נמל תעופה בחיפה • אז מה יעלה בגורלו? | עדכון ליולי 2021

שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש-רותם פנתה ב- 2020 לשרת התחבורה, מירי רגב, בבקשה להעביר את פעילות התעופה הכללית (מטוסים קלים) מהרצליה לחיפה ולהתחיל להוציא ממנו גם טיסות בינלאומיות. מיד לאחר מכן החלה התקוממות מצד תושבים וראשי מועצות שהתנגדו לרעיון. בנוסף לכך, שדה התעופה נסגר עקב הנחיות הקורונה. אז מה עלה בגורל התוכניות ושדה התעופה בחיפה.

"הטרמינל הוותיק נמצא בחלקו המערבי של השדה. המבנה הזה אינו עמיד ברעידות אדמה ושיפוצו הוא הכרחי, מסיבות בטיחות", סיפר נחשון צוק, סגנה של ראש העיר קליש לחי פה – תאגיד החדשות, עוד באוגוסט 2019. הוא אף הוסיף וסיפר על תוכניות העירייה להעביר את הטרמינל לצדו המערבי של השדה ולהצמיד אותו לתחנת הרכבת.

ראש עיריית חיפה, ד”ר עינת קליש רותם, חתמה בתאריך 26/07/20, על מסמך הקורא לשרת התחבורה להעתיק את פעילות התעופה הכללית, הכוללת מטוסים קלים, משדה התעופה בהרצליה לשדה התעופה בחיפה. המסמך נשלח לשרת התחבורה על רקע ההתלבטות אם להקים שדה תעופה למטוסים קלים ממזרח לחדרה.

בתאריך 29/07/20, התקיים דיון בוועדת הכלכלה בשילוב ועדת הפנים של הכנסת, בנושא תעופה כללית, והעברת פעילות שדה התעופה מהרצליה לחדרה. טרם הדיון, שמשון עידו, חבר מועצת העיר יו”ר סיעת הליכוד ואביהו האן, חבר מועצת העיר ויו”ר הירוקים של חיפה, העבירו לגורמים הרלוונטיים לדיון, מכתב בנושא, המתנגד לבקשת קליש להעביר את הפעילות לחיפה במקום לחדרה.

אולם מקבלי הפנים - שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
אולם מקבלי הפנים – שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

אך מה קורה עכשיו?

עם הנחיית התו הירוק, הנחיה שהייתה, חלפה ואולי תחזור שוב בקרוב, האם עדיין אין אפשרות לפחות לטיסות פנים לאילת?

מדוע שדה התעופה החיפאי נשאר דומם ונטוש מאדם, למרות שהנחיות התו הירוק כן מאפשרות מעבר חופשי בתוך המדינה והאם יש טיפול מצד העירייה על מנת להחזיר את טיסות אלו ואת עבודת נמל התעופה, ומה קרה לתוכניות אותן תיכננו בנוגע לטיסות בינלאומיות?

מישראייר נמסר לתאגיד החדשות חי פה:

"על מנת לאפשר רמת מחירים הוגנת למחיר כרטיס טיסה מחיפה לאילת יש לשלב את פעילות הטיסות הפנים ארציות יחד עם פעילות בינלאומית.
נכון להיום, בשל הדרישות והנחיות המיוחדות הקיימות לאור הקורונה והיעדר תשתית מתאימה, לא ניתן להשיג את התנאים הנדרשים לקיום פעילות זו".

עדכון ממשרד התחבורה

כאשר פנינו לקבל את תגובת משרד התחבורה, על מנת להבין אילו הגבלות אינן מאפשרות קיום טיסות. קיבלנו את התשובה הבאה:

לא קיימת כל מגבלה של המשרד לביצוע טיסות פנים ארציות. טיסות אלה מתבצעות על ידי חברות התעופה, בהתאם לביקוש.

