המוזיאון הימי בחיפה התחדש! • בואו להיות פיראטים, לשמור על הים וליהנות!

המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג'ני כצנר)

המוזיאון הימי הלאומי בחיפה עם חידושים מרגשים!

והפעם – בזמן הכי מתאים לריגושים! אחרי שנה של שקט מטריד, סגרים ובידודים, המוזיאון הימי הלאומי פתח את שעריו בחגיגיות, בחזות מחודשת ובתכנים חדשים, המציגים עבורנו את האומנות והאמנות העכשווית, העתיקה וכל מה שביניהן!

היסטוריה וידע עדכני

המוזיאון, עם קשת היצירות העשירה והמגוונת, מדבר אלינו לא רק בשפת האומנות וההיסטוריה הימית, אלא הפעם גם ממלא אותנו בידע עדכני וחדשני אשר נאסף מאוניברסיטת חיפה והמכון לחקר הימים והאגמים בשקמונה, תוך שהוא משמר את מסורת המוזיאון עם אוספיו המרשימים של ארכיאולוגיה ימית ואומנות עתיקה, ואפילו מלמד ורותם אותנו לדאוג ולשמור על הסביבה הימית ובכלל, בצורה אחראית, מושכלת ומודעת.

המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג’ני כצנר)

שפה עכשווית ורעננה

המוזיאון המחודש מדבר בשפה עכשווית על ההיסטוריה ומקל עלינו לזכור ולהבין את התפתחות התרבות והאמנות מנקודת מבט אובייקטיבית אך רעננה. את החידוש המרהיב קידמה אוצרת המוזיאון עדי שלח, אשר מונתה לתפקיד ב-2020 ומאז המוזיאון לא מפסיק להתחדש, להפתיע, לרגש וללמד אותנו עם תכניו האינסופיים ובדרך מעניינת נעימה וקלילה.

המוזיאון הימי הוקם בשנת 1953 בבית יורדי הים ברחוב הנמל שבחיפה, ב-1972 עבר המוזיאון למשכנו הנוכחי ברחוב אלנבי וב-2020 מונתה עדי שלח לאוצרת המוזיאון.

המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג'ני כצנר)
המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג’ני כצנר)


היכרותי עם אוצרותה של עדי שלח החלה ממרכז לאומנויות. יש לציין כי סגנונה האישי מובהק וניתן לזיהוי באופן מיידי. את תפקיד האוצרת במוזיאון הימי, כפי שציינתי, עדי קיבלה ב-2020.

חשוב לציין שעבודת האוצרות במוזיאונים אחרים, בהשוואה למוזיאון הימי, היא שונה בתכליתה. עדי צללה לעולם עשיר, מגוון ומאתגר. עדי אוצרת תערוכות אינטראקטיביות מלאות בחן ובחיים, המונגשות תמיד לקהל הרחב, תוך התחשבות מלאה בכל גיל. כל תערוכה של עדי היא מעניינת, מעשירה וממלאת השראה אנשים בכל הגילים והמינים (גם כאשר מדובר בתערוכה לילדים).

כשרק החלה עדי את עבודתה במוזיאון הימי, היא קיבלה אוסף עשיר ומגוון וגם כאן צלחה את האתגר, עם חזונה החדש והייחודי ויצרה פרויקט חדש לגמרי מתוך עבודות קיימות והביאה רוח חדשה ועכשווית הצועדת בראש ההתפתחות התרבותית.

המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג'ני כצנר)
המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג’ני כצנר)

המוזיאון הימי בן 68

מרגש לחשוב כי המוזיאון קיים למעלה מ-68 שנה ונבחר, כמו הרבה אחרים, להתמסד בעירנו חיפה, עיר התרבות וההשכלה.

בכניסה למוזיאון תפגוש אתכם אומנות בת מאות שנים אשר נוצרה ע”י ימאים בזמן שהותם בים. ו-7 מסכים המציגים סרטי למידה על מספר תחומים הקשורים לסביבה הימית. שילוב מעניין המכניס אותנו ישירות לאווירה הנחוצה.

המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג'ני כצנר)
המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג’ני כצנר)

“נמל הבית”

עדי וצוות מוזיאוני חיפה מגדירים מחדש את המוזיאון וקוראים לו “נמל הבית” של אוהבי הים, אנשי המחקר והפיתוח וכלל המבקרים שירצו להגיע ולחזור למוזיאון פעם אחרי פעם עם חבריהם ומשפחותיהם, כדי לנסות לספוג את המידע העצום והמתחדש. 

כמו כן, בקומת הכניסה ישנה גם תערוכה שנפתחה ביולי שנה שעברה, עם אוסף יצירות אמנות הקשורות בים, אותו אצר רן הלל, רשם מוזיאוני חיפה.

בקומה העליונה נכיר תערוכת קבע, עם אוסף מהמרשימים בעולם, של יצירות עתיקות בנות מאות עד אלפי שנים.

בקומה שמתחת לקומת הכניסה נפגוש את היסטוריית הספנות הארצית וגם כמה פיראטים, ונבין כמה הים זקוק לנו וכמה אנחנו זקוקים לו. בקומה זאת הוקמו פעילויות ומשחקים מעשירים ומלמדים, באופן שיעניין ילדים בכל גיל, מ-7 ועד 107! שם תוכלו לשחק יחד, עם כל המשפחה, וללמוד דברים שלא ידעתם על עולם הספנות.

המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג'ני כצנר)
המוזיאון הימי הלאומי (צילום: ג’ני כצנר)

“הסיפון התחתון”

משם ניתן לרדת לקומת “הסיפון התחתון”, לחתור, לפתוח מפרשים, ללמוד לקשור קשרים, ללמוד להכין סירות, לעשות הפסקת אוכל ולהפוך לימאים מנוסים! 

מלבד זאת, המוזיאון הימי מספק סיורים לימודיים וסדנאות ציור בחוף הים, בסטלה מאריס ובמוזיאון עצמו.

הירשמו, הגיעו, ותיהנו!

כתובת המוזיאון הימי הלאומי: דרך אלנבי 198, חיפה


הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    מעולה שהמוזיאון הימי בחיפה התחדש. כל הכבוד למבצע. חג שמח ושבת שלום.

הגיבו כאן לכתבה