שביתה כללית במגזר הערבי | אילו עסקים שובתים והיכן המשיכו כרגיל בחיפה? | צפו

העסקים בוואדי ניסנאס סגורים

בעקבות הכרזת ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל לגבי שביתה כללית בבתי עסק ובבתי הספר בישובים הערבים ובערים המעורבות, העסקים בשכונת ואדי ניסנאס נשארו סגורים במהלך היום (ג' 18/5/21). בשאר הענפים, כמו רפואה ותחבורה, השביתה כמעט שאינה מורגשת.

לפי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, השביתה באה במחאה על המלחמה ועל המתקפה על הפלסטינים בירושלים, על שיח' ג'ראח ומסגד אל-אקצה. נגד המתקפה על הציבור הערבי בכלל ובערים מעורבות בפרט. ועדת המעקב מדגישה כי המחאה אזרחית עם כתובת פוליטית ברורה.

כאן המקום לציין את העובדה שגל הטרור הנוכחי בחיפה החל כמחאה פרו-פלסטינית, נגד תפיסת בתים בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים, מחאה אשר לובתה והתגלגלה לגל של טרור, על ידי קבוצות פורעים מקרב הציבור הערבי. מאוחר יותר קפצו על העגלה גם קבוצות יהודים, מהימין הקיצוני, שניצלו את הוואקום אשר נוצר בשטח, בהיעדר כוח אדם משטרתי ויצרו גל טרור משלהם מול ציבור ערבי שליו, שברובו לא היה לו שום קשר לגל הטרור הערבי.

כאן תוכלו להיזכר ביום שבו הפכה המחאה להתפרעות אלימה מצד המפגינים הערבים, התפרעות שהציתה גל של טרור בעיר:

ואדי ניסנאס בחיפה שביתת המגזר הערבי | צפו


ועדת המעקב דורשת "להסיג את הכנופיות הפשיסטיות מהערים", ולהגיש נגדם כתבי אישום. לשחרר את מאות העצורים הערבים ולחקור את האלימות המשטרתית נגד אזרחים ערבים.

הפליירים בערבית שהופצו בקרית אליעזר
הפליירים בערבית שהופצו בקרית אליעזר

לפני השביתה, הופצו אתמול (ב' 17/5/21) על ידי צעירים בשכונות קריית אליעזר וקריית אליהו, פליירים בערבית עם הכיתוב: שביתה מחר, מעצרים רק של ערבים, לוד, שייח ג'ראח, הריסת בתים, מסגד אל אקצא.

העסקים בוואדי ניסנאס סגורים

ברמב"ם ובאגד עובדים כרגיל

מבית חולים רמב"ם נמסר כי לא הורגשה אי-התייצבות כתוצאה מהכרזת השביתה במגזר הערבי. יש מקרים בודדים מאוד של חוסר הגעה עקב שביתה של גני ילדים ובעיה בלתי צפויה לאימהות עובדות – אך כאמור, אלה מקרים ספורים מאוד.

גם בענף התחבורה הדברים מתנהלים כסדרם. מחברת "אגד" נמסר כי הרוב המוחץ של הנהגים התייצב כמתוכנן לעבודה, על מנת שלא לפגוע במרקם היחסים עם חבריהם הנהגים היהודים, במסגרת הדו קיום המופתי השורר ביניהם.

ואדי ניסנאס בחיפה (צילום – ירון כרמי)

בשכונת ואדי ניסנאס העסקים שובתים. כל דוכני השוק סגורים, כך גם החנויות, המסעדות ושאר בתי העסק.

רג'א זעאתרה (צילום: ירון כרמי)
רג'א זעאתרה (צילום: ירון כרמי)

רג'א זעאתרה מסיעת חד"ש בעירית חיפה, מסר לחי פה:

ניתן לומר שהשביתה בחיפה הצליחה בגדול. ההיענות לשביתה חסרת תקדים. זה מבטא מחאה נגד המלחמה ונגד מה שקורה בירושלים – אבל גם (ואולי בעיקר) נגד מה שקרה בערים מעורבות לרבות בחיפה – התקיפות של לה פמיליה וכנופיות "מוות לערבים" בחסות המשטרה. הערבים בחיפה הרגישו שהאיום הגיע לפתח ביתם ממש, תרתי משמע. בקריית אליעזר, בוואדי ג'מאל – עין הים, במושבה הגרמנית, בוואדי ניסנאס ובעוד שכונות ואזורים שבהם הותקפו אזרחים ערבים ורכושם. היה ויכוח ער במשך יומיים ובסופו של דבר הציבור הערבי יוצא היום במסר חד משמעי: לא נסכים לחיות בפחד בעיר שלנו. לא נסכים לפחות מחיים בכבוד ובשוויון מלא. השובתים מממשים זכות אזרחית להביע את דעתם ולבטא את מחאתם. זו זכות אזרחית לגיטימית שאין לפגוע בה.
עו"ד חמודי מסרי

