ל”ג בעומר ומדורות • האם המסורת מצדיקה את הנזק? | הילה לאופר

מדורה (צילום: ירון כרמי)

האם מדורת ל”ג בעומר היא מסורת שדינה להשתנות?

מאת הילה לאופר – חברת מועצת העיר מסיעת הירוקים ופעילה למען הסביבה ולמען בעלי חיים

הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)
הילה לאופר והכלבים (אלבום פרטי)

מסורת

בכל מקום שאליו נגיע, נגלה מסורות ומנהגים. מסורת של מדינה או מסורת של שבט נידח כלשהו, מסורת שעוברת במשפחה מדור לדור, או מנהג המתקיים בצבא במשך שנים.

אך האם חלה עלינו החובה לקיים כל מנהג, רק בשל היותו חלק ממסורת?

תרנגול כפרות

ביום הכיפורים היה נהוג לשחוט תרנגולות, וזאת עוד לאחר שהעבירו אותן סבל רב, כחלק מקיום הטקס עצמו. עוד בשלבי ההכנה נגרם לבע”ח צער קשה. נוהג זה עצמו, אף עובר על חוקי התורה, המדברים על איסור צער בע”ח.

לשמחתי, בשנים האחרונות, מתרבים הרבנים הקוראים שלא לקיים את הטקס באופן הזה, בשל היותו פסול ומפר את חוקי התורה, ומבקשים להמירו בטקס כפרות בכסף.

מופע זיקוקים בחיפה – יום העצמאות (צילום: ירון כרמי)

זיקוקים

ביום העצמאות מופעי זיקוקים הם מסמר הערב, מופע צבעוני ורועש. בעבר לא היתה מודעות רבה, אך כיום ברור לנו כי זיקוקים גורמים לסבל רב בקרב הלומי קרב, נפגעי נפש, נפגעי חרדה, בע”ח…
חשבו על כך: הלום קרב, ש”זכה” בתואר הקשה הזה משום שהגן עלינו, גיבור ישראל שיום בשנה מקבל את הכבוד הראוי לו, ומיד ביום שלמחרת, הוא מוצא עצמו נאלץ להסתתר בחדרו, רק כדי לנסות לברוח מקולות הנפץ של הזיקוקים.

רשויות רבות ויתרו על מופעי זיקוקים לטובת פעילויות אחרות, מהנות לא פחות, וכאלה שאינן פוגעות. אגב, זיקוקים מעלים את כמות הזיהום באוויר באופן משמעותי, דבר שהוכח מעבר לכל ספק.
ערים רבות בעולם כבר אוסרות קיום מופעי זיקוקים בשל כך.

מדורות

והנה, הגענו לחגיגות ל”ג בעומר. כן, גם אני אהבתי מאוד את החג בילדותי, נהניתי ללכת לחפש קרשים עם חבריי ולאכול תפוחי אדמה מפוחמים שרק הוצאו מחום המדורה.

היום, כשאני יודעת כי מדורות ל”ג בעומר גורמות נזק, האם עדיין אוכל ליהנות מהן? האם אוכל להרגיש שלמה עם עצמי, כשאשלח את ילדי לחגוג במדורה? אמשיך לחנך אותו לשמירה על הסביבה, אך באותה נשימה אאפשר לו לפגוע בה, רק בשם המסורת? דילמה.

מדורה בחיפה (צילום: כבאות והצלה - חיפה)
מדורה בחיפה (צילום: כבאות והצלה – חיפה)

מדורות ל”ג בעומר גורמות לעלייה בזיהום האוויר, היום הזה הוא אימתם של רבים הסובלים מקשיי נשימה ואני ביניהם. ישנם מצבים שבהם אף מגיעים לחדרי המיון אנשים אסתמטיים, שמתקשים לנשום באופן קיצוני.

הנזק הסביבתי שגורמות המדורות הוא גדול, ובמציאות שבה אנו חיים, חובה עלינו לצמצם כל פגיעה נוספת בכדור הארץ. רשויות רבות קוראות לתושבים להימנע מהדלקת מדורות ומציעות אלטרנטיבות שונות.

בעלי החיים

“מסורת” נוספת ורעה מאוד, שמתלווה להדלקת המדורות, (שלשמחתי הולכת ומצטמצמת, אך עדיין קיימת), היא השלכת בע”ח אומללים לאש המדורות, ע”י ילדים ובני נוער.

גור חתולים (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
גור חתולים (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

התופעה הקשה והאכזרית הזו, הולידה התארגנות של קבוצה גדולה מאוד של מתנדבים, אשר עורכים בכל שנה בל”ג בעומר, סיורים נרחבים בכל חלקי הארץ ומגיעים לכל מקום, כדי לאתר מקרים כאלה, שמדווחים מיידית לרשויות (ראו הוזהרתם, אלה שמעלים בדעתם לעשות זאת).

נוסיף לכל אלה פציעות שמתרחשות בכל שנה, בגלל הקרבה לאש…

אז האם ניתן ליהנות מל”ג בעומר מבלי לפגוע בסביבה? בהחלט כן

צמצום משמעותי של מדורות (אני בעד לא לקיים אותן כלל, אך זו דעתי האישית בלבד), פעילויות אחרות חווייתיות שקשורות למנהגי החג – למשל, ארגון תחרויות בניית חץ וקשת ואימון בהם, כן… זו אחת המסורות של החג שדי נדחקה לשוליים, ולעניות דעתי מהנה לא פחות ואולי יותר.

עוד מנהגים שנדחקו?
תחרויות ספורט, תהלוכות שבהן צועדים ביחד ומאזינים לסיפורי תורה…

מנהגים רבים שינו את אופיים במהלך אלפי שנים ובהתאם למציאות ולרוח התקופה.
עם מעט יצירתיות ומעוף, ניתן גם ליהנות וגם לצמצם פגיעה בסביבה, בבני אדם ובבע”ח.

חג שמח לכולם!


הכותבת, הילה לאופר, היא פעילה למען בע”ח ולמען הסביבה וחברת מועצת העיר חיפה מטעם סיעת “הירוקים”.

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. אני אמר/ה

  כל הכבוד לך הילה, ולכל הפעילות והפעילים.
  יישר כח!

 2. יהודה אמר/ה

  אפשר שאלה …נגיד שהערבים המוסלמים היו נוהגים ככה לעשות האם גם היית יוצאת נגד המסורת שלהם??? למה רק נגד המסורת היהודית אתם כל הזמן מחפשים רק למחוק??? בברית המועצות הקומוניסטית אסרו על יהודים לקיים את המסורת שלהם ופה ניראה שאתם ממש מנסים לחקות אותם!!!! אבל זה לא יעזור לכם ממש ממש אבל לא!!! המסורת היהודית הייתה ותיהיה לנצח כי נצח ישראל לא ישקר …תורת ישראל היא לנצח נצחים ותתגבר עליכם ותיהיה אחריכם כמו שהייתה לפניכם!! אתם מוזמנים להצטרף בשמחה אף פעם לא מאוחר כל זמן שהנר דולק אפשר עוד לתקן בואו והצטרפו למסורת ישראל סבא

 3. עמנואל אמר/ה

  יהודה, תקרא שנית לאט ובתשומת לב,
  הילה מציאה: “…צמצום משמעותי של מדורות (אני בעד לא לקיים אותן כלל, אך זו דעתי האישית בלבד), פעילויות אחרות חווייתיות שקשורות למנהגי החג – למשל, ארגון תחרויות בניית חץ וקשת ואימון בהם, כן… זו אחת המסורות של החג שדי נדחקה לשוליים, ולעניות דעתי מהנה לא פחות ואולי יותר.
  עוד מנהגים שנדחקו? תחרויות ספורט, תהלוכות שבהן צועדים ביחד ומאזינים לסיפורי תורה…”

  אפילו הזכירה “האזנה לסיפורי תורה”
  היא לא באה לשלול ממך את המסורת

  הילה, כתבת יפה ואני מזדהה, יש סיכוי שתנהיגי את מפלגת הירוקים? במשך שנים המפלגה תקועה עם מנהיגים מסוג זכר שעסוקים בפוליטיקה וופופוליזם, יהיה ממש קל להצביע עבורך ועבור המפלגה אם את תהיי בראשה.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מסכים איתך ידידתי הילה לאופר, חברת מועצת העיר חיפה.שבוע טוב

 5. מיכאל שיף אמר/ה

  צודקת בכל מילה!
  יישר כח👍

 6. יובל שלמה אמר/ה

  איני מכיר את הילה אבל מתרשם שהיא אוהדת בני אדם ואוהבת חיות; התייחסותה לקיום אינטרסים סותרים לגבי המנהג המסורתי של הדלקת המדורות הייתה מאוזנת ומתחשבת. לטעמי מתחשבת מידי.
  ותגובות הקורא יהודה גסת רוח.

 7. ראובן אמר/ה

  חג מיותר, התעללות בבעלי חיים ונזק סביבתי.
  כילד אהבתי,קומזיץ כיתתי עם תפוחי אדמה.
  זה הפך למדורות ענק, קרשים שנגנבים מאתרי בנייה וזריקת בעלי חיים למדורות.
  לבטל!

הגיבו כאן לכתבה