לוכדת החולדות מחיפה • כלבת ג'ק ראסל ושמה לונה | צפו

מרי, שמואל ולונה ברנשטיין (צילום: עשן קליימן)

לונה היא כלבת ג'ק ראסל מתוקה להפליא ומלאת מרץ. היא הגיעה לפגוש אותנו יחד עם בעליה, שמואל ומרי בראונשטיין. אבל לונה, מלבד היותה מקסימה וחברותית במיוחד, היא כלבה מיוחדת במינה, שעברה הכשרה ייחודית ב… שימו לב: לכידת חולדות. כבר שנתיים היא עובדת בזה, בשותפות מלאה עם שמואל ומרי.

לוכדת החולדות הלא קונבנציונאלית הזו היא היחידה בארץ. היא משתמשת בחושיה הטבעיים על מנת לסמן את מקומות המסתור של החולדות וגם כדי ללכוד אותן, במידה שהיא מגיעה אליהן.

חולדות: מה שכדאי לדעת • שמואל מספר | צפו


כיצד הגיע שמואל לרעיון להיעזר בכלב כדי ללכוד חולדות? כך הוא מספר: "חשבתי שהגיע הזמן שתהיה לי עזרה בעבודה הרבה. התחלתי לחשוב על חיה כעוזרת. ישנן כל מיני חיות שיכולות לעזור בלכידה, בהתחלה חשבתי על חיות אחרות, כמו נמיה או סוריקטה, אך מכל מיני סיבות, הוחלט לבסוף על כלב".

לונה • הכלבה מספר 1 בארץ

שמואל אינו הראשון בעולם שהוציא לפועל את הרעיון, אך הוא בהחלט הראשון בארץ שמשתמש בשיטת הפעולה הייחודית הזו. "בעבר, לאחר מלחמות העולם, נוצרו, במקומות שונים בעולם, מגפות של חולדות, שגרמו לנזקים רבים ולמחלות. עיירות וערים היו משלמים לתושבים על כל חולדה שתפסו. משם, למעשה, גם קיים תיעוד של כלבים שעסקו בציד חולדות.

מרי, שמואל ולונה ברנשטיין (צילום: עשן קליימן)
מרי, שמואל ולונה בראונשטיין (צילום: עשן קליימן)

לונה, כלבה נמרצת בת שנתיים

לונה, כאמור, היא כלבה מגזע ג'ק ראסל, היא בת שנתיים וכבר אמא לגורה קטנה בעצמה, שכמובן תצטרף גם היא לעסק המשפחתי.

את לונה בחר שמואל בתהליך סינון קפדני, והיא עברה אילוף ע"י מאלף מקצועי, שגם הוא נבחר בקפידה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

נזקים וסכנות מחולדות, וגם – מה התפקיד של לונה? | צפו


בת משפחה לכל דבר ועניין

אבל שלא תתבלבלו, לונה היא לא רק עובדת עבור שמואל ומרי, היא בת משפחה לכל דבר: "אנחנו לוקחים אותה אתנו לכל מקום, ברור מאליו שדאגנו לה לכל החיסונים וגם כמובן, חיסונים נוספים שיגנו עליה במהלך העבודה, כמו טטנוס, ומחלת העכברת. גם כשאנחנו יוצאים לאכול במסעדה, אנחנו דואגים לשבת בחוץ כדי שהיא תוכל להצטרף ומזמינים לה סטייק משלה, ללא תיבול, כדי לשמור על בריאותה. היא עובדת קשה עבור הכסף, ברור שמגיע לה ליהנות מזה", מחייך שמואל.

לונה עם השלל בפיה (צילום באדיבות שמואל בראונשטיין)

הסכנות בפלישת חולדות לבית

חוץ מהנזק לרכוש, כמו כרסום כבלים של חשמל, אכילת מזון וכו', החולדות, שאומנם בשעות הבוקר מסתתרות ובורחות מבני אדם, בלילה הן יכולות לנשוך אדם בעת שהוא ישן וזה כבר יכול להיות ממש מסוכן.

לונה בפעולה – מדהים! • צפו

עכברת ומחלות נוספות

"נתקלתי במקרים של תינוקות שננשכו באצבעותיהם, או ילד בן 3 שנשכה אותו חולדה בשפה העליונה. זה מאוד מסוכן, החולדות יכולות להעביר מחלות, כמו כלבת בנשיכה, טטנוס, ויש גם מחלה שנקראת לפטוס פירוזיס, או בעברית – עכברת". אך נשיכה היא לא הדרך היחידה בה ניתן לחלות בעקבות מפגש עם חולדה. יש חיידק שחי בשתן של החולדה, במידה שהיא עושה את צרכיה באזור שבו אוכלים, או על כלי אוכל, קיים סיכון להידבק בעכברת, מחלה שעלולה גם להתפתח עד כדי סכנת מוות.

איך נשמור על הבית מפלישת חולדות? | צפו


מה קורה בקיץ?

