערכות ביוב ושפכים. עם זאת, בשנים האחרונות ישנם דיווחים על תחלואה הקשורה לתיירות במקורות מים (המכילים הפרשות בעלי חיים).

סימני מחלת העכברת

סימני מחלת העברת נעים בין מחלה א-סימפטומטית (ללא סימנים) לבין תחלואה קשה.
רוב האנשים שנחשפים לחיידק הלפטוספירה לא יפתחו כלל את מחלת העכברת. ואילו אלו שיפתחו את המחלה, יחוו בדרך כלל תסמינים קלים. מחלת עכברת קשה כוללת חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, דימום בלחמית העין, כאבי בטן, שלשולים והקאות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת.
בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולהוביל לפגיעה בכבד, אי-ספיקת כליות, דלקת קרום המוח ואי-ספיקה נשימתית.
על פי רוב, התסמינים מופיעים בין שבוע לשבועיים לאחר החשיפה לחיידק. במקרים חריגים התסמינים יכולים להופיע לאחר שלושה ימים, או עד שלושה שבועות.

אבחון מחלת העכברת

החשד למחלות העכברת עולה משילוב של תסמיני המחלה וחשיפה למקור זיהום.
ישנן בדיקות כלליות התומכות באבחנה, ואבחון מעבדתי ספציפי המאמת את האבחנה.

דרכי הטיפול במחלת העכברת

הטיפול במחלת העכברת מתבצע באמצעות אנטיביוטיקה וניתן בכדורים או דרך הווריד.
אין חובת אשפוז בכל המקרים וניתן לקבל טיפול ולהשתחרר הביתה.

שכיחות המחלה

עכברת היא מחלה כלל עולמית, אך היא שכיחה יותר באזורים טרופים וסוב-טרופיים.

עכברת בישראל

עכברת היא מחלה הידועה בבעלי חיים בישראל למעלה מעשור.
באופן היסטורי, תחלואה בבני אדם בעכברת בישראל הייתה נדירה, כחמישה עד 10 מקרים בשנה, רובם כתוצאה מהדבקה בחו"ל.

בקיץ 2018 חלה התפרצות גדולה של למעלה מ-700 חולים, שנדבקו בנחלי מים מתוקים בגליל וברמת הגולן. בקיץ 2020 אירעה התפרצות נוספת בה דווחו כ- 85 מקרים שמקור החשיפה היה רחצה בנחלי מים מתוקים בצפון הארץ.
בעלי חיים חולים בעכברת הנמצאים בקרבת הנחלים, עלולים לגרום לזיהום המים ולהדבקת המתרחצים במחלה.
משרד הבריאות קורא לציבור להיות ערני לאזהרות המתפרסמות באתר המשרד ועל ידי המשרד להגנת הסביבה, לגבי מקורות מים בהם המים אינם בטוחים לרחצה , ולפנות לרופא מטפל בעת עולה חשד, תוך יידועו את פרטי החשיפה האפשריים.הגיבו כאן לכתבה

19 תגובות
 1. מיו אמר/ה

  בחיפה יש אלפי כלבים,בעלי
  כלבים רבים אינם אוספים את צואת הכלבים,הצואה מתייבשת ומופוץ ברוח,בצואת הכלבים יש חיידקים רבים ומסוכנים,הכלבים משתינים על הדשא שם משחקים ילדים,הצואה והשתן גם מסוכנים לא פחות מאשר צואת חזירי הבר! יש יותר כלבים בחיפה מאשר חזירי בר,למה לא מטפלים במפגע זה? האם שתן וצואת כלבים אינם מסוכנים???

 2. עמיחי אמר/ה

  וכל ה"כיף "החזירי הזה כאן…הוא בגלל קאליש.

 3. חתי אמר/ה

  יופי של הפחדה.. נוספת..
  עוד בטח יש עוד הסתה זה הרי בלי סוף אצלכם
  הידעתם אפשר גם למות מאכילת בשר או להתאשפז מאכילת ביצים או עוף כי כל דבר שנמצא על האדמה יכול לחטוף זיהום או באמצעות קרציה שמעבירה מחלות אבל היי פרה שמעבירים ממדינה אחרת בחרא של עצמה מספר חודשים לא עושה סרטן רק חזירי בר שגדלו בטבע חופשי
  חנקתם אותנו עם השטויות האלה
  חוסר אכיפה ריבוי תאונות ופשע עבירות חמורות שחיטות במערכת.. הכל מתגמד מול החזיר האימתני של חיפה

 4. ריינדיר אמר/ה

  הממ… אז נגמרו כל הטיעונים האחרים, שאתם נתפסים עכשיו לטיעון ה"אולטימטיבי" העושה שימוש ציני ונלוז, באמתלת "העברת מחלות"?
  אויי וויי…. הבהלתם אותנו!
  כמה שאנחנו פוחדים עכשיו! 🤔🤥🤫
  לא התעייפתם מללעוס ולטחון את הניסיונות שלכם, העקביים, להוביל את האג'נדה הזו והכל בשם הפוליטיקה המקומית?
  להגיד לכם כמה סכנות יש בדברים שחלקכם צורך כל יום?
  ואני מדברת על אוכל מהחי!
  גורם מחלות מספר 1, בעולם.
  אבל זה "בסדר".
  אז בבקשה תעשו לנו טובה אישית, ותכבדו את האינטליגנציה של הקוראים/קוראות של עיתונכם.
  אנא.
  תודה.

 5. טלי אמר/ה

  אדון ירון חידקים ומחלות יש בכל מקום .אין מנוס.העולם הוא שלי ושלך ושל מיליוני חיות.ואין הצדקה אמיתית להפחדה שלך.

