צילום לוויין מראה כתם זפת נוסף מול חופי ישראל | אסון הזפת

כתם זפת בים (צילום לוויין: דובר צה"ל)

עדכון מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
עבודת מודלים שביצע המשרד להגנת הסביבה על בסיס מיפוי לווייני, בשילוב טיסה של כלי טיס מאוישים מרחוק (כטמ”ם) של חיל האוויר שבוצעה בשבת 27/2/21, מראים על סימנים לכתם אפשרי בים מול חופי ישראל במרחק של כ-130-150 קילומטר מערבית לישראל – הרחק מהמים הטריטוריאליים של ישראל ומחוץ למים הכלכליים.

צילומי הלוויין | צפו

לפי הבדיקה הראשונית שהושלמה אמש וכוללת מודלים שביצע המשרד יחד עם המכון לחקר ימים ואגמים, הכתם לא צפוי להגיע לחופי ישראל לפחות עד טווח התחזית הנראית לעין (1 במארס). כמו-כן, לא התקבלה כל התראה מאף גורם בין-לאומי על הימצאות הכתם והמשרד דיווח ל-REMPEC שבמלטה (מרכז התיאום הים-תיכוני לטיפול בזיהום ים בשמן) על הממצאים עד כה.

המשרד להגנת הסביבה פועל בכל האמצעים האפשריים, על-מנת לשלול או לאשש את טיבו של הכתם ואת אפשרות הגעתו לישראל – בסיוע משרד הביטחון וצה”ל, המכון לחקר ימים ואגמים וגופים נוספים, כולל הסיוע מחיל האוויר, שהגיע היום באמצעות כטמ״ם (כלי טיס מאויש מרחוק) אל הכתם החשוד.

אמש בשעות הצהריים התקיימה הערכת מצב בראשות מנכ”ל המשרד, דוד יהלומי, עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, שבה דווח כי לפי מודל שביצע המשרד להגנת הסביבה יחד עם המכון לחקר ימים ואגמים, הכתם לא צפוי להגיע לחופי ישראל לפחות עד טווח התחזית הנראית לעין (1 במארס). הכתם נע דרומה, וחלקו הקטן מזרחה, ואנו ממשיכים לעקוב. עוד דווח בהערכת המצב, כי נכון לשעה זו אין כל ודאות שמדובר בכתם שמן או נפט, והנושא ייבדק לעומק. 

אם יימצא שיש אכן חשד סביר להימצאות שפך נפט המאיים על חופי ישראל, המשרד יפעל בהתאם לתוכנית הלאומית לתגובה לזיהום ים בשמן.

חקירה לאיתור הגורם המזהם:
בנוסף, מעדכן המשרד, כי במסגרת החקירה המאומצת שמנהל המשרד להגנת הסביבה לאיתור הגורם המזהם באירוע הזפת שפגע בחופי ישראל, נשלח צוות חוקרים בהובלת המשרד להגנת הסביבה ליוון, על-מנת לבצע ביקורת על אוניה חשודה. החוקרים נמצאים שם כעת ומבצעים את הביקורת.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. מיר אמר/ה

    נו, עוד פעם אירנים?…

  2. מירי אמר/ה

    למה מחכים? שתהיה סופה נוספת והכתם שוב יגיע? למה לא מתארגנים כבר לחסימת הכתם?

  3. גוגו אמר/ה

    תגיעו לכתם עם סירה וספוגים.תטבלו במרכז הכתם וכך תקבלו אינדיקציה מה זה.ברפואה לוקחים ביופסיה כדי לדעת אין סיבה שלא תקחו גם אתם ביופסיה מהכתם בטח שיש כבר בישראל מכון ימים ואגמים עם כל הידע הרציו לדעת ועוד פעם לדעת ועוד פעם לדעת.כולכם מקבלים משכורות עתק ועוסקים בניחושים.בושה.

הגיבו כאן לכתבה