עניין נמל התעופה בחיפה חזר לסדר היום בישיבה שהתקיימה במינהל התכנון, בהשתתפות נציגי משרדי ממשלה, אנשי מקצוע וראשי רשויות בהם עיריית חיפה, המועצה האזורית עמק יזרעאל, המועצה האזורית מגידו והמועצות המקומיות טבעון ורמת ישי. בישיבה דנו על קידום תכנון תשתיות תעופה שייתן מענה לכל תושבי ישראל, בדמות שדה תעופה בינלאומי אזורי בחיפה תוך תכנון שדה תעופה מקביל נתב"ג בנבטים.

בפגישה הוצגו עבודות מקצועיות שבחנו היתכנות תעופתית וכלכלית לפיתוח שדה התעופה.

בתום הדיון דרשו ראשי הרשויות ממנהל התכנון להביא את הנושא גם לדיון יסודי במועצה הארצית לתכנון ובנייה. כעת נשאר לראות האם אכן התוכנית תצא לפועל או שתיפול בשלבים הבאים.

בשורה התחתונה: אין פה התקדמות משמעותית, בשלב זה…
מערכת חי פה תעקוב ותעדכן אתכם בהתפתחויות

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  נקווה לטוב. שבוע טוב ושכל הנוגעים בדבר יגיעו להסדר למען התושבים, אשר משתמשים דרך נמל התעופה. רק טוב בעזרת השם. שבוע טוב.

 2. א.ד. אמר/ה

  נמאס פחד מהקליש הזאת שאצלה הכל סובב סביב נמל תעופה. די חאלס, יש דברים יותר בוערים בחיפה שמהם היא מתעלמת. האופוזיציה בעירייה חייבת לדאוג לסלק את ההזויה הזאת ומהר. מהיום הראשון בתפקידה היא מבטלת פרוייקטים אחרים, הורסת את העיר רק כדי שיהיה כאן נמל תעופה. הרצליהלא הפכה להיות בירת ישראל בזכות השדה התעופה וגם חיפה לא תהיה.

 3. מרדכי פרטוש אמר/ה

  אסור לוותר על שדה תעופה בחיפה שישרת את רוב תושבי הצפון לטיסות פנים וטיסות קצרות לחול . ובהמשך ליעדים בין לאומים ורחוקים יותר . לא יעלה על הדעת שימנעו מאיתנו את הקלות הנגישות והנוחות בשימוש תחבורה שאמור להיות שוויוני בין כל האזרחים . שדה תעופה משנה את מאזן הפרנסה גם לפריפריה ופותח הזדמנויות חדשות .
  לא מוותרים ולא נחים עד שיוקם שדה תעופה בחיפה שיאפשר טיסות פנים וחוץ !

 4. אריה ליאון אקסלרד אמר/ה

  דין שדה התעופה בחיפה כדין השדה בגיברלטר
  והשדה בהונג קונג.
  עם תרצו אין זו אגדה.

