"אל תגזלו מאתנו את הטיול השנתי, זה כל מה שנשאר לנו…" • מחאת התיכוניסטים בחיפה

נעמי קריספל (אלבום פרטי)

משרד החינוך החליט כי על פי מתווה הקורונה, הטיול השנתי של כיתות יב' יתקיים השנה בקפסולות מצומצמות ויהיו בני יום אחד בלבד וללא לינה. התיכוניסטים בחיפה אומרים – עד כאן!

כולנו, או לפחות רובנו, זוכרים בחיוך (יש לקוות) את החוויה המרגשת והחד פעמית מהטיול השנתי בכיתה יב', חוויה שלא תחזור כבר בשום שלב אחר בחיים, כזו שכאילו מסכמת את 12 השנים שבילינו בבית הספר, רגע לפני הגיוס, שניה לקראת כניסתנו לעולם המבוגרים… עוד קצת לבלות עם החברים שעברו אתנו כ"כ הרבה שעות וחוויות מעצבות.

התלמידים בבתי הספר חוו את השיבושים הרבים מהקורונה השנה, זה דבר ידוע, על אף שאת תוצאותיהם הרחבות עוד קשה לנחש. אך אין ספק, כי אחת השכבות שנפגעה, לפחות במישורים מסוימים, בצורה קשה וכואבת ביותר, היא שכבת יב' בבתי הספר התיכוניים.

מעבר לבחינות הבגרות המלחיצות, מעבר לטלטלות הגיל הטבעיות ולהתרגשות מסיום הלימודים בבית הספר, הרי שהתחום החברתי, שלא ניתן להגזים בתיאור המשקל המשמעותי שלו עבור בני הנוער בגילים הללו, נפגע גם הוא בצורה קשה ביותר, בשל הריחוק החברתי.

אחד הדברים שבני ובנות הגיל הזה כל כך ציפו לו בשנה המוזרה הזו, כך הם מספרים, הוא הטיול השנתי, אותו טיול שנתי שמתחילים לדבר עליו מהרגע שנכנסים לתיכון, אותו טיול אגדי ומרגש…
"זו ההזדמנות שלנו", הם אומרים, "לבלות בכיף ומקרוב עם האנשים שבילינו איתם כ"כ הרבה בשנים החשובות האלה, ושנמנע מאתנו להיות בקרבתם באופן נורמלי כל השנה האחרונה, בשל הקורונה".

מה שעומד בדרכם של היב'-ניקים למימוש הטיול המיוחל, הוא כאמור, החלטת משרד החינוך כי הטיול יתקיים השנה עפ"י הקפסולות בהן הם לומדים (כלומר, לא עם כל חבריהם לשכבה) ובנוסף לכך, הטיול יהיה של יום אחד בלבד וללא לינה, כפי שקורה בטיול של יב' בדר"כ. מיותר לציין שהחוויה מטיול שכזה לא יכולה להיות דומה בדבר לזו שהיתה אמורה להיות. דבר נוסף שמקומם אותם, ובצדק, הוא העובדה כי מקומות הבילוי נפתחו לקהל זה מכבר – מסעדות, בתי קפה, קניונים וכיו'ב, אך הם, התלמידים, נותרו מאחור מבחינת ההקלות.

שחר אברהם ונעמי קריספל מכיתה יב' בבי"ס אליאנס, וגל דובקס מתיכון הריאלי בית בירם בחיפה, החליטו כי הפעם הם לא שותקים. לא תהיה עוד הזדמנות לטיול שכזה, וגם כך כל השנה הזו השתבשה עבורם לחלוטין. הם החליטו שהם כותבים עצומה המוחה נגד הגזרה הזו וכי יעשו הכל על מנת לשנותה, כעת הם מעוניינים לגייס כמה שיותר מצטרפים למחאתם כדי להשיג את מבוקשם.

שחר אברהם, 17.5, תלמיד יב' בבית ספר אליאנס, מספר לחי פה – תאגיד החדשות, כי לפני
מספר ימים החליט ליזום מאבק עם שכבת יב' בבית ספרו, בעזרת עצומה נגד מתווה משרד החינוך בנוגע לקפסולות ולטיולים השכבתיים. "כעבור יומיים", מספר שחר, החליטו בתי ספר נוספים להצטרף וכעת גם בית הספר ריאלי בית בירם חברו למאבק ותיכון לאומנויות ויצ"ו.

שחר אברהם (אלבום פרטי)
שחר אברהם (אלבום פרטי)

שחר אברהם, אליאנס:

במשך כל השנה לשכבתי ולי היה נורא קשה עם הלימודים בזום וחוסר האינטראקציה בינינו ובכך כל הכיף של שנה אחרונה נגמר. אנו רק מבקשים שיהיה לנו את הסיום המתוק הזה בעזרת הטיולים, על מנת שהשנה הקשה הזו תהפוך ממרה למתוקה.

גל דובקס בת 17 וחצי, תלמידת כיתה י״ב מבית הספר הריאלי העברי בחיפה, תיכון בית בירם, אשר מובילה את המנהיגות בשכבה בה היא לומדת והפיקה פרויקטים רבים במסגרת בית הספר.

גל דובקס (אלבום פרטי)
גל דובקס (אלבום פרטי)

גל דובקס:

מספר חודשים שנושא הטיול השנתי האחרון שלנו נמצא בכותרות. אני פונה בבקשה לגורמים המוסמכים, לעזור לנו לשנות את המתווה הקיים ולאפשר לנו לצאת לטיול השנתי האחרון כתלמידי השכבה הבוגרת. אנא עזרו לנו לצאת לטיול סיום י״ב, רגע לפני שאנחנו מתגייסים לצה״ל.

נעמי קריספל, תלמידת יב' באליאנס חיפה ופעילה במועצת התלמידים של בית הספר אמרה לחי פה – תאגיד החדשות:
"בשנה האחרונה היינו צריכים להסתגל לשינויים שאף נוער לא ראה לפנינו. מנקודת מבטי, ממש ניתן לראות את מערכת החינוך נהפכת לסביבת "החזק שורד". מי שיש לו את האמצעים ויכולת לריכוז מתמשך, צלח את התקופה, ומי שלא, רק נשרך יותר מאחור. יש בי כעס כלפי ההזנחה שאני מרגישה שחווינו כדור העתיד, לנוכח משבר פוליטי ובריאותי. לאחר כל כך הרבה וויתורים שעשינו, החלטנו שעל הטיול השנתי אנחנו לא מוותרים.

נעמי קריספל (אלבום פרטי)
נעמי קריספל (אלבום פרטי)

נעמי קריספל, אליאנס:

ניסחנו עצומה ופנינו להמון גורמים. בתי ספר נוספים כמו הריאלי ו-ויצו כבר הצטרפו אלינו. אנחנו קוראים לבתי ספר נוספים להצטרף. יחד אנחנו כוח.

וכך הם כתבו בעצומה:

אנחנו, תלמידי י"ב חיפה, מבתי הספר אליאנס כי"ח, הריאלי העברי בית בירם, ו-ויצו אומנויות חיפה, מתנגדים בכל תוקף למתווה החדש של משרד החינוך, שמאלץ אותנו לחוות את הטיול השנתי האחרון שלנו עם מוגברים ובמתכונת נוקשה ומצומצמת ולא עם הכיתה שלנו.

מגבלות הקורונה גזלו מאיתנו הרבה בשנה הזו מחווית השמיניזם וי"ב, ולכל אורך הדרך לא פצינו פה ולא התלוננו כי הבנו את ההיגיון ואת החשיבות הבריאותית של המצב. אבל היום, אנחנו מסרבים לקבל את המתווה או המחוון החדש והלא הגיוני שאוסר עלינו להיות במגע עם תלמידים מקפסולה כיתתית.

האנשים האלו הם אנשים שבילינו איתם תקופה של 3 שנים, התחברנו וחווינו איתם חוויות כמו שלא חווינו עם אף אחד אחר לכל אורך הדרך, אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה לאפשר לנו לסגור מעגל ולצאת איתם לטיול שנתי אחרון, כמה שיותר דומה למה שכולנו ציפינו לו. 

רובנו ככולנו מחוסנים פעמיים ומקפידים על ההנחיות, ועם המשך היפתחות המשק והמרחב הציבורי, אנחנו לא רואים סיבה למה לא נוכל לצאת לטיול ככיתות. ההנחיות הנוכחיות מאפשרות התקהלות של כ-50 אנשים בשטח הפתוח ולכן המתווה הנוכחי אינו עדכני ואנחנו דורשים לשנותו בהקדם למסמך גמיש בהרבה, ולעשות את כל המאמצים כדי שיתאפשר לנו לחוות טיול אחרון כהלכתו- עם לינה רצופה בחוץ ככיתה. זהו אקורד הסיום האחרון שלנו לפני הגיוס, לאחר 12 שנות לימוד במערכת. 

אנחנו קוראים לבתי ספר נוספים להצטרף למאבק נגד המתווה וליצור אתנו קשר, כדי שיחד, ככוח מאורגן, נשיג את מבוקשינו. אל תגזלו מאתנו עוד חוויה משמעותית. הופקרנו יותר מדי ע"י כל מיני מתווים נוקשים וחסרי היגיון. לא נוכל לעבור בשתיקה על עוד אחד.

תגובה
  1. מיכל אמר/ה

    כתבו בשם עצמם.אל תכללו את כולם.החלטה נבונה על יום אחד ללא לינה.מי שרוצה שילך עם החברים שלו מחוץ למסגרת אפילו לשנה.

לא ניתן להגיב