סערה בפרקליטות חיפה | מי יטפל בתיקי המתפרעים?

בית המשפט בחיפה

בימים האחרונים התחוללה סערה בפרקליטות חיפה, בעקבות בקשתם של מספר פרקליטים מהמגזר הערבי, שלא לטפל בתיקים הקשורים להתפרעויות שהתרחשו בעיר לאחרונה. בקשות אלה, להימנע מטיפול בתיקי אלימות ו-וונדליזם שהתרחשו בעת הפרעות – סורבו, וכך ממשיכים הפרקליטים הללו לעבוד כרגיל.

התקפת פורעים ערבים על מסעדת סנגריה ומלון דיאנה (צילום: רשתות חברתיות - לפי חוק זכויות יוצרים סעיף 27א')
התקפת פורעים ערבים על מסעדת סנגריה ומלון דיאנה (צילום: רשתות חברתיות – לפי חוק זכויות יוצרים סעיף 27א')

מפרקליטות חיפה נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:

פרקליטות המדינה פועלת בימים האחרונים בנחישות, להביא למיצוי הדין עם מפרי חוק אלימים, באמצעות כלי האכיפה העומדים לרשותה, בהתאם לדין. עד כה הגישה הפרקליטות בכל המחוזות כ-110 כתבי אישום נגד כ-170 נאשמים ערבים ויהודים, חלקם קטינים, בגין עבירות שונות ובהן תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, השתתפות בהתפרעויות, יידוי אבנים, התנהגות פרועה במקום ציבורי, הצתה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, היזק בזדון ממניע גזעני ועוד. נגד רוב הנאשמים הוגשו בקשות להארכת מעצר עד תום ההליכים.

כפי שנאמר בהודעות המפורטות, המעשים שבכתבי האישום אירעו במסגרת גל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ, ברובן על רקע לאומני-גזעני, שכלל תקיפות כלפי כוחות המשטרה והביטחון. כל זאת, בטרם ובזמן שמדינת ישראל מנהלת מערכה צבאית המכונה מבצע "שומר החומות" כנגד ארגון החמאס ברצועת עזה, ובעת שהאוכלוסייה האזרחית במדינת ישראל מצויה תחת מתקפה של מאות רקטות.

הפרקליטות רואה בחומרה רבה התנהלות של הפרות סדר ופגיעה באנשי כוחות הביטחון, ותפעל בנחישות ביחס לכל פורעי חוק המבקשים להפר את הסדר הציבורי במדינת ישראל.

בהתאם להנחיית ממלא-מקום פרקליט המדינה, עמית איסמן, תיקי חקירה המועברים ממשטרת ישראל לפרקליטות ביחס לאירועי ימים אלה מתועדפים ומטופלים באופן מיידי ע"י פרקליט ייעודי בכיר בכל מחוז, והטיפול בכלל התיקים ברחבי הארץ מרוכז ברמה ארצית.

תמי אולמן יו"ר עורכי הדין בצפון מסרה לתאגיד החדשות חי פה:

הבנתי כי מספר פרקליטים פנו בבקשה שלא לטפל בתיקים מן התקופה האחרונה של ההתפרעויות. נודע לי כי בקשתם סורבה, וטוב שכך. לא ייתכן כי כל פרקליט יבחר לעצמו באילו תיקים לטפל, ובאילו תיקים לא לטפל. מדובר בעובדי מדינה אשר תפקידם הוא שירות הציבור, באשר הוא.
אני משוכנעת כי אותם פרקליטים הבינו כי "בחירת התיקים" אינה הדרך הראויה, ועובדה כי קיבלו על עצמם לטפל ולייצג את המדינה, בכל התיקים.
עוה"ד תמי אולמן
עוה"ד תמי אולמן

עורך הדין חמודי מסרי מסר לתאגיד החדשות חי פה:

לא היו דברים מעולם, התגובה של הפרקליטות הייתה ברורה ובשפה פשוטה, היו מקרים בודדים שהעדיפו או הגישו בקשה לא לטפל בתיקים שקשורים למקרים האחרונים. במקרה היום הוגשה הצהרת תובע בגין חשוד שצריך להיות נאשם ביום ראשון בגין אחזקת בקבוקי תבערה והמטפלת בתיק היא במקרה בת מיעוטים, לכן לא היו מקרים שתיקים סורבו בפני בני מיעוטים. המאמר נופח ומקבל מימדים מופרזים ומוגזמים. היו מקרים נקודתיים בהם שני פרקליטים שהגישו בקשה להימנע מתיקים הקשורים לימים האחרונים ונענו בשלילה והמשיכו לטפל בתיק כרגיל. אני מאחל רגיעה בקרוב ושנוכל לשקם את מרקם החיים שנפגע ולחזור לחיים המשותפים שהיו.
עו"ד חמודי מסרי
7 תגובות
 1. א. אמר/ה

  פרקליטים ערבים נכבדים-מה תעשו כשמחבל ישכב פצוע וצוות רפואי יסרב לטפל בו? נראה לכם הגיוני מה שאתם עושים? הייתי שנים רבות בשירות המדינה ונסיון לסרב לטפל באדם או מיגזר כלשהו,היה גורם לפיטוריי במיידית

 2. אליהו חכים אמר/ה

  פרקליט מדינה עובד מדינה ועליו להתנהל בהתאם לחוקי המדינה ללא הבדל מגדרי. דתי או מגזרי. רק כך יש להתנהל ובתקיפות רבה במיוחד לפורעים בימים האחרונים למען חוק וסדר במדינת ישראל.

 3. גל אמר/ה

  לפטר אותם מתפקידיהם ומהר 👊👊👊

 4. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  הטיפול בתיקים אלו. שופטים.מהמרכז ע"י הפרקליטות

 5. דין דין אמר/ה

  הרופאים והאחיות מטפלים בכלל האוכלוסיה והוא הדין לגבי הפרקליטים.

 6. אזרח א אמר/ה

  אז ככה זה כשסומכים כל כך על בני דודינו בסוף כל השליטה כולל מערכת המשפט של מדינת ישראל בשליטת תומכי טרור שלא מוכנים לדון בפורעים תומכי טרור בושה להתעורר . יש לצמצם שליטה של מי שלא מאמין בדגל שנשבע לו זו סוג של בגידה.

 7. שלמה יובל אמר/ה

  מדהימה הלהיטות ורמת השנאה, שבה מלעיזים על אוכלוסיות שמונות מליוני אזרחים. קיצונים חמומי מוח מנפחים אירועים נקודתיים לכלל התקפה על אוכלוסית עובדי מדינה שמתפקדת בדרך כלל ללא דופי. פרקליט שמבקש לא לטפל בנושא התפרעות של מי מאחיו, איננו תומך טרור. יש לכל עובד במערכת משפטית זכות לבקש שלא לעבוד בנסיבות שמכבידות על מצפונו. בדרך כלל המצוקה מתבהרת בשיחה עם הממונים עליו ואז ניתן להציע לו לשקול מחדש את סירובו ובמקרה של מרי מתמשך לאפשר לו להתפטר אם אינו יכול לעמוד בלחץ.

לא ניתן להגיב