 5. דין דין אמר/ה

  חיפה לא ממריאה לשום מקום אז מה צריך שדה תעופה,

 6. אייל אמר/ה

  אף חברה לא תמקם את הנהלתה במרחק שעה וחצי ברכבת משדה תעופה. הכשלון של חיפה בתיירות ומשיכת הנהלות חברות נעוץ במרחק מנתב"ג והעדר שדה בינלאומי בצפון ישראל. מדובר בהחלטה שערורייתית שמסכלת את האפשרות להביא מליוני תיירי דת לאתרים בגליל, להפוך אותו יעד לייצוא אוירי ולבצר את מעמד חיפה כעיר בינלאומית המשלבת נמל ימי, נמל אווירי ונמל יבשתי עם מסילת העמק. פספוס שאין כדוגמתו בכלכלת ישראל ובחשיבה על מטרופולין חיפה שצריך להיות חזק מספיק לתמוך בכל סביבתו. 40 אלף תושבי העמק, פשוטו כמשמעו גוזרים הרס וחורבן על 3 מליון תושבי הצפון, וזאת בהתנגדות ההזויה להוסיף נמל תעופה אזרחי לצד מסלולי רמת דוד או להקים שדה במנחת מגידו. שני מקומות שניתן לקשר בצורה מיטבית לרכבת ישראל. גם לא ברור מדוע במישור ליד תחנת אחיהוד לא מוצע גם כמיקום אידיאלי של שדה תעופה לצד תחנת רכבת קיימת המשרתת ערים גדולות (כרמיאל, קריות וחיפה). אם הבעיה היא טיסה מעל שטח מסויים אפשר לייצר מסלולי המראה ונחיתה עוקפים דרך חיפה אל אזור אחיהוד. לא יתכן שכל הצפון יהיה שבוי של אינטרסים צרים וקטנוניים של מפעל או מועצה אזורית. חייבים שדה תעופה בינלאומי בצפון.
  שדה בינוני יחזיר את ההשקעה בו תוך שנים ספורות. הוא ייצר מיידית 3000 מקומות עבודה ישירים ועוד אלפי מקומות עבודה עקיפים לשינוע, בטחון, הסעות, תחזוקה וטכנאים.
  כל המדינות באגן הים התיכון הבינו את חשיבות השדה לתיירות, שינוע תוצרת ופיתוח אזורי ומקימות בערים של 250-500 אלף נפש שדות תעופה בינלאומיים. ואילו אצלנו במרחב מטרופוליני של 1 מליון תושבים אין שדה תעופה בינלאומי אפילו לא מתקרב לכך. השדה בחיפה הוא צעצוע של סיפור – מתאים אולי למטוסים קטנים משדות הגז וחזרה, בטח לא למטוסי הובלת תוצאת ותיירות גדולים רחבי גוף.
  הממשלות פשוט מתעללות בצפון ויש להן עכשיו תירוץ "התנגדות ראשי מועצות אזוריות בעמק". נו באמת. זה בערך כאילו לא היו בונים את נתיבי איילון כיבכפר שמריהו מתנגדים לו. זה אבסורד מוחלט. שרי התחבורה אחד היה תושב הדרום ולכן כדי לקושש קולות דחף לנבטים, אזור מרוחק מכל עיר שאף אחד לא יטוס ממנו. ועכשיו שרת התחבורה במפלגת העבודה תיכנע ללובי החקלאי/התיישבות של ראשי מועצות העמק?? אי אפשר לסבול מחדלים כאלו יותר.
  שדה בינלאומי באזור חיפה צריך היה להיבנות לפני 20 שנה לפי כל תוכניות המתאר והפיתוח הארציות!!! תבנו כבר!!

 7. אייל אמר/ה

  אגב אם ייבשו שטח עצום תוך 3 שנים בכמה מליארדי שקלים, ואין איפה למקם שדה בינלאומי (נניח) בכל אזור הצפון סמוך לקוי הרכבת אז קדימה, לייבש אחרי נמל המפרץ בצמוד לו היכן שממילא מתוכנן לייבש את "נמל המפרץ חלק ב'" עוד אי גדול שיאפשר נחיתה מכיוון הים והמראה מכיוון הים. ולהקים בו נמל תעופה שיקושר לקו החוף באוטוסטרדה במקום נמל המפרץ חלק ב' – שדה תעופה בינלאומי. אוטוסטרדה תחבר את מסלולי ההמראה לטרמינל ושטח העורף הלוגיסטי ייבנה במקום חוות המיכלים.

 8. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  מצפים מראשת העיריה לשיקול דעת אובייקטיבי ולא אובססיבי. התנהלותה של קליש בנושא שדה התעופה במפרץ, מאפיינת את טיפולה, ומסבירה את כשלונותיה, גם בנושאים אחרים. עייפתי מלמחזר את הסברי המיקצועיים, מדוע השדה הזה לא יקום. או חמור מכך, בסיטואציה פוליטית הזויה בכל זאת יקום, בהשקעת עתק! ואז יגלו מה שטענתי מראש – אף חברת ביטוח לא תיקח אחריות, ואף חברת תעופה לא תשלח מטוסים. נישאר רק עם נחיל הצרעות של המטוסים הקטנים מהרצליה ומחדרה, שברוב חכמתה קליש מביאה עלינו, ועם הגשר חוסם הקישון, ופארק המכולות כתחליף לפארק הקישון, ועם תאגיד SIPG הסיני שמקבל שליטה בנמל ובמיפרץ, באדיבות הסכם הכניעה המדהים של קליש, לחברת נמלי ישראל. מי עוד זוכר שלפני הבחירות החתימה תושבים על התנגדות לתכנית חנ"י? תחפרו אחורה בכתבות של חי-פה, ותיזכרו.