עו"ד חמודי מסרי, יו"ר ועד ואדי ניסנאס:

כל השוק והעסקים בוואדי סגורים. ועדת המעקב העליונה יצאה בהצהרה כי במקום הפגנות ואלימות, עדיפה שביתה של יום אחד להרגעת המצב, כדי שכולם יבינו את המסר ונוכל לחזור לחיים המשותפים והרגילים שידענו עד כה.
19 תגובות
 1. לימור אמר/ה

  איזה שקרים, בית ערבי אחד לא נפגע. 2 בתי כנסת הוצתו בחיפה.
  למה אין תגובה בכתבה על השקרים?
  שבוע שלם ערבים זורקים אבנים, בקבוקי תבערה, מבצעים לינץ אכזרי ברחוב אלנבי לבחור יהודי שחזר הבייתה.
  איפה הצדק???

 2. א. אמר/ה

  מי יכנס לקנות אצלכם ?

 3. מיקי אמר/ה

  רג'א זעתרא מורחק מהכנסת עד להודעה חדשה בגלל תקיפה של ח"כ יהודי.
  איך הוא בכלל מעז לדבר על אלימות?!

 4. פושטים רגל אמר/ה

  אין לכם טעם לשבות, גם כך מעתה והלאה אין לכם עבודה.
  יהודי קונה רק אצל יהודי.
  על ההתנהגות שלכם בשבוע האחרון תשלמו ביוקר

 5. יהודה אמר/ה

  שילכו קבינמאט ערבים בלי מוח אין עוד מדינה בעולם שהם נהנים ממנה כמו ישראל החמאס משתמש בהם ככלי והם נופלים בפח עכשיו נדאג שהם יהיו בשביתה עד סוף ימי חייהם כלב מי שייקנה אצלהם משהו .

 6. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מי צריך את השביתה הזו? מיותרת לחלוטין. ערב נעים.

 7. עינב אמר/ה

  אתם חייתם בפחד? בקרית אליעזר טרור ערבי היה הילדים סובלים עדיין מחרדות. על מה אתה מדבר? ציפיתם שנקבל סטירה ונשתוק אחרי היום הראשון שמקבץ לא מבוטל של ערבים השליטו בנו טרור אז קמו מקבץ יהודים והגנו והגיבובהתאם. בתוה כתוב הקם להורגך השקם להורגו. לא הרגשנו מובנים אז יצאו אנשים טובים להגנה. ברגע שיסמ שמר עלינו אחרי יומיים אז אף אחד מהיהודים לא יצא עשיתן לנו טרור על מה אתה מדבר? אתה חי בפחד?

 8. יקי אמר/ה

  אני מאוד מזדהה עם בעלי עסקים . לא אבוא אליהם על מנת להזדהות איתם

 9. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  שביתה מיותר לחלוטין. אין צורך בשביתה הזו.חבל על הזמן. ערב נעים.

 10. איציק+התשואל אמר/ה

  אכן כתגובת לימור :
  הנימוקים לשביתה הזויים / פוליטיים לחלוטין ! ורג'א זעתרה יודע זאת היטב !!!
  כאילו אנחנו בעולם אחר- פשוט הפצת שקרים ! .אנחנו החיפאים יודעים את כל האמת !!!
  שבועות/ חודשים של הטלת טרור ערבי על העיר בחסות העיריה.חוסר השלטת החוק ע"י העיריה והמשטרה :חניות כפולות ומשולשות בצירי השכונות הערביות/ המשותפות ,חראקות בכל רחבי העיר , ירי , וכאשר הצטרפו גם קבוצות יהודים לחגיגה – אז נזכרו הערבים לזעוק !
  מנהיגי הערבים ממשיכים ללבות שנאה ואנטי כל המדינה ומוסדותיה.לא שמעתי הגה מהם לאחר תחילת התפרעויות הערבים
  משפחתי וותיקה בעיר – "רק" 140 שנה .
  ממש הרגשתי כאילו איני בארץ . לחשוב על נתיב נסיעה בלילה, שלא יעבור דרך העיר .נוסע רבות בציר הכרמל/ בת גלים , דרך סטלה מריס .לא עוד !!, לאחר שלילה אחד נתקלתי בפחי זבל בוערים בצומת סטלה מריס/ הגפן , וסמוך – ברמזור הגפן / אלנבי .
  עלי לאגוף ולנסוע מסביב דרך שפרינצק .
  ומס פעמים הדרך מפלימן לבת גלים – שוב , סכנה לעבור בעיר, אז שוב אוגף מסביב דרך הכרמל – מרחק וזמן עצומים מהרגיל .
  קורא לחלק מהאוכלוסיה הערבית השפויה –
  השמיעו גם אתם את קולכם ללא פחד .
  אל תיתנו למיעוט המטורף לשלוט בכם ובנו

 11. יהודי אמיתי אמר/ה

  תזכרו את כל העסקים שלכם.אף יהודי לא יקנה מכם.נגמר!!! אתם מיותרים בחיפה בפרט ובשאר הארץ בכלל.

