עשרות חולדות מתרוצצות ותלמידים מפונים מהכיתות בבי"ס בחיפה

חולדה שנתפסה (צילום: תומר אבני - לוכדי הכרמל)

אם לא הספיקה לחיפה בעיית החזירים המעיקה, עכשיו יש אחת נוספת – חולדות

עשרות חולדות הופיעו ביום שישי האחרון (5/11/21) בבית הספר "אהוד" באחוזה. הכיתות בהן נתגלו החולדות פונו ע"י ההנהלה באופן מיידי והתלמידים הועברו לכיתות חלופיות. במקביל הוזמן לוכד מומחה לטפל במפגע. הבעיה היא שאת דרכן לשטח בית הספר, כך נראה, מפלסות החולדות דרך הצנרת, מה שהופך את העניין למסובך קצת יותר…

חולדה שנתפסה (צילום: תומר אבני – לוכדי הכרמל)

הפתעה חיכתה למורים ולתלמידים שהגיעו בבוקר יום שישי לבית הספר אהוד באחוזה: להקת חולדות הופיעה בשטח ביה"ס, כשהן מתרוצצות ועוברות בזריזות מכיתה לכיתה. החולדה, סוג של מכרסם גדול יותר מעכבר, נחשבת לבעל חיים נבון וסתגלן במיוחד, ונשיכתו עלולה להיות לעיתים מסוכנת.

מובן שלאור המצב לא ניתן היה להמשיך וללמוד כרגיל. הנהלת בית הספר דאגה מיידית להרחיק את התלמידים מהכיתות בהן נמצאו חולדות, ולהעבירם לחללים חלופיים. כשבמקביל, בעצה אחת עם העירייה, הוזמן לוכד מכרסמים מומחה שהציל את המצב.

3 כיתות פונו לחלוטין והתלמידים התבקשו לקחת איתם את הציוד הלימודי, כדי שניתן יהיה להמשיך בשגרת הלימודים.

"אנחנו מתמודדים בחיפה עם בעיית חזירים מאוד קשה", אמרה אחת האימהות שילדיה לומדים בביה"ס, "וכל היום אני מסתכלת לכל הכיוונים, כדי שאיזה חזיר בר לא יפתיע אותי. לא ידעתי שאני צריכה להיזהר גם מחולדות… הבת שלי חזרה מבית הספר ואמרה שזה היה פשוט דוחה, אני לא מבינה מה קורה בעיר הזאת. הפכנו לגן חיות? אי אפשר לרסס? להדביר? לעשות משהו, כדי שנוכל לחיות פה? אי אפשר לשאת את זה. יש לנו חברים מחוץ לעיר והם כל הזמן שואלים אותנו מה מחזיק אותנו פה – המפעלים המזהמים והסרטן או החזירים? ואנחנו לא יודעים מה לענות. מה שאני לא מבינה זה איך אפשר לקחת ממני ארנונה של למעלה מ-10 אלף בשנה, ולא לתת תמורה מינימלית. אני לא מבקשת כלום, רק לטפל בכל בעלי החיים שהשתלטו על העיר הזאת".

כך או כך, לאחר הבהלה הראשונית, ולאחר טיפולו של הלוכד, נראה כי הצליחו המנהלת והמורים להחזיר את השלווה ואת שגרת הלימודים לבית הספר והעניינים נרגעו.

בית ספר אהוד ע"ש שלמה תל
בית ספר אהוד ע"ש שלמה תל (צילום: מיכל ירון)

מי שפתר את הבעיה הוא תומר אבני, מ-לוכדי הכרמל, שהגיע לבית הספר לפני כ-5 ימים. אז עוד נתקל בחולדות ספורות והצליח לתפוס אחת בידו. לפני שהלך, פיזר מלכודות ברחבי בית הספר, ולדבריו לכד עד כה מעל 30 חולדות. בפעם השנייה שהגיע לביה"ס, החולדות היו כבר בכיתה אחרת.

כאמור, בדיקה שנערכה ברחבי בית הספר העלתה כי יתכן כי הסיפור עדיין לא תם, היות שהחולדות פילסו את דרכן למבנה דרך הצינורות, אותם לא פשוט לחסום. בכל מקרה, הנושא נמצא בטיפול ויש לקוות שיימצא עבורו פתרון קבוע בהקדם.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:
הנושא טופל באופן מיידי ע"י אגף החינוך וע"י הנהלת בית הספר, באמצעות מדביר מומחה לנושא ובליווי אנשי מחלקת ההדברה של עיריית חיפה, אשר מנחים ומפקחים על העבודה במקום.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. שירלי אמר/ה

  כל הכבוד לתומר אבני המדביר מ״לוכדי הכרמל״!!

 2. אילן בורנשטיין אמר/ה

  צריך פתרון לחזירים קטנים שמכונים משום מה חולדות. מוצע להגיע להסכם עם רט"ג – רשות הטבע והגנים – ולהעביר באופן מבוקר ובקבוצות קטנות משפחות של חולדות ליער הסמוך לזכרון יעקב – שם הם אוהבים את החיות האקזוטיות של חיפה – ולא לשכוח להצמיד לכל חולדה צמיד למעקב בעלות של 2,000 ש"ח לחולדה על חשבון עיריית חיפה – כדי לוודא הסתגלות ליער זכרון, בהצלחה.