 9. די!!! אמר/ה

  פשוט לא נורמלית! התושבים בקריות ובחיפה יסבלו מרעש מטוסים שינמיכו מעל הראש ,ועוד להפוך אותו לבין לאומי זו מחשבה מעוותת ! חיפה עיר קטנה לא שטח גדול הכל צפוף וקרוב ועוד להגדיל ולקרב לעיר זו ממש שערוריה -בטח שלא נסכים לכך!
  נמאס מהאשה הזו מה עוד נסבול ? מה עוד יש להרוס?
  די! שיתכנסו לבחירות מחודשות ,שתתפטר!!!!! טעינו וטעינו !

 10. ארנת טורין אמר/ה

  אני מודה לעינת ונחשון על הפעולה העיקשת לטובת שדה תעופה בחיפה. יהיה זה שדרוג של איכות החיים לתושבי העיר ומקור פרנסה. עלו והצליחו

 11. חכם ציון אמר/ה

  כמה בלה בלה ושטויות מכאלו שההבנה של ם בתעופה היא אפס מאופס

 12. עופר אמר/ה

  זה המוצא של חיפה לכוון תנופה ומקורות תעסוקה נוספים לאזור, חבל שנתקעים וחושבים קטן

 13. מרים קרן סיבובית בננה אמר/ה

  סליחה אולי אנני גאון גדול בנושא האורבנולוגיה, אך בנסיעותי ליד הישוב רכסים למשל, אני מבחין בשטחים מישוריים אדירי מימדים שיכולים לאכלס בתוכם כמה שדות תעופה בי"ל. כלומר כמו בכל עיר מתוקנת וגדולה: שדה תעופה בי"ל מחוץ לה (למשל באזור רכסים) ובתוך העיר, שדה תעופה קטן המיועד למטוסי מנהלים וכיו"ב. אדר' גלבהרט צודק בקביעתו לגבי שדה התעופה בק. חיים, אך לא מביא שום בשורה לגבי שדה התעופה הבי"ל ההכרחי כל כך. תמהני. ובכלל החלטות בסדר גודל כזה אינן החלטות של איש בודד או ראש עיר, אלא של ועדה אקדמית מטעם כמה משרדים ממשלתיים (תחבורה, איכות הסביבה, בינוי ושיכון ועוד) ובאחריות רה"מ. מדובר שמשהו בקנה מידה ארצי אפילו לא מחוזי.

 14. אזרח אמר/ה

  נמל תעופה הוא פגיעה יום יומית בציבור שמסביבו.
  תיירות מביאה עובדים זרים ועובדים עניים וכתוצאה מכך ירידה ברמת החיים של העיר.
  לקליש יש חלום אחד וזה נמל תעופה, לא חשוב כמה נזק ייגרם לחיפה.
  כדאי מאוד לעצור זאת לפני שינקטו צעדים בלתי הפיכים.

 15. ג'רי שרון אמר/ה

  חשב מאוד שדה תעופה בינלאומי בחיפה ,אפילו ליעדים קרובים באירופה היות ובצפון יש אוכלוסיה גדולה והנוחיות של טיסה ללא נסיעה ברכבת בדוחק ,בעצמי תסטי מחיפה לאתונה ביוון מחיפה ,היה ממש נהדר, ללא הפסד זמן יקר וללא דוחק מיותר, בכל העולם במקום של צפיפות אוכלוסיה יש שדה תעופה ,אפילו קטן אך יש.
  בתקוה שזה יילקח בחשבון,

 16. כוסאמו! אמר/ה

  שדה תעופה… .אין!
  רויאל קריביאן… . אין!
  נקיון ברחובות… .אין!
  כבישים מסודרים… ..אין!