 6. אייל אמר/ה

  חזירי הבר גרמו נפילות ושבירת איברים עד אובדן הכרה וזעזוע מוח, תאונות קשות, נזק בעשרות מליוני ש' לרכוש פרטי ופחד של הציבור להסתובב בחוץ.
  אם הייתה זו כנופית בני אדם שגורמת נזקים כאלו כבר היו כתבי אישום ומאסרים. אך פעילת בעלי החיים שהתחפשה לראש עיר ונכשלה בתחפושת, לא עושה דבר כשזה חיות על ארבע.
  וגרוע מכך מגייסת להקת מצייצים קולניים שמהווים אולי פרומיל מתושבי חיפה וכופים עצמם על כל היתר הדורשים דילול מזה שנה עוד לפני הקורטנה ובטח כשהנזק ממגע בין חיות בר ובני אדם התברר לנו. אותם פרומיל צייצנים ודאי הם גם אלו המסרבים להתחסן ולהיבדק ואחראים לעוד נזקים מלבד חזירע הבר. די! די להיכנע לחבורה סהרורית זו.

 7. שני אמר/ה

  איזו מניפולציות זולות ומטומטמות.
  יש סכנה לזיהום ומחלה בכל כך הרבה דברים שאנו באים איתם במגע כל יום בחיינו.
  מספיק לעורר הפחדה בקרב הציבור שקורא את הכתבות המגמתיות שלכם.

 8. אמנון אמר/ה

  החזירים נמצאים בחיפה מעל 16 שנים.. עכשיו נזכרו לכתוב מהם גורמי הסיכון….?

 9. רני אמר/ה

  אייל, דיברת על כנופייה (ממש שלא קשור)אני אגלה לך סוד ששמו משפחות פשע, שחלק גדול מהן הם ממגזר מיעוט ידוע ותתפלא, אבל כן כן הוא שולט בחיפה ולא עושים להם כלום ואם לא תבוא להם בטוב בזוית העין הם יכסחו אותך ואת משפחתך ותתפלל להתמודד עם 1000 חזירים מאשר איתם. להזכיר לך את התבוסה שהמדינה נחלה רק לפני כחודשיים כשרובם לצערנו יצאו לרחובות והמשטרה והצבא פחדו להתמודד איתם.
  בעיית החזירים תיפתר בסוף בצורה זו או אחרת, עדיף להתרחק מהם.
  אבל הבעיה השניה שהעלית לא תיפתר לעולם… ואין לאן לברוח…

 10. אזרח אמר/ה

  כול הכבוד קאליש, הכול בזכותך!
  בבחירות הקרובות רק חזירים יצביעו לך!
  מתי כבר תעזבי ביחד עם החזיריה שלך!?

 11. חני אמר/ה

  תתבייש על ההסתה.)בינתייים מי שמעביר מחלות הוא האדם למשל קורונה ועוד(
  .חיות מדהימות עדינות באופיין וחכמות
  לא פוגעות לא בחיות ולא באנשים
  .פונה בדחיפות לעיריה- להעביר להם מקורות מים בואדיות אם יהיו להם שם מים הם ישארו שם

 12. יהודי אמיתי אמר/ה

  במקום לבלבל את המוח בחודש אלול ,הגיע הזמן שתעשו חשבון נפש ותחזרו בתשובה.לא החזירים הם הבעיה.בני האדם שעושים עבירות ולא שומרים תורה ומצוות.הם הבעיה!!!

 13. אריה ליאון אקסלרד אמר/ה

  החזירים מדשנים צמחים
  ומפיצים זרעים,
  כאשר בני אדם כורתים עצים לשווא.

 14. חזיר אמר/ה

  שפעת החזירים

 15. ברגמן א. אמר/ה

  לוריא קניג כרמי ובן שימול הפושעים שמכינים את דעת הקהל כדי לקבל גושפנקה לרצח חזירים. כל המחלות שהוזכרו הן נדירות ביותר ותאורטיות בלבד. באותה מידה ניתן לקבל אותן מחיות הבית שלכם מן הכלב ומן החתול. הכותב רופא ומבין במחלות זואונוטיות.

 16. לדלל ומיד אמר/ה

  אוי מי ישמע – "רצח חזירים". עשרים שנה מדללים חזירים ולא הייתה לכם בעיה.
  עכשיו כשהם התרבו ממאות לאלפים יש לכם בעיה עם דילול.
  טוב שאתם לא מאשימים ברצח עם.. או בטבח המוני על רקע פשעי שנאה זואולוגית
  די כבר עם הפרומיל הצעקני הזה.
  בכל סקר 80 אחוז מתושבי חיפה דורשים דילול.
  אם קליש לא דיללה היא ואנשיה ידוללו מהעירייה.
  סומך על מועצת השינוי שתעשה סדר ותדלל את המפגע שיצא משליטה

 17. יהודי אמיתי אמר/ה

  לשווק את החזירים לרוסים.ממילא הם קונים בשר חזיר במעדני רוסמן.אתם יודעים בכמה כסף מדובר?

 18. טל אמר/ה

  תודה

 19. דרור אמר/ה

  תת-רמה של הסתה. רק לפני כמה עשורים אמרו שיהודים מעבירים מחלות, זו הקונוטציה הראשונה שעולה למחשבה מהכתבה הזו.

  דבר נוסף, "דילול" של אוכלוסיה נקרא רצח המוני/ רצח עם.

  הפיתרון ברור, ולא מובן למה עדיין לא מיושם: צריך להוביל מים עבור חיות-הבר לכמה מקומות בשטחי חורש, כדי שלא יצטרכו לחפש מים בין הבתים.

הגיבו כאן לכתבה