"אצלנו בחיפה הן בעיקרון חיות על עצים, על גגות, בבוידעם ובביוב", אומר שמואל ומוסיף: "בחורף יש את אותה הכמות של חולדות, בדיוק כמו בקיץ. אך מה שקורה בחורף, אנחנו שומרים את הבית סגור, בגלל הקור, לעומת הקיץ, שפותחים חלונות בבית. בנוסף, בקיץ יש פירות על העצים, אז הן מסתובבות יותר. ודבר נוסף, מכיוון שאנחנו שומרים הרבה לכלוך מסביב לבית שלנו, אנחנו למעשה בונים קרקע פוריה לגידול חיות. אחת הבעיות היא שלא כל אחד שומר על החצר שלו נקיה. כל אדם שמגדל חתולים ברחוב, כל גרגיר אוכל שנשאר בשעות החשכה, משאיר למעשה אוכל לחולדות. יש אנשים שזורקים כמויות של אוכל ואוכל נשאר. בדרך כלל זה בכניסה לבניין או לצד הבית, אלה דברים שמבחינת החולדות, הם הזמנה להגיע.

לאחר עוד לכידה מוצלחת (צילום באדיבות שמואל בראונשטיין)

"לוכדי חולדות אין הרבה. אני עוסק רבות בלכידת נחשים, וכדי לפתור את בעיית הנחשים, צריך לפתור גם את בעיית החולדות, אז עשיתי הרבה עבודת מחקר בנושא. המקסימום שצריך כדי לפתור את הבעיה זה 24 שעות, כי יש חולדות שישנות כל היום ויוצאות רק בלילה. אבל בדר"כ מה שנדרש לי זה 5 דקות".

שמואל מביט בלונה כאב גאה (צילום באדיבות שמואל ברנשטיין)
שמואל מביט בלונה כמו אב גאה (צילום באדיבות שמואל בראונשטיין)

"אני נגד להרעיל חיות, ובטח שלא בצורה לא הומנית. אם אין ברירה וצריך להרוג, אז באופן מהיר וכזה שלא יגרום סבל לחיה. לכן אני מקפיד לעבוד רק בשיטות כאלה".

"לשחרר את החולדות זה אכזרי"

כשאני שואלת למה לא פשוט לשחרר את החולדה במקום אחר, הוא אומר: "ממש עדיף לא לשחרר אותן, זה דבר אכזרי להשאיר חולדה בסביבה אחרת מזו שהיא חיה בה, כי קבוצות אחרות של חולדות יטרפו חולדה שלא שייכת לקהילה שלהן, ככה זה. אופציה אחרת, שגם עלולה לקרות, אם במקרה התמזל מזלה ולא נטרפה, היא ששחרור החולדה במקום אחר, פשוט יביא אותה לפלוש לבית של אדם אחר, כך שלא פתרנו את הבעיה", הוא מסכם.

9 תגובות
 1. ליאורה אמר/ה

  לונה כלבה נדירה,טוב לדעת שיש דבר כזה ,כלבה שלוכדת עכברים וחולדות,כתבה ממש מעניינת 👍👍👍👍👍👍👍👍💓💖💓💖😄💖

 2. נחמה ממן אמר/ה

  לונה כלבה מעולה טובה ונהדרת

 3. שפוי אמר/ה

  מדהים!
  כל הכבוד!

 4. אפי אמר/ה

  צריך להקים בחיפה שיטור וטרינרי,ו לגייס בשכר את לונה,יופי של כלב.גם בעלים שלו מאוד נחמדים.שפו.

 5. אדי טייאא אמר/ה

  הראשונה בארץ? עבודת תחקיר פשוטה היתה מספקת לכם את העובדה שכבר למעלה מעשור אני עובד עם ג'ק ראסלית ללכידת חולדות. העיקר כותרת מפוצצת לכתבה פח.

 6. ציפי אמר/ה

  כל הכבוד ..איזו כתבה מדהימה.. לגבי מצב העיר חיפה..עכשיו גם חולדות? מה יהיה ..האם ראש העיר תחליט לעשות משהו בנוגע לחזירים ולחולדות? ממש גן חיות פה..בואו נשחרר גם את החיות מגן החיות שלנו דובים..נמרים קופים…יהיה שמח…..

 7. ציפי אמר/ה

  כל הכבוד ..איזו כתבה מדהימה.. לגבי מצב העיר חיפה..עכשיו גם חולדות? מה יהיה ..האם ראש העיר תחליט לעשות משהו בנוגע לחזירים ולחולדות? ממש גן חיות פה..בואו נשחרר גם את החיות מגן החיות שלנו דובים..נמרים קופים…יהיה שמח…..

 8. Arie Leon Akselrad אמר/ה

  להביא מאנגליה את ה Rat Terrier Dogs לוכדי החולדות.

 9. שירי אמר/ה

  מעניין מהי העלות ? לפחות שיפתחו לכלבה קרן פנסיה 🙂

לא ניתן להגיב