 12. יורם אמר/ה

  בסופו של יום האמת יוצאת לאור
  אם נהיה צרכנים נבונים ואזרחים מסורים ופטריוטיים אנחנו יודעים בדיוק היכן לא לקנות.

 13. תומר אמר/ה

  מצוין!!!
  ידע כל יהודי בחיפה ,שכלל בתי העסק בחיפה השייכים לערבים הינם משתפי פעולה עם האויב ואין לרכוש אצלהם. אם עד עכשיו הדברים לא היו ברורים דיים כעת,הכל ברור!!@

 14. ר. שטאוב אמר/ה

  סורי על כמה שגיאות כתיב כתוצאה מכתיבה מהירה …

 15. ר. שטאוב אמר/ה

  שביתה מיותרת. סוג של עונש עצמי שאנשים גוזרים על עצמם … לא הבנתי מה הפואנטה או מה זה אמור לשנות לקהל הרחב (מכל העמים/ דתות) שבמקום לקנות היום בוואדי יילך למקומות אחרים שכן עובדים.
  מיותר לחלוטין, במיוחד בתקופה הזו כשבעלי עסקים גם ככה מתקשים להתאושש אחרי הקורונה.
  – אני אישית, כיהודיה, אמשיך לקנות אצל ערבים ואמשיך להינות ממבחר המקומות והדברים שיש לואדי המדהים להציע.
  היום במקרה לא הייתי באיזור כך שהשביתה לא ממש הפריעה לי. אם זה היה קורה ביום שיש לי שם סידורים -סביר להניח שהייתי מתבעסת.
  (נ.ב. כל הקשקשנים ש'מחרימים' את בתי העסק הערבים ונשבעים לא לתת להם פרנסה -הם הראשונים שירוצו לחנויות בואדי ושאר המקומות הצמודים לעיר ברגע שהמצב המטורלל יחלוף. אז במקום לזרוק לאוויר כרגע רעל וארס גזעני -היה עדיף לשתוק או לנצל את הזמן כדי להתפלל לימים רגועים יותר מהצד הזה ומהצד ההוא) ..

 16. ורד אמר/ה

  אני בעד השביתה, תשבתו לנצח, שביתת רעב בבקשה

 17. אסף אמר/ה

  חיפאים ! תפסיקו לקנות בעיר התחתית! תזכרו את הרגע הזה! את הרגשת הבגידה! הנבלות האלה, מלקקים את השמנת, ומיזדהים עם אלה שמפגיזים אותנו, ובנוסף מבצעים בנו! פרוגרום! לחומוס שלהם, יש מעכשיו טעם של ח! ר! א!!

 18. דו-קיום אמר/ה

  כל יהודי בחיפה יודע מי ועדיין אלימים ברחובות, אז שהזיכרון הקצר שלכם לא ישכח.
  ולכל הצבועים שסביר להניח יחזרו לקנות מהם עם חיוך, תנסו לחזור הביתה לפני החשכה כי אז יוצאים החזיריי בר אותם לא מעניין הכרטיס אשראי שלכם.

 19. מעוצבנת אמר/ה

  שיפסיקו להציג את עצמם בתור הקורבן, הם מנסים להשיג שוויון בזה שהם תוקפים ומשליטים פחד באזרחים אחרים? מה ההגיון, מפחיד להסתובב בחוץ באזור שבו אנו חיים אי אפשר ללכת לעבודה בשקט, ערבים זורקים אבנים בקבוקי תבערה , כל ערב כבר מלווה בקולות נפצים וזה מפחיד, כל לילה אנחנו נועלים את כל הבית, אחרי השקיעה לא מעזים בכלל לצאת מהבית, חלונות שלנו עם פלטת ברזל כי אין מה לעשות מסוכן, הם לא רואים בעיניים, מציתים פחים , צועקים, מקללים, בתקשורת מציגים אותם בתור המסכנים ואת מדינת ישראל בתור טרוריסטים כשהאמת שזה ממש ההפך .
  למה בכלל לפנות לאלימות ? זה לא יפתור כלום ורק יעשה יותר גרוע.

לא ניתן להגיב