משרד החקלאות מזהיר את תושבי חיפה מלאסוף הביתה כלבים משוטטים

כלבת_2.png

משרד החקלאות מזהיר את תושבי חיפה והסביבה מלאסוף הביתה כלבים משוטטים בעקבות מקרי הכלבת שנתגלו לאחרונה אחד מהם בחיפה.

30182_9496_bd3b18c0b1e18be0e696de0a3c585d56_280x157.jpgכזכור לאחרונה התגלתה מחלת הכלבת בשני כלבים. במקרה הראשון מדובר בכלבה מעורבת בת שנה וחצי, אשר נמצאה בתוך מערה בסמוך להר מירון ונאספה על ידי תושב חולון. לאחר הגעתו הביתה התנהגות הכלבה השתנתה, בעקבות סימנים אלו החליט המאמץ למסור את הכלבה לעמותת s.o.s חיות בהרצליה לאימוץ. הכלבה, טרם האימוץ, הועברה לבדיקה במרפאה וטרינרית הנותנת שירות לעמותה, ושם כעבור שעתיים היא מתה. גופתה נשלחה למעבדת הכלבת במכון הווטרינרי במשרד החקלאות, ונמצאה נגועה בכלבת.

במקרה השני, מדובר בגור בן שלושה חודשים, אשר נמצא בפארק אדמית בגליל המערבי, נאסף על ידי אנשים ושהה במקומות שונים שהיו בהם כלבים וחתולים עד שהגיע לתחנת ההסגר בחיפה. במהלך שהותו במקום, הגור גילה סימנים עצביים ולאחר מותו נמצא שגם הוא נגוע בכלבת.

בעקבות שני המקרים משרד החקלאות מזהיר את תושבי חיפה והסביבה מלאסוף הביתה כלבים משוטטים ומדגיש, כי כלבים יש לאמץ רק מכלביות מסודרות של רשויות מקומיות ועמותות. בנוסף בעלי הכלבים נדרשים להקפיד ולחסנם מדי שנה נגד כלבת (על פי חוק) ולטייל עם כלבים ביתיים ברצועה. שחרור כלבים באופן חופשי, עלול להביאם במגע עם בעלי חיים אחרים החולים בכלבת, ובכך להכניס את המחלה הביתה, באמצעות הכלב הביתי ולסכן את בני המשפחה.

מחלת הכלבת היא סופנית, וחשוכת מרפא.


מחלת הכלבת היא סופנית, וחשוכת מרפא. מרגע הופעת סימנים קליניים ראשונים בבני אדם או בבעלי חיים, אין אפשרות להציל את החולה, והמוות הינו ודאי ומוחלט. כל 10 דקות, מת בן אדם בעולם ממחלת הכלבת. מחצית מהם הם ילדים מתחת לגיל 15. לפחות 55,000 בני אדם מתים בכל שנה מהמחלה, בעיקר כתוצאה מחשיפה לכלבים נגועים. במקרה של חשש להדבקה ניתנת לבני-אדם סדרה של זריקות חיסון, המגינות מפני המשך התפתחותה של המחלה.

בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות מנהלים תחקיר במטרה לאתר אלו בעלי חיים באו במגע עם שני הכלבים החולים, ובמקביל משרד הבריאות מטפל בבני אדם שבאו במגע עם בעלי החיים.

במשרד החקלאות מציינים, כי מתחילת השנה עד היום, התגלו 8 אירועי כלבת: 5 בכלבים, 2 בזאבים ואחד בחתול. בנוסף בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות רואים באימוץ כלבים פעילות מבורכת, אך קוראים לעשותה באמצעות כלביות מסודרות של רשויות מקומיות ועמותות, בהן מקפידים שכלבים ללא שבב והיסטוריה של חיסון כלבת שוהים בכלבייה בטרם העברתם לאימוץ, כדי לעקוב אחר מצבם הבריאותי, וכן מחוסנים ומסומנים בשבב כחוק לפני מסירתם.

זכויות בעלי החיים בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.