טור דעה: יונה יהב צריך ללכת הביתה !

03_-_שרית_גולן_ליונה_יהב_-_התפטר_עכשיו.png

שרית גולן ליונה יהב – התפטר עכשיו

יונה לא ידע. הוא לא ידע. יונה צריך ללכת הביתה.

בעקבות הפרסומים האחרונים על נתוני התחלואה החריגים באזור חיפה והמפרץ יצאה עירייה חיפה והעומד בראשה במגננה. עיקרי התגובות: “אנחנו למדים על הנתונים רק מהתקשורת”, “משרדי הממשלה לא שוחחו איתנו”, “אנחנו לבד במערכה”, “זה לא התפקיד שלנו, זה התפקיד של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה” ומשפט המחץ: “הזיהום לא נעצר בחיפה, זה רלוונטי לכל הערים מסביב”.

עד לפני שנה, טרם כניסתי למועצת העיר, עוד הייתי עלולה להאמין. להאמין שיונה לא ידע. שהוא באמת לא ידע. אבל זה לא נכון. זה פשוט תגובות מותאמות למצבים. בשנת 2012, במענה לפעיל “מגמה ירוקה” אשר הציג לו נתוני תחלואה טען כי האוויר בחיפה הכי נקי שיש. הודה בעצמו כי התנגד להכריז על חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר. לפני מספר חודשים פורסם הדו”ח השנתי לשנת 2013 של המשרד להגנת הסביבה וממנו עולה כי חיפה היא המקום המזוהם בארץ. ואז יונה אמר, זה מתחבורה. נכין תוכנית להפחתת הזיהום מתחבורה אבל משרד התחבורה לא עוזר לנו. הוא רק לא התייחס לשני נתנוים ברורים: מה ההבדל בתחבורה פרטית וציבורית בין חיפה לערים גדולות אחרות? ושנית, תחבורה עיקרית מזהמת היא תחבורה של משאיות מהתעשייה עצמה.

לבסוף, כאשר רבו הנתונים על קשר בין התחלואה הגבוהה בחיפה ובמפרץ לבין הזיהום מהמפעלים השתנתה המנגינה. המנגינה השתנתה אך הסרטונים שהעלו פעילי סביבה במשך השנים נחרתו לנצח. את זה, למרבה צערו, יונה לא יוכל להסתיר.
יונה יהב נכשל בתפקידו לא רק כראש עיר אלא גם כיו”ר איגוד ערים לסביבה. שנים על גבי שנים יונה יהב נותן גיבוי למפעלים המזהמים. מעת לעת הוא בוחר מפעל לדוגמא להתנגח עימו כדי להראות :”הנה אני עושה” כמו במקרה תש”ן או מתחיל לפעול כאשר מבין שאין לו ברירה כדוגמת מיכל האמוניה. לא ראינו שום פעולות רבות, עקביות ומהירות כלפי המפעלים העיקריים. איפה בז”ן בתמונה? לא רק שאין טיפול בבז”ן, אלא היא זוכה לחיבוק מלטף מעיריית חיפה. החל ממתן אישור להקמת מתקן ייצור לפצחן מימני, המסוכן ביותר בקירבה למגורי אדם וכלה בהצהרות לתקשורת (האחרונה מאתמול בערוץ 2) שמאז שבז”ן עברה לידיים פרטיות הזיהום ירד באופו דרמטי.

למרבה הצער דבר לא השתנה. במענה לשאילתא שלי השבוע במועצת העיר סירבה סגניתו של יונה יהב, גב’ חדווה אלמוג להצהיר כי העירייה תתמוך בהכרזתה של חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר. לא סתם הם מפחדים מהכרזה כזו. היא תטיל עליהם החובה להכין תוכנית מפורטת ולפעול לפיה להפחתת זיהום האוויר לא רק מתחבורה, אלא גם ממפעלים מזהמים.
אז תושבים יקרים, יונה כן ידע. ידע ונכשל. הוא עצמו לא השתמש בסמכויותיו כנגד המפעלים המזהמים והוא גם נכשל בלגרום למשרדי הממשלה לדאוג לעיר שלו. זה מה שמצופה מראש עיר – להניע את הממשלה לטובתנו ולא להסתפק בלהיות מפיק מסיבות.

ראש עיר שנכשל צריך ללכת הביתה ולכן יונה יהב צריך להתפטר.


הגיבו כאן לכתבה