הפגנה מול התפרעות | הבדלים שחשוב לדעת | פרשנות

המחאות וההתפרעויות ממשיכות במושבה הגרמנית (צילום: שי רגב)

בזמן האחרון אנו מתמודדים עם אלימות רבה ששוררת ברחובות חיפה וזאת תחת הטענה שכל זה נעשה בשם מחאה והפגנה, אך היכן נמצא הקו הדק שבין הפגנה או מחאה מוצדקת לבין התפרעות וונדליזם לשם ההרס. מהי ההגדרה של הפגנה או מחאה וכיצד יהיה ניתן לעמוד בקווים שלה על מנת להעביר את הנקודה בצורה מכבדת.


הפגנה רועשת ודגלי פלסטין במושבה הגרמנית בחיפה - הזדהות עם תושבי שיח' ג'ראח במזרח י-ם (צילום: עומר מוזר)
הפגנה רועשת אשר הפכה מאוחר יותר להתפרעות במושבה הגרמנית בחיפה (צילום: עומר מוזר)

ראשית בואו נסתכל על המושג הפגנה

הפגנה היא יציאה אל הרחובות תוך הכרזת סיסמאות והנפת שלטים. הזכות להפגין היא מאבני היסוד של הדמוקרטיה, זוהי דרך של קבוצת אנשים להביע באופן פומבי את דעתה, ובפרט את מחאתה, בנושא מסוים. הפגנות נערכות פעמים רבות בכיכרות מרכזיות או במקומות בעלי משמעות סמלית.

אלימות אינה נכללת כלל בהגדרת המושג "הפגנה", וכך גם וונדליזים. לעיתים, אנשים שיוצאים להפגין מתדרדרים לשימוש באלימות ולוונדליזם, במקום להעביר, בצורה חוקית, את המסר שעבורו הם יצאו לרחובות.

האם שימוש באלימות בהכרח יגרום לאנשים ולגורמים הרלוונטים להבין את המסר, כנראה שלא!
כאשר משתמשים באלימות וונדליזם, כל מה שהציבור רואה הוא רק את הנזקים ולא את הטענה אותה ניסו המתפרעים להעביר. באירוע אלים, הטענה נראית שולית והדבר העיקרי הוא פריקת העול, והכעס של אותם האנשים במקום לגרום לשינוי אמיתי, כלומר, לגרום לאנשים להקשיב לטענה כלשהי.

אש ברחובות חיפה במהלך התפרעות פרו-פלסטינית בשדרות בן גוריון 11/5/21 (צילום: שי רגב)
אש ברחובות חיפה במהלך התפרעות פרו-פלסטינית בשדרות בן גוריון 11/5/21 (צילום: שי רגב)

האם סטירת לחי מעודדת הקשבה?

כאשר נמצאים בוויכוח מול אדם, האם כאשר הוא יסטור לך, יפגע ברכוש לך, זה יגרום לך להקשיב למה שהוא אומר או טוען או האם תתרכז אך ורק בנזק שנגרם לך ולרכוש שלך?

האנשים אשר פגעו ברכוש, בחנויות ובאנשים בשם המחאה שלהם, כפי שראינו בחיפה בימים האחרונים, מאבדים את האפשרות לגרום לאחרים להקשיב להם. אדם אינו חייב לקבל את כל הדעות, אבל כן חייב לכבד אותן כל עוד זה נעשה בצורה מכבדת ולא אלימה.

חיפה במשך שנים על גבי שנים, מהקמתה, הייתה מורכבת מגיוון רב של אנשים ושל דעות. למרות המתיחות הגוברת, ולמרות שבנקודות מסוימות, הקשורות בדו-קיום, קיימת אי ההסכמה. אם כך, מדוע יש לאנשים מסוימים מוטיבציה להרוס משהו שעבד עד עכשיו?

אני לא טוענת, כמובן, שהכל עבד בצורה מושלמת, אבל כבוד אחד לשני לחיות כרצונו, כן היה קיים בעיר. היות שכך, אני חושבת שהגיע הזמן לקצת חשבון נפש, אינני אומרת שאסור לצאת להפגין על משהו שאתם מאמינים בו, אני אומרת שעל מי שיוצא לרחוב לוודא שזה אכן הפגנה ולא התפרעות.

יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים (צילום: דוברות רמב"ם)
יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים (צילום: דוברות רמב"ם)
16 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל ההפגנות האלה מיותרות לחלוטין. חג שבועות שמח. חייבים לחיות ביחד.

 2. אייל חיפה אמר/ה

  הרשימה המשותפת מייצרת טרור.
  הגיע זמן להוציא אותה מחוץ לחוק.

