"לסגור גן בשכונה מקופחת גם כך, זה הכי קל" • גן נוסף עומד להיסגר ע"י עיריית חיפה

גן ילדים אלון (צילום: חי פה בשטח)

גן הילדים "אלון" עומד בפני סגירה • ההורים מוחים נגד ההחלטה

דאגה שוררת בקרב הורים לילדים בגן החובה העירוני "אלון", ששוכן במדרגות כורש בהדר עליון, בסמוך לבית הספר היסודי "ליאו-באק" וקיים כמעט כ-70 שנים.

ביום חמישי שעבר (11/3/21) נאמר להנהלת הגן כי הוא עומד להיסגר, ככל הנראה בגלל מספר מועט של נרשמים. ההורים אינם מסכימים עם ההחלטה ושוקלים להתחיל במאבק שכולל עצומה נגד הסגירה.

גן הילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)
גן הילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)

"אוכלוסיות קשות יום"

בקיץ 2018 נעשה בגן שיפוץ. הורים שניסו להירשם לגן לשנה הבאה קיבלו הודעה שלא ניתן לעשות זאת. בהדר ישנם שני גני חובה נוספים. הילדים בגן "אלון" באים מאוכלוסיות שונות וחלקם קשיי יום, עולים חדשים, ערבים, פיליפינים ואריתראים.

"זה לא הגיוני שאין מספיק נרשמים, כי בגן יש 25-30 ילדים. אנחנו בתקופת קורונה ובמקום שיהיו פחות ילדים בתקופה הזאת, רוצים שיתווספו ילדים?", תוהה שירן סרחאן שילדיה נמצאים שנתיים בגן "אלון".

גן הילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)
גן הילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)

"צוות אכפתי ומדהים שלא ראיתי בחיים"

"הגן הזה הוא מיוחד, יש פה צוות אכפתי ומדהים שלא ראיתי בחיים. אפשר להתחשב בילדים. העירייה היא זו שמחליטה לאן לרשום את הילד, אז למה לא נותנים להורים את האופציה של "גן אלון"?

פאינה, תושבת הדר ששלושה דורות במשפחתה היו בגן "אלון", מוחה על ההחלטה ומגדירה אותה כמצערת: "תושבי הדר הם במצב סוציו אקונומי בינוני נמוך ואחוז גדול של משפחות דוברות רוסית. אין לנו את האפשרויות שיש לתושבי שכונות אחרות ולא כל ההורים שולטים טוב בעברית כדי למחות נגד הסגירה. לסגור גן בהדר, שתושביו גם ככה מקופחים, זה הפתרון הכי קל. הורים רבים מכירים את הגן הזה כי בזמננו קשה מאוד למצוא גננות שאוהבות את מה שהן עושות והילדים יוצאים מהגן עם חינוך טוב. לאן ילכו עכשיו הילדים האלו? האופציות בשכונה הן רק גן דתי או גן בכרמל".

גן הילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)
גן הילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)

"יש תור ארוך כל שנה לגן, לא יכול שפתאום אין מספיק נרשמים"

גם ילדיה של טניה, תושבת לאון בלום, היו בגן "אלון" בעשור האחרון: "הייתי בשוק כשנאמר לי על הסגירה. זה גן מצוין. אני לא חושבת שהסיבה היא מחסור בנרשמים. לדעתי בגלל הקורונה, הורים עולים רבים שגרים בהדר שלא שולטים בעברית, לא יודעים כיצד להירשם דרך האינטרנט ולכן נוצר מצב שהם פשוט לא רשמו את ילדיהם. הם לא יודעים לאן להגיע פיזית. יש תור ארוך כל שנה לגן "אלון" ולא יכול להיות שפתאום, לשנה הבאה, אין מספיק נרשמים. איפה ישבצו את הילדים בשנה הבאה? הרי גם בגנים אחרים לא יהיה מספיק מקום לכולם וגם אין מספיק כאלה בשכונה".

עוד טוענים ההורים שגם גן "תאנה" ששוכן באותו המבנה השייך לעיריית חיפה, מתוכנן להיסגר גם הוא.

גן ילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)
גן ילדים אלון (צילום: אלה אהרונוב)

לזר קפלון, יו"ר סיעת 'חיפה ביתנו' אמר לחי פה – תאגיד החדשות:

אנחנו נעשה הכל כדי שלא יסגרו את גן "אלון". נפנה לאגף החינוך הקדם יסודי ולמחלקת גני הילדים, כדי שיידעו בדחיפות לגבי הרישום בשפה הרוסית. אין זאת הפעם הראשונה שאגף החינוך הקדם יסודי, במקום לנקוט בכל האמצעים ולעשות את הכל על מנת לאפשר את הרישום בשכונות עם מספר רב של עולים חדשים, נמנע מאחריות.
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

עיריית חיפה מסרה בתגובה לחי פה – תאגיד החדשות:
מערכת החינוך מבצעת מיפוי צרכים בכל העיר על מנת לתת מענה מלא ומיטבי לכל הילדים על פי צרכיהם. תהליך השיבוץ הסופי בגני הילדים טרם הסתיים. בימים אלה נאספים נתוני הרישום ובהתאם לנתונים אלה ולתקני משרד החינוך ישובצו הילדים. בתוך כך מקיים אגף החינוך מסע הסברה עם הקהילה וההורים לעידוד הרישום. במסגרת זו נפגשו נציגי מנהל החינוך עם אימהות לתלמידים בשכונת הדר, בהן אם דוברת רוסית, ובימים אלה מפיצה העירייה פניה בשלוש שפות, בהן נקראים הורים שטרם עשו זאת לרשום את ילדיהם לגנים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה:
אנו רואים לנגד עינינו, במשרד וברשות המקומית, את טובת הילדים. בשלב זה קיים מיעוט של נרשמים, במידה שיהיה ביקוש ורישום של תושבי השכונה, הגן ימשיך להתקיים כסדרו.

3 תגובות
  1. לודמילה אמר/ה

    מביש, הייתי אוספת את כל ההורים עם הילדים מזמינה תקשורת ארצית ומביאה אותם ללישכה בעיריה על הבוקר כל בוקר

  2. פטישי אמר/ה

    הגברת קליש טהורת הגזע הלבן . מעוניינת שהילדים המסכנים האלה ימשיכו להיות הפועלים השחורים של חיפה ! רוצה ליראות אותה סוגרת גן בדנייה גם אם נישארו רק 3 ילדים טהורי הגזע הלבן. היא לא תיסגור אותו !!! האישה הזו הרסה את חיפה מהיסוד שלה . אדריכלית מתוסכלת. ורוצה להתגלח על גבם של הילדים ולהסליל להם את הדרך לעבודות כפיים ודחק !!!

  3. לאה אמר/ה

    שיירשמו ואז לא ייסגר. נשמע כמו שזה רק אי הבנה

לא ניתן להגיב