  מה נשאר… חזירי בר!

 17. נאוה רון אמר/ה

  עצוב מאוד ששדה תעופה חיפה לא חסר לעבוד.
  אני חיפאית שגרה באילת נוחתת בנתבג ומשם אוטובוסים או רכבות או השכרת רכב .בסופו של דבר לא משתלם לטוס מאילת לנתבג.
  אנא מכם תחזירו את הטיסות לחיפה הם נחוצים להמן אזרחים.

 18. להקים שדה במחלף עין תות מבוא כרמל אמר/ה

  למגיב לפני: קשקוש, סלח לי. נתב"ג מעסיק כ-2000 משפחות צעירות מבידוק ובטחון ועד נקיון, סדרנות, טכנאיי מטוסים ומלונות לדיילים. תיירות מביאה להשארת צעירים במגוון משרות שמתפתחות סביב מלונות, מסעדות, ניהול אתרים, תרבות, הסעות והדרכות. מדובר על פוטנציאל להצמיח את התיירות מעל 5 מליון בשנה ואת זה אי אפשר בלי שדה תעופה בינלאומי בצפון. שדה כזה יאפשר גם טיסות המשך דרכו – מה שיוזיל טיסות חוץ למליוני ישראלים.
  סתם לשם השוואה בבולגריה מדינה בסדר גודל של ישראל, יש 3 נמלי תעופה בינלאומיים בבורגאס, ורנה בנוסף לזה הגדול שבסופיה, כל אחד מהם מטפל בכ-2-3 מליון נוסעים כשהצפי שנמל תעופה גליל יטפל רק בנושאים ישראלים בכ2-3 מליון ועוד מליון תיירים כלומר כבר עם פתיחתו יגיע למספרים שמצדיקים ומחזירים את ההשקעה בו.
  קיימת חלופה מצוינת לשדה נגיש מעל מחלף עין תות. קירוי המחלף כולו זול יותר מייבוש ים. מעל המחלף ייבנו מסלולי נחיתה וטרמינל. יקושר דרך כביש 70, כביש 6, כביש 67 לכבישי החוף ולקו הרכבת המזרחי העתידי.
  השדה יוכל לשמש את כל אזור הצפון. פארק תעשיה מבוא כרמל יתרחב בצמוד לו ויהיה קריה לוגיסטית ומחסנים
  של שדה התעופה. נגישות מהירה להייטק של מתם ויקנעם. אידיאלי למקם אותו באזור מחלף תות. נתיב טיסה מהיר מקו החוף אליו. כל היתרונות. לא ברור למה מתעקשים על עמק יזרעאל כשיש שטח מישורי מצוין במחלף תות להקמת שדה בינלאומי בינוני-גדול.

  1. אבי אמר/ה

   הרשה לי לתקן אותך, בבולגריה קיים שדה בינלאומי נוסף גם בפלובדיב, הוא נחשב לקטן (פי 2 מהשדה בחיפה…..)
   אתה יודע מה? אני קונה שדה כזה בחיפה

 19. אזרחית שרוצה טוב יותר אמר/ה

  לא מעוקצנו ולא מדובשה עיר ככ יפה עם ראש עיר ככ
  לא אסרטיבית אין בה ולו טיפה של אנרגיות כמתבוננת מהצד 0 עשייה . עיר גדולה שאינה מתרוממת לא משגשגת פוטנציאל של עיר ללא פוטניציאל של ראש עיר
  רצונו שינוי וקיבלנו דיכוי
  וכאן אני פונה אלייך עינת !!!!!! גדולה של אדם לבוא ולומר גדול עליי מוסרת את המפתחות למי שראויי ויכול להביא את המירב+של העיר המדהימה הזאת
  ניסית לא הלך שלום

 20. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  הלואי ויוקם פה שדה תעופה כבר! סוף סוף ראשת עיר שנלחמת עבור חיפה בנושא. וכרגיל זווכה בכפיות טובה ובהתיחסות אובססיבית לנושא החזירים…תהיו בריאים אנשים..