 3. לא בומר אמר/ה

  סבבה סבתא

 4. רוני וגנר אמר/ה

  לצערי הפגנה לא אלימה שהיתה ביום שלישי בערב בשדרות בן גוריון פוזרה ע"י המשטרה ברימוני הלם . רק לאחר מכן חלק קטן מהמפגינים זרקו אבנים על השוטרים.
  לעומת זאת הפגנה שקראה לאלימות נגד ערבים (ושחלק מהמפגינים בה רדפו אחר ערבים עם מקלות)ביום רביעי בשדרות בן גוריון זכתה להגנת המשטרה.
  האיפה והאיפה הזאת של המשטרה היא אחד ההסברים לאלימות שפשתה בעיר התחתית.

 5. ר. שטאוב אמר/ה

  איתמר בן גביר הוא שורש הבעייה. הוא וכל תומכיו שמתעקשים לתקוע עוד ועוד יתדות בשכונת שייח' ג'ראח, בתקופה הכי לאאא מתאימה, פלוס עלייה להר הבית תוך זילזול וניבול המתפללים המוסלמים וחילול קודשיהם.
  – אני לא מצדיקה ולא בעד וונדליזם ואלימות אבל בהחלט מבינה את הכעס הבוער באוכלוסיה הערבית מוסלמית כאשר קורים דברים כאילה בחסות המשטרה והצבא שלא מונע את ההתנהגות הנבזית של מר בן גביר ושותפיו …
  אז הערבים מתקוממים ומתפרעים, והיהודים עושים את אותו דבר בדיוק כתגובה (גם אם לא בחיפה, בערים אחרות) ומי שסובל בשורה תחתונה זה אנחנו, האזרחים, התושבים שבסך הכל רוצים לחיות בשקט ובשכנות טובה ומשותפת מול מציאות שנכפתה עלינו והולכת ומתדרדרת מיום ליום.
  זה עצוב. זה מקומם. זה מטריף את המוח ומוריד את המורל והתקווה למקומות הכי נמוכים ומגעילים שלא חשבנו שאי פעם נגיע אליהם.
  – מישהו מבטחון המדינה צריך להרים את הכפפה ולעצור את ההשתוללות הפרובוקטיבית של בן גהיר לפני שנהפוך כולנו (משני הצדדים) לצאן לטבח!!!!
  זה

 6. שכונה ד אמר/ה

  ושיפסיקו לקשקש לנו ולהנדס את התודעה על " עבודת הקודש וכו " שהצוות הרפואי הערבי עושה. הכל כדי להשכיח שיש גם יהודים שעושים משהו…מוטב שלא אספר לכם, כפרופסור כימלאי מרמבם, את השנאה הבסיסית והעמוקה של חלק גדול מאד מהצוות הרפואי הערבי. את תגובות השנאה הם אומרים בערבית ומשתמשים בשפת הקודים המיוחדת לתגובות אלו…תצאו מהטמטום שלכם, יהודים. אינכם רואים את השנאה?

 7. ענו אמר/ה

  אם הייתי ב"פלסטין" והייתי מרים שם דגל ישראל, איך זה היה מסתיים?

 8. יוסף ג'וסטאר אמר/ה

  הכתבה נכונה, אבל נראה לי שכדי שהמסר יעבור, היא צריכה להיכתב בשפתם של הפורעים בעיר שלנו (ערבית)

 9. פטישי אמר/ה

  ולמה ניראה לך שהם יקשיבו לדיבור המנומס הזה שלך ???
  הצחקת אותי. הם משתפים פעולה עם החמא"ס וברגע האמת הם גם ירו בך ויצחקו לך בפנים וזאת כאשר את מדממת עצמך למוות. די להתיפייפות הזו . הם מבינים רק באלימות דם ושינאה לצערי. היום אני לא נותן אימון בהם ולא ל-מאית השנייה לא מסובב את רטשי ומשאיר את גבי חשוף לפגיעה .

 10. אייל אמר/ה

  אתה מבולבל אין פה אפליה כי ערבים לא אמורים להיות אזרחים בישראל. דו קיום , שיוויון וחייזרים שייכים לאותו הזאנר . מי שחי בישראל צריך לקרוא לעצמו ישראלי . כל מי שמגדיר עצמו רוסי , מרוקאי , ערבי וכו שיחזור למדינה שהוא מזדהה איתה – פה חיים ישראלים.

 11. לייבלה אמר/ה

  מאז ומעולם אין דו קיום אלא רק עם מישפחות הנוצריות בחיפה הכל אינטרסים ובדיות אני מקווה שאזרחי חיפה יפנימו ולא ייכנסו ויפרנסו את הסוחרים בואדי ניסנס זאת לא הפעם הראשונה להיתבהמות ולשינאה היוקדת עי רוב תושבי הואדי כאשר יורקים לבאר מימנה הם שותים ומישטטים אין כל אינדקציה לדו קיום

 12. אזרח מודאג אמר/ה

  עדן, אם הפורעים היו יהודים, גם אז היית כמו מגששת באפלה???… ערפל הניסוח???.. עדן, מה שלפנינו אינו הפגנה, וגם לא התפרעויות. אנו מתמודדים עם מרד ערבי, פוגרומים שעושים הערבים בנו בכוונה להשמידנו, ולהאבידנו, כמו למשל במאורעות תרפ״ט. אז כהיום, השכנים הערבים התהפכו על שכניהם היהודים, מיטיביהם… ורצחו אותם באכזריות מזעזעת. ב״ה היום זמם זה לא ייצלח, בסופו, הסדר יושב על כנו. נקווה שעם הפורעים תמוצא כל חומרת הדין. 1000 תמונות מהנדסות תחת הכותרת הלא רלוונטית: ״מסרבים להיות אויבים״, לא יעלימו את שנאתם הרצחנית של הערבים. לא כולם, רק לאחרונה עם האסון במירון פגשנו מחוות, ושמענו קולות טובים… לצערנו כרגע קולות הלינץ׳ והרצח, גוברים… הערה קטנה: תמונות המסרבים להיות אויבים אינן רלוונטיות כי אנו מקווים שהציבורים המשתתפים במיזם, לא יגיעו למקומם של הפורעים…

 13. א.ד. אמר/ה

  לא זכורה הפגנה בישראל שלא הפכה להתפרעות תחת הצידוק "חופש הביטוי" או "בשם הדמוקרטיה" לצורך הצדקת האלימות, בעיקר כשמדובר בהתפרעויות של ערבים תחת המונח "הפגנה".

 14. משה מכבביר אמר/ה

  כל הסוחרים בואדי ניסנס וברחוב חורי הם במרביתם בני המיעוט הנוצרי.
  אלה אנשים טובים המאמינים בנצרות ובחיי שיתוף ואין להם שום דבר נגד היהודים. הם אנשים מנומסים, משכילים ומתקדמים מאד.
  הם נשארו בארץ ולא ברחו, אזרחים שומרי חוק ובניאדם חיוביים מאד.
  גם כל האוכלוסיה בכפר כבביר שעל הר הכרמל הינה אוכלוסיה טובה ומכבדת. אנשי עבודה חרוצים , שומרי חוק.
  גם כל התושבים הערביים המוסלמים המתפרנסים בחיפה, בשוק, בחנויות, בבנין וכדומה, הינם אנשים טובים וחיוביים מרביתם אינם עוסקים בפוליטיקה ומבינים היטב כי הפרנסה ושרותי הבריאות והחינוך והרווחה במדינת היהודים הינם ברמת הכי גבוהה שיש.
  לא נשכח כי הפליטים גורשו מכאן ב-1948 וחובת העולם לבטל את מעמדם כפליטים ולסייע להם להקים בית חדש, בכסף, אבל רק אחרי שישימו בצד את איום המלחמה ויחתמו על הסכם נאמנות עם אותה מדינה שתקבל אותם כאזרחים מן השורה-ישראל, לבנון,גדה,סוריה,עזה וכדומה. לא משנה באיזו מדינה יחיו, יקבלו אזרחות רק אם ישבעו נאמנות לאותה מדינה כפי שנוהג כל אזרח בארה"ב או במדינות אירופה.
  לא יהיה אזרח בעל זכויות שוות ללא הצהרת נאמנות וחובת גיוס לשרות לאומי/אזרחי/צבאי בן 3 שנים ותשלום מיסים וארנונה וביטוח לאומי וכן הלאה.
  כל אזרח שלא יעמוד בתנאי המדינה, יהודי, מוסלמי,נוצרי, או דרוזי או כל דת אחרת, יאבד את מעמדו כאזרח ולא יזכה לקבל שום שרות מהמדינה.
  בכל אוכלוסיה ניתן למצוא אנשים לא טובים , אך בואדי ניסנס ובכבביר אנשים אלה הינם מיעוט מבוטל ולכן, מרבית המפגינים והמתפרעים הערבים שהיו בחיפה הינם אזרחים ערבים מוסלמים שהובאו בצורה מאורגנת מחוץ לחיפה על ידי מפלגה ערבית קיצונית ועשו בלגן בעידודה.
  למיטב הבנתי , גם הפורעים היהודים הינם מיעוט מבוטל של יבוא קיצוני אשר מצא לנכון לעמוד כדי להגן על היהודים, אחרי שהערבים התפרעו.
  חבל מאד שהמשטרה והשבכ לא נכנסו לעבודה בזמן ומנעו את הסיפור.
  זו הבעיה שלנו… הרוב הדומם משני הצדדים, ותפקיד המשטרה לשמור עלינו שדברים כאלה יטופלו בחומרה גם על ידי מערכת המשפט.
  כדברי חז"ל: "מהרסיך ומקלליך מקרבך באו"…
  אפשר ולגיטימי להפגין, אבל, רק אזרחים שומרי חוק עם רישיון וללא אלימות.

 15. חיפה אמר/ה

  לעןלם לא נשכחלהם, גיס חמישי משתמש בססמאות בזמן שרוצהלהשמיד אותנו, טרוריסטים מבית, נגמר הדו קיום.

 16. אני אמר/ה

  נכון

לא ניתן להגיב