הצוללנים של חיפה

ביום שלישי (16.06.15) הגיע לסיומו קורס צוללן, אשר נחשב לאחד מהקורסים המאתגרים ביותר שיש לחיל הים הישראלי ולצה"ל ככלל להציע.

15048832040_3e4784976e_o.jpg

בטקס חגיגי שנערך בבסיס חיל הים בחיפה, התארחו גם מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, מפקד הבה"ד, אל"ם סמי צמח ומפקד בית הספר צוללן, רס"ן י'.
השירות בשייטת 7, שייטת הצוללות, מתחיל בקורס המתחלק לשלושה שלבים. השלב הראשון הוא השלב הבסיסי, העורך כחצי שנה. זהו השלב הממיין שבו מתבצעות רוב ההדחות. רק חצי מהחיילים שמתחילים את הקורס מסיימים אותו. זה שלב מאד פיזי, שעוברים בו מסעות רבים, ולמעשה לומדים במהלכו איך לפעול כצוללן.
השהייה הארוכה מתחת למים, והיציאה הביתה בתדירות נמוכה, מחייבת את הצוללנים הצעירים לפעול ביחד ולפתח את הקשרים האישיים.

15212506696_ae57cc71d8_o.jpgשייטת 7
שייטת הצוללות הינה יחידה עילית, אשר מהווה את כוח ההתקפה התת-מימי של חיל הים ומדינת ישראל ופעילותיה לרוב נותרות חשאיות. צוות הצוללת פועל תחת מעטה חשאיות כבד, במשימות מסווגות בעומק שטח האויב.

כיום קיימות שלוש צוללות מבצעיות בחיל הים, מדגם דולפין. צוללת הדולפין היא מכונת מלחמה מהמתוחכמות בעולם והנה כלי התקיפה המשוכלל, המורכב והיקר ביותר בצה"ל. שתי צוללות נוספות נבנות בימים אלו בגרמניה ועתידות להפוך למבצעיות בשנים הקרובות. הצוללת מצוידת בטורפדו, בטילים ובמערכות גילוי והתגוננות אשר נחשבות לפורצות דרך בתחומן.
יתרונה המובהק של הצוללת הוא בחשאיותה. מרגע הצלילה הצוללת הופכת להיות כלי ש"רואה ואינו נראה", דבר זה מאפשר לה לבצע פעילות ריגול חשאית, השמדת ספינות אויב ועוד משימות רבות שניתנות לביצוע רק על ידי הצוללת.
השירות בצוללת משלב אתגר טכנולוגי מורכב יחד עם אתגרים אישיים רבים, כל זאת בצוות איכותי ומגובש, בפעילות מבצעית במימי אויב. הצוללת וצוותה נמצאים בכשירות מבצעית ובמוכנות למלחמה בכל עת.

קורס מסיימי צוללן אורכו כשנה וחודש, הוא אחד מהקורסים הייחודים והיוקרתיים בצה"ל.
כאשר אליו מתמיינים כ-700 מלשב"ים בממוצע. כמובן שרק המתאימים מבניהם מגיעים לבסיס ההדרכה של חיל הים הממוקם בעיר חיפה. לשם הם מגיעים לטירונות שאורכה היא במשך חודש ולאחר מכן הם עוברים לשלב הבסיסי שכולל בעיקר: לימודי הכרה של הצוללת,מסעות,הקפצות ואימונים רבים. בנוסף לכך שלב זה בוחן גם את הלחץ של כל אחד ואחד הטירונים, את הקשיים הפיזיים והמנטליים. בסופו של דבר כאשר הטירונים הופכים ללוחמים יש להם מספר תפקידים שהם אמורים לבצע.. לדוגמא: מגמת מכונה, מגמת נשק,מגמת חשמל ובקרה , מגמת סונאר ומגמת גילוי ניווט וקשר.
ובשלב האחרון שהוא בעצם שלב ההסמכות הם מוסמכים להפעיל עמדה מבצעית בצוללת עצמה כמובן בהתאם להכשרתם.

בין עשרות הצוללנים שעמדו זה לצד זה במדים עמדו נרגשים שלושה מסיימים מחיפה.
רק כ-50% מהחניכים שהתחילו את הקורס סיימו אותו, וכבוגריו הם עתידים לקחת חלק בהגנה על הגבולות הימיים של מדינת ישראל ממעמקי הים באמצעות אחד הכלים העוצמתיים והיקרים ביותר העומדים לרשות צה"ל, הלוא אלו הצוללות.

סמל מ'
"אני שמח על כך שיצא לי להגיע למקום כ"כ טוב בשירות, לשם כך עשיתי עלייה, כיוונתי בדיוק למקום הזה."
סמל_מ__חיפה.JPGסמל ב'
" אני שמח שהגעתי לחיל הים בתקופה של התעצמות.
החיל מעניין ומבצעי, זו גאווה גדולה להיות ביחידה שהשגרה שלה היא מבצעית וחשאית".

סמל_ב___חיפה.jpgסמל ר'
"הקורס הוא ארוך ומפרך, הניתוק מהעולם החיצון הוא קשה מאוד.
החל ממי שניצח במונדיאל ועד נופלי מבצע "צוק איתן".
לפעמים זה נורא קשה אבל היום כשאני מסתכל אחורה אני לא מצטער לשנייה."
סמל_ד___חיפה.jpg

חיל הים והעיר חיפה

לא ניתן להגיב