נושא תיאטרון אל מידאן יועלה בפרלמנט האירופי

בכנס מחאה שהתקיים היום (שבת) בתיאטרון אל מידאן בחיפה, נגד “החלטת עיריית חיפה ומשרד התרבות, לפגוע בחופש הביטוי של החברה הערבית”. הוחלט לנקוט מספר צעדים ביניהם: דיון בוועדת החינוך בכנסת, העלאת נושא אלמידאן בפרלמנט האירופי ומחאה מול עיריית חיפה. ח”כ טיבי: “אנחנו כאן כדי למחות, להתריע, להשמיע קול זעקה ולבדוק מה עושים”. מנכ”ל מוסאוא פרח: “הערבים נוהרים לתרבות, וכנראה מירי רגב מודאגת”.

בכנס המחאה שהתקיים בהשתתפות אמנים, אנשי רוח, אנשי ציבור ופוליטיקאים, ביניהם ח”כ אחמד טיבי, ח”כ מסעוד גנאיים, וח”כ לשעבר עסאם מחול וגם פעילים מארגונים שונים, התנהל שיח בנושא הקפאת מימון תיאטרון אל מידאן, רדיפת האמנים והשחקנים הערבים וסתימת פיות אנשי התרבות בארץ. והוחלט לנקוט מספר צעדי תגובה.

טיבי:”השרה רגב, מתנהגת אל תיאטרון אלמידאן ואל האמנים הערבים כמו שמתנהג מפקד מחוז אל מפגינים ערבים, אויבים שיש למגר אותם “.
אחמד_טיבי.JPG

ח”כ טחמד טיבי (צילום: סמר עודה )
ח”כ אחמד טיבי אמר: “שרת התרבות והספורט מירי רגב, מתנהגת אל תיאטרון אלמידאן ואל האמנים הערבים כמו שמתנהג מפקד מחוז אל מפגינים ערבים, אויבים שיש למגר אותם ולכן אנחנו כאן כדי למחות, להתריע, להשמיע קול זעקה ולבדוק מה עושים. מלבד הדיון בכנסת אני הצעתי להקים קרן ערבית אלטרנטיבית לממון הממשלתי, גיוס תרומות מחו”ל אבל התקציב הממשלתי הוא זכות של כלל האזרחים גם כשמדובר בערבים”.

עוד אמר: “שר החינוך נפתלי בנט, התנפל על תיאטרון אלמידאן ראשון ומירי רגב לא נשארה חייבת. איזה עולם מושגים יש לשני השרים האלה שר חינוך שהשווה את הפלסטינים וכינה אותם “קוץ בתחת” ושרת תרבות שהשוותה את האמנים וכינתה אותם “קפוצי תחת”, עולם מושגים עשיר של שר חינוך ושרת תרבות שאני מציע לשניהם להיות “קפוצי פה”. אנחנו נמשיך להיאבק כדי שהאומנות הערבית בארץ וגם אנשי רוח ישראלים יהודים יהיו חופשיים להביע את דעתם ללא צנזור וללא עורכת ראשית, הרי היא השרה מירי רגב. שרת תרבות היא לא עורכת ראשית של מחזות והיא לא יכולה לשרוף מחזות ולא לסגור מחזות. באימפריה היוונית גם בתקופת מלחמה אפשרו מחזות נגד המלחמה בניגוד לקונצנזוס, אולי אפשר לשאוף שכך גם יהיה במדינת ישראל”.

ג’עפר פרח: “הערבים נוהרים לתרבות, וכנראה מירי רגב מודאגת”.
003-_אלמידאן.JPG

מנכ”ל מרכז מוסאוא ג’עפר פרח (צילום: סמר עודה)
מנכ”ל מרכז מוסאוא, ג’עפר פרח: “התכנסנו היום כדי להראות שיש גיבוי פוליטי וציבורי לתיאטרון ולחופש הביטוי של האוכלוסייה הערבית. הערבים נוהרים לתרבות, וכנראה מירי רגב מודאגת. אנחנו רוצים שהציבור שלנו יצרוך תרבות ורוצים שהתקציב של התרבות יינתן חמישית ממנו ולא שלוש אחוז לתרבות הערבית, ואנחנו רוצים חופש ביטוי לתרבות הערבית. לא יתכן שיום ירדפו אחרי מחמד בכרי, יום אחרי נורמן עיסא ויום אחרי סוהא עראף ועכשיו זה הגיע לתיאטרון אל מידאן. מצער שראש עירייה שנחשב לראש עירייה מרכז ליברלי מתקדם פרוגרסיבי יצטרף לעליהום של מירי רגב וברוך מרזל נגד התיאטרון הערבי”.

“זה מאבק של מירי רגב וברוך מרזל מול חופש הביטוי של כולם. עכשיו אולי הם מרגישים שהם יכולים לכופף את הערבים אבל הם יעשו את זה לאט לאט נגד כולם. אני מקווה שהתיאטרון יהיה ממומן ע”י גורמים נוספים כמו כל תיאטרון אחר בישראל. התיאטרון הזה מוכר הצגות, מוכר כרטיסים ובוודאי שיש לו הכנסות אני מקווה שיהיה לו יותר קהל אחרי המתקפה הזאת, והוא לא יצטרך את התמיכה של מירי רגב. נקווה שהתיאטרון הזה יוכל לעמוד על הרגליים וע”י תמיכה ציבורית כדי שהציבור יבוא ויראה תיאטרון ויאמץ את השיח התרבותי כאלטרנטיבה לשיח הדאעשי שכנראה מירי רגב יותר מזדהה איתו”.

בסיום הכנס החולט על נקיטת מספר צעדים בעקבות החלטת עיריית חיפה ומשרד התרבות והספורט: דיונים בכסת, הדיון הראשון יתקיים ביום רביעי בוועדת החינוך, ביום חמישי הנושא יועלה בפרלמנט האירופי בו ישתתף מנכ”ל מוסאוא . בנוסף מתוכננת מחאה ב7.7.15 מול העירייה נגד הקפאת התמיכה מעיריית חיפה וכן צעדים משפטיים והקמת צוותים שילוו את המאבק.

תיאטרון אלמידאן

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור תרבות ואירועים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו