תערוכה חדשה ל-שמואל בונה • מוזיאון מאנה כץ חיפה • הכניסה חינם ביום הפתיחה

ציור של שמואל בונה (צילום: אברהם חי, מוזיאוני חיפה)

“מארץ קדם ועד חוף ים” תערוכת יחיד חדשה – שמואל בונה • הפתיחה ביום שבת 13/3/21

ביום הפתיחה הכניסה למוזיאון ללא תשלום 
החל מיום שבת, 13 במרץ 2021

מוזיאון מאנה כץ מציג תערוכת יחיד חדשה לשמואל בונה, תערוכה המציגה את מפעלו האמנותי העשיר עם מיטב יצירותיו. התערוכה מתמקדת בשלושה נושאים מרכזיים בהם עסק בונה במשך שנות יצירתו: נוף ארץ ישראלי, המרחב האישי והביתי והמרחב הרוחני והמיסטי. התערוכה נבחרה להיפתח בחודש מרץ, 50 שנים לאחר שהאמן הציג תערוכת רטרוספקטיבה במוזיאון חיפה לאמנות.
אוצרת התערוכה: לימור אלפרן זרד

עבודותיו של בונה מבטאות מצב של חופש יצירה ספונטני ובלתי צפוי, המתבסס על מגוון סגנונות ומקורות השראה, ללא השתייכות לזרם אמנותי מוגדר. הוא יצר את עולמו, הקמאי לעיתים, מתוך התייחסות לטבע, לאפוסים עתיקים ולעולמו הפנימי האניגמטי. ביצירתו ההטרוגנית, שאינה כפופה למבניות סדורה, כל יצירה היא אירוע ייחודי טהור. בציוריו מתקיימת פשטות כמעט נאיבית, המבטלת את חוקי המציאות ומוליכה אותנו לתוך עולם של אגדה וסמלים. יצירתו שואבת את עוצמתה מזיקתו העמוקה למורשת התרבותית של העם היהודי, ומעל לכול לסיפורי המקרא, ומאהבתו לארץ ישראל ולנופיה.

ציור של שמואל בונה צילום: אברהם חי)
ציור של שמואל בונה (צילום: אברהם חי)

בונה עלה לארץ ב-1936 עם משפחתו ממזרץ’ שבפולין, בהיותו ילד. הארץ התגלתה לו לראשונה בחיפה – עיר מזרחית ואירופאית, ים תיכונית ובינלאומית. כאן הוא קלט את מראות המזרח, את האור והצבע האופייניים לו, וספג את האווירה הים תיכונית.

ציור של שמואל בונה (צילום: אברהם חי מוזיאוני חיפה)
ציור של שמואל בונה (צילום: אברהם חי מוזיאוני חיפה)

ציוריו גדולי-ממדים ועשירים בשפה חזותית הממזגת מספר סגנונות – חלקם מאפיינים תקופות מסוימות ביצירתו וחלקם מופיעים בציוריו לאורך כל הדרך. ציורים אלו משלבים מרכיבים פיגורטיביים ומופשטים ומשקפים חקירה אסתטית של אפשרויות השימוש בצורה וצבע. הם מתאפיינים בצבעים חזקים ואקספרסיביים ולעיתים גם בגוונים בהירים ונקיים. עבודותיו מלאות בחיוניוּת ומאוכלסות בדמויות מסוגננות ואקספרסיביות. 

ציור של שמואל בונה (צילום: אברהם חי, מוזיאוני חיפה)
ציור של שמואל בונה (צילום: אברהם חי, מוזיאוני חיפה)

ביצירות מתחילת דרכו האמנותית אפשר לזהות את זיקתו העמוקה לאמנות הפרסית, בעיקר בהשראת המיניאטורות הפרסיות, ולציור הביזנטי הקדום. בחלוף השנים סגנונו הושפע ממקורות השראה נוספים מהאמנות המודרנית הבינלאומית. בשנות השמונים והתשעים הוא החל להתמקד, במעבר חד, בציור המופשט הגיאומטרי. 

יותם יקיר, מנכ”ל מוזאוני חיפה:

שמואל בונה היה אדם מיוחד, עם אהבה אינסופית לאמנות בכלל, לנופי ארץ ישראל בפרט, ולסיפורי התנ”ך. הייתה לו לבונה מן “תפיסה ציונית” בלי מרכאות וודאי בלי ציניות. את מלחמת יום הכיפורים דימה לסיפור התנכ”י של עקדת יצחק. כל מי שצפה לאחרונה ב”שעת נעילה” הרגיש כנראה, ממש פיזית, את העקדה הכי מפורסמת בעולם. בונה חשב על זה קודם. ומן הצד האחר: נופי חיפה, העיר בה חי , גדל ויצר. האכסניה שבחרנו לתערוכה, מוזיאון מאנה כץ, ממנו נשקף נוף חיפה במלוא הדרו, ראויה ואפילו סמלית. התערוכה הזו היא סנונית ראשונה במחקר על אודות יצירתו של בונה, ומקומה בתרבות המקומית. זו מחויבות של מוזיאוני חיפה, בשימור, מחקר ותצוגה של תולדות היצירה המקומית.
יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)
יותם יקיר, מנכ”ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)

מוזיאון מאנה-כץ
רח’ יפה נוף 89, חיפה 
טל. 04-9119372

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. זיאד אמר/ה

    התערוכה היא לציורי שמואל בונה ז”ל.
    לא לשמואל בונה כמו שפורסם …

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור תרבות ואירועים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו