אלמידאן – ועכשיו לאן?

05_-_משפחתו_של_משה_תמם_במועצת_העיר_חיפה.jpg

משפחתו של משה תמם במועצת העיר חיפה

טור דעה

ד"ר עודד סושרד
הכותב הוא חבר מפלגת הבית היהודי, החיפאי השני ברשימת המפלגה לכנסת ויו"ר 'הכל מתחיל בחינוך'

לפני כשנה וחצי התקיימו בחיפה בחירות, שבהן זכה ראש העיר שלנו לרוב ברור, ונבחר להיות הנהג שינהיג וינהג את הרכב המפואר ששמו העיר חיפה, בדרך שהוא רואה לנכון. העמיס ראש העיר על רכב השרד קואליציה מקיר לקיר – ליכוד ועבודה, הבית היהודי וחד"ש, חרדים ואנשי לפיד, ועוד מימין ומשמאל – ויצא לדרך.

הכל היה טוב ויפה, כל עוד עסקו נוסעי הרכב בתחומים החשובים של פיתוח העיר, בניית בניינים, סלילת כבישים, סביבה ירוקה ובריאה וכיוצא באלה. גם אם היו מידי פעם ויכוחים, ידענו תמיד למצוא את שביל הזהב, ולהמשיך לעבוד יחד, כשכולנו רואים את טובת העיר ותושביה.

הצגה המגלה אמפתיה למחבל


ואז הגיע אלמידאן – תאטרון, המקבל מעל מיליון ₪ לשנה מכספי משלמי הארנונה, ומעלה הצגה המגלה אמפתיה למחבל, שרצח את החייל משה תמם הי"ד.

בהפגנה.jpg
בהפגנה
הזוי ומופרך, כפי שזה נשמע, נעשה נסיון גם הפעם למצוא נוסחה מוסכמת שתאפשר את המשך הנסיעה המשותפת. אך מכיוון שלא באמת ניתן לגשר בין עמדות הצדדים, נקלעו כל הנוגעים בדבר למצב מביך: אחד שחתימתו מתנוססת על הסכמה להמשך מימון התאטרון, טען שלמעשה לא הסכים ובדיוק עבר ניתוח, שני אמר שבדיוק נחת מחו"ל ואמרו לו שהראשון הסכים, הנהג עצמו מזגזג ימינה ושמאלה, עושה כל מאמץ שאף אחד לא יפול לו מהרכב, וכולם מתבזים. אף אחד לא יוצא מזה טוב.

לחתוך ימינה או שמאלה


אז איך עוצרים את הבזיון הזה? חייבים קודם כל להבין, ואת זה יודע כל מגשר, שיש מקרים שאינם ניתנים לגישור. יש מקרים שצריך לחתוך – לכאן או לכאן. הרכב שלנו הגיע עכשיו לצומת T, וכל נסיון להמשיך קדימה, יסתיים בהכרח בהתרסקות. זה הזמן להחליט: ימינה או שמאלה, רק לא ישר.
ומי שעליו לקבל את ההחלטה הוא נהג הרכב, שנבחר בדיוק לשם כך. אם יפנה ימינה, ויחליט על שלילה קבועה של תקציב התאטרון, ייתכן שיצטרך להיפרד מאחד הנוסעים – סיעת חד"ש שבקואליציה. זה אף פעם לא נעים להיפרד משותף, אבל לפעמים אין ברירה. ואפשר גם לבחור בפנייה שמאלה, אם זה צו המצפון, ולחדש לתאטרון את המימון הציבורי. אין לי ספק שבמקרה כזה, תהיה הסיעה שלנו, סיעת הבית היהודי, הראשונה לפרוש מהקואליציה, ואני מקווה ומעריך שסיעות נוספות יבואו בעקבותינו.

ללא מניפולציה הישרדותית


אין מנוס. גם אם באורח פלא תימצא הפעם נוסחת הקסם לפתרון המשבר – הסכמה שהיא כולה התנגדות, עצימת עיניים בעיניים פקוחות או כל מניפולציה הישרדותית אחרת, זו לא תהיה פשרת גישור מבורכת של WIN-WIN, אלא פשרת LOOSE-LOOSE, שבה כולם חבוטים ומבוזים, וההישרדות תחזיק מעמד זמן קצר בלבד – עד הפעם הבאה שבה תועלה הצגה נתעבת, יוקם מרכז למורשת הטרור, או יימכרו ספרי הסתה. ומה יעשו אז? אחד יתעורר מתרדמת וחברו ינחת מהירח?
אנחנו בצומת T, וזה הזמן להחליט. ימינה או שמאלה, רק לא ישר. כי בתוך הרכב הזה, כולנו נמצאים.

תיאטרון אלמידאן

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. מיכאל אמר/ה

    לא צריך להחליט שמאלה או ימינה !
    פשוט לא נותנים במה למחבל !
    אפשר להעלות היסטוריה שיקרית אבל של תכלול אלימות או הצדקה לאלימות !
    הגועל עוד בדרך לא ????!! מה עם לזימי ?

הגיבו כאן לכתבה