3 סוכות מציל בחוף, מה יכול להיות השיקול בהפעלת שתיים בלבד?

חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

קריית חיים שוב מתגלה כאחות החורגת והזנוחה של חיפה

לפני כמה חודשים דיווחנו בחי פה על מצבו הקטסטרופלי של חוף נאות בקריית חיים: מגדל מס 1 ושביל הגישה אליו היו במצב מזעזע, כשבעקבות מחסור בחול במקום (כפי שקיים בכל חלקי הארץ, מדובר בבעיה רחבת היקף), נוצרו צנירים מתחת לסוכת המציל (מס 1, כאמור) ומתחת לשביל הגישה אל הסוכה, עד כי הגלים חדרו אל מתחת לנקודת הרחצה. (ראו צילומים).

סוכת המציל "מרחפת" באוויר (צילום: מוטי מנדלסון)

מדובר היה, כפי שצוין בכתבה הקודמת, בכשל בטיחותי ממשי, כשהשביל כבר החל לקרוס לתוך עצמו וחוטי חשמל היו מוטלים על הקרקע חשופים.

מתחת לטיילת הכל מתפרק (צילום: מוטי מנדלסון)
מתחת לטיילת הכל מתפרק ומסוכן (צילום: מוטי מנדלסון)

ובכן, לאחר פרסום הכתבה (וייתכן שגם עקב פניות נוספות), טופלו התקלות ע"י העירייה. (ראו צילום)

חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

הטיפול, אגב, בוצע באמצעות הזרמת חול, שגם אודותיו דיווחנו בחי פה (בכתבה בקישור).

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

אם כן, הבעיה נפתרה. נכון לעכשיו, הכשל הבטיחותי הוסר. רגע לטובת מי שלא היה במזרח התיכון לאחרונה, או שלא הספיק לחוש בחום המהביל שכבר פוקד את מחוזותינו – נעדכן ונאמר כי הקיץ כבר כאן, כמעט במלוא עוזו, ואל חופי הים מגיעים המתרחצים בהמוניהם. כך גם בקריית חיים, שהחוף בה הוא מהאטרקציות המועדפות והפופולריות בקרב תושביה ותושבי הקריות השכנות. אם כן, מדוע סוכת המציל המדוברת עדיין עומדת סגורה??

אנו כבר נמצאים בפאתי יולי, חופשת הקיץ של הילדים כבר כאן, ובנוסף לכך, יולי ידוע כתקופה בה הים הופך יותר ויותר גלי, ובאוגוסט שלאחריו – אף יותר גלי מכך.

אין זה סביר ששני מגדלי מציל בלבד אחראים על כל רצועת החוף הזו, המשרתת אלפי מתרחצים מכל רחבי הקריות! נוסיף לכך את העובדה כי בנקודות מסוימות בחוף ישנם זרמי פריצה, ולכן המקומות האלה חסומים בפני המתרחצים לחלוטין, דבר שמצמצם עוד יותר את שטח הרחצה ומעמיס יותר רוחצים בשטח הפנוי.

חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

הגלים, שילכו ויתגברו ככל שהקיץ יתקדם, יקשו את עבודת המצילים ויעלו את הסיכון לפגיעות.

עצם העובדה שעבר כבר חודש(!) מאז ביצוע שפיכת החול בחוף קריית חיים וטרם נפתח עבור הרוחצים קטע החוף שבשליטת סוכת המציל הזו, זה במינימום דבר תמוה, ולא במינימום – פשוט מכעיס. למה בקריית חיים, בשונה מחיפה, לא יכולים המתרחצים ליהנות מרצועת חוף רחבה יותר?

לא ייתכן שכך הוא. קריית חיים היא חלק בלתי נפרד מחיפה, ולתושביה ולתושבי הקריות הנוספות שמשתמשים בחוף, אין אפשרות ליהנות מהים שלהם בצורה מתקבלת על הדעת וכפי שמגיע להם. כולם נאלצים להצטופף בקטע חוף אחד קטן, על אף שקיימת האפשרות להשתמש בקטע חוף מרווח בהרבה. אגב, שלא תטעו, לא מדובר רק בכניסה למים, אפילו לשבת על החול בקטע המדובר לא מתאפשר, היות שהוא חסום ופקחים מונעים מאנשים לגשת אליו.

חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

אין שום הגיון או סיבה סבירה לכך. שחיינים מקבוצות שחייה הפעילות בקריית חיים, התלוננו באוזניי כי פעילותם הספורטיבית נפגעת בשל קטע החוף הסגור, שכן, הם אינם יכולים לעבור בו ורצף האימון נקטע. חלקם, בלית ברירה, נאלצים לצאת מקריית חיים ולנסוע לחופים אחרים, מרוחקים ממקום מגוריהם, רק כדי לקיים שגרת אימונים רציפה. למה?

והנקודה אולי הקריטית ביותר ושדורשת הדגשה, היא העומס הבלתי סביר שמופנה, בשל כך, כלפי המצילים.

חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
חוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

למזלנו הרב, יש לנו מצילים מצוינים ומקצועיים שעובדים קשה מאוד כדי להבטיח את ביטחונם של המתרחצים והנאתם. אך למה להקשות עליהם ולהעמיד את הדבר במבחן? גם המצילים המוכשרים ביותר, יכולים להשגיח על מספר מוגבל של מתרחצים, והרי השטח מאפשר זאת, מדוע לא ליצור מצב בטיחותי יותר ולרקוח מתכון לאסון?

תהא הסיבה אשר תהא, ביטחון המתרחצים ורווחת התושבים צריכים לעמוד בעדיפות הראשונה ומעל לכל שיקול אחר.

סיבת קיומן של שלוש סוכות מציל בחוף קריית חיים היא פשוטה: צריך אותן. בכל השנים נעשה שימוש בהן, כי יש בהן צורך אמיתי. אז מה כבר יכולה להיות הסיבה לא להפעיל אותן כעת?


מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

בחוף נאות שלוש תחנות הצלה: אחת התחנות נסגרה באופן זמני בשל בעיה בטיחותית שנגרמה כתוצאה מהארוזיה החריפה וזאת למרות הזנת החול שנעשתה בתחילת העונה במטרה לאפשר את הפעלת התחנה. עיריית חיפה פועלת מול המשרד להגנת הסביבה להמשך הזנת החול עד הסרת הסכנה ופתיחתה המחודשת של התחנה.

כן, תחנות ההצלה בחוף נאות פועלות כמו כל תחנות ההצלה בחיפה על פי צו הסדרת מקומות רחצה ומאוישות בכל השעות בהן ניתנים שירותי הצלה – בשלושה מצילים לכל הפחות.

7 תגובות
 1. א.ק. אמר/ה

  עדיף חזיר בר במקום קליש

 2. אייל אמר/ה

  כל הטיילות תוכננו קרוב מדי לקו המים, ככה גם בבת גלים וגם בחוף הכרמל.
  בחוף הכרמל רוחב רצועת החניונים פי 3 עד פי 10!! יותר רחב מרוחב הטיילת להולכי הרגל רק שנבין את האבסורד
  ורוחב חוף הים רק כפול מרחוב הטיילת בחלק מהמקומות אפילו צר יותר מהטיילת.
  תכנון זוועתי של מתכננים שקיבלו אחרכך פרסים וישבו בועדות תכנון והרסו עוד ועוד ועוד.

 3. יוסי הרשקו אמר/ה

  כל הכבוד על הכתבה.. ראינו את הבור מתחת לסככת המציל ואת הסחף של החול מתחתיה.. ואתה צודק מאד לגבי הסככות הנטושות.. וכואב הלב שהאנשים במים וללא השגחה מספקת..

 4. צעירה אמר/ה

  שמרו נפשותיכם ובעיקר נפשות הילדים.
  הים ביולי אוגוסט לא שקט. סכנה של הסחפות פנימה.
  מערבולות שלא נראות מבחוץ, כלומר מהחוף.

 5. יהב אריה אמר/ה

  לא רק סוכות המצילים נפגעו רצועת החוף הארוכה משרתת תושבים רבים לא רק מקרית חיים. אלא את בל האזור מסביב כל הקריות אבל הגישה לחוף מבליטה בתים ישנים מכוערים חייבים לשפץ או להבליט את היופי של האזור המשקיף על רצועת הכרמל מדרום ועכו מצפון חוף כזה במיאמי או בארופה היה מעלה בעיקר את ערך הבתים הקידמיים לחוף הים ואת כל קחוב הגישה רחוב דגניה .

 6. motiuggi@gmail.com אמר/ה

  אמת יהב.

 7. רוני אמר/ה

  תגידו תודה לממשלת ישראל שמכרה את רצועת החוף שלנו בקריות לטובת נמל סיני מפלצתי שעצר את סחף החולות וגרם לנזק אדיר לחופי הקריות בכלל וקרית חיים בפרט ועכשיו אנחנו מקבלים חול מזוהם שנשאב מאיזור הקישון והנמל

לא ניתן להגיב