 21. שלמה אמר/ה

  לא ברורה התנגדות לפתיחת שדה בינלאומי בחיפה .למה תושבי הצפון צריכים לרדת דרומה כדי לטוס ? הדבר יביא מאות מקומות עבודה .יתייג את חיפה על המפה הבינלאומי .צמיחה כלכלית ..יתרה בכל פעם שמעזה משגרים טילים נתב"ג סגור .תושבי הצפון כן יעדיפו שדה כזה .מאחל הצלחה לקאליש

 22. שי עינבר אמר/ה

  עצוב שיש פה כל כך הרבה פוליטיקה והחלטות הזויות חייבים לפתח את נמל התעופה זה יכניס כסף לעיר מתנועת תירות מהנמל

 23. שרית אמר/ה

  כרגיל אף אחד לא שואל את התושבים או בודק מה דעתם לחיות מתחת לרעש ולזיהום של נמל תעופה מעל לראשם

 24. רותם אמר/ה

  חייבים להחזיר את שדה התעופה בחיפה לפעילות! לנסוע לאילת זה ממש סיוט. עשרות שנים השדה עבד, ואז הגיעה קליש שלא מפעילה מנופי לחץ על ישראייר ומשרד התחבורה.

  1. קקון אמר/ה

   עינת קליש בהחלט הפעילה מנופי לחץ. הבעיה שהמנופים שהביא משרד התחבורה לנמל גדולים מידי, 150 מטר גובה, וזה חסם סופית את האפשרות לפיתוח שדה התעופה.
   עוד נצחון כזה ואבדנו.

 25. תושבי הצפון דורשים נמל תעופה בינל"א אמר/ה

  שרת התחבורה:
  הוציאי את שדה התעופה ממאבקים פוליטיים של חבורת סהרוריים בעמק יזרעאל במפלגתך.
  יש חלופה שאינה רמת דוד ואינה בנבטים. שאין לה התנגדות של צה"ל ולא משתמשת במרחב המראה של בסיסים.
  שאין לידה ערים וישובים גדולים ולא תהווה מטרד כלל או תגזול קרקע חקלאית.
  ושהיא נגישה למאות אלפי תושבים מהצפון ומהשרון, מאות אלפים שיטוסו, בניגוד לשדה בנבטים שיישאר ריק.
  מחלף עין תות כולל שטח מישורי גדול. האזור כולל מסדרון אוירי מעל פאק הכרמל, המרוחק קילומטרים רבים לכל צד
  מהישובים סביב. מדובר על אזור נגיש, שיהפוך נגיש עוד יותר עם קו הרכבת המזרחי שמהתחנה הסמוכה שלו
  שאטל לשדה התעופה יקח עשר דקות.
  מדובר על חלופה זולה, מהירה, בשטח מופר ממילא סמוך למחלף עין תות, בשטח מישורי ברובו, שניתן להקים בו שדה ללא הפרעה ועם מסדרון נחיתה והמראה ישירות לכיוון הים. עם חצי מליון תושבים סביבו במרחק עד 20 דקות נסיעה, בין חדרה, חיפה, יקנעם וישובי העמק.
  להפסיק את גרירת הרגליים ולהקים שדה בינלאומי בכביש 70 – שדה תעופה כרמל!

 26. ג'רי שרון אמר/ה

  להקים שדה נוסף בצפון במהירות הוא צו השעה.

 27. מירי אמר/ה

  אם יגדילו את השדה לבינלאומי, לא נישאר כאן בקריות.
  זה יהיה סוף סוף הטריגר לעזוב את הקריות, הרוויות בזיהום אויר מהמפעלים הפטרוכימיים וסיכון לסרטן.

הגיבו כאן לכתבה