  1. צילי אמר/ה

   עוד ,דחנים

 3. מחר תהיה הפגנה "גם חולדות צריכות כיתות" אמר/ה

  אוי לא עכשיו תנו לחיות לשלוט יגישו מיד עתירות נגד הרג המוני של חולדות…

 4. פטיש ברזל אמר/ה

  אלה חולדות קטנות ולא מזיקות !
  בבת_גלים יש חולדות שם הם מסוכנים. עד כדיי כח ש-"החתולים" הולכים בזוגות מהפחד !!!

 5. א.א. חיפה אמר/ה

  חולדות בבית הספר. להורים לא לתת לילדים ללכת לבית הספר. חולדה זה טינופת .מביאה עימה מחלות. לא להסכים שרק מסביר אלה לנקות את הבית הספר נקיון יסודי. החצר,וחדרים הליימוד. מי שבריאות ילדיהם חשוב. אז תקנו הכל כמו שצריך

 6. אברהם אמר/ה

  מה שלא נאמר היא סיבת הגעתן של החולדות לבית הספר.לפני זמן לא רב היה מאמר דומה על כניסת חולדות לבתי אנשים בקירבת אתרי בניה של תוכניות "פינוי-בינוי".מגוע המחברת אינה מחברת בין שני מקרים אלה?בענין כניסת חולדות לבתי אנשים,אתרכם לא הזכיר שום פתרון של העיריה.האם חשבתם על האפשרות של נדידת החולדות עקב הריסת בית הגידול שלהם באתרי הבניה הנ"ל.אני גר ליד אתר בניה כנ"ל,ברח" ברל וגם לדירתי נכנסו חולדות והסבו נזקים בדירה.העיריה לא עשתה ואינה עושה מאומה בשביל להקל על חיי תושבים באתרים כנ"ל(גם אבק ,רעש ומקומות חנייה).נוצר הרושם וההרגשה שהעיריה "רואה" רק דמי הארנונה הגבוהים שעתידה לקבל מאכלוס הבנינים החדשים ושום דבר אחר לא מענינת אותה.האם אני טועה?

 7. א.א. חיפה אמר/ה

  כן יש קשר עם אתר הבניה. היכן שבנו בקרבת הבית שלנו. שכנינו ואז ראינו המון חולדות מסתובבות. ראינו איך מטיילים על כבלי חשמל. אם הם עולים על חוטי חשמל. אז אין להם בעיה להכנס לתוך ך בתים על קומות

 8. גילי אמר/ה

  האם בונים בקירבת מקום משהו? לפעמים חולדות עכברים בורחים כשישנה בנייה במקום

 9. נאנא אמר/ה

  פשוט מזעזע איפה עיריית חיפה לא מצליחים למצוא פתרון לא לבעית החזירים ולא לבעיית החולדות ,הגיע הזמן להקדים את הבחירות
  מגיע לעיר מישהו שידאג ויטפל בבעיות ולא רק יצטלם

 10. ציפי ארז אמר/ה

  עיריה מפגרת במקום להקצות בפארק הכרמל מתחם לחזירים לטפל בהם ולסרס ולעקר אותם העיריה לא עושה כלום ועכשיו החולדות. לא יאמן איזו אוזלת יד

 11. מאיר שטרנברג (בן 90 שנה) אמר/ה

  על ראש העיר להתפטר, העיר היפה ביותר בארץ עם נופים נהדרים (מפרץ חיפה הר הכרמל ועוד הפכה ל"מזבלה" הזוהמה ברחובות חוסר הטיפול בחזירי הבר ועכשיו גם חולדות, העיריה מאפשרת בנית בנינים חדשים או במסגרת "פינוי-בינוי" מבלי לחייב את הקבלנים להתקין מקומות חניה !!!התוצאה , חניה ברחובות ובכל שטח אפשרי , גברת קליש ראשות העיר , עליך להתפטר ומיד !!!אני, כיליד חיפה , עדיין זוכר את תקופתו של אבא חושי, אשר לפני עלות השחר הוא היה נוסע ובודק את מצב העיר ומה את עושה ? כלום !!!חוץ מהתקשרותך לחרדים החיים על חשבון המדינה ו

 12. חיפאית אמר/ה

  מסכנות החולדות הקטנות תשחררו אותן בטבע

 13. שומר חוק אמר/ה

  איך קוראים למי שמטפל בחולדות ? תש. חולדאי !

 14. דוק אמר/ה

  אולי הגיע הזמן להפוך את העיר חיפה לגן חיות לאומי …….חזרים חולדות…..היכן מחלקת התברואה היכן ראשת העיר

 15. צחיצחי אמר/ה

  ברוך השם הכל הסתדרה

 16. יצחק אמר/ה

  אנחנו מתגוררים בסמוך לבי"ס אהוד. פתאום השנה יש מכת חולדות. אצל השכנים נכנסה חולדה בגודל של חתול כמעט. סכנת מוות ומחלות. בשנים קודמות היו מרססים ומנכשים ומטפלים בסביבה, בביובים, נקיון, הדברה. מה קורה עם העירייה הזאת? חיפה הופכת לעיר עולם שלישי, תושבים עוזבים ופליטים נכנסים. יש לערוך בחירות בדחיפות.

 17. ליזה פירז'קובה אמר/ה

  כל אחוזה מוכת עכברים ממש אשמח לראות עדכונים נוספים על מה נסגר עם העירייה בנושא

הגיבו כאן לכתבה